lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-02-2019, 10:51   #57941
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Poti sa intelegi ca sunt selleri si selleri? Am primit in 3 zile cu posta, la circa 6 lire. Am primit si in 2 saptamani la 12 lire. Am primit si cu curierul a2a zi (jur) cu 5 lire.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2019, 17:21   #57942
allexb
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

Nu conteaza numai seller-ul, si amazon este de toata jena.
Am comandat in noiembrie de la ei si am ales livrare standard, fiindca aia rapida era triplu la pret si nu se justifica.

Evident pachetul s-a pierdut, ei au fost incapabili sa imi zica, ce curier au folosit...pana la urma mi-au facut refund dar am pierdut timp si bani la schimburile valutare, plata si refund.

Ieri am comandat iar niste chestii care la noi sunt fie mai scumpe fie nu le gasesti. Am platit livrare rapida, 20 de lire...
Au spart comanda in 2 livrari, la una scrie ca e trimisa cu DHL dar nu are nici un nr de tracking, livrarea 2 nu are scris nimic, nici macar cu ce au trimis.

Cred ca e ultima data cand comand de pe amazon...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 14-02-2019, 02:24   #57943
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

Daca din 100 de clienti ai 5 care nu sunt fericiti pot sa zic ca este acceptabil .
Pana acum Amazon are unul dintre cel mai bun serviciu clienti , incepand de la refund pana la a da un bonus numai ca sa nu-si pateze orbazul .
Sa nu uiti totusi ca acolo lucreaza oameni de toate natiile si este imposibil sa nu se faca si greseli . Spor la a te face mai fericit alt magazin ,nu totul tine de transport... . Pana la urma ai primit refund , eu stiu magazine care nu-ti dau nici macar m*e ,asa de zgarcite sunt.

Ai la locatie UK , imposibil sa nu-ti permiti 8 lire pe luna pentru prime .... (acum se poate sa nu-ti cumperi ,stiu multi romani care muncesc in UK si o duc mai rau ca aia saraci din Vaslui ,incearca sa puna ban pe ban dar au conditii mai rau ca la puscarie ,aia sigur nu dau 8 lire ,in general dupa 5-10 ani isi cumpara si ei o savarina si un suc in oras . Cand ajung in RO compenseaza si raman foarte rapid fara economiile facute in strainatate ,apoi o iau de la capat . Naspa rau , astia sunt la fel de nefericiti ca in RO doar ca au schimbat tara )
Acum mi-am pus in cap jumatate de forum
polter is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 09:59   #57944
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Dude, când dau 100 RON pe transportul unui colet de 2 kile din UK în RO și ajunge în 2 săptămâni la... oficiul poștal, e fail. Am plătit 100 RON pe bilet de avion de la București la Timișoara, cu check-in online și alegere loc. Asta așa, ca idee...

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 10:18   #57945
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

Am comandat kindle pt sotie de pe amazon.fr ,dia 3 satamani a aparut livrat ,dar in alta tara,in Germania. Mi-au trimis altul ce a ajuns in 2 saptamani si 5€ voucher folosibil cu orice produs cumparat.
Eu prefer sa ii evit.
Alzashop m-a impresionat,raspuns la email in maxim 2-3 ore,luat produs inapoi pe cheltuiala lor,refund la suma in momentul in care a luat curierul lor produsul, livrari in maxim o saptamana.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 10:43   #57946
allexb
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

@polter ai deviat grav de la subiect imi pare rau daca ai o zi mai proasta.

Locatia nu mai e Manchester, sunt de ceva vreme in Bucuresti, dar cum nu am gasit sa schimb locatia de pe tapatalk, a ramas asa...

In UK cat am fost, amazon jos palaria! Customer support la fel! Cum zici si tu, mi-au dat banii inapoi pana la urma. Dar am pierdut timp si bani.
Sunt diferente minore la bani, dar sunt.

Totusi, in ultima vreme dau fail-uri mari.
Nu mi s-a intamplat doar mie, am auzit povesti si la munca...

In noiembrie comandasem un termostat smart, ok nu l-am primit, am pe cineva in franta care venea de sarbatori in tara, l-am comandat in franta, cu livrare rapida, tot au dat fail ca a venit dupa mai bine de o sapt, la limita.

Si vorba aia, 20 de lire livrare nu sunt o suma tocmai mica, nu trebuie sa care zeci de kg, sunt niste maruntisuri.
Tot ce imi doresc e tracking number, sa stiu si eu pe unde e coletul ala, sa am ce sa-i zic la indian la call center cand nu ajunge pachetul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 14-02-2019, 11:00   #57947
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Eu am comandat 24 placi video, cam in numar egal de pe .fr, .co.uk si .es - acolo erau ba pe stoc, ba la pretul cel mai bun. Cel mai rapid au fost doar 2 bucati a 2-a zi, intamplator, cu Fan Courier, transport a fost 8 lire. Cel mai greu au fost iarasi tot 2, 9 zile, a ajuns la...posta, desi platisem 9 euro si ceva, asta a fost cam dezamagitor. In general, cam 4-5 zile a durat si toate celalalte, cu exceptia la cele 4 exceptii de mai sus au venit cu USP. Iar de servicii, suport si garantie, doar de bine. Le-am dat pe la ora 11 mesaj ca dom'le, mi s-a stricat o placa, astept un sfat, multumesc. Nu era inca ora 14, 13 si ceva, primesc mail ca situatia este total neacceptabila si aici este awbul dvs. Practic, mi-au trimis, in mai putin de 3 ore, alta placa spre mine. Deci va rog, nu mai aberati. Vorbesc de Amazon, nu reselleri.
Old 14-02-2019, 11:05   #57948
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Dude, când dau 100 RON pe transportul unui colet de 2 kile din UK în RO și ajunge în 2 săptămâni la... oficiul postal, e fail. Am plătit 100 RON pe bilet de avion de la București la Timișoara, cu check-in online și alegere loc. Asta așa, ca idee...
Eu discutam strict despre Uk , nu stiu cum sta treaba dintr-o tara in alta . Nu aveam de unde sa stiu ca e in Bucuresti daca el la locatie are tot UK

Sincer nici un magazin nu-ti da banii inapoi mai repede ca amazonul .Astia chiar isi cer scuze si iti dau vouchere ca sa nu aibe clienti suparati .
Iti dau un exemplu unde nu mai gasesti la alte magazine : sa zicem ca ai 30 zile sa faci retur , tu faci cerere de retur in a -29-a zi Amazon-ul iti mai da inca 60 zile sa pui pachetul la posta dupa confirmarea returului .
Unde mai vezi asa ceva , eu am intarziat des cu returul ,le-am explicat ca nu am avut timp si nu a fost problema .
Am comandat o masuta pe care sta monitorul , avea un colt zgariat si am asteptat dupa ea o luna si jumatate , ca sa nu mai pierd timp sa comand alta mi-au dat un voucher de 5 lire , au facut refund si m-au lasat sa o pastrez asa zgariata .
Cand o sa vad asa ceva in la alte magazine?

@allexb nu am o zi proasta , tu ai , eu nu m-am plans aici de amazon sunt chiar foarte fericit as putea spune .

Poti sa pui un print screen in care sa vad si eu ca ai luat de la amazon direct sau vanzatori amazon prime (produsele sunt garantate tot de amazon ca refund sau replace si se descurca ei dupa ).

poti sa schimbi locatia de pe pc ,simplu si eficient .

Last edited by polter; 14-02-2019 at 11:26.
Old 14-02-2019, 11:06   #57949
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Oamenii abereaza. Ma indoiesc profund ca au luat direct de la Amazon sau reselleri cu Amazon Prime. Plus ca daca ai probleme de genul si chiar ai luat de la Amazon, se rezolva cu un mail. IMEDIAT si fara discutii, fara intrebari, fara comentarii. Am rezolvat probleme mult mai grave, dintr-un singur mail cu CSul.
Old 14-02-2019, 12:14   #57950
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Dude, când dau 100 RON pe transportul unui colet de 2 kile din UK în RO și ajunge în 2 săptămâni la... oficiul poștal, e fail. Am plătit 100 RON pe bilet de avion de la București la Timișoara, cu check-in online și alegere loc. Asta așa, ca idee...
la curieri amazonul (cel putin uk) foloseste cu cel mai bun contract atunci, gen mie intr-o zi imi vine cu un curier local care face part time amazon, alta data imi vine cu o firma(hermes), intralta data vine cu posta.
Motivul e simplu, costul cel mai mic (per total).
era un filmulet cu de ce iti trimite cate o data amazonul un produs f mic, intr-un ambalaj foarte mare. Motivul fiind ca au spatiu in masina care transporta si trebuie sa il ocupe (nu se sparg chestii, nu se misca, etc).
Cu siguranta e aceeasi problema si la curieri. Probabil au un contract f ieftin cu posta romana, in care contractual posta romana zice 1/2 zile ajunge la customer, dupa ce ajunge in .ro . Nu sunt 100% sigur, insa tind sa cred ca majoritatea problemelor sunt cu posta romana(acolo "dispar" multe)
EXxx is online now   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 12:57   #57951
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
la curieri amazonul (cel putin uk) foloseste cu cel mai bun contract atunci, gen mie intr-o zi imi vine cu un curier local care face part time amazon, alta data imi vine cu o firma(hermes), intralta data vine cu posta.
Motivul e simplu, costul cel mai mic (per total).
Păi stai așa că nu pricep. Costul cel mai mic pentru cine? Că la 16 lire transportul, costul mic nu e la mine în ogradă.
E simplu, fac paralelă între magazinul online A (Amazon EU, orice subdiviziune) și magazinul online B (China, oricare vrei mata: TaoBao, AliExpress, BangGood, TMart).

A: produs în valoare de 80 lire, cost transport 16 lire, vine la Poșta Română după două săptămâni.
B: produs în valoare de 40 de dolari, cost transport 4 dolari, vine cu TNT la mine la ușă într-o săptămână.

A: produs în valoare de 45 EUR, cost transport 15 EUR, vine în 18 zile la Poșta Română.
B: produs în valoare de 10 dolari, ajunge în 17 zile la Poșta Română (free shipping).

Am exemple de-astea cu tona.

Nu zic că n-ai dreptate cu costul cel mai mic, dar eu aș înlocui cu „profitul cel mai mare”.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 14-02-2019, 13:04   #57952
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Parerile tale subiective, aberante sunt irelevante si literalmente bati campii fara mila sau bun-simt. Ai cumparat de la Amazon sau reselleri Amazon Prime?
Old 14-02-2019, 13:10   #57953
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Uite care e treba, băi tâmpitule.
Pe mine mă doare-n cur că produsul de pe site-ul Amazon.ce-vrei-tu este vândut direct de AMazon sau de vreun șmecher care vinde prin Amazon Prime. Am comparat mere cu mere. Crezi că de pe alte site-uri cumpăr strict ce vinde site-ul ăla direct? nu. Am comparat comenzi random de pe Amazon cu comenzi random de pe alte site-uri. Dar un retardat extremist ca tine nu pricepe chestia asta, fiindcă iar nu ți-ai luat medicamentele. Acum mergi de te tratează, băi keyboard warrior de trei lei și-o gumă.

Quote:
Old 14-02-2019, 13:13   #57954
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Păi stai așa că nu pricep. Costul cel mai mic pentru cine? Că la 16 lire transportul, costul mic nu e la mine în ogradă.
E simplu, fac paralelă între magazinul online A (Amazon EU, orice subdiviziune) și magazinul online B (China, oricare vrei mata: TaoBao, AliExpress, BangGood, TMart).

A: produs în valoare de 80 lire, cost transport 16 lire, vine la Poșta Română după două săptămâni.
B: produs în valoare de 40 de dolari, cost transport 4 dolari, vine cu TNT la mine la ușă într-o săptămână.

A: produs în valoare de 45 EUR, cost transport 15 EUR, vine în 18 zile la Poșta Română.
B: produs în valoare de 10 dolari, ajunge în 17 zile la Poșta Română (free shipping).

Am exemple de-astea cu tona.

Nu zic că n-ai dreptate cu costul cel mai mic, dar eu aș înlocui cu „profitul cel mai mare”.
absolut de acord cu profitul cel mai mare

Also m-ai facut f curios, si am citit putin cum de e atat de cheap ( link1 si link2)
pe scurt, o combinatie de factori:
1) posta chineza face shipping la un numar colosal de pachete, asa ca e f bine pusa la punct, si costa putin
2) un seller cumpara un contract cu posta chineza si il costa f putin anyway
3) posta chineza taxeaza doar cat vrea ea pe colete si nu cat ar trebui( in primul link e explicat mai bine), asa ca in momentul in care coletul a ajuns in tara X, e treaba postei din tara respectiva sa il trimita mai departe si pe banii lor. (tind insa sa cred ca totusi se plateste ceva insa nu toata valoarea).
EXxx is online now   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 13:14   #57955
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

Argumentat cap coada, cu premisa, concluzii, logica desavarsita, folosit chiar si definitii, descrieri si explicatii, absolut sublim, logica fara de cusur. Este adorabil sa poti discuta atat de liber si concret, clar, concis cu o persoana atat de intelectuala si deschisa, care poate purta astfel de dialoguri colosale, geniale, impresionante. Si revenind la realitate, caci e clar ca esti bolnav psihic, conteaza de unde cumperi. Platforma e aceeasi, dar nu si vanzatorul, surpriza. Repet, ai probleme, vorbesti cu ei. Te rezolva, intotdeauna. Garantat. Le explici problema si uneori, chiar si daca nu e Prime, adica ei garanteaza pentru acel vanzator, te vor ajuta. D-asta Amazon, e de departe, cel mai bun magazin din lume. Dar ce poate sa vorbeasca sau negocieze un isteric lipsit de orice urma de caracter? Deci na...

Last edited by DeDeRa; 14-02-2019 at 13:17.
Old 14-02-2019, 14:07   #57956
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

astenia de primavara
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 14:25   #57957
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 77 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Voi il mai bagati in seama pe dedera? wow...omul care abereaza cel mai mult pe forumul asta acuza pe altii ca abereaza...serios...

Vorbesc de colet vandut si livrat de amazon, comandat in 3 februarie...care abia in 8 februarie au binevoit sa il trimita. L-au trimis abia in 8...fara tracking. Termenul de livrare a fost 12 februarie...termen depasit.
Mi se pare de porc sa primesc un colet din europa fara tracking in anul 2019. Efectiv nu stiu unde este coletul si de la ce curier trebuie sa il primesc.
Mi se pare de porc ca prea-laudatul suport amazon sa imi spuna ca e normal ca pachetele sa intarzie in cazul expeditiilor internationale...cand ei stiu din contul de utilizator si dupa adresa de livrare ca este vorba de o expeditie internationala.
Mi se pare de porc ca suportul amazon sa imi spuna sa astept pana miercurea viitoare si abia apoi sa ii contactez pentru refund sau replacement.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2019, 14:32   #57958
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

S-a dus forumul de tot pe pla
Oare @allexb nu a iesit din casa afara sau si a stat doar la fabrica de sandwich inchis 12/zi ? face comanda Amazon dupa ce ajunge in Ro si spune ca sunt de *****?
posibil ,e plin de ...diversi

Treaba e simpla ,sa incerca o explicatie iar ...

Amazon ca si magazin nu-si pateaza obrazul pentru simplul fapt ca are destui bani pe plus cat sa solutioneze favorabil pentru client orice problema.
Transportul daca este defectuos nu are legatura cu ei chiar daca au angajati romani sau indieni care fac prostii pe la birou. Ca si la noi exista mai multe firme de curierat ,mai mici ,mai mari care o dau in bara dar pentru neplacerile cauzate de acestea Amazonul isi cere scuze ,iti dau voucher sau cum a fost la mine te lasa sa pastrezi produsul chiar daca iti fac refund .Sunt momente cand te roaga politicos sa cumperi altul la care adauga ei prime cont pentru un timp scurt si mai pun si diferenta . Nu se intampla toate astea 100% dar in general incearca ,chiar incearca sa repare greseala .
Cat despre vanzatori ce doar se folosesc de platforma lor sa vanda produse ....pai nu are treaba Amazonul cum au aia suport client dar culmea tot isi cer scuze pentru neplacerile avute.
Ma nene pai nu te plangi de transport ,cand dai comanda apare pretul acolo ,nu-ti convine cumperi din alta parte .
Pai e normal sa cumpar ceva la care vad pretul si accept sa-l platesc apoi sa fac gargara ca e scump?
Aici vorbeam de calitatea serviciilor oferite care costa . Pentru transport premium (sa il numim asa ) platesti PRIME si vine coletul mai repede sau fara costuri suplimentare daca nu ,te multumesti cu standard sau gratis cu riscurile aferente .

Daca Amazon ar fi deschis magazin in RO situatia era alta , atunci as fi vrut sa aud comentarii cum ca sunt de ***** . Si daca auzeam as fi vrut sa vad in comparatie cu cine?....
E singurul magazin decent din UK ,restul sunt de ***** cand e vorba de probleme .

La lista rusini includ si giganti ca :Asus , MSI , Asrock care pentru garantie trebuie sa faci matanii sau sa le~ o sugi ca sa te ajute .

@ithanium2 ai citit termeni si conditii pe site la ei?
Da " e normal ca pachetele sa intarzie in cazul expeditiilor internationale" sau apelezi la varianta 2-a > transport cu o firma care livreaza dor to dor si preiau comenzile de la amazon . Este alt cost desigur ,daca vrei iti sau eu Nr. telefon si sunt englezi nu romani care fac transport . Ai marfa asigurata pe valuare ,tracking si termen scurt de livrare ,se folosesc si de avion si ai ocazia sa primesti a 2-a zi coletul .Toate astea costa .

Last edited by polter; 14-02-2019 at 14:38.
Old 14-02-2019, 14:35   #57959
DeDeRa
Banned

PC-ul meu

N-are rost Polter, te agiti de pomana. Tot noi suntem aia nebuni. In termeni psihiatrici se cheama Dunning Kruger.
Old 14-02-2019, 14:37   #57960
Triplu_Z
Subzero Wins

Triplu_Z's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Voi il mai bagati in seama pe dedera? wow...omul care abereaza cel mai mult pe forumul asta acuza pe altii ca abereaza...serios...

Vorbesc de colet vandut si livrat de amazon, comandat in 3 februarie...care abia in 8 februarie au binevoit sa il trimita. L-au trimis abia in 8...fara tracking. Termenul de livrare a fost 12 februarie...termen depasit.
Mi se pare de porc sa primesc un colet din europa fara tracking in anul 2019. Efectiv nu stiu unde este coletul si de la ce curier trebuie sa il primesc.
Mi se pare de porc ca prea-laudatul suport amazon sa imi spuna ca e normal ca pachetele sa intarzie in cazul expeditiilor internationale...cand ei stiu din contul de utilizator si dupa adresa de livrare ca este vorba de o expeditie internationala.
Mi se pare de porc ca suportul amazon sa imi spuna sa astept pana miercurea viitoare si abia apoi sa ii contactez pentru refund sau replacement.
Bai baieti, voi ati citi ce a scris omu asta?
Voi laudati suportu lu peste si el va explica ca tocmai si-a luat un mare flit de la ei.

Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules