lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-08-2017, 14:17   #32741
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Default Masinute - Discutii tehnice, sfaturi, pareri

S-a dat drumul ca la sparți, dar pe termen scurt cred ca e bine, pentru că asta a avut un rol pozitiv la creșterea economică, a stimulat consumul, am ieșit din paralizia aia generală īn care țineau toți cu dinții de portofel.

Nu prea văd probleme cu mașinile vechi, la o adică se pot introduce peste noapte niște legi care să le impoziteze īn funcție de poluare și să le dea interzis īn marile orașe, totul sub pretextul "hai să fim eco".

E așa simplu să crești taxele auto, rovignetă crescută de cāteva ori, RCA triplat, accize īn benzină, impozite pe mașină la primărie, introducerea obligativității locului de parcare.
Sau doar un ITP făcut pe bune, un test crāncen. Măcar să vrea statul, imediat ne scapă de ele.
Doar că cineva trebuie să īși asume să fie ne-popular.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by Arise; 24-08-2017 at 14:19.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2017, 16:29   #32742
EXxx
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by nitzadrian View Post
@kretzu77, era bine cand era taxa de poluare , s-au dat la tocat multe masini la remat (inclusiv non euro, euro 2 ...), inclusiv pe "tichete rabla" ptr masini noi.
Ar trebui sa se interzica si circulatia masinilor de BG. Extrem de multe dintre ele sunt cazane, pericole publice pe sosea.
Quote:
Originally Posted by Arise View Post
S-a dat drumul ca la sparți, dar pe termen scurt cred ca e bine, pentru că asta a avut un rol pozitiv la creșterea economică, a stimulat consumul, am ieșit din paralizia aia generală īn care țineau toți cu dinții de portofel.

Nu prea văd probleme cu mașinile vechi, la o adică se pot introduce peste noapte niște legi care să le impoziteze īn funcție de poluare și să le dea interzis īn marile orașe, totul sub pretextul "hai să fim eco".

E așa simplu să crești taxele auto, rovignetă crescută de cāteva ori, RCA triplat, accize īn benzină, impozite pe mașină la primărie, introducerea obligativității locului de parcare.
Sau doar un ITP făcut pe bune, un test crāncen. Măcar să vrea statul, imediat ne scapă de ele.
Doar că cineva trebuie să īși asume să fie ne-popular.

Sent from my iPhone using Tapatalk
incep sa inteleg ce au facut baietii din uk si e putin logic. Nu te taxeaza daca vrei sa iti cumperi masina veche cu noxe multe. Poti sa iti cumperi masina, numai sa nu mergi cu ea. Daca vrei sa o misti trebuie sa platesti road tax, care se calculeaza in functie de marimea motorului si de CO2.
am o cunostiinta cu s5 prima generatie v8 4.2 cu co2 283g/km.
Road taxul e undeva la 500£+. Radeam de el ca e mai ieftin pentru el sa plateasca taxiul cuiva decat sa se duca sa-l duca/ia de pe undeva(consum tihi).
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2017, 17:08   #32743
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Nu stiu ce vorbiti voi. Baietii zic ca sunt masini cu 149000km reali facuti pe autostrada de o batranica care mergea cu masina doar duminica la biserica, cu carte service compleCta si cu toate service-urile facute la reprezentanta.
Old 24-08-2017, 17:27   #32744
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

radem glumim, dar 80% din soferii(pe care ii vad eu) de jaguar, c/e/s AMG sunt la 60+. Porsche si decapotabile cam la fel.
Old 24-08-2017, 20:19   #32745
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
am o cunostiinta cu s5 prima generatie v8 4.2 cu co2 283g/km.
Road taxul e undeva la 500£+. Radeam de el ca e mai ieftin pentru el sa plateasca taxiul cuiva decat sa se duca sa-l duca/ia de pe undeva(consum tihi).
Am avut V8 5.5l cu CO2 apropiat, da, road tax £500. Știi că-i MULT mai puțin decāt plătești impozit īn Romānia pe an pentru același motor, nu?

Probabil se va schimba și asta foarte curānd, stay tuned for more UK retardness.
Old 24-08-2017, 21:04   #32746
ryo
Senior Member

Mentioned: 18 Post(s)

uk ( da cu litere mici) deja a pierdut mult si v-a mai pierde de acum inainte, am inteles ca au trimis atentionari sa plece cei din UE.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 25-08-2017, 07:15   #32747
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 521 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
radem glumim, dar 80% din soferii(pe care ii vad eu) de jaguar, c/e/s AMG sunt la 60+. Porsche si decapotabile cam la fel.
Una e sa conduci de placere so cu reviziile ok, si alta sa cari varza de la piata cu 80 km/h intr-un Golf din 19vara.
Old 25-08-2017, 07:16   #32748
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ryo View Post
uk ( da cu litere mici) deja a pierdut mult si v-a mai pierde de acum inainte, am inteles ca au trimis atentionari sa plece cei din UE.
Glitch.
Sau o pisica aruncata pentru a se vedea reactia.
Old 25-08-2017, 08:38   #32749
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Una e sa conduci de placere so cu reviziile ok, si alta sa cari varza de la piata cu 80 km/h intr-un Golf din 19vara.
absolut.
Eu ma refeream ca e rar sa vezi tineri (sub 30) la volanul unor masini scumpe. nu zic ca nu sunt. dar cum iesi te plimbi putin, iti dai seama ca o masina de 50k£+ nu si-o permite chiar toata lumea, cu tot cu PCP-ul lor.
oamenii cu masini scumpe, traiesc in case scumpe, samd. aka isi permit masina aia.(majoritatea, tiganeli este pezde tot)
Old 25-08-2017, 09:12   #32750
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Asta pentru ca in vest exista cultura averii.
Pune intrebarea "ce este averea" si o sa ai o mare surpriza la diferenta de raspunsuri dintre tarile cu apa calda si Romania,
Old 25-08-2017, 09:44   #32751
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Deci: ce este averea?

Luni am cumparat 2 cauciucuri SH pentru Leguma 3. Am provocat o galma intr-un cauciuc Michelin Pilot Super Sport pe care am platit 825 lei de nou si acum am cumparat 2 caucicuri SH GY EfficientGrip Performance cu 140 lei bucata DOT 2015 si carne de 5,5-6 (280lei - 2 bucati, 320 lei cu tot cu montaj). Imi faceam planuri sa le schimb la anul pe toate 4 cu unele noi GY Eagle F1 ~ 600 lei bucata, dar asa cred ca, cu cele 5 caucicuri (2 GY si 3 Michelin) merg in siguranta si vara viitoare.

Imi permit sau nu Laguna 3? Sau mai bine ramaneam doar cu Loganu (inca il mai am)?

Last edited by madhorsefuzzy; 25-08-2017 at 09:50.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 25-08-2017, 09:54   #32752
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

ce vrea sa zica @kretzu77 e ca ce se percepe in estul europei a fi om bogat, in tarile "cu apa calda" se defineste prin middle class.
Upper class e la complet alt nivel.
Old 25-08-2017, 11:14   #32753
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Deci: ce este averea?
Dupa mine, averea este ceea ce iti ramane dupa ce elimini toate bunurile si lichiditatile pe care le ai (pe persoana fizica ... care este) dupa acoperirea traiului de zi cu zi.
Traiul depinzand de nivelul de trai stabilit ca target, in functie de societate, educatie si cultura, desigur (ca pentru unii nivel de trai ma bun inseamna trecerea de la bemve seria 3 la seria 5, pentru altii inseamna inlocuirea budei din curte cu aia din casa, pentru altii inseamna minim 2 concedii in tari diferite pe an, pentru altii sa aiba si ei curent electric).
@EXxx, nu ma refer la comparatia ca suma intre Ro si vest. Daca Ro pot trai linistit bine (dupa standardele mele) 100 de ani cu averea pe care o am aici, ma doare la basca faptul ca in Vest pot trai (dupa aceleasi standarde) doar 10.

Last edited by kretzu77; 25-08-2017 at 11:57.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-2017, 11:34   #32754
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Dupa mine, averea este ceea ce iti ramane dupa ce elimini toate bunurile si lichiditatile pe care le ai (pe persoana fizica ... care este) dupa acoperirea traiului de zi cu zi.
Traiul depinzand de nivelul de trai stabilit ca target, in functie de societate, educatie si cultura, desigur (ca pentru unii nivel de trai ma bun inseamna trecerea de la bemve seria 3 la seria 5, pentru altii inseamna inlocuirea budei din curte cu aia din casa, pentru altii inseamna minim 2 concedii in tari diferite pe an, pentru altii sa aiba si ei curent electric).
@EXxx, nu ma refer la comparatia ca suma intre Ro si vest. Daca aici pot trai linistit bine (dupa standardele mele) 100 de ani cu averea pe care o am aici, ma doare la basca faptul ca in Vest pot trai (dupa aceleasi standarde) doar 10.
daca echivalezi preturile imobiliare, si scazi o "clasa" la masini ajungi in acelasi loc. Pana la urma costul traiului nu este acelasi. Sa nu mai zicem ca depinde foarte mult daca locuiesti intr-un oras mare, sau ceva mai mic.

Fusi in .de acum o luna, si am luat masa 5 oameni. Felul 2 + bauturi(cate 2 seturi de om) intr-un oras mic turistic 75€.
In londra, restaurant micut, 3 oameni felul 2 + bauturi 79£.

dar hai s-o dam inapoi pe masini. Abia astept sa conduc masina ca in uk e weekend lung(luni liber) si eu am fost plecat o saptamana.
Old 25-08-2017, 11:56   #32755
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Pentru unii, sporirea nivelului de trai inseamna trecerea de la un oras mic la un oras mare. Pentru altii, invers + 1000 titluri in bibioteca si 3 cai in grajd.
Deci ... ai dreptate ... sa revenim la masini (eu am inceput trecerea; de la cai de grajd la cai putere e doar un pas )
Old 27-08-2017, 21:35   #32756
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 104 Post(s)

PC-ul meu

Am schimbat cablul fe la injectoare ( e o bara de plastic cu ceva fire ,pacat ca sta in ulei si temp mare).
Tot ramaneam in 2 cilindri ,poate 1 , oricum nu mai balbaie motorul si merge mult mai bine.
A scazut si consumul .
Am mers distanta din poze pe drum de tara cu 30mph , foarte putin prin oras , cam jumatate autostrada 70-75mph si ceva pe drumuri cu limitare 50mph sau 60mph,mai mult 50...
Media afisata 4.4l/100km , pe acelasi drum pana sa schim piesa consumul era de 5.5-6

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Last edited by polter; 27-08-2017 at 21:38.
polter is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2017, 00:53   #32757
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Ce ati recomanda intre Continental TS860 si Nokian WR D4 ambele pe 195/65R15 sau 205/55R16?
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2017, 04:54   #32758
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 104 Post(s)

PC-ul meu

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=EqsfUoOj6yU[/yt]
min 1.40
polter is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2017, 09:15   #32759
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by booster View Post
Ce ati recomanda intre Continental TS860 si Nokian WR D4 ambele pe 195/65R15 sau 205/55R16?
Eu as merge pe Nokian. Mai ales pe R16.
La R15 nimic nu cred ca bate Alpin-urile.

Pe R14 si R15 am avut experieta cu Alpin si WR. Alpin mi sau parut mai bune.
Pe R16 am avut experienta Alpin si WR. WR mi s-au parit mai faine.

Posibil parere subiectiva.
Old 28-08-2017, 12:33   #32760
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

Quote:
Eu as merge pe Nokian. Mai ales pe R16.
La R15 nimic nu cred ca bate Alpin-urile.

Pe R14 si R15 am avut experieta cu Alpin si WR. Alpin mi sau parut mai bune.
Pe R16 am avut experienta Alpin si WR. WR mi s-au parit mai faine.

Posibil parere subiectiva.
Alpin dupa 2-3ani sunt plastice
Nokian WR D4 cauta posturile lui Deenman pe SP si cauta si pe vwforum review-uri cu ele stricate repede (distruse)
Pe R15,R16 GoodYear UG9, Continental TS860, Fulda Montero3, Nokian Hakkapeliitta, GoodYear UltraGrip Extreme de pe la rusi sau din tarile nordice
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules