lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-05-2020, 17:10   #1
alexandru013
Member
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 56
Mentioned: 1 Post(s)


Default HDD stocare documente, filmari, poze personale

Vreau sa am un loc unde salvez in siguranta.

M-am gandit la 1x HDD 1 TB Seagate (sau alt brand daca imi recomandati) pe care sa il scot si sa il conectez la pc cand vreau sa arhivez ceva. Iar peste 1-2 ani sa mai cumpar unu si sa fac backup la primul cumparat. E ok cum procedez?

Ce ma incurca ar fi, daca arunc datele pe hdd si apoi il deconectez de la pc, exista riscul sa moara hdd-ul fiind nefolosit si conectat doar cand vreau sa arunc pe el 30gb odata la 2-6 luni sau peste 7 ani cand vreau sa vad ceva arhivat de acum 7 ani? Sau mai rau il cumpar azi si are un defect care in mod normal ar pica in 3 luni de vizionat filme si ceva jocuri pe el.

Pentru ca daca ar face toti ca mine probabil nu ar mai cumpara NAS-uri cred. SSD-ul cred ca este exclus din discutie in privinta arhivarii datelor pe termen lung, nu? Multumesc.
alexandru013 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2020, 17:37   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Datele stocate in dulap se mai pot pierde aiurea daca se demagnetizeaza de la nefolosire indelungata, am vazut destule cazuri la HDD-uri portabile dar nici nu stiu in ce conditii le-au folosit. Eu de exemplu nu am pierdut niciodata asa datele.

HDD_ul de regula nu moare daca nu-l folosesti si nici daca-l scapi pe jos daca are capetele parcate. Totusi incearca sa nu le arhivezi daca nu e absolut necesar.

Nu as lua HDD_uri noi pentru cazuri de genul asta. Mai repede retrag un HDD deja folosit si as cumpara ceva nou in locul celui retras.

Datele de pe SSD nu ar trebui sa dispara decat daca se strica electronica iar recuperarea lor e mult mai dificila decat de pe un HDD mecanic.

E bine sa ai datele in 2 locuri minim, ideal in 3 dar nu toate 3 bkp-uri in acelasi loc, gen 2 locale si 1 cloud sau in alta locatie in caz de dezastru.

Last edited by agarici cu pedale; 06-05-2020 at 17:39.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2020, 18:53   #3
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca sa ai siguranta, mergi pe un storage extern cate stie raid1
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2020, 12:53   #4
alexandru013
Member
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 56
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Datele stocate in dulap se mai pot pierde aiurea daca se demagnetizeaza de la nefolosire indelungata, am vazut destule cazuri la HDD-uri portabile dar nici nu stiu in ce conditii le-au folosit. Eu de exemplu nu am pierdut niciodata asa datele.

HDD_ul de regula nu moare daca nu-l folosesti si nici daca-l scapi pe jos daca are capetele parcate. Totusi incearca sa nu le arhivezi daca nu e absolut necesar.

Nu as lua HDD_uri noi pentru cazuri de genul asta. Mai repede retrag un HDD deja folosit si as cumpara ceva nou in locul celui retras.

Datele de pe SSD nu ar trebui sa dispara decat daca se strica electronica iar recuperarea lor e mult mai dificila decat de pe un HDD mecanic.

E bine sa ai datele in 2 locuri minim, ideal in 3 dar nu toate 3 bkp-uri in acelasi loc, gen 2 locale si 1 cloud sau in alta locatie in caz de dezastru.
Scuze, cand am scris arhivat faceam referire la depozitat/salvat pe hdd nu la arhivare cu zip/WinZip/rar/7-zip.

Rezumat:
1.Deci sa nu am incredere intr-un HDD nou am inteles. O sa pun pe un HDD vechi si pe cel nou iar dupa 1-2 ani cumpar altul nou.
2.Sa mai adaug un loc pentru bkp in cloud.

Si cum evit demagnetizarea de la nefolosire indelungata? Il conectez cel putin o data pe luna ?
Voi folositi NAS-uri? Sau pur si simplu 2 HDD-uri conectate tot timpul in PC si un cloud? Multumesc.
alexandru013 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2020, 13:02   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am zis sa nu ai incredere in HDD_uri noi ci pur si simplu nu as lua un HDD nou ca sa-l bag in dulap ci mai repede as folosi unul old ca iar pe cel nou il montez in PC ca sa simt ca fac un upgrade.

Cam toti care au nevoie de BKP au sigur un NAS si probabil si in cloud date, eu nu am in cloud dar am datele pe NAS si pe un HDD normal.

Last edited by agarici cu pedale; 07-05-2020 at 13:04.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Backup - cel de toate zilele - SW + HW - cum ne tinem/protejam datele personale madhorsefuzzy Software 21 27-08-2019 07:58
Probleme SSD / HDD / stocare alex17 GTX Memorii & stocare 35 12-04-2016 11:00
Program de recuperare date sterse si scris alte documente peste [Wanted] Software 2 05-01-2014 13:09
Beneficii&riscuri RAID0 - pareri personale mascotzel Memorii & stocare 5 12-09-2010 16:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,143
Total Online: 2952

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.