lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-08-2017, 18:56   #1
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default Shop4pc, sau cum sa nu comunici cu clientii...

Tocmai am avut prima experienta cu Shop4pc.
Comand un kit TridentZ RGB.
Totul bine la inceput. Produsul in stoc, primesc confirmarea comenzii si urmatoarea zi astept mesajul de la curier.
Mesajul de la curier nu mai vine si verific statusul comenzii. Intr-un carnat de jumatate de pagina cu bla bla-uri scrie pe acolo ca nu l-au trimis ca nu sunt in aria de acoperire fan courier si sa ii contactez daca vreau sa il trimita si sa platesc km suplimentari, sa il ridic de la sediul curierului sau sa anulez comanda. Nici un mail, nici un sms nici un telefon in care sa ma anunte. Inteleg ca nu-s in stare sa faca un site care sa arate corect costul transportului in functie de localitate, dar macar sa incerce sa comunice cu clientii.

Prima si ultima data cand am luat in calcul acest magazin.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2017, 18:58   #2
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nici eu nu expediez celor care stau in satuce izolate care nici macar in raza Fan nu sunt, cea mai mare firma de curierat. De data asta, sunt de partea magazinului, desi in general, se stie, sunt contra lor, sefii jegurilor.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2017, 19:02   #3
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu cui expediezi tu si nici nu ma prea intereseaza.
Dar ma gandesc ca macar ai bunul simt sa spui asta potentialului cumparator.

Tu esti impotriva pcgarage si pro restul, dar aia e alta discutie iar parerile tale nu pot fi obiective si relevante.

PS. Mai au si mailul full.

LE: Am sunat la Pcgarage jumatate de ora dupa ora inchiderii programului de contact vanzari si i-am rugat sa expedieze azi si intr-o ora au predat coletul la curier.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.

Last edited by AMETHYST; 17-08-2017 at 20:32. Reason: Update.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2017, 23:09   #4
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Despre shop4pc numai de bine dinspre partea mea.
Sunt un magazin cu 2 angajaţi, personal îmi setez aşteptările şi conform acestui parametru. Da, trebuie tras un pic de ei, nu au un nivel de profesionalism cum au magazinele mari, fiindcă sunt în esenţă un fel de "mom and pop store". Nu văd în asta o problemă, dar te înţeleg şi pe tine.
E pur şi simplu o chestiune gen "tipul lor de magazin nu se potriveşte tipului meu de client".
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2017, 23:22   #5
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Faza e ca aveam maine neaparat de memorii. Comanda am dat-o luni.
Fac un pc pentru un prieten si sambata dimineata pleaca cu el din tara.
Nu am o problema cu faptul ca nu trimit fara confirmarea clientului in afara ariei fan, problema e ca nu m-au anuntat nici pe mail nici sms si nici la telefon.
Si nici nu era nici un fel de atentionare la confirmarea comenzii.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.

Last edited by AMETHYST; 17-08-2017 at 23:31.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 00:38   #6
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Man, te înţeleg dar după cum spuneam, ei au magazin "de familie", e oarecum de aşteptat să aibă servicii mai slabe. Pe de altă parte sunt printre foarte puţinele magazine care îţi aduc la comandă cam orice, au fost singurii care mi-au putut aduce la comandă Define S la scurt timp după ce au apărut, cred că le-am comandat marfă de peste 10K RON (eu şi @georgesil).
De acord, nu au servicii de calitatea pcgarage sau emag, dar au sau aduc la comandă marfă care nu se găseşte pe plan local nicăieri altundeva.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 01:01   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Shop4PC este un magazin de familie care m-a impresionat intotdeuna in mod placut. Nu, nu prin nivelul de integrare pe care il au magazinele mari. Dar prin orice altceva... hei...ce magazin te lasa sa cauti in 4 cutii exact piesa de care ai nevoie?

Eu cred ca asteptarile trebuie setate realism. Greseala lor este ca nu au un sistem profi...chiar nu au. Greseala ta e ca nu ai sunat la numarul de pe site. Se rezva instant.

Si nu...nu e vina lor ca fan courier sunt uneori mizerabili... gen stau pe DN in Predeal. Nu ai cum sa ajungi la Brasov fara sa treci prin fata casei mele. Si totusi.. 40 Ron extra cost... ca asa e politica firmei
...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 03:54   #8
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si de la mine multe plusuri pentru Shop4PC.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 09:22   #9
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asta cu zonele de livrare e naspa, dar nu prea are treaba magazinul.
Magazinul incheie un contract cu faimosul curier, iar curierul poate adauga/scoate zone cam cum vrea muscgiul lui. Termenii financiari nu pot fi modificati unilateral parca.

Legat de Shop4pc, si eu numai de bine.
Nu sunt "profi", ca japcarii mari, dar fac pe dracul in patru sa te ajute cand ajungi acolo.
Imi aduc aminte foarte mult de pccoolers-ul de pe vremuri, cand te duceai acolo si cautai cot la cot cu angajatul ce-ti trebuia (vorba lui Tudor).
La telefon nu-i prinzi, dar daca ajungi la ei la magazin, iti schimbi parea instant.
Iar daca ceva nu se poate ti-o spun in fata nene, nu te aburesc cu stai sa vedem, livram in 2 saptamani si te trezesti ca ai asteptat degeaba doua saptamani.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 13:45   #10
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

De cate ori sa ma repet. Nu era problema sa platesc 36 lei in plus pentru ca nu sunt in zona de livrare fan. Problema e ca au pus comanda pe pauza si nu m-au anuntat in nici un fel.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 14:36   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sigur au pus-o ei?
Tare imi e ca Fan-ul a dat reject cand a vazut adresa si comanda a ramas in pending.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 14:55   #12
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Când merg data viitoare la ei o să îi întreb.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 16:55   #13
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai bine il ajutați careva cu memoriile alea, ca discutați si problema nu-i rezolvata.
Alta data, învățătură de minte. Știi ca exista un risc (in cazul tau zona de acoperire curier) , : atunci verifici tu, mai des.
Nu poți sa mergi numai pe incredere.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 17:41   #14
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am comandat de la pcgarage. Ca de ei n-am putut sa dau ieri dupamasa.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2017, 23:48   #15
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si de la mine numai de bine pt shop4pc.
Atentie, lucrez cu 4 societati care au contract cu fanu', si, nu o singura data, s-a intamplat ca o comanda preluata cu destinatar in afara zonei de acoperire sa stea in "pending" cateva zile la curier.
Ce e drep am colaborat cu magazinul foarte mult prin comenzi telefonice si totul a fost ok.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2017, 00:06   #16
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Amethyst, sa stii ca memoriile Corsair Vengeance LPX 2666 merg bine pe Ryzen.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 19-08-2017, 19:21   #17
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu am decit cuvinte de LAUDA pentru shop4pc.

Si aduc chestii (memorii in special) pe care nici mama si nici tata lui PC-G nu le-au mirosit vreodata.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2017, 20:41   #18
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Plus si din partea mea, sunt un magazin de nisa, acolo am gasit chestii pe care nu le avea niciun alt magazin din Romania. Comunicarea mi s-a parut si ea foarte ok, tot timpul mi-au trimis mesaje, gen "nu avem produsul cutare in stoc, dar vi-l putem aduce in x zile".

Sincer nu mai retin exact unde am primit mesajele, cred ca totusi mi-a venit si mail. Oricum daca dai o comanda pe un site nu cred ca e asa greu sa intri pe site in cont si sa vezi ce se intampla, nu?

Probabil ca au avut refuzuri in localitatile izolate, multi banuiesc ca nu stiu cat costa livrarea prin curier acolo, asa ca a vrut sa se asigure un pic.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2017, 13:11   #19
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca aduc memorii sau carcase ce nu gasesti in alte magazine e un plus.
Sa caute clientul prin lazi produsul dorit in loc sa faca ei asta, nu vad cum e un plus, dar nah.
Dar normal e sa contactezi clientul daca e o problema cu comanda.
Nu mai sunt asa scumpe sms-urile si apelurile telefonice cum erau acum 10 ani...

Vad ca toti vorbiti de bine de ei, dar pe langa subiect.
Eu m-am referit strict la felul cum comunica cu clientii ca sunt de nota 2.
Ca sunt 2 sau 50 de angajati e irelevant pentru un client online atata timp cat nu scrie asta mare cu rosu pe prima pagina.
Ca ia Fan Courier cati bani ia pe km suplimentari iar e irelevant dupa cum a spus si in primul post.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2017, 13:12   #20
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Esti singurul care se plange, nu vreau sa te superi pe mine, oricum probabil te-ai suparat de cand am scris prima oara, desi nu asta mi-a fost intentia. Nici un magazin nu se poarta 100% cum vrea clientul, nici unul, omul e carcotas. Daca e cald, de ce e asa cald, daca e frig, mama ce frig e, daca ploua, nu se mai opreste odata, daca nu ploua, vai de noi ce seceta. Ai avut o intamplare nefericita, toti am avut, mai mari sau mai mici, mai multe sau mai putine. Daca stai sa analizezi atent si in detaliu, sincer, nici macar Dumnezeu prezentat in Biblie nu e perfect, dementul a inundat toata planeta si omorat toata viata ca era un schizofrenic, iar profetul din Coran era un pedofil si un sociopat. Deci, nimeni nu e perfect. Stiu, stiu, prea multa filosofie pt un magazin. Nu-ti face iluzii sa nu ai deziluzii. Simplu!
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,130
Total Online: 4194

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.