lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-07-2014, 08:43   #1
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1027 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc
Smile Soft/Web Dev & Freelancing

S-a convertit cineva de la sysadmin / netadmin la software dev pe aici?
Old 31-07-2014, 09:55   #2
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 466 Post(s)

PC-ul meu

Ca să te convertești trebuie să știi programare.
Dacă ai fost sysadmin/netadmin și ai mai avut tangență cu scripturile sau PL/SQL poate ai putea fi și programator, dar altfel nu văd cum.
Doar dacă ești de profesie programator dar printr-o conjunctură mai mult sau mai puțin fericită ai ajuns sysadmin atunci nu văd de ce nu te-ai putea angaja.

Vorbesc de limbaje decente gen C++/Java, pentru că pagini web, programare în PHP sau Visual Basic poate să facă orice absolvent de teologie pastorală, profilul horticultură, secția omizi.
Old 31-07-2014, 10:44   #3
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Deci dau sau nu?
Old 31-07-2014, 12:06   #4
GENiEBEN
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Pro tip, studiaza doar Java, asta cere toata lumea. C++ junior mai bine nu, iar PHP & Co precum a zis si Arise.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Doar dacă ești de profesie programator dar printr-o conjunctură mai mult sau mai puțin fericită ai ajuns sysadmin atunci nu văd de ce nu te-ai putea angaja.
Or worse, FML )
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2014, 12:30   #5
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

@mbc: depinde de felie si pe ce vrei sa te bagi. Java e utila pentru ca ruleaza pe orice, poti sa faci aplicatii desktop, aplicatii pentru servere web sau aplicatii pentru Android.
Ideea este sa stii pe ce anume tragi, pentru ca poti evolua de la o felie la alta, dar nu le poti face pe toate cum trebuie.
In plus programezi cam ce vrea angajatorul, asta daca te angajezi, evident.
Eu am avut surpriza cu aplicatiile mobile ca pe langa Android au venit pretentii pentru aplicatii pentru blackberry si trebuie sa te dumiresti cum programezi in action script si cum programezi in javascript pe api-ul lor sau aplicatii generice mobile bazate pe jquery sau sencha touch cu tot felul de minuni si librarii dubioase scriptate sau aplicatii native pentru iOS unde trebuie objective c sau mai nou swift.
Si ala e momentul cand iti dai cu pumnii in coae si simti cum te iau transpiratiile si toate cele.
Iti dai seama ca limbajul este partea usoara, te omoara librariile ce trebuie invatate si ecosistemul.
Old 31-07-2014, 12:32   #6
GENiEBEN
Senior Member

PC-ul meu

^ Qt daca vrei Android/BB/iOS dintr-o bucata.
Old 31-07-2014, 12:50   #7
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Clar nu!
Pur și simplu nu ai cum să ajungi departe, am un "coleg" în America care a făcut o aplicație pentru Android în .NET pentru că omul asta știe și a crezut că poate face și aplicații mai mari că a văzut el că uite trage un widget și îi pune un event la double click și aia este.
Problema este că la un moment dat trebuie să incluzi librării 3rd party și cod sursă custom/snippet-uri scrise de alții, că doar nu o să reinventezi roata iar code base-ul scris în limbaj nativ este mult mai mare/mai vast decât ce găsești în mono sau qt sau ... Adobe Actionscript (flash). Iar despre aplicații în sencha touch sau jquery touch nu mai vorbesc.
Old 31-07-2014, 13:58   #8
biB
Member

biB's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Multa, multa munca. Nu-ti poate nimeni garanta ca vei depasi stadiul de programator copy/paste,sunt care o duc ok si la stadiul asta, dar nu cred ca asta vrei.
Poti sa-ti automatizezi task-urile zilnice ca si sysadmin (folosind de ex.python, powershell, etc.) si de acolo poti observa daca evolutia este naturala sau nu si in acelasi timp iti usurezi munca actuala si timpul investit nu este "pierdut".
De ce nu DBA ? trecerea o vad mai lina.
biB is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2014, 04:04   #9
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Sincer, în momentul de față programez în mare parte JS pur client și server side. Aplicațiile de mobile le prefer web-based băgate într-un webview (nu de alta dar prefer să scriu o singură dată cod). Android-ul își poate expune API-ul pentru JS și nu a fost nevoie de aplicații full native. Mai folosesc sqlite în loc de local storage sau alte mici artificii de genul, dar nu mai scriu aplicație full nativă decât dacă este absolut necesar.

Nu s-a plâns nimeni de vreo aplicație scrisă de mine în felul ăsta. E drept că nu fac aplicații publice. Toate au fost enterprise oriented și folosite intern de angajați.

Am uitat să menționez că ai nevoie de un front-ender bun care să știe să îți scrie cod optim. Animațiile din css îți pot omorî cpu-ul dacă nu ai grijă, iar breaking point-urile rezoluțiilor trebuiesc definitivate foarte bine. Nu cred că vrei imagini retina-ready pe vreun device android low-level cu o conexiune gprs (exagerez puțin).

Detest din toată inima jquery (normal sau touch), phonegap sau alte rahaturi. Nu reinventez roata. Dar nici nu suport rahaturile scrise de alții cu picioarele. Deschide te rog jquery, de-minifica-l (habar n-am alt cuvânt) și uită-te la ce fac metodele alea. Te iei cu mâinile de păr. Dacă mai și folosesc vreo librărie scrisă la fel de infect, am un memory leak perfect. JS-ul e limbaj de scripting și mai e și împrăștiat. Dacă codezi fără niciun pattern în cap și nu ești organizat faci o vraiște pe acolo. Cât debug am făcut pe codul altora, în momentul de față debug pentru mine înseamnă refactorizare.

Also, AS-ul trebuie să moară. În chinuri groaznice. Alături de toți developerii și adepții pe care îi are. Când aud de 'programator de actiinsxript' mă trece un fior pe șira spinării.

Last edited by s3r0t0n1n; 01-08-2014 at 04:16.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2014, 04:30   #10
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Dpmdv, al unei persoane care a avut de la început tangențe cu programarea fix cât un sysadmin (i.e. 0), programarea este "can of worms". Am 2 rânduri în bibliotecă doar cărți de programare, și tot ce-am reușit trecând prin ele a fost să scratch the surface.
Old 01-08-2014, 08:58   #11
robE
Senior Member

Mentioned: 0 Post(s)

Eu zic ca java poate fi tricky pentru un incepator, maybe python este o idee mai buna daca tot e obisnuit cu scripting, just sayin.

Freelance nu face nimeni? Chiar asa greu gasesti contracte? Tot ma batea gandul sa trec pe partea de web dev @ freelance dar am inteles ca indienii aia omoara toata piata cu preturile lor.
robE is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2014, 10:25   #12
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

De la o rată de 25-30 euro (mediu) pe webdev, se ajunsese la maxim 10 euro din cauza indienilor. Am preferat să trec pe enterprise (primesc proiecte de la cineva își oprește cotă parte).

Am avut și aici parte de un proiect pierdut în fața indienilor cărora a trebuit să le fac training. După o lună jumate a câte 2 ore pe zi, ei tot nu au putut înțelege și memora următorul lucru: 'git checkout'.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2014, 12:55   #13
GENiEBEN
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by robE View Post
Eu zic ca java poate fi tricky pentru un incepator, maybe python este o idee mai buna daca tot e obisnuit cu scripting, just sayin.

Freelance nu face nimeni? Chiar asa greu gasesti contracte? Tot ma batea gandul sa trec pe partea de web dev @ freelance dar am inteles ca indienii aia omoara toata piata cu preturile lor.
Daca tu poti gasi job cu Python, felicitari. Java este intr-adevar un salt mai mare pentru incepatori fata de, say .NET, dar merita daca urmaresti sa lucrezi ca programator. Pana si 'agenturile' cauta Java, nuff said.

Freelance e labareala.

PS: Mods, mutati-ne si pe noi pe un thread adecvat?
Old 01-08-2014, 13:24   #14
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Freelancer și Elance sunt ok, indieni sunt gârlă dar sunt atât de varză că nici un client serios nu se gândește să le dea proiecte. În principiu dacă un client le dă proiectul indienilor în loc să ți-l dea ție, ori indianul ăla e mai bun decât tine ori clientul ăla habar nu are și nu este serios și oricum mai bine că nu ai bătut palma cu el.

Pentru indieni sau pakistanezi niciodată să nu lucrezi ca freelancer, în principiu fac rost de un proiect de la cineva și apoi caută pe altcineva să facă proiectul pe bani mai puțini iar ei să păstreze diferența.

O singură dată m-am ars cu un indian acum nu mai știu câți ani sunt de atunci, dar nu era tocmai așa treaba.
IP-ul era din Irlanda, steag din Irlanda adică, nu am știut că este o ea, o indiancă mai exact.
Era la master in Irlanda parcă, și avea de făcut un proiect pentru lucrarea de dizertație și nu pricepea programare decât la nivel basic. Mi-a dat informațiile despre proiect, m-am înțeles cu ea parcă pe 400 USD, eu eram pe la început, abia prindeam proiecte, clientul vorbea cu mine (asta era cel mai greu, clienții nu vorbeau cu mine și nu puteam să îi câștig) așa că m-am apucat de treabă.
I-am făcut proiectul în mare, apoi a avut pretenția să i-l explic, să o învăț ce am făcut acolo. M-am enervat, i-am mai cerut 200 usd, a acceptat.
Vai ce mi-a pățit suflețelul. Asta stătea în casă cu soră-sa și aia avea copil mic, și noi pe skype și ăla mic urla în fundal și ăia se certau în hindiana lor. fml.
Apoi i-am cerut să facă plata când ne apropiam de final, mi s-a părut cam nesigură treaba, așa că mi-a zis că face, dar în 2 tranșe la două zile.
A plătit. Apoi i-am zis să îmi scrie un review. Și mă jur că mi-a scris un review lung de vreo 20 de rânduri, și a scris așa frumos și emoționant cum numai o femeie poate să scrie, pana mea, am rămas mască când am văzut. M-am închinat cu două mâini.

Revenind la oile noastre, adică banii, plata a fost făcută de către prietenul ei, cu două carduri furate probabil, pentru că mi-a fost blocat contul de freelancer și a trebuit să dau mail la suport. Contul ei/al prietenului ei a fost și ăla blocat.
Ăia de la suport mi-au zis să scriu un cuvânt "blue" pe o bucată de hârtie și să pun o poză clară cu mine în timp ce țin actul de identitate și petecul de hârtie cu blue să aibă certitudinea că eu sunt eu...
M-am conformat, am încercat să întreb de informații să înțeleg ce se întâmplă, am întrebat de bani, etc.
Ăia au zis că nu sunt autorizați să îmi dea informații, dar că sunt pe urmele unei bande de carderi care le creează probleme și cam atât, cică cardurile erau furate, bla bla, case closed.
Eu încă nu dădusem tot proiectul ăsteia, aveam în el copyright-ul meu, etc. așa că am vorbit cu tipa și asta a negat tot, că nu înțelege ce și cum, că e nevinovată, că draci că laci...
I-am zis că nu am încasat banii și că am gaură (la freelancer ăia mi-au luat banii înapoi, dar mi-au luat și comisionul de proiect primit și nu voiau să îmi dea banii ăia înapoi, cică e vina mea că nu am căscat ochii la ce mă bag, așa mi-au răspuns, morții lor).
I-am zis indiancei că dacă nu rezolvă situația nu îi mai dau nici un proiect, aia nu știu ce a mai zis, a rămas că îmi transferă iar banii pe paypal. Am stat și m-am gândit (imi era frica că blocheaza si contul de paypal daca era cu bani furati) pana la urma foamea m-a facut sa accept pe paypal.
Tipa a platit in vreo 3 transe, si a fost ok, adică nici pana in ziua de azi paypal nu a zis nimic de provenienta banilor.
Eu i-am dat proiectul terminat, chiar inainte sa intre in sala gagica m-a sunat disperată să mă mai intrebe ceva, i-am raspuns frumos, i-am amintit ca mai avea sa imi dea 50 USD pentru nu stiu ce modificare de ultim moment, a zis ca o face imediat dupa examen, a luat examenul cu brio, m-a sunat, mi-a multumit frumos, da banii ... plua.

Aia la freelancer mi-au dat contul inapoi, m-au lasat cu gaura in buget ca sunt jegosi, si mi-au sters si review-ul ăla frumos. Asta e viața...

Acum nu mai lucrez ca freelancer că e complicat să alergi după clienți, mai ales că sunt dificili câte unii.
Am remarcat că se respectă principiul lui Pareto, 80% din clienți îți aduc 20% din venituri, iar 20% din clienți îți aduc 80% din venturi.

Am ales să scot în afara freelancer și elance clienții respectivi cu care mă înțeleg perfect și lucrez full time pentru ei.

De indieni nu am scăpat, unul dintre clienți are 11 indieni angajați în Mumbai cu care trebuie să colaborez, de 3 ani de zile de training cu ei nu au înțeles că un json nu se scrie de mână concatenând șiruri de ghilimele, virgule, paranteze și acolade, ci se folosește o librărie specializată care face conversia json string cu o singură funcție.
Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți.
Săptămâna asta și cealaltă nu au mai răspuns la nici un mail, nu au intrat nici pe skype, am aflat că sunt in Ramadan și că nu lucrează.
Dacă ăia sunt toți 11 musulmani eu îmi tai ce am mai de preț, cred că e vrăjeala lor, oricum au sărbătorit și Paștele și o să sărbătorească și Crăciunul.
Desigur, la așa program și eu de 2 săptămâni încoace mă duc aproape zilnic la plajă...
Old 01-08-2014, 14:47   #15
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Deci nici nu puteam cere raspunsuri mai tari decat cele pe care le-am primit. Acum, sa va zic situatia mea, mai in detaliu.

Eu sunt sysadmin, castig ok, nu ma bate nimeni la cap, imi fac treaba, viata merge inainte samd. Sunt, in mare parte, bucuros de situatie.

Acum cateva zile bune mi-a zis un prieten de http://academyplus.ro/ si, pentru a intra la ei, trebuie sa dai 2 teste - unul de memorie si unul de inteligenta / gandire logica etc. Am luat ambele teste - ceea ce nu ma asteptam neaparat. Mai este o runda de testari mai indelungate - 1 luna, dupa care se intra in program daca treci. Programul, in total, este vreo 3 ani si este gratuit dar trebuie sa treci testarea.

Ca sa fiu 100% sincer, sunt 2 motive pentru care as merge acolo, nu stiu sigur in care ordine
1. Programatorii castiga, de regula, mai mult ca sysadminii. Desi poti evolua pe partea de administrare, eventual ajungi CIO la 50 de ani daca ai mult noroc si poate pile, drumul pana acolo e plin de useri.
2. In cazul in care se strica treaba si nu o sa mai lucrez aici iar alte posturi de sisadmin nu o sa-mi convina sau nu o sa gasesc in timp util, e benefic sa ai al doilea set de skill-uri.

Dezavantajele pe care le vad eu:
-Daca ai 2 seturi de skilluri, nu le poti imbunatati semnificativ pe ambele.
-3 ani e o perioada lunga pentru invatat - nu stiu daca sunt in stare sa imi sacrific timpul liber pentru asta.
-programatorul, de obicei, sta cam tot timpul la computer si... atat. Din cate vad eu sunt rare situatiile in care trebuie sa mergi in teren. Aici poate imi confirmati sau nu voi situatia.

Merci tuturor de postari.
Old 01-08-2014, 15:41   #16
GENiEBEN
Senior Member

PC-ul meu

Acel site incearca sa te invete prea multe imho, trebuie sa te axezi pe ceva, nu exista persoana care dimineata scrie drivere ca apoi seara sa scrie aplicatii android iar in timpul liber face jocuri (opengl lol).

Plus ca dureaza 3 ani, stii cum sta treaba cu timpul in IT.

*Adevarat
*In acea programa 'scolara' nu mentioneaza nici un numar de ore, sau sunt eu chior?
*Da, foarte rare acele ocazii cand parasesti biroul.
Old 01-08-2014, 18:17   #17
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Ce faci tu mai exact ca sysadmin?
Să te înscrii la programul ăla de la http://academyplus.ro/ cât costă? Văd că au o secțiune pentru părinți, și zice ceva că vor fi niște costuri, deci?
Old 01-08-2014, 18:30   #18
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Am cateva servere de windows, cateva zeci de statii in depozit si vreo 30 de farmacii, fiecare cu 3-5 computere fiecare. Le tin functionale, le inlocuiesc cand le vine timpul, le repar daca e cazul.

E gratuit programul. Am vazut ce scrie acolo, nu stiu ce sa zic.
Old 02-08-2014, 08:51   #19
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Nu vreau să fiu rău, dar dacă vezi un program care vrea să te învețe de toate timp de 3 ani pe gratis eu aș zice că-i ceva putred. Iar cu testele de inteligență & shit -> I'd say run away.

Dar mă rog, sunt unul dintre cei cărora Mensa România li se pare o penibilitate groaznică.
Old 04-08-2014, 17:06   #20
robE
Senior Member

Mentioned: 0 Post(s)

Daca tot s-au mai calmat apele pe aici, vreau sa intreb si eu pe cei care lucra in domeniu daca ar fi sa se apuce azi in acest domeniu, pe ce ar merge, asa in mare....web dev sau soft dev ? Nu neaparat din punctul de vedere al banilor, ci mai degraba a provocarilor. Thanks!
robE is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules