lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-04-2014, 11:36   #21
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

3000 rpm la cooler cpu ? Se duce tot conceptul de silent computing la turatia aia.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2014, 12:21   #22
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

MihaiP, nu poți să scrii un cearșaf și să te aștepți ca oamenii să citească.

De aia s-au inventat paragrafele, să poți să structurezi ceea ce ai de zis într-un mod accesibil și ușor de urmărit pentru cei ce te citesc.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2014, 14:00   #23
MihaiP
Junior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: Bucuresti
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Red face rev.0 Silent computing, rev.1 forum posting

Ieri noapte, dupa 4-5 ore de Rome Total War II, aveam ~ 54C la CPU si undeva peste 40C la chipset, iar lateralele mergeau la 1400, resp. 1600, CPU la 2400(rpm). E mult , e putin..
Am sa incerc sa refac si partea de wm, desi cablurile sursei imi ajung la limita pe ruta din spate, trebuie sa vad cum fac sa ascund/compactez cablurile libere pentru aerisirea din fata, repozitionez ventilatoarele de carcasa, hdd-urile si am sa vad daca reusesc sa obtin temperaturi mai joase overall/pt chipset. Optiunea sursei cu aspiratie din interiorul cutiei am regasit-o si prin detaliile pozelor de pe spcr, asa ca o pastrez. Revin cu poze before-and-after.

Vizavi de softul pt control si silentiozitate din postarea initiala, am pastrat utilitarul Asus: desi functioneaza putin nesigur, e singurul acceptabil. Ma gandesc sa cobor cu multiplicatorul CPU la auto sau pe 42 (intre timp a urcat la 44) si sa mentin doar modificarile la profilul de latente al RAM-ilor si iGPU ridicat de la 850 la 898~900. Sunt curios daca folosirea frecventelor mai mari pt RAM implica schimbari automate facute de BIOS pt procesor - am reusit 2133 Mhz doar dupa primul OC la procesor, iar in fisa lui spune maxim 1866 Mhz; ceva se incalzeste pe undeva poate, si nu stiu eu? Northbridge-ul este in CPU, nu?

@ktf:
Acela a fost varful, cam in urma a 1-2 ore de teste de stabilitate/stres, cu majoritatea categoriilor selectate in AIDA64. Acelasi lucru l-as obtine si in jocuri uzuale, ca nu e tocmai avion, dar joc cu casti D.p.d.v. al zgomotului, ventilatoarele de pe carcasa au o amprenta distincta, deranjanta (any modding advice here?), care predomina, nu coolerul CPU. Recunosc totusi ca imi planific si partea asta- NH-L12 sau un Thermalright AXP-200.
@Arise:
Este defect profesional formatul de cearsaf, iar orice are sub 5 pagini este text redus in dimensiuni pentru mine. Sry 'bout that -> working on it.
__________________
MihaiP is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2014, 15:34   #24
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu personal aud in calculatorul meu orice ventilator care trece de 1000 RPM, si am unele relativ silentioase.

Solutia cea mai simpla este sa faci modding la mufele ventilatoarelor si le pui pe 7V in loc de 12V.
Sau alternativ, daca nu vrei sa mesteresti la mufe, sa iti iei un fan controller si poti sa controlezi fara probleme toate ventilatoarele, eventual sa le pui pe turatii mai mari in cazul sesiunilor prelungite de gaming , daca ai probleme cu temperaturile.

Legat de venturile din laterala, e foarte posibil ca mare parte din zgomot sa fie legata de faptul ca aerul trece prin gaurile alea mici si genereaza zgomot. La carcasa mea, acelasi ventilator pus pe laterala ma facea cu nervii, iar pozitionat pe podea era perfect silent.

Si tot legat de venturile pe laterala, in general nu au un efect fantastic pe partea de racire . Ai facut un test cu si fara ele, sa vezi care sunt diferentele de temperatura ? Mai multe ventilatoare nu inseamna neaparat si mai rece. In general flow-urile cele mai eficiente sunt ventilator intake in front + exhaust in spate. Optional cele de sus pot ajuta si ele, dar depinde de carcasa si de ce ai in ea.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2014, 15:56   #25
MihaiP
Junior Member
 
Join Date: Mar 2014
Location: Bucuresti
Posts: 5
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Thumbs up bullseye!

As fi vrut lucrurile sa fie mai elegante, automate sau semi-automate, sa nu am surprize din partea altora ce-l folosesc. Dar iau in considerare un controller doar pentru exhaustul de 90 mm.
In plus, moddingul cu firele in molex pare putin riscant, sa induci tensiune superioara pe un fir de alimentare, ca in drept sa il folosesti ca rezistenta; e cineva cu aplicatia asta pt daily-use, e stabila?

Oricum testez azi rev. 0.3 , posibil sa fie vorba doar de cooling-efficiency si de nevoia mea exagerata de turatii..


@ktf :
Multumesc de reply, cred ca nu apucasem sa editez postarile anterioare Cam ce debit ai pe intake sau exhaust (cel mai mare) ?
__________________
MihaiP is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2014, 16:21   #26
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,158
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Momentan am prea multe ventilatoare in carcasa cred.... vreo 8.

- front 2 * Nanoxia 140 mm (1,100 rpm)
- tot front, dupa cage-ul de HDD-uri, 1 * Fractal Design 800 RPM (cica 39 CFM) + 1 nanoxia 140 1100 RPM
- back : exhaust : Fractal Design 800 RPM
- podea : Fractal Design 800 RPM
- top : nanoxia 2 x 140 mm (1,400 rpm)

Momentan am inchis top-ul, ca sincer nu are sens . Restul sunt toate pe fan controller si o sa le pun cred pe low.

Din experienta proprie, doar prin faptu ca eliberam fanta pe laterala in carcasa, fara sa pun un ventilator acolo, facea sa scada temperatura la placa video. In rest , adaugarea de o tona de ventilatoare avea un efect minim la vechea carcasa Fractal Design R3, iar galagia introdusa nu justifica diferentele de temperatura.

In carcasa noua, fiind mult mai mare si placile mult mai flamande (280x), am pus toate ventilatoarele, sa fie just in case.


In cazul tau, cum nu ai placa video dedicata, as pune sursa sa ia aer din afara, as scoate ventilatoarele din laterala si as lua un cooler serios pentru procesor si sunt sigur ca ar fi mai mult decat suficient.

Last edited by ktf; 04-04-2014 at 16:31.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2014, 19:49   #27
iulli
Ancient friend
 
iulli's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucovina
Posts: 2,371
Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Default

Venturile pe laterala de obicei fac zgomot pentru ca admisia aerului e prea aproape de tabla/grila. Da-le jos ca oricum pozitia e nasoala.
In cazul tau, muta unul in fata jos sa bage, si unul in spate sus sa scoata. Poti deconecta si cel de 92, probabil e cel mai zgomotos dintre toate. Vezi sa nu fie cabluri chiar in dreptul fuxului de aer si ar trebui sa fie ok.

Cooler-ului de pe proc nu ai ce sa-i faci, asa-s astea stock. Ar trebui sa iti intre un cooler de maximum 140mm, gasesti si solutii mai ieftine care sa te coafeze decat cele doua la care te-ai gandit. Asta ar intra la limita, posibil sa impinga putin in capacul lateral, dar cred ca ar fi cea mai buna optiune in cazul tau.

Cu ventilatoarele vezi mai jos cum faci sa le legi la 7 volti:




Pentru cooler, activeaza Q-fan din BIOS, Fan Profile pe Silent. Sau pe Manual daca ai chef sa testezi mai amanuntit, Q-fan Upper pe 65°, Q-fan Lower pe 50°, Max duty 100%, Min duty 30%.
Monitorizezi temperaturile, vezi cum se aude, mai modifici dupa plac. Cand temperatura e peste upper, ventilatorul va fi turat la Max Duty (%); cand temperatura scade sub Lower, va merge la Min Duty (%). La fel si la CHA_FAN1~2. Low Limit pui pe ignore la ambele.
__________________
Daca as avea un leu pentru fiecare data cand am zis ca nu mai beau, as avea bani sa ma fac muci.

Last edited by iulli; 04-04-2014 at 20:21.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2014, 23:48   #28
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Chestia asta cu silent pc-ul tine in primul rand de common sense. Daca vrei un PC silent, ai nevoie in primul rand de o sursa silentioasa, apoi de cat mai putine fan-uri, turate la 500-800 rpm (in functie de cat de fina ai urechea). Fan-urile pot fi de 120mm sau 140mm, daca te incurci cu fan-uri mai mici deja strici conceptul de silent.

Un PC cat de cat silentios respecta ce am spus mai sus. De exemplu eu utilizez un Antec Solo II, cu un Noctua NF-P12 la 500 rpm intake fata/jos si un Noctua NF-P12 la 500 rpm exhaust spate sus. Pana la un punct tineam cooler-ul (NH-D14) fanless, cand am schimbat procesorul (2500k->3570K) am pus si fan-ul de 140mm la mijloc, la 500 rpm. Sursa este un PC P&C Silencer MkIII 610W (o sursa silentioasa) iar placa video era in trecut 5750 fanless apoi am pus un 280X custom care in idle sta cat se poate de cuminte (iar in load - deci in jocuri nu ma intereseaza ca face galagie). HDD-urile sunt montate pe saibe de silicon, carcasa nu are gauri aiurea (cele de deasupra sunt acoperite)...

Pentru mine sistemul este silentios, pentru cei care vin in vizita este dead silent iar pentru un super maniac cu urechea fina este usor auzibil....
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,136
Total Online: 3440

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.