lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-02-2018, 23:21   #181
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

El Camino este interesant...si pe mine m-ar tenta sa il fac odata in viata asta...dar mai am destul de vazut din tarisoara asta.

Mno...am fost iar la Nootka...si probabil o sa mai merg si saptamana viitoare (...dentist...ouch).

Deci din afara clar nu comand, pentru ca sunt sanse mari sa nu ii nimeresc.

Sa o luam pe rand:
- La Sportiva Trango Guide. Probat si 43...mi se par o idee largi. 42 imi sunt ficsi...plm poate ar merge 42.5...nici nu stiu. La 43 am distanta de la deget la varful bocancului de aprox. 1cm. De comozi sunt extraordinar de comozi, sunt usurei. Problema e ca, cel putin la calcai, talpa mi se pare extrem de ingusta...nu stiu cum afecteaza stabilitatea, dar ii simteam unpic ciudat.

-Am probat de curiozitate o pereche de LaSportiva Akasha nr.43.... dragoste la prima incaltare. Trebuie sa vanez un pret mic undeva...dar acum prioritat sunt bocancii.

- Am incercat si Garmont Ascent aia recomandati de tine. Mi se par mai stiff, mai stramti...nu prea merg pe piciorul meu lat.

Ma tenteaza sa dau comanda de ceva Scarpa Zodiac...platesc retur si aia e...Am un pitic cu Zodiac Tech

@khrypt multumesc pentru sugestie. Am decis sa renunt la Salomon, mai multi montaniarzi mi-au zis sa le dau pace la Salomon pt. bocanci de munte.
ithanium2 is online now   Reply With Quote
Old 14-02-2018, 11:48   #182
mirciusx
Senior Member

Mentioned: 282 Post(s)

PC-ul meu

Default Alergare/Drumetii

Busido aveau acolo, ai īncercat de curiozitate?
In cel mai rău caz, in care nu știi ce și cum, comanzi doua perechi și una o returnezi. Sau chiar 3, de ce nu. Īnsă bocancii tai sunt cam scumpuți.

Cei de la Nootka au oameni faini de obicei și te mai īndruma. Garmont au Tower, Pinnacle (mi-a placut mult modelul), cred ca nu se supărau dacă ii probai. Īți zic ca idee dacă tot erai pe acolo.
Altfel, dacă ești ok cu La Sportiva rai nu au cum sa fie. Sigur o sa te īmpaci cu ri mai ales ca ți-au căzut cu tronc.

Am trecut de la Nike, pe care oricum o sa ii mai folosesc, la Adidas cu Boost foam. Am ieșit și la mișcare aseară chiar dacă a plouat. Recomand ca idee sa fie īncercați.

Altfel, pe vreme ploioasă cu ce alergați, ce pantaloni folosiți? Eu am ajuns cu nisip și amestecătură de praf pe adidași. Nu cred ca vor rezista foarte mult pe asfalturile mizerabile de la noi.

Last edited by mirciusx; 14-02-2018 at 11:58.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2018, 12:13   #183
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

De traseul respectiv m-am gāndit acum vreo 7-10 ani, nu mai rețin. Īntre timp am aflat și de cel din state, dar nu cred ca o sa fie vreodată cazul. O sa mă interesez mai bine ce presupune ca și costuri și ce implica experiența.
O varianta ar mai fi sa merg cu mtb-ul, īnsă tind sa cred ca experiența e probabil diferită.
Old 16-02-2018, 20:23   #184
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

New toys

Mi-au venit si Zodiac Tech, dar doar marimea 43. Pentru tura de maine stau in cutie din pacate. Parca ii simt o idee cam largi, saptamana viitoare imi ajunge si 42.5 si sa fac comparatia.

Old 16-02-2018, 23:10   #185
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Sa ii folosești sănătos! [emoji16][emoji847]
Eu port 43, iar daca sunt īnguști 44.
Btw, my first entorsă, făcută la antrenament, am crezut că mi-am rupt piciorul la cum am căzut īntr-o băltoacă, dar m-am ridicat, am văzut că doar mă doare și m-am dus sa iau postul. Urmānd ca la jumătate de oră să văd că am o umflătură destul de măricică.
Iar că fapt divers, ce bine s-o comportat doctorii de la Azuga cu mine cānd o citit că sunt de la colegiul militar

zgāriat de pe un p8 lite
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2018, 20:01   #186
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Orientarea este un sport foarte interesant, nu foarte multi il practica, dar bravo tie!
Sincer, e un sport complex si il poti practica tot timpul anului, doar ca necesita organizare.

In caz de entorsa sau intinderi, eu prefer sa merg la masaj, sau daca e mai problematic la un "doctor de oase".
Old 18-02-2018, 20:24   #187
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Organizarea ii foarte importanta, avem noroc că o avem pe profa, care practica sportul de zeci de ani, și-i ii relația aia, ea cunoaște pe toată lumea importantă și lumea importantă pe ea, iar cānd vine vorba de concursuri nu se pune problema, de multe ori ea le organizează. (De exemplu, finala pe minister)

zgāriat de pe un p8 lite
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2018, 10:22   #188
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Si la bistrita este un domn mai in varsta...tot merge la concursui...dar asa...prin ungurime (nu o zic xenofob). Ungurii(din Romania) sunt foarte tari cam pe tot ce tine de sporturi montane...orientare, triatlon, alergare, bicicleta.

Eu sunt foarte trist ca pe la noi prin judet activitatea Salvamont este zero barat. Traseele turistice nemarcate...practic o lipsa totala de implicare. Si au niste salarii...
Old 19-02-2018, 11:10   #189
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Motivul pentru care am ancora in umăr e ca am trecut pe la Azuga. De nevoie, altfel nu călcăm pe acolo. Un doctor cretin alcoolist care le știe pe toate și care īși flutura țigara prin spital precum Mahalda. Īmi pare rău și acum ca nu l-am dat in judecată, deși durerile și timpul pierdut, operația și recuperarea nefinalizata, nu o sa mi le dea nimeni īnapoi.

Sa le foloști sănătos și la cāți mai mulți km. Observ ca ai luat ce ți-ai propus de la bun īnceput.

Car despre Salvamontul de la noi eu știu akta poveste. Nu mă bag, nu mă privește și nu e o discuție sa īmi placa. Ce salarii au totuși?
Old 19-02-2018, 12:57   #190
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Am inteles ca undeva pe la 4-5.000 de lei.
Ce poveste stii tu?
Old 19-02-2018, 17:09   #191
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

@ithanium2 Nimic important. Īnsă nu vreau sa fiu prins la mijloc intr-o discuție fără un scop anume. Eu stiu ca ceva mai putin de atat, mult mai putin. Dar Gențiana, Salvamont, interese personale, bugete mici...se leagă īntre ele. Oricum chiar dacă am știi adevarul cu atāt vom și rămāne. Totusi mi-e greu să cred ce zici.

LE. Ce ți-ai mai luat?
Old 01-05-2018, 23:55   #192
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Cum se calculeaza timpul necesar pentru un traseu montan? Se ia distanta si se imparte la o viteza, se tine cont de dificultatea traseului?

Am o pereche de incaltaminte pentru munte, cum ma sfatuiti sa o curat?
augustus is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 12:06   #193
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Depinde cāt sunt de murdari. Eu folosesc materiale de la Nikwax.
https://www.proalpin.ro/incaltaminte...altaminte.html

Dacă ai GPS e simplu. Poți folosi Strava și un telefon oarecare, varianta simpla. Varianta mai profi e sa ai un gadget dedicat.
Calculul este simplu și este același pentru orice, se calculează in funcție de distanța și timp. Așa afli viteza, la final. Nu invers și nu altfel. Chiar dacă ai gadget. Gadgetul īți oferă doar informații in timp real din GPS, cu condiția sa ai semnal. Mai poți folosi senzori de inima HR și picior foot ceva in cazul alergării sau a drumețiilor.
Īnsă dacă vrei și alte informații, cum ziceam mai sus, vei avea nevoie măcar de un telefon și o aplicație care sa īți īnregistreze evoluția ta pe acel traseu. Ți-am Atașat niște info ca sa vezi cum arată un walk pe Strava.

Last edited by mirciusx; 02-05-2018 at 12:38.
Old 02-05-2018, 12:19   #194
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Cu apa calduta si o perie moale daca nu se duce cu mana si eventual ceva sapun lichid sau ceva sa nu faca foarte multa spuma.
Foarte important e sa nu ii usuci fortat (aici se include si lasati la soare).

Timpul necesar pentru a parcurge un traseu montan este discutabil. In general pe traseele marcate ai distanta si un timp aproximativ de parcurgere.
Ca idee, daca nu esti sigur, cel mai bine suni la Salvamont si le spui ce ai de gand sa faci. In general, ei stiu si conditiile de pe poteca si iti spun daca e ok sau nu.

Apropo, cine nu a facut Pietrele Doamnei in Rarau... recomand cu caldura! Sus e putin cam aglomerat. Am facut tura in jurul pietrelor in sensul acelor de ceasorinc...coborarea pe stanci a fost un deliciu!
Old 02-05-2018, 15:25   #195
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

E ok daca folosesc o perie de dinti moale? Nu am nicio perie mai moale prin casa, am doar de covoare...

Intreb cum se calculeaza timpul pentru ca ieri am facut un traseu, Saua Tampei - Varf Postavarul, plecare de la Bastionul tesatorilor. Traseul este unul de dificultate medie, scrie ca ar fi undeva la 4-5h, noi am facut vreo 6:30h. Hai sa zic, daca nu eram cu prietena si mergeam in ritmul meu probabil ma apropiam de 5:30h, dar in niciun caz 4h. Eu efectiv am ajuns rupt sus, am coborat cu telecabina, am prins-o pe ultima, ca altfel era nasol. Prietena a obosit si mai rau, de abia a urcat pe final.
Old 02-05-2018, 21:45   #196
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Eu zic totusi ca e lipsa de exercitiu, mersul pe munte nu se calculaeaza ca mersul la metrou Una peste alta, nu iti face probleme, asa se intampla mereu, iar daca nu mergi destul de des, e bine sa iti iei o marja de eroare. Timpul acela, mentionat de tine si care scria undeva (unde?), probabil este fara pauze. Faina zona v-ati ales de mers. Si la mai multe!

Ca idee, urcarea e mereu mai usoara decat coborarea

LE "E ok daca folosesc o perie de dinti moale? " Da, linistit. Nu aia de coboare, e foarte aspra, de obicei din "par" de plastic. Peria respectiva e 20lei si o gasesti in centru la Nootka sau Himalaya, e culva de lemn, cu peri galbui. Recomand sa iti iei si ceva Nikwax. (nu gasesc link sa iti dau, dar de la ei am luat-o)
https://www.himalaya.ro/produse.php?id=204&preid=30

Last edited by mirciusx; 02-05-2018 at 21:50.
Old 02-05-2018, 23:02   #197
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Am facut doar o pauza, maxim 10 minute. Plus o oprire sa umplu o sticla de apa. O fi si lipsa de exercitiu, dar am depasit marja de eroare cu vreo 30 de minute. Ne-am zis ca daca scrie 4-5 ore, mai punem 1 si ajungem, nu a fost asa.
Scrie pe placutele de pe traseu, pe internet.
Urasc sa cobor, mai ales dupa un traseu obositor.

Maine o sa am timp sa ma ocup de ele, o sa le frec bine cu periuta. Multumesc.
Old 12-05-2018, 12:03   #198
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Am urcat ieri prin padure pana la COTA 1400 SINAIA - fain traseu. Recomandati-mi si mie un rucsac decent ~ vreo 40 litrii - LAMONZA pe care-l aveam s-a cam uzat si fizic si moral. Vreau sa fie si aspectuos sa pot merge cu el @ work if possible - deci si suport laptop ar fi ideal . Ma uitam dupa Everki Titan , dar costa prea mult .
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2018, 13:15   #199
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Cu un rucsac de 40L te poți muta. Ești sigur ca ai nevoie de atāt? Un rucsac bun la de toate, iarăși, nu vei gasi.
Pentru ture de o zi un rucsac cu capacitatea de 12-22L e mai mult ca suficient.

Rucsacul meu zilnic e un Mavic de 25L, dar merg cu el la cumpărături, cu avionul, plimbări ușoare pe munte - un all arounder. Uneori e prea mic, uneori īl duc aproape gol și arat ca un melc
Old 12-05-2018, 13:33   #200
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

La rucsaci nu se fac recomandari. Acolo e strict, mers in magazin si probat. E o chestie mult prea subiectiva.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules