lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-02-2015, 19:17   #1
Sulfur
Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucuresti
Posts: 134
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default Experienta amazoniana (UK)

Am cumparat niste nebunii de pe amazonul britanic. Mi-au comunicat ca pachetul a plecat cu Deutsche Post DHL, iar data livrarii este 18 februarie. Iata ca a trecut si 19 februarie si din p00la coletul. Amazon nu mi-a oferit niciun tracking number, cica nu ofera asa ceva pt livrarile standard international. Am verificat la DHL Romania - nimic pe numele meu. Astia mi-au spus sa verific si la Cargus, unele colete fiind preluate de la DHL de catre Cargus. Nici aici n-am avut noroc, n-a intrat nimic in tara pe numele meu. Am verificat in dupa-amiaza asta si la cele doua oficii postale la care este arondata strada, poate poate... Stiti raspunsul. Mai astept pana la finalul zilei de maine, apoi chiar nu stiu ce sa fac
Sulfur is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2015, 21:36   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asteapta! Vine! Nu te mai agita atata pentru o zi. Sa nu uitam ca, pana la un moment dat, multe magazine online nu trimiteau in Romania.

Daca intarzie mai mult de 2 saptamani, atunci te poti agita in mod oficial.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2015, 22:06   #3
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Se pare ca n-ai luat nimic din mother China, unde dupa 6 saptamani incepi sa te intrebi daca mai ajunge sau nu ...
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2015, 22:27   #4
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

Eu am comandat ceva de pe amazon .de.
Durata estimata (de ei) de livrare : 2 saptamani
Durata efectiva in care a ajuns : parca 4 zile
Dupa cat timp am reusit sa-l iau : mai mult de 2saptamani ( buna organizare a Postei Romane)

__________________
pensionar...ciocu' mic
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2015, 23:04   #5
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

De pe .de am luat si eu fara probleme.
Au fost si cazuri in care am ridicat/primit coletul cu intarziere de cateva zile, dar si cazuri in care am ridicat/primit coletul mai devreme cu cateva zile.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2015, 00:27   #6
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

De plecat pleacă, cu DHL din De și ajunge relativ repede in românia, problema e cu sortarea si Poșta Română.
Eu am luat haine pentru a mică din UK (moka la prețuri ăștia) și au trimis cu DPD.
Termenul de livrare 4 zile, termenul real 7. Fmm DPD. Au și zis că nu au găsit adresa apoi că nu am răspuns la tel. Am trimis mail la magazin cu print screen la call log și google maps (stradă principală in centrul orașului).
Au sunat ăia de la dpd și au dat-o la întors fmm.

Sent from Z1C while Tapatalking...
__________________
MO POWAH BABEH!!

Last edited by Enz0; 20-02-2015 at 00:30.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2015, 05:26   #7
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

DPD sunt ok, n-ai avut de-a face cu Yodel să vezi retards inc. Problemele apar de obicei la sortare și delivery date de fapt depinde de omul de la finele lanțului. Dacă nimerești vreun dobitoc (cum am nimerit eu la Yodel cam la fiecare livrare în ultimele 6 luni), mai bine iei o chill pill, că n-ai cum să înveți boul să traverseze strada pe zebră.

Apropos de China, China - UK am pățit să am termene de livrare de 2 luni+, de și uitasem de pachet. Cel mai bine este să te relaxezi, oricum nu poți face nimic.

Și oricum pachetele din China sunt o briză pe lângă pachetele din US - primit chestii comandate pe care apoi m-au pus să plătesc vamă, fgm sellerilor care nu au menționat asta Pe lângă faptul că din cauza controalelor din US (deși pachetul pleacă din US), întârzierile sunt de-a dreptul hilare - 1.5 luni pentru 6 deodorante, wth.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2015, 12:09   #8
Sulfur
Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucuresti
Posts: 134
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt relaxat, ma streseaza doar faptul ca nu au oferit un tracking number. Asta e... astept
Sulfur is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2015, 12:40   #9
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce nu ai luat shippingul mai scump atunci?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2015, 12:54   #10
Sulfur
Member
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucuresti
Posts: 134
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut o singura optiune de livrare, cea standard.
Sulfur is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2015, 16:28   #11
puietu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Acasa
Posts: 144
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

La mine la absolut fiecare comanda de pe amazon.us valoarea vamei a fost de fapt tva-ul la suma declarata. Nu va recomand sa declarati colet de 1$ pentru a plati o vama infima pentru ca ai nostri nu sunt prosti, doar fac pe prostii. In caz ca "se prinde" vreunu pe la vama, iti confisca marfa si esti pasibil si de amenda

Over-all la mine absolut fiecare comanda a venit mai repede decat ma asteptam. Sosea la destinatie in Delaware in timpul prevazut in comanda si de acolo in 3 zile maxim ajungeau in Romania. La mine absolut de fiecare data au venit cu DHL-ul, shipping-ul fiind cel standard, deci nimic adaugat special de mine referitor la transportator.
puietu is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2015, 18:24   #12
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stai sa vezi cand primesti de la producator un premiu si-ti scriu peste tot ca este gift, prize, etc si se gaseste un prost sa puna valoarea coletului chiar pretul de pe site, iar eu nu pot s-o contest sau s-o anulez, ca trece termenul de standby si pierd premiul.
Si dau de la mine 300 de lei...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2015, 20:39   #13
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cum am pățit eu la telefonul câștigat la concursul hwbot...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2015, 13:50   #14
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Imi vars si eu off-ul aici...
Titlul se cheama In 2 zile lucratoare din Germania in Romania, si in 5 zile de la Cargus la mine.
Pentru ca DHL din pacate lucreaza cu Cargus in RRomania pentru anumite colete.

Luni cand a intrat coletul in tara i-am sunat frumos sa cer schimbarea adresei de livrare.
O domnisoara foarte politicoasa imi spune ca solicitarea trebuie neaparat facuta in scris, prin email. Intreb daca e nevoie si de alte date de indentifiare si-mi zice "nu, doar nr. AWB".
Primesc reply ca nu se poate face modificarea pentru ca inca nu a ajuns la centrul din Bucuresti, si sa retrimit a doua zi dimineata.

Marti in drum spre birou, pe la 7:30 am retransmis solicitarea. Pauza.
Sun la ei mai tarziu sa vad ce se intampla si mi se spune ca trebuia sa trimit si o copie a cartii de identitate. "Nu v-a spus colega?" "Nu, si nici in emailul pe care l-am primti nu mi sa spus ca ar fi lipsit". Asta e, am rugat sa anunte curierul daca poate sa livreze pe la 17, daca nu a doua zi la noua adresa. Trimit din nou solicitarea cu CI in atasament.

Miercuri, neprimind niciun reply sun din nou sa verific daca s-a facut modificarea. Un tip imi spune ca lui nu ii apare nimic si ca trebuie sa verifice cu agentul care are coletul. Canci, "colegul are telefonul inchis sau se afla intr-o zona fara semnal". Imi lasa numarul sa mai incerc eu, dar degeaba, a avut telefonul inchis cateva ore in sir. Am presupus ca un prost ca pana la urma vor lua in considerare solicitarea mea si ca o sa-l primesc in ziua urmatoare.

Joi, astazi, ma uit pe status si vad ca agentul de ieri se lauda ca mi-a trimis SMS de informare. In ***** ma-tii mi-ai trimis. M-am enervat si-am dat inca un mail pe la ora 8, mai acid dar respectuos si cu confirmare de citire. De data asta primesc raspuns "Solicitarea dvs a fost receptionata si transmisa catre departamentul responsabil". Sa mori tu, de ce nu m-ati pus direct in legatura cu ei?!?
Pe la ora 11 apare status "Spre destinatar" si sun sa vad ce se intampla. Un tip imi spune ca este tot in drum spre adresa initiala, si ca doar astazi am facut solicitarea si a fost prea tarziu. Dupa ce i-am insirat toate celelalte emailuri a zis cu juma' de gura ca "da, mai apare unul alarteri la ora 4".

Asa ca eu am sa priemsc coletul abia maine, dupa ce a fost f*utut pe toate partile din masinile lor in depozit.
Ar fi fost misto sa fie sambata cand nu mai sunt la birou si as fi fost gasit la adresa initiala.
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 05-03-2015 at 13:53.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2015, 15:14   #15
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Chipicao View Post
Asa ca eu am sa priemsc coletul abia maine [...]
E bine, totuși, că ai rămas optimist.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2015, 14:03   #16
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chipicao, ai mentionat cuvantul magic: Cargus.

Caz concret: fac cerere la emag pentru retur produs. Se aproba si trimit curierul la mine.

Ajunge gigelul, ii dau pachetul si ma intreaba: la cine trimitem?
- Pai cum la cine? La emag ca ei v-au trimis.
- Habar n-am cine m-a trimis.

Ii dau pachetul si astept. Si astept. Si astept. Verific AWB-ul si surpriza: stationat in depozitul Cargus pe motiv de refuz plata. Idiotul a bifat ca plata se va face cash la destinatie.

Am sunat la Cargus si le-am zis sa rezolve problema. Solutia? Luati dumneavoastra legatura cu emag-ul sau va returnam produsul. Am preferat sa-mi returneze produsul.

Cost? 30 lei.
Timp pierdut? 1 saptamana jumate.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2015, 15:48   #17
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate asta o fi stilul emag sa mai tempereze retururile

Mie tot timpul mi-a venit fan-ul, cu retur number deja completat in hartiile lor.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2015, 10:50   #18
Mischiu
Senior Member
 
Mischiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 313
Mentioned: 7 Post(s)


Default

am facut si eu comanda acum o saptamana si tot imi scrie:


Preparing for Dispatch
Delivery estimate: Wednesday, 18 March 2015 - Wednesday, 25 March 2015

Cat dureaza la ei operatiunea asta 2 saptamani sa puna un colet.
Mischiu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2015, 12:07   #19
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Depinde ce ai comandat, daca e de la amazon sau de la un seller care vinde pe amazon si daca produsul este in depozit sau nu (se poate intampla pentru anumite produse). Este posibil ca produsul respectiv sa fie intr'o zona libera si sa fie necesar sa i se faca acte vamale inainte sa iti fie livrat. Ai acolo mentionat ca 18-25 iti ajunge inseamna (de cele mai multe ori) ca va fi trimis cu 5 zile lucratoare inainte adica pe data de 11 Martie.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2015, 14:28   #20
Mischiu
Senior Member
 
Mischiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 313
Mentioned: 7 Post(s)


Default

am comandat o oala

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B...ilpage_o00_s00
Mischiu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Experienta Nocturna Zen în The Crew LAB501 Nivelul2 1 09-12-2014 20:49
Grand Theft Auto V: Experienta First Person LAB501 Nivelul2 0 04-11-2014 23:00
Experienta RMA RAM Kingston mihaim1980 Memorii & stocare 4 04-11-2014 19:41
careva experienta cu lg optimus g? apo Telefoane mobile si alte gadgeturi 1 08-04-2013 21:23
experienta OCZ revodrive sau velodrive? apo Memorii & stocare 9 30-03-2012 10:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2472

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.