lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-04-2017, 22:52   #1
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Exclamation Probleme Amd 290x

Salutare,

de ceva timp am instalat racire pe apa pentru 290x "EK Debuts Water Block".Voiam sa fac putin OC sa vad cu cat pot imbunatati performanta.Tot ul bine si frumos...am facut destule teste sa vad in ce frecvente o pot tine..tin sa precizez ca temperatura in oc stabil nu a trecut de 50 de grade.Problema e foarte ciudata..dupa ceva vreme jucam Watch Dogs 2...la inceput placa era stabila in joc, dar dupa ceva vreme a inceput sa aiba ceva artefacte la o frecventa care ceva timp a fost stabila, trecand test dupa test.Acum am ajuns intr o situatie..placa este perfect functionala..doar ca in jocuri primesc "red screen of death"...se intampla sa fie la 5 minute de joc sau la 2 ore.M-am gandit ca e de OC ..am dat placa pe stock, dar este acelasi rezultat.Partea ciudata este ca atunci cand ma uit la filme sau navighez pe internet..chiar si cand ma joc Euro Track 2 nu imi da freez, asta ma face sa cred ca placa nu are stabilitate in jocurile cu o performanta mai ridicata.Inainte sa imi apara "red screen of death"nu indica ca placa are un defect.Ma gandeam sa nu fie de la o alta componenta..am facut teste pt ram ,HDD,SDD,procesor,..etc si totul pare oK.Toate acestea au inceput dupa ce am pus noua racire si am facut OC, placa fiind functionala de ceva ani fara nici o problema.Am Windows 10 64x ...a fost reinstalat ...problema persista..am eliminat si oc ul proc si al ram ului, dar este aceeasi chestie.

Multumesc!
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 23:03   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

50 de grade in ce test?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 23:22   #3
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

in Watch Dogs 2, Fifa 17 nu trece de 50 de grade la fel si in furmark.In 3dmark nu a trecut de 48 de grade.
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 23:34   #4
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Incearca 2-3 versiuni de driver. Cel mai nou, unul vechi de 6 luni si unul vechi de 1 an.

Banuiesc ca daca ciobeai in vreun fel chip-ul la montarea racirii o pateai de tot, nu "ocazional".
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 23:46   #5
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ideea este ca la inceput nu imi facea asa des..si asa ma refer dupa montarea racirii, dar daca il tin o zi intreaga doar pe filme ..internet..nu se blocheaza..Am sa iti ascult sfatul si am sa instalez drivere mai vechi.Multumesc!
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 08:55   #6
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,604
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Ce sursa ai, ca 290-ul e renumit pt consum? Incearca sa lasi stoc frecv si sa cresti putin voltajul, poate niste piese si-au iesit din specs.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 15:34   #7
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

SuperFlower 650 gold ..ceva de genu..nici nu mai tin.minte sincer, dar stiu sigur ca e o sursa care nu ar trebui sa faca probleme..isi ia freez la intervale diferite..acum am.schimbat driver ul..si.am sa vad cand ajung de la munca cum reactioneaza..aseara..nu si a mai luat freez dupa 2 3 ore de gaming..fifa 17..e ciudat rau.

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 15:44   #8
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

E overclock prea mare probabil. Bine, nu ajuta nici faptul ca nu faci lucrurile ca la carte. Procedura ii ceva de genul: pui o frecventa gpu, notezi, faci stress test, vezi daca merge. Daca merge si temperatura e in ordine, mergi mai sus. Daca nu ai dat un stress test, n -ai de unde sti daca e sau nu e stabila setarea. In jocuri nu ai tot timpul stresul absolut si iti ia mai mult sa se prinda ca nu e bine. La un Furmark iti reactioneaza rapid daca e la ce sa reactioneze.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 15:49   #9
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Pai am facut asta o zi intreaga...stiu ce zici..am gasit frecventa potrivita ,stabila,...dupa 2 3 saptamani a cazut..nu mai tinea..am dat mai.jos...deci se degrada oc ul..chiar daca la frecventa aia era stabila

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 15:53   #10
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Teste peste teste..si eu ma gandeam ca e de la.oc..am.dat stock..si tot freez...acum sa vad diseara in teste cum se mai.comporta dupa schimbarea driver ului.

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 15:58   #11
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Exista posibilitatea sa se fi degradat GPU-ul din cauza OC-ului mare. Repet: ce temperatura ai? Tu mi-ai zis ca ai 50 de grade in Fifa. E relevant ce temperatura ai in Crysis mai repede sau in Furmark.

Bine, mai exista o chestie: scoate coolerul, curata cu simt de raspundere toata pasta de acolo, inclusiv de pe componentele electronice pe care a ajuns si pune o pasta non-conductiva (MX4) si vezi dupa aceea daca face. Eu am patit cu o placa asa si am salvat-o.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 20:25   #12
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Deci..am instalat aseara un driver mai vechi pentru placa video, acum am facut cam de 10 ori teste combinate cu "Heaven Benchmark 4.0"..de cateva ori stock si de cateva ori cu core 1110 si memory 1335 ..a trecut toate testele fara sa isi ia freez.Am facut cu furmark 35 de minute si am scos o temperatura maxima de 53 de grade fara freez..Acum eu nu stiu ce sa cred )..astept sa vad ce o sa fie in jocuri dupa cateva ore.Tin sa precizez..cand am montat totul a fost cu "simt de raspundere"..curatat ...fixat ..etc.Acum astept sa vad ce urmeaza si cum se comporta.
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-2017, 20:47   #13
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se mai intampla sa se corupa chestii in drivere. Partea buna e ca e relativ usoara rezolvarea. In cazurile cele mai nasoale se rezolva cu Driver Sweeper / DDU in safemode, apoi instalat driverul nou.

Sper ca ai rezolvat de tot.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2017, 09:08   #14
Stefan201
Member
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 21
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Si eu sper..multumesc pentru toate sfaturile si revin daca problema apare....e stresant cand nu poti afla cu exactitate ce are.Ideea este ca dupa ce am montat racirea a doua zi am.dat update la.driver.Sper,chiar sper sa fi fost din cauza asta.Am sa vad dupa 2 3 ore de gaming cum e.

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk
Stefan201 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2017, 16:29   #15
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca fost posesor de R9 290, am avut probleme ca si tine. Prima oara am crezut ca e de la alte componente din PC, pana am scos placa din PC si am pus alta si nu facea nicio figura. Si problema a aprut tot dupa urma OC-ului. N-am fortat placa mult, doar i-am pus alt bios modat de pe un R9 390 (second bios), culmea cu voltaje si timing mai bun decat ce avea 290-ul. La mine problemele au aparut dupa 2-3 luni, nu imediat.
Apoi nici cu bios-ul default si la frecvente stock nu mai mergea cum trebuie, ba chiar i-am dat si downclock, degeaba, tot primeam black screen sau red screen in jocuri. Da doar in jocuri, nu in altceva. In 3DMark, FurMark, Valley... nu facea nicio figura, sa fi zis ca am omorat GPU-ul, sau altceva de pe placa, mergea perfect in rest. Foarte ciudat...

Nici acum n-am aflat ce a avut placa aia, si mi-am tocat nervii sa caut pe net un raspuns la problema. Chiar daca multi relatau probleme similare, nimeni nu a gasit o solutie concreta, majoritatea raspunsurilor erau legate de drivere, drivere si iar drivere. Cand puneam driver nou, cu DDU mergea bine la inceput, dupa o perioada de 3-4 zile iar facea figuri... si iar reinstalam driverul... si tot asa... pana mi-au sarit dracii si am vandut-o unuia pentru mining. In mining nu avea nicio problema a dracului, mergea ceas. Ca i-am zis aluia care i-am vandut-o de problema mea, si dupa 2 luni m-a sunat sa-mi zica ca placa tot merge fara probleme, non-stop.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
R9 290x throttling sub gpuz eXecu7or Placi video 4 29-08-2014 18:10
Amd r9 290x !! R2Strike Placi video 47 07-06-2014 13:48

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,965
Posts: 783,870
Total Online: 2008

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.