lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-04-2019, 11:30   #1
aaddrryyss
Junior Member
 
Join Date: Apr 2019
Location: Bucuresti
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Imagine corupta la activarea HDR

Salutare tuturor, cu ocazia primei mele postari.

Computer specs:
- monitor Samsung CHG90 conectat prin cablu DisplayPort ---> DisplayPort
- AMD Ryzen7 2700
- 16 GB RAM
- Asus GeForce 1070
- Windows 10 Pro, versiune 1809
- Versiune driver video 425.31
- NVIDIA ControlPanel - Display - Change resolution - Use default color settings (Use NVIDIA color settings nu face nici o diferenta, orice combinatie as incerca pe acolo)

Problema:
- daca dau enable la Play_HDR_games_and_apps in Desktop - click dreapta - DisplaySettings, imaginea pe monitor devine corupta, cu diverse benzi verticale si culori ciudate (seamana oarecum cu niste "pureci" de televizor, a se vedea imaginea atasata).
- acelasi lucru se intampla si daca dau enable la HDR din orice joc (ex: Battlefield V, Forza Horizon 4)

Idei, anyone?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_8588 (Large).JPG
Views:	423
Size:	655.4 KB
ID:	65843  
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2019, 12:35   #2
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Incearca sa schimbi refresh-ul la monitor, de exemplu daca ai 60 pune 59, pare o imagine desincronizata, nu corupta.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2019, 13:26   #3
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

E și imaginea pe monitor cu susu-n jos? Sau a fost poza postată inversată?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2019, 16:09   #4
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca ii dai full screen apare corect.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 23-04-2019, 01:17   #5
blajik
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 272
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am patit si eu asta cu tv-ul 4k, era de la cablu hdmi. Incearca sa vezi daca functioneaza hdr cu cablul hdmi.
__________________
blajik is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2019, 17:42   #6
aaddrryyss
Junior Member
 
Join Date: Apr 2019
Location: Bucuresti
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Update dupa aproape 8 luni: basically, dupa ce am creat acest topic, nereusind sa rezolv ceva, am abandonat problema. De scarba, am abandonat gaming-ul cu totul.

2-3 luni mai tarziu, am inlocuit 1070-ul cu un 2070. Cu ocazia respectiva am instalat si ultimul driver nVidia. Am incercat din nou HDR-ul dar nu s-a schimbat nimic.

Mai zilele trecute a fost un update mai consistent la Windows. In urma lui, nu se mai manifesta acea corupere de imagine.

Ok, problem solved, s-ar putea considera. Dar inca mai am nelamuriri.

ForzaHorizon4 de exemplu. In modul normal, non HDR, jocul se vede superb, in special in ceea ce priveste culorile. Sunt vibrante, saturate, o incantare pentru ochi. Aproape cartoonish uneori. Stiu ca probabil e exagerat fata de realitate, da' e ok, e un joc, vreau fantezie.

Cand activez HDR, culorile devin foarte spalacite. Nu mai au putere, vlaga, deloc. E ca si cum as da culoarea spre minim din telecomanda televizorului ori ca si cum as privi imaginea printr-un geam murdar.

Totodata, inteleg si ce face bine HDR-ul ala: sursele de lumina intensa par intr-adevar mai puternice. Mult mai puternice.
Daca ma uit la nori si se intampla sa fie si niste soare printre ei, imi vine sa mijesc ochii la fel cum as face in viata reala. Efectiv "imi scoate ochii". Daca ma uit la reflexia soarelui intr-o balta pe asfalt ori in caroseria masinii, la fel. Daca ma uit la farurile aprinse ale masinii, la fel. E ceva ce nu mi se intampla pe modul standard, nonHDR.

La modul ideal, de s-ar putea, as vrea culorile saturate ale modului normal combinat cu voodoo-ul aplicat surselor de lumina al HDR-ului. Am I (or Windows) still doing something wrong? Sau pur si simplu "asa face" HDR-ul?
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2019, 01:59   #7
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe scurt nu inteleg de ce te-ai juca cu HDR ON fiindca iti fute orice schema in materie de imagine si culor vs vanila experience.
Jocurile nu au fost facute sa te joci cu HDR ON, HDR in general e pentru multimedia si defapt sunt niste profile in TV care se aplica la detectia de continut HDR automat pe profilul setat de producator adica HDR / HLG / HDR10 / Dolby Vision / IMAX etc si majoritatea profilelor se dau cu luminozitatea pe MAXIM a panel-ului.

Din cate stiu dar nu am testat sunt jocuri compatibile cu HDR si trebuie activat in game, posibil sa nu mai fie nevoie sa activezi manual si in option... nu am testat dar o sa o fac candva pe viitor ca sunt curios si eu cum se face trecerea in modul HDR.

Oricum nu o sa ma joc jocuri cu HDR ON chiar daca am pe ce fiindca nu ma atrage absolut deloc dar in schimb continutul media HDR un deliciu.

Iti recomand sa te mai informezi cu HDR pe net ca sa intelegi exact ce si cum + ca iti trebuie un monitor/tv mai misto, nu ceva cheap si ideal cu panel 10 biti fara artificii. Eu bag gaming pe Sony 55XF90 fara HDR on si imi place absolut enorm experienta vanila cu profilul de gaming.

Last edited by agarici cu pedale; 16-12-2019 at 02:01.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2019, 10:17   #8
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dacă vrei HDR din ăla de ai tu în cap, atunci instalează Reshade și încearcă câteva filtre mai eye candy.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2019, 21:59   #9
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Corect... profile de reshade sunt o tona pentru jocuri si garantat sunt mult mai reale decat HDR de W10.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Probleme imagine DVI - HDMI Bobby Placi video 14 21-10-2014 00:37
Aspire One - Imagine incorecta. whispers Cutia de sub birou 3 14-03-2011 21:45
Recuperare date de pe o partitie corupta XVanish Memorii & stocare 60 08-03-2011 15:47
Problema calitate imagine in 3d la nvidia 560 arisrss Placi video 17 18-02-2011 00:25
Asus MS227N - imagine incorecta Bobby Periferice 4 15-08-2010 22:56

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,141
Total Online: 3687

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.