lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-01-2016, 09:20   #21
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Nici eu inca n-am dat comanda...adica ma rog...am dat-o atunci dar aia de la Mormotaland par sa fie neseriosi...nu m-a contactat nimeni nici pana in ziua de azi.

Dar tot raul spre bine...mai am vreme sa analizez + ca dupa ultima iesire pe munte mi-am dat seama ca am nevoie si de o cagula
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 09:36   #22
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

PC-ul meu

Și mie īmi trebuie pt bicla. Erau īn Lidl la 10-15 lei īntr-o vreme.

tapatalk-A
Old 04-01-2016, 14:09   #23
RAYNOR
Member

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Intr-adevar nu mai este valabila reducerea la Montrek. Parca a fost pana pe 31 decembrie. Referitor la cagula, am vazut in Decathlon vreo 3 modele parca. Acolo poti sa si probezi sa vezi cum te simti in ea. 1, 2 si 3.
RAYNOR is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 14:17   #24
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RAYNOR View Post
Intr-adevar nu mai este valabila reducerea la Montrek. Parca a fost pana pe 31 decembrie. Referitor la cagula, am vazut in Decathlon vreo 3 modele parca. Acolo poti sa si probezi sa vezi cum te simti in ea. 1, 2 si 3.
Nu am nimic ce sa pun de 1 leu in cos Am zis ca ma mai uit si uite ca am uitat si de Petzl.

Mersi de linkuri. Ultima am vazut-o la ceva lume, credeam ca e luata din afara tarii

Apropo, daca doriti ceva de bicla si nu doar, o sa fac comanda curand la astia (vezi link)

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=657
Old 04-01-2016, 15:48   #25
RAYNOR
Member

PC-ul meu

Multam'. Nu mai fac investitii in bike ca nu prea mai ies la ture, decat f rar. La concursuri nici atat...de vreo 3 ani de zile de cand m-am apucat de alergari, nu mai particip. Ce-i drept piesele ultimului upgrade de la bikecomponents.de le-am luat
Old 04-01-2016, 15:51   #26
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Eu nu merg la concursuri īnsă. Nu am văzut rostul. Iar īn ultimii 2 ani nu am ieșit mai deloc, ba din cauza operației la umăr, ba din cauza timpului liber prea puțin disponibil, ba ca muntele e prea departe...scuze doar vreau un trainer. Sper sa īncep sa pedalez mai des. Și sa merg la munte, baschet, tenis masa, etc, mai des.

tapatalk-A
Old 04-01-2016, 18:14   #27
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 480 Post(s)

PC-ul meu

Old 05-01-2016, 00:30   #28
RAYNOR
Member

PC-ul meu

Tare Trebuie sa ma urnesc si eu la alergat, mai ales ca nu mi-am facut abonament la sala
Old 05-01-2016, 11:14   #29
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Adica asa ceva?
https://www.facebook.com/conrad.vanr...1/?pnref=story

Eu in bicla nu prea am investit de cand m-am luat cu alergarea. Oricum upgrades nu prea am ce sa fac la ea si pentru moment am alte prioritati in a investi banii
Old 05-01-2016, 12:34   #30
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Asta e fake ) deși la īnceput am luat-o pe bune cumva
@Arise rad mereu cānd o văd. Īmi aduce aminte de cartea aia roșie de psihologie din clasa a 10-a, faza cu dinozaurul )

Eu mă plictisesc la alergat. Cu muzica nu pot alerga, nici pedala, imi distrag atenția. Plus ca īmi place sa ascult cam tare. Fudul de urechi cred.

Nu sunt fan road, pentru mine fiind echivalentul la alergat, boring, dar am spus ca īncerc măcar. Aici nici nu sunt vai sau munți sau dealuri, ceea ce m-a motivat in plus anul trecut ca să caut o mașină sh. De aici și ideea de combi, sa fie ceva mai spațios și sa nu mă īncurc cu suporți de bicle, cel puțin nu la īnceput. Dacă se fac 4 oameni constant, da, ar fi necesar suport sus.
Anul trecut mi-am propus sa mă las de fumat. Nu am reușit. Sper anul ăsta să reușesc.

tapatalk-A
Old 11-01-2016, 22:43   #31
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Vreau in vacanta dintre semestre sa ma duc sa schiez. Pe langa faptul ca nu am schiat niciodata, nu am pic de echipament, ma refer in special la imbracaminte, care nu se poate inchiria. Exista ceva ieftin sau iau o izmana si o pereche de pantaloni de trening? Nici geaca nu am, dar ma gandesc ca ma imbrac mai gros si iau un hanorac mai larg. Oricum nu mi-e frig daca fac miscare. E ok sau trebuie sa ma interesez de geaca si pantaloni pentru schi?
augustus is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2016, 00:25   #32
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Parerea mea, de om care nu a practicat sporturi de iarna (desi mi-am dorit):
- de ce ski? Eu daca e sa ma apuc, sunt mai tentat de placa decat de ski.
- pe partea de echipament, e recomandat geaca si pantaloni de ski. Ideea e ca o sa cazi si e bine sa ai ceva impermeabil...un trening nu e foarte rezistent la apa. Pe partea de caldura, iarasi, un echipament cat de cat specializat ofera respirabilitate, deci nu transpiri asa de tare.

Am si eu nevoie de putin ajutor...vreau cel tarziu poimaine sa dau comanda. Am nevoie de parazapezi din GoreTex, ceva bete de tura/trekking, neaparat telescopice (inca nu sunt sigur de utilitatea lor), o cagula (ceva care sa poata fi folosita si la alergare) si frontala (nu stiu ce sa aleg intre Black Diamond Spot si Petzl Tikka XP)
Old 12-01-2016, 00:54   #33
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@augustus

- īmprumuți
- 2nd-uri
- miniprix / Decathlon

Nu uita ca iti trebuie skypass, cazare, māncare, drum, īnchiriere boți sau clăpari / placa sau schiuri.
Īnsă e foarte bine ca vrei sa īncerci. Recomandarea mea este sa le īncerci pe amāndouă, minim un sezon, poate doua. Oricum ar fi, e fun. Nu te da bătut ușor cu nici una din variante, timpul, genunchii, spatele, capul, vor lua o decizie buna. Important este sa mergi cu cineva care se pricepe și mai ales care are răbdare. Sub nici o forma altfel. S-ar putea sa regreți mai tārziu.
@ithanium2 nu face recomandări aiurea. Ce vezi tu pe net ca e cool, nu are nici o treabă cu realitatea. Indiferent ce ar alege din cele doua.

Parazăpezi nu cunosc, lampa ia care īți place mai mult amāndouă fiind bune, bete telescopice sunt mișto pt ca sunt telescopice (ring a bell?), cagula oricare din ceva material ce poate respira.

tapatalk-A
Old 14-01-2016, 13:42   #34
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Un interval timer de Gymboss la pret ok oare unde gasesc, n-as vrea din US ca urasc sa stau la coada la vama dupa colet.
Old 15-01-2016, 22:19   #35
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Primele achizitii pe anul asta, o sa ajunga in vreo 2 saptamani cred.
http://www.amazon.de/dp/B00JZK3T8Q/r...075861_TE_item
http://www.amazon.co.uk/dp/B00RAP4ZE...986871_TE_item

Pentru drumetii primavara-vara-toamna, am in gand tot o pereche de la Merrell, ori Grassbow Sport ori Capra Sport. Sunt in dubii daca sa aleg modelul cu Gore-Tex sau nu. Inclin spre varianta fara GTX.

Si pentru alergare, ma bate gandul sa incerc si o pereche de Inov8. Da aia ii iau din tara, ca sa le fac retur in cazul in care nu imi sunt comozi.

Last edited by ithanium2; 15-01-2016 at 22:27.
Old 16-01-2016, 00:10   #36
RAYNOR
Member

PC-ul meu

Interval timer-ul este pentru alergare? Eu mi-am facut un program de intervale pe Garminul 910xt. Cred ca merge si pentru bike, dar ai nevoie de senzorul de cadenta. Acum depinde ce ceas ai.

Eu m-am obisnuit cu GTX-ul. Pot sa alerg si pe zapada linistit In schimb da, vara cand e cald e mai greu cu aerisirea degetelor.
Old 16-01-2016, 00:45   #37
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Nah, Gymboss-ul e pentru un amic personal trainer, am rezolvat pana la urma si l-am comandat din US ca e cel mai ieftin.

Nu ma antrenez cu intervale pentru alergare, inca sunt foarte amator. Scopul meu este sa adun cat mai multi kilometri. Anul asta am in plan sa termin 2 maratoane, daca reusesc fara accidentari, eu ma declar super multumit
Old 16-01-2016, 12:04   #38
RAYNOR
Member

PC-ul meu

Nici eu nu fac foarte des intervale. Cred ca am facut sub 10 alergari cu intervale in tot anul 2015. Am inteles ca te ajuta destul de mult.
Goal-urile din anii anteriori au fost doar la distante. Acum 2 ani 1000 km intr-un an iar anul trecut 1500 km. Binenteles ca nu i-am atins. M-am oprit undeva pe la 1250km
Anul asta am mai scazut nitel limita la 1400km ... Da si numai concursuri de alergare montana. Fara asfalt. Brasov Marathon o sa fie primul maraton pe anul asta, desi cu putin inaintea lui o sa fie semi-ul Intersport-ul, urmeaza Ecomarathon, apoi 7500-le si MPC-ul. Mai vad intre timp ce mai apare.
Old 16-01-2016, 19:21   #39
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Si eu ma feresc de asfalt. La competitii pe asfalt nu ma tenteaza sa particip deloc...mi se par extrem de plictisitoare.

Primul eveniment pentru mine cred ca va fi la Aiud Maraton (cel organizat de Levi Polgar) 19 martie, proba semi-maraton, in Aprilie nu stiu ce fac, in mai, cel mai probabil Maraton Apuseni, dar tot semi. Maratoane am 2 in plan pe anul asta, 7500-le (proba "hobby" lol ) si Via Maria-Theresia.
Old 18-01-2016, 10:43   #40
RAYNOR
Member

PC-ul meu

In Apuseni n-am ajuns pana acum. E cam greu de ajuns fara masina Si la Maria Theresia aceeasi problema. In schimb traseele sunt superbe, din ce-am vazut in poze.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules