lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-09-2017, 01:26   #621
Danos
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Eu admit ca am greșit ca nu am trimis acel accesoriu si poate am si exagerat putin, dar nu mi se pare normal sa ma stresez eu sa trag de ei sa se puna lucrurile in miscare, a trebuit sa sun eu de multe ori sa intreb ce se mai īntāmplă cu placa de baza chiar si dupa ce trecusera cele 15 zile calendaristice in care trebuia rezolvata garanția.
Nimeni nu m-a anuntat nimic dupa acel termen, daca nu sunam eu cine stie cand ma anunțau ceva, apoi īntārzierea cu trimiterea noii placi de baza , toate astea m-au enervat mai mult decāt trebuia.
Acum sper ca macar azi sa primesc cum mi s-a promis ieri la telefon noua placa de baza si sa nu mai am probleme cu ea.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 02:58   #622
war4peace
Ancient friend

Mentioned: 143 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Să fim serioşi. @Danos a uitat să trimită shield-ul ăla, OK, asta a fost o greşeală, dar a sunat de mai multe ori şi nu i s-a spus niciodată "omule ai uitat să trimiţi un accesoriu" - fără de care se putea constata defectul fără probleme oricum.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 10:13   #623
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 408 Post(s)

PC-ul meu

Daca depindea de ei, totul se rezolva de mult.
Dar garantiile depind de furnizor/importator. Mai ales inlocuirile.
Desigur, pe astia nu ii füte nimeni in gura, ca ei dau papica tuturor. Sa nu cumva sa-i suparam.

Ce dracu' oameni buni, ati luat-o razna?
Noi nu mai avem mecanici in atelierele mecanice ale reprezentantelor auto (nu mai sunt instruti pt ca bani, nu li se iau scule moderne, ca masina, pentru ca bani, ii pun cei de la vanzari sa vanda piese pentru ca bani) si vrei sa avem tehnicieni/ingineri IT la reselleri?
Cine dreac sa mai constate/reproduca o defectiune corect? Sine sa o reproduca inainte de a fi data la schimb?
Voi nu vedeti ca, in goana dupa pretul mai mic, marja resellerilor este din ce in ce mai mica?
Old 15-09-2017, 10:40   #624
parpales
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

N-as vrea sa fiu rautacios ,dar de ce m-ar interesa pe mine ca si client povestile de mai sus?
E normal sa beneficiezi si de garantie si sa fie si onorata la timp. Daca nu se intampla asa inseamna ca serviciile firmei respective nu sunt ok.
Old 15-09-2017, 11:53   #625
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 442 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Greseala lor a fost ca nu l-au anuntat la timp.

Greseala lui a fost ca nu a trimi sshield-ul.

Nu poti spune ca nu a fost onorata garantia la timp daca nu ai intrunit conditiile... cam asta e
Old 15-09-2017, 12:27   #626
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
N-as vrea sa fiu rautacios ,dar de ce m-ar interesa pe mine ca si client povestile de mai sus?
Fix din cauza asta se intampa ce se intampla. Si rahaturile astea vor continua din ce in ce mai mult.
Pentru ca nu ne intereseaza intreaga poveste.
Hai sa incepem sa regulam si adevaratii responsabili, zic. Atat timp cat ne vom purta ca niste maimute/paiate (si nu ma refer la tine aici, ci exclusiv la modul general), vom fi tratati ca niste maimute/paiate.
Old 15-09-2017, 12:56   #627
war4peace
Ancient friend

PC-ul meu

Nu sunt de acord cu ce spui.
Intre 2001 si 2006 am lucrat in service IT pentru mai multe firme (unele mici, altele de acoperire nationala). Toate aveau Service IT intern. Eu testam componentele defecte, recomandam inlocuire, rezolvam garantiile, etc. Daca uita clientul sa aduca un accesoriu, il anuntam imediat. Deci se poate.
Ca de atunci s-au puturosit anumite firme, in goana dupa profit sau dupa costul cel mai mic, aia e adevarata problema. Nu stiu ca distribuitorul sa ii interzica Evomag-ului sa testeze componenta si sa decida daca trebuie inlocuita.

Ce vreau sa spun este ca firmele precum pisi, emag, evomag, etc. au facut la un moment dat o alegere constienta de a transfera efortul de verificare+reparare a componentelor in garantie catre distribuitori sau alde Depanero et. al. Practic au devenit middlemen care vand si transfera chestii de colo-colo. Uite adevaratii responsabili: aia care au luat decizia asta, sa nu mai plateasca service intern ci sa externalizeze catre unii un pic mai ieftini si care fac treaba mult mai prost.

Asa ca scuza-ma daca nu imi pasa nici cat negru sub unghie de distrribuitor sau reparator, pentru ca la ei s-a ajuns fiindca seller-ul a hotarat ca "e mai ieftin". Ca tu alegi sa-i mangai pe cap pentru asta, e problema ta. Lor le place sa aiba clienti ca tine care "ii inteleg" chiar in timp ce te ung cu vaselina si se pregatesc de penetrare.
Old 15-09-2017, 13:15   #628
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 442 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Bre... hai sa nu o mai labarim atata... Daca ai pretentia de respectare a termenului legal, asigura-te ca ai trimis tot ce trebe, ai respectat termenii. Da, puteau sa anunte, nu, nu au facut-o, urat din partea lor, dar e la fel de legal...

Daca eMAG folosesc 3rd party pentru service, ce pretentii poti avea de la magazine mai mici? Pe bune acum...
Old 15-09-2017, 16:39   #629
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 223 Post(s)

Eu am trimis inapoi panarama de sursa venita indoita (si retrasa din toate magazinele) și mi-au inapoiat banii inapoi, inclusiv pe transport, fara parlamentari inutile.
Me happy
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 18-09-2017, 14:09   #630
tonito
Senior Member

tonito's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

Comanda nr. 977213 in valoare de xxxx.99 RON a fost ANULATA. Motivul anularii este: Produsul comandat nu este in stoc.

Va asteptam sa mai comandati de pe site-ul nostru.

Cand am comandat scria ca este in stoc magazin, dupa cateva ore scria ca este in stoc furnizor iar acum nu mai este deloc.
A doua oara cand imi anuleaza comanda in aceleasi conditii!!!
Old 18-09-2017, 16:34   #631
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Eu m-am invatat minte de mult.
Comand numai ce nu imi trebuie mai repede de doua saptamani, indiferent ce scrie la status stoc. Cam atat an vazut eu ca dureaza o chestie ca nu e pe stoc ci la cine stie ce furnizor extern.
Asta e un mare dezavantaj al lor (nici ei nu primesc stocurile cum trebuie de la furnizorii lor probabil); Tare imi e ca vor muri incet incet daca tot continua asa.
Old 22-09-2017, 12:08   #632
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 879 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Experienta mea cu Evomag a fost una buna de data asta.
Vineri, 15 septembrie: curierul a preluat coletul cu produsul defect. In colet era produsul defect, copie dupa factura, o foaie pe care am scris defectul, adresa de retur in cazul in care se repara sau schimba si contul in cazul in care se storneaza. Toate au fost puse in cutia originala, cutie care a fost pusa intr-o cutie mai mare pentru a fi sigur ca nu apar probleme.

Miercuri, 20 septembrie: Am fost anuntat ca se va storna factura si banii vor intra in contul meu in data de 21 septembrie.

Joi, 21 septembrie: banii au intrat in contul meu.

Da, am primit inapoi cat am dat, problema e ca intre timp pretul a crescut, dar a fost totul legal.

Last edited by mbc; 22-09-2017 at 15:36.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2017, 12:25   #633
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 158 Post(s)

PC-ul meu

Lucrezi la evomag, iar vrajeala aia cu Cluj Napoca nu tine la noi. Stim deja toti ca evomag pute, nu auzi, ne-a explicat Danos mai sus. Deci asta e manipulare.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2017, 16:12   #634
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

[email protected]@t . asta e experienta cu EvoMAG . Gargara mai rau decat emag iar preturile sunt fictive , tot ce este bun , nu este in stoc ! Sa se duca in faliment sa ne lase in pace . Daca as avea de ales intre ei si CEL , prefer CEL-u` . DECI

Nu e posibil asa ceva - produs in stoc 13-16 (pana la urma ma hotarasc si zic sa cumpar)
DATA DE 16 Comanda d-voastra a fost inregistrata cu numarul 965609.
DATA DE 16 Comanda 965609 a fost preluata de agentul Laurentiu Stoica

DATA DE 17 Comanda nr. 965609 in valoare de xx RON a fost ANULATA. Motivul anularii este: Produsul comandat nu este in stoc.

Acelasi lucru si anterior cu o luna , alt produs (acelasi lucru si pentru SSD-ul ala EVO250 de tot a fost marcat ca promotie pe ocazii si oferte), aceeasi distractie ! Le doresc sanatate si un kilogram UE
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2017, 16:16   #635
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 879 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Inseamna ca n-ai avut a face cu cel.ro. Experienta cel.ro mi se pare cea mai proasta de pana acum. La Evomag, inafara de sarada cu antena de CB care m-a costat bani, experientele au fost in general bune. Dar si eu incerc sa-mi fac particica mea cand e vorba de garantie.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2017, 18:58   #636
war4peace
Ancient friend

PC-ul meu

This just in:

Comanda d-voastra a fost inregistrata cu numarul 981760.
Comanda 981760 a fost preluata de agentul Costin Cristina Alexandra
Comanda nr. 981760 in valoare de 414.99 RON a fost ANULATA. Motivul anularii este: Produsul comandat nu este in stoc.

https://www.evomag.ro/Componente-PC-...e-3248989.html care īncă apare la ei "īn stoc furnizor".

No comment.
Old 27-09-2017, 20:54   #637
alinn28
Member

alinn28's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Vreti sa spuneti ca va anuleaza comenzile fara sa va intrebe nimic? Nu e nicio lege care sa interzica asa ceva? Din moment ce m-ai lasat sa submit comanda trebuie sa imi dai produsul chiar daca il aduci pe cheltuiala ta din celalalt capat al lumii.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2017, 21:09   #638
angel247
Senior Member

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Comanda data pe 13.9.2017 preluata pe 14.09.2017 de Costin Cristina Alexandra, primit mail ca dureaza 7-10 zile livrarea, trimis mail din nou pe 24.9.2017 ce se mai aude cu carcasa, primit raspuns ca are intarzieri . Am mai trimis inca un mail pe 24 sa intreb ce inseamna intarzieri 1-2-10 zile si raspuns pauza
angel247 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2017, 21:26   #639
war4peace
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
Vreti sa spuneti ca va anuleaza comenzile fara sa va intrebe nimic? Nu e nicio lege care sa interzica asa ceva?
Legea bunului simţ?
Că īn rest pauză.
Nu poţi să pedepseşti un ofertant fiindcă un produs nu mai e pe stoc, pot fi motive obiective.
Problema e cānd devine obicei, cānd au enşpe produse "īn stoc furnizor" şi enşpe comenzi anulate fiindcă de fapt nu sunt īn stoc furnizor.
Old 27-09-2017, 21:47   #640
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Adica eu, daca platesc cu cardul, astept dupa ei sa-mi vireze banii inapoi?
Asta inseamna ca nu voi mai plati cu cardul.
Si cum nu am cash prea mult .... o sa ma limitez la stick-uri de memorii de maxim 64GB?
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules