lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-11-2016, 20:03   #301
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce-i cert nu prea stau sa le pun driverele, ca in win 10 le ia automat in unele cazuri, depinde de monitor. Insa ce spui tu poate am sa incerc daca am timp de asa ceva, dar slabe sanse sa fie cum spui tu, eu pe toate care am pus, chiar si pe Dell-uri IPS de o palarie de bani(3000 - 5000 lei), tot RGB Limited mi-a vazut default driverul de la Nvidia. Eu stiu ca e doar un standard default la Nvidia. Nvidia mereu au avut o problema la imagine fata de AMD, de-aia apar aceste mit-uri ca pe AMD se vede mai colorat decat pe Nvidia, ca astia sunt mai dobitoci si au setat driverul default aiurea la imagine, si se vede mai spalacit daca nu umbli in setari.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 30-11-2016 at 20:06.
R2Strike is offline  
Old 30-11-2016, 20:04   #302
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Asta la mine ce inseamna, nu stie de optiunea aia GTX570?
Pai trebuie sa fie neaparat pe HDMi sau Displayport. Pe DVI nu apare optiunea aia. Ca pe DVI n-au problema asta cu range limit la culori.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 30-11-2016 at 20:07.
R2Strike is offline  
Old 30-11-2016, 20:29   #303
Blackoberst
Senior Member
 
Blackoberst's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 641
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Chiar daca in teste sintetice duce OC foarte ridicat si foarte stabil, adica 2164/9700, in sesiuni lungi de gameplay in jocuri nu mai e chiar asa de stabil, acolo se cunoaste cel mai bine daca ai obtinut un OC bun si stabil. Rezultatele difera cu mult in jocuri fata de testele sintetice. Cu alte cuvinte sunt degeaba cele sintetice, sunt mai mult de show off
Testele sintetice (Fire Strike, Unigine, Sky Diver etc) rulate in loop sunt foarte bune pentru testarea stabilitatii intr-un timp rezonabil (20-30 minute).

Nu cred ca sta nimeni cateva ore bune pentru testarea stabilitatii frecventelor gpu/memorii in jocuri, ca sa-si ia crash-uri cand ii e lumea mai draga.

Deci 2164/9700 nu e in nici un caz 'foarte stabil'.
Blackoberst is offline  
Old 30-11-2016, 20:48   #304
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Ce-i cert nu prea stau sa le pun driverele, ca in win 10 le ia automat in unele cazuri, depinde de monitor. Insa ce spui tu poate am sa incerc daca am timp de asa ceva, dar slabe sanse sa fie cum spui tu, eu pe toate care am pus, chiar si pe Dell-uri IPS de o palarie de bani(3000 - 5000 lei), tot RGB Limited mi-a vazut default driverul de la Nvidia. Eu stiu ca e doar un standard default la Nvidia. Nvidia mereu au avut o problema la imagine fata de AMD, de-aia apar aceste mit-uri ca pe AMD se vede mai colorat decat pe Nvidia, ca astia sunt mai dobitoci si au setat driverul default aiurea la imagine, si se vede mai spalacit daca nu umbli in setari.
Am verificat chiar si pe Windows 10, tot pe Full il am, chiar si prin conexiune HDMI, si la Windows 10 chiar nu am umblat la nici o setare niciodata, nu-l deschid decat cand ma joc in DirectX 12. Oricum am verificat cum se vede cu Limited si iti spun sincer ca dadeam cu monitorul sau placa video de pamant daca observam vreodata lipsa aia de contrast, totul este mult mai spalacit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Windows 10 HDMI.jpg
Views:	445
Size:	141.6 KB
ID:	56587  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline  
Old 30-11-2016, 21:36   #305
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dragilor vă contraziceți fără sens. Nici unul nu aveți dreptate complet și nici unul nu vă înșelați. Să vă spun de ce. Am două monitoare side by side, unul prin hdmi și celălalt prin dual dvi. La fiecare update de driver Nvidia mi-l setează pe cel prin hdmi pe limited iar pe cel pe dual dvi pe full. Am testat și cu ambele pe hdmi și când sunt așa și pe cel conectat anterior prin dual dvi mi-l pune tot full. Părerea mea este că o 'interogare' a monitorului există totuși. Cel care mi-l pune pe full mereu e mai nou. Și nu cred că are vreo importanță dacă este monitor propriu-zis sau TV, deoarece TV-ul din cameră îl pune pe full când îl conectez prin hdmi sau prin adaptor display port - hdmi.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.
Snowbawls is offline  
Old 30-11-2016, 21:50   #306
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dual DVI este un adaptor, nu un standard, fi mai explicit cand vorbesti ca nu se intelege, pe DVI nici nu ai optiunea de Output dinamic range. Iar ce incerci sa explici tu este o situatie de dual monitor, ceea ce este altceva decat am discutat noi pana acum. Conecteaza-le pe rand pe fiecare si dupa aia vezi ce concluzie tragi.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 30-11-2016 at 21:55.
Jocker is offline  
Old 30-11-2016, 23:12   #307
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Vedeti cand se formeaza o impresie despre un brand ramane in mintea oamenilor f mult timp,e mult de munca sa schimbi opiniile,vezi cazul driverele ati-amd sunt proaste.Nu cred ca mai e cazul astazi,dar toti cred ca daca ai amd numai blackscreen ai zilnic
E adevarat ce zici despre brand. Numai ce am ascultat (ca tot am ajuns sa vorbim de generalitati):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=uN7i1bViOkU[/YT]

Cel mai frumos comentariu de acolo (mai putin supozitia legata de muls):
"Cognitive Dissonance brings out the worst in people. People react badly when they realize they have contributed to the issue unaware.

My primary problem with the issue is what happened to markets that get dominated, when the money runs out. The primary manufacturer switches market, leaving the market they milked dry to rot and die. That victim will be pc gaming. Nvidia has already started moving their focus into other markets. They are already planning for the day they have milked pc gaming dry.

People are so stuck on brand loyalty, and 1-2% performance gains, and silly group mentality, that they can't see the forest because of the trees."
doru is offline  
Old 30-11-2016, 23:41   #308
Blackoberst
Senior Member
 
Blackoberst's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 641
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Nop, nu e stabil, iar un loop se face 2-3 ore, nu 20-30 minute ca sa-ti dai seama daca e stabila placa sau nu.
Tu cred ca nu faci diferenta intre nivelul de stres/incarcare constant pe care il ai in loop (fara pauze sau loading screens) intr-un benchmark si fluctuatiile de incarcare/stres din orice alt joc.
Blackoberst is offline  
Old 30-11-2016, 23:46   #309
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

@doru: Da, la asta ma uitam si eu acum. Omul are perfecta dreptate, multi sunt orbiti de marketingul celor de la Nvidia, atat de mult incat cumpara Nvidia orbeste. Eu am cumparat si ATI si AMD in trecut, nu m-am limitat doar la Nvidia, ca altii.
Eu as fi vrut sa fie un balans de 50 - 50 si chiar 50+ pentru AMD ca mereu au venit cu ceva nou pe piata. Dar cum zice si tipul de mai sus, doar cei care au stiut (in numar mic) au cumprat ATI/AMD. Pacat, si chiar iti vine sa te dai cu capul de pereti cand cineva iti arata realitatea in fata fara nicio perdea. Noi, cumparatorii am adus GPU marketul in mainile celor de la Nvidia, si inca o facem cu GTX 1060 vs RX 480, care se vine 4-5 la 1 in defavoarea AMD-ului, chiar daca sunt aproape identice in performanta si 480-ul se descurca mai bine in DX12. Lumea tot Nvidia o sa cumpere mai mult, din pacate. Si o sa fie din ce in ce mai rau pt. noi, cumparatorii, cand Nvidia o sa fie atat de mare, incat AMD-ul nu o sa mai poata concura deloc.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 30-11-2016 at 23:49.
R2Strike is offline  
Old 01-12-2016, 00:07   #310
Blackoberst
Senior Member
 
Blackoberst's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 641
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce-mi plac mie trimiterile astea la documentatii. Ai zis ca testele sintetice sunt degeaba dar de fapt stii tu ca se testeaza 3 ore.
Hai mai zi o data ca testele sintetice sunt degeaba.

Pentru 2164/9700 ai rulat 3 ore loop-uri si ai dedus ca e 'perfect stabil' ca apoi sa-ti dea crash-uri in jocuri? Foarte putin probabil.

Last edited by Blackoberst; 01-12-2016 at 00:17.
Blackoberst is offline  
Old 01-12-2016, 00:08   #311
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Oameni buni... la gama de preţuri de la 1600 RON în jos puteţi alege ce producător vreţi voi şi în 99% din timp nu va exista nicio diferenţă sesizabilă de performanţă. Restul de 1% sunt practic împărţirea firului în paişpe, detalii minore care pot fi foarte uşor ignorate.

La gama de preţuri 2000+ nu mai există concurenţă, practic nu mai există concurenţă. nVidia sau nimic. Asta e realitatea. Mai există iluzia alegerii între diverşi "implementatori", ca să zic aşa.

E ca la Turul Franţei, ai 2-3 în faţă şi după aia plutonul gros, şi voi vă certaţi cu care exact din plutonul ăla gros ţineţi. La nivel macro, e doar un mare pluton de inşi care o iau temporar unul în faţa ăluilalt, dar nu se desprind niciodată pe deplin.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline  
Old 01-12-2016, 00:10   #312
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate amd a pierdut lupta,pot sa lanseze ce vor ei si cu hbm9999.Nvidia si intel sunt atat de bine "infipte" in creierul utilizatorilor obisnuiti incat este imposibil sa mai castige ceva din piata.

Ce vedem noi acum este o lupta pentru supravietuire,consolele i-au mentinut pe linia de plutire,dar cred ca in 2-3 ani pa amd,definitiv.Intel ne-a oferit de la sandubridge crestere de performanta cu pipeta,stagneaza pentru consumeri la 4vcore deoarece nu are rost sa mareasca,costurile de productie.

Nvidia face la fel cu paxwell,volta inca nu are rost sa intre in productie,iar amd au pierdut pe mana lor,cu un management de 2 bani.Cred ca cea mai buna serie a lor a fost 5xxx si nici in perioada aia nu au facut profit,decat de bani de seminte.

Nici macar in ceasul al 12-lea nu au invatat nimic.Dupa criticile bine intemeiate cu r9 290 referinta=furnal,au iesit cu rx480 si o racire de rahat,cand au cutitul la os.Probabil acolo lucreaza 2 specii diferite,cei de la cercetare si martienii de la marketing.
one111 is offline  
Old 01-12-2016, 00:53   #313
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post

Nici macar in ceasul al 12-lea nu au invatat nimic. Dupa criticile bine intemeiate cu r9 290 referinta=furnal,au iesit cu rx480 si o racire de rahat,cand au cutitul la os.Probabil acolo lucreaza 2 specii diferite,cei de la cercetare si martienii de la marketing.
Te-ai uitat la video ala macar? Ce puteau sa invete AMD in ceasul al 12-lea?

Cand au avut 3 ani la rand placa cea mai rapida, cu tehnologiile cele mai avansate si la pret mai mic ca Nvidia si tot Nvidia a facut mai mult profit ca ei, mai exact in 3 luni au facut cat AMD in 3 ani........ce sa mai faca?

Putea sa fie 480 cu performante de 1070 si la bani de 1060 ca tot 1060 vindea mai mult.....garantat.
Stii de ce? Pt. ca numarul de persoane care cumpara uitandu-se si la AMD si la Nvidia e FOARTE MIC. Pentru 80% din gameri exista doar Nvidia.

Practic AMD a ajuns in situatia ca orice placa ar scoate, indiferent de pret sau performante...........iese in pierdere.

Foarte trist......si mai trist e ca nu e AMD de vina, ei au avut produse mai bune la pret mai bun si tot nu au vandut.........noi toti suntem de vina.....si eu is de vina ca am ales 560 Ti si 770 in loc de AMD desi erau alegeri mai inspirate.

Asta e, in curand nu o sa mai avem nevoie de topicuri de genu, totul va fi verde, la preturi "invidia". Si sa vedeti ce frumos viitor va fi, cand Nvidia o sa zica ca trebuie placa noua in tot anu, pentru ca mumu suport pt jocurile noi...si nu poti juca nimic nou fara ultimele drivere, pline de telemetrii si alte *****uri pe care o sa le debiteze cat de curand.

Dar e ok.....nu?......1060 consuma mai putin cu ~20W....trebe sa fi tampit sa alegi 480, nu-i asa @Jocker?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 01-12-2016 at 01:08.
Otman is offline  
Old 01-12-2016, 01:08   #314
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asta e, o sa avem doar Nvidia, pana la urma inevitabilul s-a produs si ATI/AMD nu mai poate egala Nvidia. Era clar asta, eu am prevazut lucrul asta de pe vremea cand aveam GTX 8800 Ultra, si primeam injuraturi pe mygarbage din partea unora cu ATi/AMD cand le ziceam ca Nvidia o sa ingroape AMD-ul. Asta prin 2007 cred, acum 10 ani in urma se intampla. Pe atunci eram doar un pusti entuziasmat de marele lui 8800 Ultra. Se pare ca am avut dreptate, asa, cum eram atunci, in prostia mea.
Si crede-ma ca multi au ramas tot asa, vad doar Nvidia, AMD pur si simplu nu exista pt. ei. Si asta se reflecta din numarul urias de GPU-uri Nvidia care se vand fata de AMD. Deci e un numar urias de cumparatori care au o afinitate doar pentru Nvidia. Din pacate.

Am mai descoperit ca GTX 1060 este o placa incredibil de limitata la voltaje fata de RX 480. I-am dat acum 100% mV-ul doar de curiozitate sa vad ce face si m-am mai jucat cu OC-url pe ea. Exact ce ziceam, placa asta nu scaleaza deloc bine de pe urma voltajului, pentru ca e limitata de producator sa nu consume mai mult decat trebuie. Deci poti sa-i dai maxim pe ea ca n-ai ce sa strici, se OC pana da crash si cam aia ii este frana de mana, te obliga sa-i scazi din frecvente, sau se reseteaza singura ca da driver-ul crash in cel mai rau caz.

Rahat de placa, parerea mea, chiar daca o am eu, nu ma dau in vant dupa ea, e doar o placa pt. mine, nimic mai mult. E buna macar ca la mV 100% sta dracului si ea mai stabila la 2151/9400, adica 160+ MHz pe GPU si 700+ MHz pe memorie. Mai sus iar incepe sa crape, si mai mult de 200 MHz nu duce pe GPU, aia e limita, daca dai 210 MHz, crapa. Si de la 190 la 200 efectiv nu mai scaleaza deloc, ramane la 2180 si ceva cu mV-ul la 100%. Off... tare limitata mai e. Pe memorie mai ai sanse de ridicat, ca aia se duce si la 10000 pe azot lichid din cate am auzit, pe aer cam 9000 - 9400 e limita, si chiar mai mult daca ai noroc sa nu faca artefacte. Cam asta-i tot, insa ce e uimitor ca nici la 100% voltaj ridicat, tot nu sare de 60C in teste, se stabilizeaza pe la 55 - 59C, chit ca e cald la mine in camera. Asta e de apreciat, ca e foarte rece si silentioasa, si are un consum mic. In rest e doar o placa mediocra si limitata. Si cu asta cred ca am inchis capitolul. Mi-am spus parerea sincera despre GTX 1060 fara sa fiu influentat de acest brand Nvidia.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 01-12-2016 at 01:25.
R2Strike is offline  
Old 01-12-2016, 01:13   #315
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Cand au avut 3 ani la rand placa cea mai rapida, cu tehnologiile cele mai avansate si la pret mai mic ca Nvidia
Şi ceilalţi 5 ani la rând, de dinainte, cu drivers care îţi beleau sistemul şi probleme grave la partea de software nu contau?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline  
Old 01-12-2016, 11:09   #316
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iar este cazul sa facem putina istorie, era o vreme cand scriam review-uri la placile video, oare nu au existat probleme de driver la AMD? Hai sa vedem review-ul la HD4730, ca au existat si momente bune o putem vedea in review-ul la HD 6950, cireasa de pe tort a fost ca se putea si moda in HD 6970. A mai urmat o singura generatie in care AMD a facut fata celor de la Nvidia, generatia HD 7xx0, dupa asta au inceput rebrandurile si declinul, evident placile video fiind aceleasi nu au mai existat probleme majore de driver.
Ma tot acuzati de fanboy-sm Nvidia de 3 generatii incoace, hai sa vedem ierarhia in vanzari a celor doua companii si sa vedem daca am ales corect brand-ul castigator de fiecare data. Va intreb unde sunt placile video AMD de 3 generatii incoace, abia RX 480 in varianta custom a reusit sa scoata cat de cat nasul pe piata, in rest numai placi video Nvidia de 3 generatii incoace s-au impus pe piata. Placi video ca R9 270X si 280X sunt pe locurile 15-16, R9 390 si 380 pe locurile 17-18 si aici discutam de sub 1% cota de piata. Indiferent de motive, ca au fost mai performante, consumau mai putin, ca erau mai reci, sau chiar din fanboy-sm Nvidia a reusit sa se impuna pe piata cumuland toate aceste avantaje la un loc.
Ce vedem la ora actuala, Nvidia are 4 placi video in primele 10 locuri si AMD doar una din generatia noua, iar GTX 1060 6GB s-a vandut aproape de doua ori mai bine decat RX 480 si aici sunt bagate la un loc ambele variante (4 si 8GB), asta este realitatea indiferent de cum o intoarceti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Market share.jpg
Views:	422
Size:	217.3 KB
ID:	56606  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 01-12-2016 at 11:12.
Jocker is offline  
Old 01-12-2016, 11:51   #317
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Jocker Seriile HD4000, HD5000 si HD6000 toate au fost peste ce avea Nvidia, toate erau the smart buy, the best buy, the best bang for your buck......si cu toate astea Nvidia le-a rup gura la vanzari.

Este foarte clar ca lumea vrea Nvidia, indiferent ce mizerii fac, cat cer pe placi, lumea asta vrea......iar cei care iau si AMD in calcul is mult prea putini pt ca AMD sa fie pe profit, indiferent de ce scoate. Cu alte cuvinte, It's OVER...

Este un video pe pagina anterioara daca iti place istoria.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 01-12-2016 at 11:53.
Otman is offline  
Old 01-12-2016, 12:31   #318
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut HD 4850, am avut HD 5870 dar si GTX 285, dar nu am mai avut 6XXX. Am avut inainte 8800GT si mai inainte 7950 GT, in rest nu imi amintesc, scap din memorie cu mare siguranta inca 2 placi video, am avut dupa toate astea HD 7950, GTX 660 Ti si acum GTX 1060... Ideea e ca de la HD 4770 care a fost o minune a naturii si HD 7970 cu care forjai la moneda virtuala intr-o veselie, AMD nu a mai avut altceva cu adevarat interesant. Eu nu tin cu nimeni, eu tin doar cu buzunarul meu, am avut placi de la ambele, placa mea de suflet va ramane 4850! Racire demential, overclock urias, mult peste orice era pe piata atunci.
DeDeRa is offline  
Old 01-12-2016, 12:39   #319
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut placi de la ambii inca de la radeon 8500,mi se pare ca am avut varianta iefina LE,ca pro era prea scumpa.
Placa de suflet ramane insa asta:

LE;Si astazi mai pastrez cuponul de hl2,pacat ca placa am dat-o la un upgrade.Astazi nu mai simt niciun atasament fata de niciun producator.Buzunarul este mai important decat x sau y producatori,citesc mai multe reviewuri,nu cumpar niciodata in primele luni de la lansare si apoi ma decid.

http://ixbtlabs.com/articles2/radeon...ire-5-old.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sapphire-9800xt-scan-front-with-cooler.jpg
Views:	436
Size:	243.5 KB
ID:	56609  

Last edited by one111; 01-12-2016 at 12:44.
one111 is offline  
Old 01-12-2016, 13:36   #320
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Despre stabilitatea in jocuri vs teste, ce am observat eu pana acum: test extrem occt, error test: Daca nu primesti erori, cel putin pe partea de GPU ai parte de stabilitate absoluta, nu am testat si cu memoria. EXemplu: facusem oc, era ok in testele banale de stres gen heaven 3dmark etc. Dar foarte rar, aveam mici artefacte grafice, aproape insesizabile. Cand am dat occt, am primit erori. E totusi mai greu de facut testul asta pentru ca daca ai high end sau racire mediocra e posibil sa vrei sa opresti testul foarte rapid, urca temperatura enorm.
Pe scurt, cand fac OC, asta e primul test pe care-l dau, urc turatia ventilatoarelor, si las 5min +, in functie de temperatura. Mi se pare mai okay decat sa lasi N ore in diferite teste care oricum nu-ti garanteaza stabilitate in orice joc.

Last edited by adrian3; 01-12-2016 at 13:38.
adrian3 is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
GTX 1060 vs PS4 Pro bro' tphase Gaming 8 07-11-2016 01:35
Review ? GIGABYTE GeForce GTX 1060 3GB G1 Gaming LAB501 Articole 3 24-10-2016 17:48
Nvidia VR Funhouse + HTC Vive + GTX 1060 LAB501 Articole 3 22-07-2016 08:12
Nvidia GeForce GTX 1060 se lanseaza pe 19 Iulie LAB501 Stiri 0 07-07-2016 18:10

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,963
Posts: 783,859
Total Online: 2050

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by dixy
- by Miru
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.