lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-06-2019, 11:03   #59201
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 154 Post(s)

PC-ul meu

Se cam exagereaza cu traficul de oua si cascaval

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 11:41   #59202
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 568 Post(s)

PC-ul meu

Fetița e în țară.

https://www.hotnews.ro/stiri-esentia...ea-psihica.htm
Old 24-06-2019, 11:57   #59203
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Daca e in tara, treaba e simpla...in US au facut teste amanuntite si nu se potriveste cu domnul Rothschild. Saracul...s-a luptat atat pentru un rinichi sanatos.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 12:03   #59204
antiqque
Member

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Cam exagereaza cu fetita asta, zici ca e mesia. Pe orice site de stiri pentru fiecare 2 alte stiri e una despre fetita..

Ca sa vorbim si despre altceva, va povestesc de azi dimineata ca sa radeti si voi.
Mergeam linistit inspre munca, ma incadrez pe banda 1 ca sa fac dreapta si cand ajung aproape de coltul intersectiei se baga un destept sa faca dreapta de pe banda 2 fara sa se asigure. Il claxonez pentru ca daca nu franam era victima sigura si in semn de multumire imi franeaza in fata ca sa imi arate el cine e seful.
Ajungem la urmatoarea intersectie unde asteptam amandoi si coboara din masina. Ii explic frumos ca trebuie sa se asigure si care credeti ca e raspunsul? "Unde te grabesti? Eu te-am vazut si semnalizam, trebuia sa ma lasi". Ii explic tot frumos ca daca ma vedea nu se baga sa il lovesc si imi spune ca asa facem noi astia cu coji de masini.
Ca sa intelegeti de ce e amuzant el a coborat dintr-o Corsa D 1.2 si coaja mea e un Citroen C-Elysee tot 1.2.
Am ras si am plecat, nu puteam sa mai vorbesc cu el serios dupa duma asta )
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 12:09   #59205
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 568 Post(s)

PC-ul meu

Ca de la cojar la cojar.
Old 24-06-2019, 12:15   #59206
war4peace
Senior Member

Mentioned: 285 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Bănci versus case de schimb valutar.
Fiindcă sunt genul ăla de om care convertește valută o dată la 5 ani, nu prea eram informat cum stă treaba. Mă rog, aveam nevoie de lire și deșțineam euro, mă duc la bancă. Prima, Banca Transilvania. Mă pun să fac două tranzacții, prima din EUR în RON, a doua din RON în GBP. Hmm... zic, OK, spuneți-mi vă rog câte lire pot obține contra 820 EUR. Răspuns: „nu vă putem spune decât după ce convertiți EUR în RON” (4.65 RON/EUR la vânzare RON), după care „să știți că nu avem decât 300 de lire”, asta la ditai sucursala (cea de lângă Obor). După un „să vă ft” printre dinți, ieșim și mergem la următoarea bancă... și următoarea... și următoarea... la niciuna nu aveau lire. Zic, fk it, mergem la casă de schimb valutar. Prima casă de schimb, aleasă la nimereală, o magherniță mică. „Aveți lire?” „Avem lire!” Curs de schimb: 4.73 RON/EUR la cumpărare EUR. Tranzacție efectuată direct, fără comisionare dublă, am ieșit cu aproape 30 lire mai bine față de bancă.

Lesson learned: nu mergeți la bancă pentru schimburi valutare. Ever.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 12:16   #59207
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Nu dau qoute ca e lung , e pentru @antiqque

Imi pare rau sa spun asta pe forum si mi e rusine de cei ce ma cunosc de aici dar....eu am o problema temperamentala si caut un individ de genul sa ma descarc sau sa se descarce el (nu vreau sa fiu zmeu ca Mucea Badea) dar....
Ii futeam una pana sa deschida portiera la maxim , ma infigeam in el si de nu strambam tabla rablamentului lui cu capatana acestuia si stiu ca suna de ***** si ca sunt firav...
Dar in curabd dau de unul ca am timp liber aici si circul mult.
Plus azi eu si alt individ era sa ne zmardoim doar ca cioara nu a coborat din masina .
Parca si l vad pe ala coborand ....musc din el.
Sa nu se inteleaga ca sunt superman , accept si faptul sa mi-o fur eu fiind ruginit si nu prea sanatos dar pana pic tot apuc sa i vad sangele...
Ma duc la plimbare cu masina sa vad ce culeg.
Saptamana asta am injurat si spurcat 5 in trafic si unul in parcarea de la Afi Plaza . No stat nimeni sa ma bata ...

@war4peace , cred ca tine si de noroc , eu am schimbat 6000 lire la BT si am iesit fata de casele de schimb cu o suma bunicica pe plus ....

Last edited by polter; 24-06-2019 at 12:20.
Old 24-06-2019, 12:26   #59208
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Nu ține de noroc, ci de cursul valutar. E simplu, really. Eu aveam doar impresia (eronată) că la bancă e mai bun cursul valutar decât la casele de schimb. Evident, m-am înșelat.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 24-06-2019, 12:29   #59209
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Mi-am amintit si eu de o faza unde gresisem, parcam masina undeva pe o straduta de langa stirbei voda si nu m-am asigurat si era sa deschid portiera cand trecea unu pe langa mine, omul s-a dat jos si a venit probabil sa ma traga de urechi ca sunt neatent, intre timp eu coborasem din masina si a ajuns sa-si ceara scuze ca era sa-mi loveasca usa si m-a rugat sa am mare grija cand deschid portiera.
Nu i-am facut nimic, doar ca nu ma mai terminam de coborat dintr-un Peugeot 206 .
Old 24-06-2019, 12:35   #59210
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Nice, sa ne unim fortele si sa batem cativa taximetristi , preferabil aia de la gara de nord

Old 24-06-2019, 12:38   #59211
Gogu
Ancient friend

Mentioned: 26 Post(s)

Da, arata-le tu inteligenta prin metoda asta.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 12:40   #59212
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Eu unul tin la taximetristi ca inveti multe lucruri la limita legi de la ei, si multi sunt civilizati si te lasa sa intri in coloana, s-au mai schimbat .
Old 24-06-2019, 12:52   #59213
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Wtf , sper ca visez sau glumesti , alta varianta nu exista...
Nu inveti nimic bun de la ei si 100%sunt scarbe ordinare.

Old 24-06-2019, 14:43   #59214
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Nu toti taximetristi sunt la fel, singura problema este ca iti raman in memorie doar aia care nici macar nu sunt taximetristi si incearca sa te stoarca de tot ce ai pe tine.
In seara cand am fost la Retro Pub de la Piata Victoriei am mers pe jos pana acasa (45 min) ca nu vroiam sa ma complic cu vreun escroc care lucreaza ca taximetrist. Am un unchi care a fost taximetrist si era foarte linistit si civilizat cand lucra.
Old 24-06-2019, 14:47   #59215
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

cu o floare nu se face primavara , deci bag pe toti in oala , ciorba tot acra este chiar daca arunci o lingura de zahara in ea.

Rumega aici [YT]https://www.youtube.com/watch?v=_Z_RAbOJcu0&list=PLSaoknkdnrYK26QvrD1ZrCTs q6m0Frp18&index=4&t=0s[/YT]
pe acelasi principiu doar ca in taximetrie 90% sunt naspa si 10% ok deci ceva mai rau fata de clipul asta

Eu as face alt serviciul de taximetrie care sa apartina de primaria capitalei cu masini proprii si angajati cu salariu si orar fix.
Plata sa poata fi efectuata si cu un card sau alt serviciu electronic iar majoritatea curselor sa fie prin dispecer care spune suma cu aporximatie cat face.

Eu asa am mers in tari cu apa calda , am sunat s-a trimis masina si s-a comunicat pretul la telefon , chiar daca au fost momente cand teoretic am depasit suma tot ata am fost taxat.
Am mai luat taxi cu plata anticipata cu o zi inainte , am facut practic rezervare sa vina acasa sa ma culeaga si sa ma lase la aeroport . A doua zi a venit masina , am fost dus la aeroport si nu am avut nimic de plata, soferul s-a descurcat cu dispecerul .
Stiu ca suna SF dar uite ca se poate.

Nu as lasa taxi in mod privat , poate in sistem uber in care soferul sai aibe de la 1 la 5 stele si sa vad clar ce nota a primit in general pe cursa ca sa stiu sa ma feresc de el daca e dobitoc.

Eu in UK pe cursa asta northampton - luton 36 mile , aproximativ 58-60 km (depinde de ruta aleasa) si cam o ora -o ora si 20 minute platesc 50 de lire ( cam 260-270lei )
Sun si cu 2 zile inainte sa-mi trimita masina pentru aeroport , le dau nr bilet si isi calculeaza singuri orarul sa ne intelegem , nu dau spaga nici un cent si nu ma intereseaza ce vrea soferul.
In 90% din cazuri vine cate un MB C class sau E class curat cu AC si se da jos omul sa -mi ridice bagajul sa-l puna in portbagaj. , ajung regeste la aeroport.
Nu ma intereseaza cu ce se intoarce si nu exista texte cu boss platesti si intorsul.

cat iti cere un jeg de la noi pentru 60 km in aceleasi conditii? pariu ca mai mult de cat dau eu ?

https://www.google.com/maps/dir/Nort...51.8786707!3e0

Last edited by polter; 24-06-2019 at 15:38.
Old 24-06-2019, 15:28   #59216
carnatu
Senior Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Problema cu un serviciu care ar apartine de primaria capitalei, este ca ar apartine de primaria capitalei.

Adica si cand e ceva bun si merge, mega succes, 100% win... cand se schimba primarul se duce pe ****. Pentru ca in Romania politica nu e pe termen lung, e pe ciubuc.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2019, 16:44   #59217
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Ce firma producatoare si model de tigla metalica recomandati?
Old 24-06-2019, 21:30   #59218
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

s-a vorbit mult pe si despre violenta
nu cred ca e o cale si nici o solutie, desi nu strica uneori.
si nu cred ca e o "problema", probleme inventeaza cei cu acte in regula ("patalamale")
cred ca asta e firea omului ancestral si asta basta.
cine nu a simtit nevoia de o pereche de manusi de box inseamna ca probabil nu a trecut prin viata cu adevarat.
nu stiu care e situatia de fight club-uri la noi si mai ales ce tip de combat prefera fiecare (lupe de strada, rugby, kendo samd).
eu mergeam la scrima o data pe saptamana si ma intorceam descarcat.
la ichimon nu am rezistat, sa imprastii violenta in stanga si in dreapta.
violenta controlata are si un avantaj: desi "te descarci" sau invers, te incarci (cu ura, violenta samd) la finalul zilei, indiferent ce se intampla, nu risti nici dosar penal (pt distrugere, lovire, samd), nici asociere cu grup infractional samd.
Old 25-06-2019, 15:36   #59219
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Daca simti nevoia sa iti descarci violenta, ai probleme serioase.
Old 25-06-2019, 15:44   #59220
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Defularea o face fiecare prin varii mijloace. Unii merg la box after-hours, alții la sală, alții beau de sting, trag pe nas, fac un build în doi ani , etc.

Quote:
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules