lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-01-2020, 20:31   #181
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Eu astept sa vad cine or sa fie primii de renunta la viata moderna, la medicina, confortul si siguranta in care traim acum. Ecologistii, politicienii, cercetatorii, profesorii, filosofii, youtuberii ? Cine o sa renunte primii la toata tehnologia din jurul nostru ?
Old 14-01-2020, 20:42   #182
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 73 Post(s)

PC-ul meu

Nimeni nu o sa renunte la nimic, situatia va fi tot mai naspa, iar cand vine un dezastru, toti o sa dea vina pe politicieni ca intotdeauna.
Old 14-01-2020, 20:58   #183
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 158 Post(s)

PC-ul meu

Am putea face totusi ceva cu pasi marunti ce e drept dar totusi ..., exemplu educatia civica care la noi lipseste cu desavarsire .
Noi nu reciclam , aruncam deseurile la tara in spatele casei , ne taiem pomii din curte chiar daca vine pamantul peste noi si exemplele pot sa continue .
Asta nu costa nimic si nu suntem singurii preistorici , vizioneaza alte tari din lumea 3-a sa vezi cum sunt.

Repet , am intalnit oameni imputiti care aveau bani , si oameni saraci ce erau curati ... mediul social nu conteaza aici , este doar o scuza .
Apa si sapunul nu costa asa mult ,o matura se poate face din paie la tara si tot ai cu ce sa cureti curtea dar la noi este mai simplu sa stai in carciuma sau cu burta la soare si sa arunci gunoiul langa apoi sa mergi la primarie sa te plangi ca pute satul sau e apa poluata .

imi aduc aminte cand eram mic cum stangeau gunoiul in mijlocul curtii si dadeau foc ca sa nu-l care ...au trecut peste 25 ani de atunci si acum vad acelasi lucru doar ca s-a diversificat deseul . Mai un cauciuc , ceva galeti si pungi de plastic , o pufoaica , etc.

Mai un EGR delete , mai un soft , mai dai in mama lor pe aia din spatele masini tale , nu conteaza ca ai 5 metri de fum .

Am scos ulei din motor , eu l-am pus intr-o sticla si l-am dus la un service ce colecteaza.
Vecinul s-a gandit ca e mai ok dupa schimb sa-l arunce in canalizare , oricum e plin de ulei pe sosea de la masini si cand ploua tot acolo se duce ...aia a fost scuza lui .
(vorbesc de Buc )

In uk ma duc cu el la un centru de reciclare impreuna cu alte prostii de prin curte cam in fiecare luna . De la primarie am doar o cutie data , cat intra in ea aia e , cu restul ma descur singur .

Dupa taxa la primarie (210 lire/luna) am :
- una bucata pubela gunoi menajer
-Una bucata pubela iarba
-una cutie cartoane si platice (sticle de lapte ,de suc , etc)

Si atat

Daca nu sortez cum trebuie si bag ca si exemplu cartoane in pubela de gunoi menajer nu le mai ridica .
Am patit asta dupa ce un prieten care a vrut sa ma ajute a pus un carton peste sacii negri de gunoi si seara am gasit pubela la locul ei cu tot cu saci in ea

O saptamana vine gunoiul menajer impreuna cu cel soratat din cutie . apoi a doua saptamana vine doar iarba impreuna cu cel sortat ...
Cam la 2 saptamani gunoi menajer , daca depasesc ma duc singur la centru , il mai bag intr-un sac ,inchid bine si il arunc in portbagaj ...
Acolo mai sparge cate un sac sa verifice ce si cum , poate ma prinde cu o amenda sau un BAN la centrul de reciclat...

Nu fac des treaba asta , pana acum mie mi-au desfacut cam 5-6 saci in ultimi 2 ani

Era sa uit , daca nu-mi tund iarba iau amenda ca stric imaginea orasului , am primit reclamatie de la primarie si somatie , daca vreti pun o poza pe forum sa vedeti .

Am mai montat o lumina in fata casei ca sa bata pana la masina asta dupa ce s-au spart niste masini in cartier inclusiv a mea si mi-a furat o trusa de scule mai ieftina de cat geamul masini si am primit somatie cum ca este prea puternica si nu se mai vede bine cerul pentru observatoare sau cum naiba le zice....
specific ca nu batea in geamul cuiva si nu incomoda vecinii , in fata ei era masina parcata iar dupa masina sunt pomi si boscheti apoi la distanta apreciabila un drum .
O sa pun poza cu asta sa vedeti cum sta treaba cu civilizatia cu parul facuta ...

Ca sa nu platesc amenda am oprit lumina si cu masina am gasit alta rezolvare am lasat-o deshisa , doar s-a uitat prin ea dar nu a mai spart nimic , macar a inchis usile bine doar torpedoul a fost desfacut ...

Last edited by polter; 14-01-2020 at 21:10.
polter is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2020, 21:13   #184
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Si cine recicleaza corect? Daca arunci o sticla de plastic, ca sa poata fi reciclata corect fara sa mai treaca prin mana altcuiva trebuie sa-i dai jos dopul si sa-i iei inelul de la dop....
Daca arunci o caserola de plastic in care a fost mancare, trebuie sa o speli prima data.....etc.
Si eu imi tin curat in casa, curte, nu arunc in veci mizeri din masina sau sa las gunoaie dupa mine, duc becuri si baterii in cutiile de reciclare din supermarketuri....
Si ce ca fac toate astea? Nu-mi fac iluzii ca eu nu poluez pamantul.
Am masina si eu si nevasta, am motocicleta, am zeci de chestii electronice in casa, aer conditionat, mananc carne....

Daca imi matur curtea nu prea are importanta.
Old 14-01-2020, 21:23   #185
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Nimeni nu o sa renunte la nimic, situatia va fi tot mai naspa, iar cand vine un dezastru, toti o sa dea vina pe politicieni ca intotdeauna.
Pestele de la cap se impute. Intotdeauna e vina celor care conduc, indifernt ca e vorba de o tara, o echipa de fotbal sau o firma de apartament.

Nu cred ca situatia o sa fie mai naspa, nu s-au topit ghetarii si nici nu a venit Era Glaciara cum se preconizeaza de ani buni incoace. Si de fiecare data cand nu se intampla asta se impinge data cu inca 20 de ani.
Pe an ce trece e din ce in ce mai bine. Tot mai multa lume are acces la tehnologia si medicina moderna. E mai rau pentru ca oamenii devin depresivi, dar asta e tot vina tehnologiei si a social media/mass media, care sunt folosite gresit de cei care le consuma.
@polter:
Aia e poluare. Poluarea nu e cauza incalzirii globale. Problemele sunt locale si ii afecteaza in special pe oamenii din tarile sau regiunile slab dezvlotate:
www.youtube.com/watch?v=NS41iiYKNzk

E o afacere extrem de banoasa. Reciclarea si transportul sunt controlate de mafii(logic) si nu ai siguranta ca daca tu esti un cetatean "verde" gunoiul ala selectat nu o sa ajunga la comun cu restul de gunoaie.
Vezi in clipul de mai sus ce afaceri fac mafiotii prin Italia cu deseurile menajere. Trafic de deseuri in valoarea estimata de 14 MILIARDE de Euro, le umflam buzunarele la mafioti, GG.

Last edited by droopy_ro; 14-01-2020 at 21:36.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2020, 21:25   #186
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Exact. De ce sa mai reciclam daca nu stim exact raspunsul la cine separa dopul de sticla.
Seems legit. Not.
Old 14-01-2020, 21:26   #187
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 158 Post(s)

PC-ul meu

@Otman Corect sau nu ...sa nu ajungem la extreme ...
La noi se pune totul la gramada si se arunca pe unde se poate .
NOI NU RECICLAM , NOI DAM FOC .

Ai fost la graopa de gunoi a Bucurestului ?
Eu am trecut pe acolo si din 3 drumuri in 2 am gasit foc si fum...

Cam asa se curata la noi...
@droopy_ro sa nu o dam acum in teorica conspiratie ...asa mafie avem si la hartia igenica .
Ce treaba are guvernul ca este omul imputit?
Ai spus de tari din lumea 3-a ... stii de ce sunt aia tot in lumea 3-a?
Ca nu-i duce capul , sunt imputiti , jegosi si prosti ...si imi asum asta de la africani pana la musulmani .
Exista si exceptii dar nu se face primavara ...

Last edited by polter; 14-01-2020 at 21:29.
polter is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2020, 21:28   #188
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Eu reciclez. Si se ia separat de la poarta.
Si nici nu ma intereseaza cine separa dopul de sticla.
Old 14-01-2020, 21:29   #189
parpales
Senior Member

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Tot cu foc se curata si pe la altii doar ca in interior si cu ceva beneficii gen curent electric sau energie termica.
Old 14-01-2020, 21:40   #190
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Pai si nu e vina guvernului ca noi suntem prosti si nespalati, sau cine trebuia sa ne educe ?
Uitat-va la documentarul ala, minutul 10 pana la minutul 11.
Mai pun linkul o data:

Last edited by droopy_ro; 14-01-2020 at 21:43.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2020, 21:43   #191
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 628 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu reciclez. Si se ia separat de la poarta.
Si nici nu ma intereseaza cine separa dopul de sticla.

Reciclezi tu. Dar e fix pix. Pentru că dacă ei nu le separă mai departe atunci ne furăm singuri căciula și ne facem că reciclăm selectiv doar ca să vadă UE că avem coșuri separate la poartă.

Eu am luni zi de metale, plastice și cartoane. Īntr-o zi le-am lăsat și o pungă cu sticle.

Cānd au venit au luat coșul cu plastic, aluminiu și carton dar mi-au lăsat sticlele la poartă.

Joia e zi de gunoi menajer. O să pun și sticlele...

Eu sunt curios ce se īntāmplă, da. Vreau să știu pentru ce plătesc cāt plătesc. Vreau să știu dacă plătesc la mișto tariful ăla sau efectiv și le separă hārtia/cartonul de plastic și separă aluminiul.
Vreau să știu dacă o fac manual niște operatori sau dacă aruncă totul pe o bandă cu senzori și aia le separă optic.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 14-01-2020, 21:46   #192
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Exact. De ce sa mai reciclam daca nu stim exact raspunsul la cine separa dopul de sticla.
Seems legit. Not.
Nu asta am spus si nu asta era ideea.

Chiar daca reciclezi unele chestii pe care le folosesti, tu ca om pe pamantul asta tot poluezi, cat traiesti o sa poluezi si inca cateva saptamani dupa ce mori, ca iese niste metan si dioxid de carbon din tine...
Old 14-01-2020, 21:49   #193
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 628 Post(s)

PC-ul meu

Metanul și dioxidul sunt gaze care se regăsesc īn mod natural īn atmosfera noastră, nu putem vorbi de poluare dacă ne raportăm strict la așa ceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 14-01-2020, 21:50   #194
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

Da si nu, tu crezi ca am fost mai breji de-a lungul istoriei? Nup... La noi ar.merge doar cu parul, ai aruncat pe jos pac doua bate pe spinare sa stai in pat 1 luna.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 14-01-2020, 21:51   #195
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Depinde, is gaze cu efect de sera, daca is prea multe, inseamna poluare.
Oricum partea aia era mai mult o gluma.

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Da si nu, tu crezi ca am fost mai breji de-a lungul istoriei? Nup... La noi ar.merge doar cu parul, ai aruncat pe jos pac doua bate pe spinare sa stai in pat 1 luna.

Da asa ai rezolva niste chestii, dar nici macar atata nu se poate face. Cine da cu parul?

Last edited by Otman; 14-01-2020 at 21:55.
Otman is online now   Reply With Quote
Old 14-01-2020, 21:57   #196
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post

7:45 in documentarul de mai sus.
Old 14-01-2020, 22:09   #197
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Da asa ar trebui sa fie oriunde in lumea asta.

Numa ca asta e un alt fel de poluare, asta e asa din lipsa de bun simt, e mizerie, arata urat, pute, mananca animale pungi si mor, etc...

Asta e o poluare estetica mai mult, nu poti spune ca sticla de plastic care ramane 1000 de ani in padure, daca ai lasat-o afecteaza clima pamantului.

Dar e poluarea aialalta, la care contribuim cu totii si mai mult firme, corporatii....tari, pe care nu o poate oprii si nici macar incetini nimeni.

Ca paduri se taie tot mai mult in fiecare an, masini is tot mai multe in fiecare an, tot ce avem in viata noastra si stilul cu care ne-am invatat bazat pe consum.....tot mai mult.

Si uite ca nu mai avem iarna, si Australia arde de miroase a fum in America de Sud, etc....etc.

Primul comentariu de la video ala e 100% adevarat

Quote:
The movie Idiocracy is coming true

Last edited by Otman; 14-01-2020 at 22:12.
Otman is online now   Reply With Quote
Old 14-01-2020, 22:36   #198
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Da, arde si pentru ca au fost interzise taierile de copaci si arderile controlate. Dar politicienii se fac ca ploua, poate-poate mai sunt realesi o tura. De data asta or sa promita ca rezolva "problema".

Si da, am dat exemplul ala pentru ca daca in Germania se intampla asta, ce pretentii sa ai la Romania, o tara iesita de 30 de ani comunism ? sau Africa si Asia, caci astia polueaza oceanele cu plastice. Indiferent ca sunt ale lor sau importul de la noi, din Europa.
Old 14-01-2020, 23:34   #199
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 132 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Si cine recicleaza corect? Daca arunci o sticla de plastic, ca sa poata fi reciclata corect fara sa mai treaca prin mana altcuiva trebuie sa-i dai jos dopul si sa-i iei inelul de la dop....
Daca arunci o caserola de plastic in care a fost mancare, trebuie sa o speli prima data.....etc.
Yeah, allow me to call bullshit on that one. "Regula" aia e numai ca ei să-şi sporească profitul, nu ca să recicleze cu adevărat. La ce temperatură se topeşte plasticul ăla? Ce resturi de māncare la aşa temperaturi...
Ce se face din plastic reciclat? Sigur nu seringi, ca să vorbim de "contaminare", ci tomberoane şi altele care nu tre' să fie sterile.
Old 14-01-2020, 23:55   #200
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Eu as face asa ca sa mai limitez poluare, pungile de plastic si tacamurile de plastic, le-as baga taxe pana ar ajunge de 10 ori mai scumpe ca sa vina omul cu punga de acasa si sa fie mai ieftin sa-si cumpere tacamuri de metal decat de plastic. La producatori auto le-as impune ca masinile pe care le vand sa fie concepute sa tina minim 50 ani cu costuri minime de intretinere, utilizatori daca isi schimba autoturismul mai des de 25 ani sa plateasca taxa de poluare pentru reciclarea completa a autoturismului pe care il vinde .

Societatea in care traim se bazeza pe consum cat mai mult si fara rost, toti isi schimba electronicile si masinile ca pe ciorapi, cum sa stopezi poluare cand cumperi constant ceva doar de dragul de a cumpara sau iti schimbi masina ca aia veche te-ai plictisit de ea, plm e o masina .. te duce din punctul x in y cu cat o tii mai mult cu atat esti mai eco friendly ca nu produci necesitea sa se produca alt harb ca de ala te-ai plictisit.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules