lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2015, 14:21   #2141
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

La GoPro te interesează un singur lucru - să țină bateria. Punct. LCDul este la fel de moft ca un uber CD player într-un Ferrari.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 15:38   #2142
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Perfect de acord cu tine aici.
Nu prea vad rostul lcd-ului.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2015, 15:41   #2143
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca sa te vezi mumos in lcd Varianta optima ar fi Silver. Dar daca esti maniac, poti alege varianta Black cu 4k, mai faci un crop, cine stie. Ma gandesc ca DR de la Black la Silver e acelasi.

@Neo in Ferrari asculti muzica la casti?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2015, 14:57   #2144
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

În Ferrari asculți motorul, orice altceva este superfluu

Varianta unică la GoPro este Black Edition. Eu încă nu am motive întemeiate să trec la Hero 4 Black Edition de la Hero 3 Black Edition, deși m-ar mânca (este cam de 2x mai performantă, dar nu este nevoie efectiv momentan).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2015, 14:08   #2145
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ieri la BIAS 2015 mi-am dat seama ca e bun si un obiectiv Tele.
Fuck
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2015, 17:02   #2146
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Ieri la BIAS 2015 mi-am dat seama ca e bun si un obiectiv Tele.
Fuck
Eu de când mi-am luat 70-200 f/2.8 stă 99% din cazuri pe cameră, foarte rar trag și cu 85 1.4. Tamron 24-70 f/2.8 l-am luat degeaba, am tras cred maxim 5 poze cu el în ~4-5 luni de zile.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2015, 17:30   #2147
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cel mai des folosesc 35 si 75, ambele fixe si ambele f/2.8.
Cand ies prin parc si pe la petreceri iau 28-70, ca e usor si nu stau sa schimb sticle la patreceri&Co.

Tot 28-70 il voi lua si in concediu.

Imi trebuie un wide luminos pentru interioare (tot concediu), dar nu am gasit nimic E mout cu autofocus. La focus manual pierd timp ca sunt n00b si il pierd copiii din cadru.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2015, 17:35   #2148
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Depinde și ce tragi, eu prefer sticla mai lungă pentru portrete & shit, nu mă prea interesează fundalul, când tragi cu wide iei foarte foarte mult în cadru și majoritatea este oarecum inutil. Adică da, pentru poze la masă îi fain

Apropos, tele sunt foarte bune și pentru peisaje :3
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2015, 17:55   #2149
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Apropos, tele sunt foarte bune și pentru peisaje :3
Or fi, dar eu ma limitez deocamdata cu pitic in peisaj, nu simplu peisaj.

Dracia asta trage destul de bine video.
Problema este microfonul.

Aveti idee cam ce microfon as putea lua pentru partea video (cel build in e o prastie jenibila, desigur).

Il voi folosi mai mult la serbari (deci copilasi multi adunati gramada, care ies pe rand 3 pasi in fata sa spuna diverse poezii/cantecele).


@mirciusx, am o mare rugaminte la tine:
Imi poti recomanda si mie un trepied, te rog? Imi trebuie pentru filmat mai mult, deci sa aiba miscare lina.
Nu imi trebuie pentru cine stie ce unghiuri extravagante si nici nu pun greutate pe el (este exclusiv pentru A6000).
Am luat unul de 80-100 lei acum ceva vreme. L-am folosit numai la foto (rar) si a fost ok; dar la filmare este execrabil.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 21-06-2015 at 22:38.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 11:00   #2150
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Eu cand plec la scandal, aka nu stiu exact ce o sa trag, plec cu 24-70 si 135 F2. 70-200 2.8 II este foarte sexi si foarte bun, dar greutatea, marimea si culoarea sunt niste probleme destul de mari. Am o singura geanta in care intra, si aia e de marimea unui frigider de hotel, urasc sa o car cu mine.
135 F2 este un instrument ultra-nice, este obiectivul cu care-mi ies cele mai interesante chestii si a fost relativ ieftin. AF f rapid si bookeh mai frumos ca orice zoom.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 11:32   #2151
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@savu

Eu o sa ma axez pe un wide fix si rapid (astept Sigma 19mm f/2.8) si pe 28-70 f/3.5-5.6 pentru vacante.

Eu sunt legat de e-mount-ul vietii.

Un wide cu zoom 10-18 f/4 ma rupe la bani si e relativ intunecat (wide-ul il folosesc de regula la interior, unde lumina e de toate felurile)
Un fix luminos accesibil am gasit, dar trebuie sa corectez mult dupa si filmeaza cam aiurea (Samyang 12mm f/2.0).

Eu nu am optiuni decat cu focus manual pentru focale mai mari de 105mm. E dificil la mine cu manual, ca sunt n00bul n00bilor. Imi sugereaza camera ca la maimute, dar imi ia prea mult timp sa iasa ceva calumea (subiectul principal al meu este fi-miu deocamdata, deci exclus manual).


Acum ma bate alegerea trepiedului si a unui microfon (pentru serbari si zile de nastere).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 11:47   #2152
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Tu nu pricep de ce te axezi pe ideea de ultra wide. Orice sub 35mm induce distorsiuni nasoale care apoi trebuie să le corectezi. De asemenea, un wide/ultra wide este pentru a te apropia mai mult de subiect + prins stuffs în cadru decât "trag de unde sunt și prind super mult". Este o diferență subtilă între aceste două abordări.

Da, 28-70 este ok pentru vacanțe pentru că ai ze zoom și poți trage ca turistul, nu ca un fotograf (i.e. stai pe loc și tragi în toate direcțiile în loc să te miști, să te apropii, să găsești cea mai bună încadrare, etc). Dar exagerezi cu sticlele pentru că o să te dezamăgească acele wides pentru portretistică. Caută Sigma 35mm f/1.4, de exemplu în loc de Sigma 19mm f/2.8, dar problema ta este că ai aparat crop, deci 35 o să fie un 50 gâtuit, cu distorsiuni și compresie de 35mm și fov de 50mm.
@savu, 135mm f/2 este o sticlă absolut superbă și dacă aș avea un echivalent pentru Nikon nu aș folosi nimic altceva, dar pentru head shots 70-200 f/2.8 este rege. Da, este greu și incomod, dar oferă cea mai mișto compresie, bokeh aside.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 11:56   #2153
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Daca esti bazat "pa brand" si "pa portofel" iti recomand cu incredere 200mm F2 . E mai imparat decat regele

PS: am fost in concediu saptamana trecuta. Am plecat relativ light, asa ca am luat 6D-ul (pt wifi), 24-70 2.8 si 135mm F2 + trepiedul light, Giottos. A fost relativ bine, varianta cu 5D3, 70-200 si trepied Manfrotto era aproape dubla ca greutate.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.

Last edited by savu; 22-06-2015 at 11:59.
savu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 11:57   #2154
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by savu View Post
Daca esti bazat "pa brand" si "pa portofel" iti recomand cu incredere 200mm F2 . E mai imparat decat regele
Nu am ce face cu așa ceva când am 70-200
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 12:11   #2155
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Neo si mie imi place 70-200 (mai putin greutatea) dar la capitolul bookeh nu poti sa zici ca este cel mai bun. Nu sunt familiar cu chestia asta la Nikon, dar la Canon cele mai frumoase rezultate le-am obtinut cu 85mm 1.2 si 135mm F2. Din pacate primul m-a parasit de ceva timp.

Mai e o chestie, din pacate la Canon 70-200 este ALB, si de exemplu cand ma duc intr-un loc "normal" arata ca un paparazzo... 135mm eventual fara parasolar, arata absolut decent prin comparatie.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 12:17   #2156
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Eu sunt foarte mulțumit de bokehul de la 70-200 f/2.8 VR II. Parcă nu-i la fel de frumos ca la Sammy 85mm f/1.4 și nu se apropie de 85mm 1.2 de la Canon, dar este suficient. Până la urmă, bokehul este totuși secundar fotografiei principale

Da, culoarea aia nu pricep nici eu de unde au venit cu ideea, dar eu de exemplu mi-am luat o husă de protecție la al meu, chiar dacă-i negru, fix pentru a-l proteja. Sunt convins că există și pentru Canon Este din mai multe bucăți, cu puțin exercițiu nu sunt probleme cu butoanele de pe sticlă sau cu zoomul
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 13:05   #2157
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Canon sustin ca le fac albe pentru ca se racesc mai bine (?) si ca sunt mai echilibrate termic. Eu zic ca ar fi fost ideal sa le ofere in ambele culori.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 13:13   #2158
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Mă îndoiesc că se încing într-atât de tare încât albul le ajută să se răcească mai bine. Sună a ulei de șarpe/cabluri audiofile sincer


Edit: acum ceva ani am tras cu 70-200 f/2.8 de la Canon și nu s-a încins deloc, nici măcar nu s-a încălzit. Ăștia-s pe crack?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 13:55   #2159
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Tu nu pricep de ce te axezi pe ideea de ultra wide. Orice sub 35mm induce distorsiuni nasoale care apoi trebuie să le corectezi. dar problema ta este că ai aparat crop, deci 35 o să fie un 50 gâtuit,
Deci 35 este 50 gatuit.
Dar sub 35 este ultrawide.
De cand 35 este ultrawide (este wide, dar nu ultra wide)?
Eu, ca sa ajung la un 35 amarat/gatuit/plm, imi trebuie un 23.
Cu cel de 19, o sa am un 28 gatuit. E chiar ultra wide?

Copii sunt mici de inaltime, nu pot filma mai din spate cu trepiedul ridicat deasupra capetelor parintilor, ca-i iau din unghi descendent. Oricum se gaseste cate unul sa se ridice/scarpine/faca valuri/plm.

Ca sa-i iau pe toti mai de aproape (ca sa nu ma trezesc ca se baga un parinte ca boul sa-si fotografieze plodu' cu aifonul vietii pe $i$em bo$$) imi trebuie macar un 24 gatuit -> asta inseamna un 16.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 22-06-2015 at 15:16.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 14:14   #2160
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Deci 35 este 50 gatuit.
Dar sub 35 este ultrawide.
De cand 35 este ultrawide (este wide, dar nu ultra wide).
Eu, ca sa ajung la un 35 amarat/gatuit/plm, imi trebuie un 23.
Cu cel de 19, o sa am un 28 gatuit. E chiar ultra wide?

Copii sunt mici de inaltime, nu pot filma mai din spate cu trepiedul ridicat deasupra capetelor parintilor, ca-i iau din unghi descendent. Oricum se gaseste cate unul sa se ridice/scarpine/faca valuri/plm.

Ca sa-i iau pe toti mai de aproape (ca sa nu ma trezesc ca se baga un parinte ca boul sa-si fotografieze plodu' cu aifonul vietii pe $i$em bo$$) imi trebuie macar un 24 gatuit -> asta inseamna un 16.
Mai citește odată;
- sub 35mm este wide;
- ultrawide este sub 24-ish mm;
- sub 35mm ai distorsiuni care devin din ce în ce mai nasoale;
- 19 da, este UWA;
- știu cum este cu serbările, i-aș bate cu basca udă pe retarzii care țin să filmeze cu toate janghinele de telefoane; pe vremea mea venea cameramanul/fotograful și presta, toată lumea stătea-n plm pe scaun și ieșeau chestii decente și faine. Acum toată lumea se crede foto/videograf, pe sistem camera face pozele/etc. Mai este și nesimțirea cruntă a românilor (da, este ceva caracteristic, și când am fost la British Museum singurii care se băgau cu nesimțire în fața camerei fără să își ceară scuze erau români) care vor ei să fie primii la rând/coadă. Plm.

Practic tu vrei să stai cât mai în față și să cuprinzi cât mai mult, deci mda, dar trebuie să înțelegi că obiectiv mai wide -> distorsiuni mai nasoale. Da, sunt corectate, dar uite, eu trag și cu Fuji X100T care are lentilă de 23mm (echivalent 35mm) și distorsiunile mi se par deranjante. Se corectează ușor din Lightroom, în schimb.

În funcție de unde are loc serbarea 'n' stuff, tele este mai bun pentru ce vrei tu dacă poți prinde un "vantage point" undeva deasupra tembelilor. Trepiedul nu ajută prea mult decât dacă pui aparatul pe el, îl ridici sus de tot apoi controlezi camera cu telefonul (parcă există app pentru Sony mirrorless). Problema este că nu-i poți schimba și unghiul and stuff.

Microfon sincer aș lua ceva mic, cu transmitter wireless și îl prinzi de gulerașul copilului, astfel nu prinzi decât ce-i important pentru tine - ce poezie zice etc.

Nu știu ce să zic, este oarecum greu de rezolvat situația nu atât din cauza gearului cât din cauza oamenilor. De fapt un rezumat al situației din .ro
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SeVeN - Galerie Foto sevenrulz Foto/Video 38 27-09-2011 19:53
Schumy - Galerie foto Schumy Foto/Video 71 18-03-2011 03:57
glaser - Galerie Foto glaser Foto/Video 14 24-07-2010 16:04
Recomandare camera foto godfather Foto/Video 11 15-02-2010 18:34

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,127
Total Online: 4071

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.