lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-09-2019, 14:01   #37921
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Man pareri au fost destule))nici el nu stie ce vrea sau nu stiu,vrea sa si zboare sa fie si nu stiu cum sa fie si mica si mare,turbo dar cu apucaturi de aspirata,fabia la exterior land cruiser la interior...au fost pagini intregi de pareri la inceput destul de serioase ,fiecare cu experienta lui.Mai radem si noi mai glumim.Ce sa faca pe forumul la hiunday ?Sa intrebe ce parere au de kia ?)))

Last edited by Gaminggrade; 10-09-2019 at 14:04.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 14:07   #37922
jok3r4u
Senior Member

jok3r4u's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u

pacat ca nu avem un thread in care sa ceara lumea opinii pentru obiecte vestimentare, atunci chiar ar fi amuzant )
Old 10-09-2019, 14:10   #37923
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Ce sa faca pe forumul la hiunday ?Sa intrebe ce parere au de kia ?)))
Exista forum hyunde?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 14:13   #37924
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

Omul a spus ce vrea si chiar daca este indecis in mare se stie ce a cerut
....faptul ca unele persoane se amuza si-l iau la maciuca asa indirect gen "figuratie" ieftina ca sa nu zic un alt cuvant arată cam cum sta treaba aici .

Știi treaba aia cum as spune eu unuia ca '' nu-l f"te grija pe BOU de unde beau oile apa" apoi sa spun ca ma amuz ...e asa for fun nimic personal ca l-am facut bou e chiar legitim nu?

Recomandati naiba o duba , sau mai bine sa-si cumpere un cap tractor ca ala rezista multi km si face service la 50k...
Sau un S class ca e mai spatios , poate un seria 7 ca sa fie fiabil motorul

Last edited by polter; 10-09-2019 at 14:15.
polter is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 14:17   #37925
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

Eu nu inteleg cum naiba sta comfortabil in Fabia, eu la 1.88m/97kg stau cocosat,scaunul dat jos tare tot nu imi asigura spatiu suficient sa ma simt bine. Vorbesc de model 2017.

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 14:24   #37926
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Unii ie lungi de la kur in sus alti de la kur in jos
Old 10-09-2019, 14:25   #37927
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1176 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Fabia 2017 cu scaun reglabil pe inaltime sofer. Scaunul dat jos minim. All good. La varianta fara scaun reglabil pe inaltime sofer (aia ieftina de tot, avantaj) in aia ating cu capul plafonul.
@polter: eu nu m-am prins, nici acum nu sunt sigur ca vorbesti despre mine ) tu intelegi ca daca din 3 pagini de forum gasesti 2-3 informatii utile, merita, nu? Pe forumul de Skoda oamenii ti-au dat raspunsul imediat, in 2 postari ai toate informatiile. Pe forumul de Hyundai se cam doarme, deci e inutil, cel putin cand am incercat eu.
Old 10-09-2019, 15:04   #37928
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

Recomandarea mașinii trebuie să se facă pe același palier comparativ, vrea omul nouă atunci să vorbim de mașini noi.

Vrea omul 15k buget, merge +/- 2000 euro, mai mult deja e inoportună probabil discuția.

Ideea este că forumul poate să îți spună “nu lua aia că uite ce hibe grave are” și atunci să conștientizezi o problemă de care nu aveai habar.

Dar altfel decizia achiziției este a ta și orice alt comentariu referitor este trolling ieftin și postare de dragul postării.

Pe forumul huang huai merită să îți faci cont, dar după ce cumperi mașina.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 10-09-2019, 15:08   #37929
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

pai si pana acum nu l ati trollat daca e sa ma iau dupa ce ai scris?
polter is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 15:25   #37930
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 99 Post(s)

PC-ul meu

Ba da, dar fin. Si lui ii place.

Pentru ca:
Quote:
Originally Posted by mbc View Post
tu intelegi ca daca din 3 pagini de forum gasesti 2-3 informatii utile, merita, nu?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 15:41   #37931
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Dude, I can feel ya. Am pățit-o și eu, vise, gânduri, toată ziua numai asta să ai în cap, când să cumperi mașina, bam, e dusă... Aici e și dealerul nesimțit ca se joacă cu sentimentele omului.

Later edit: Omul vrea ceva gama compactă, dar fanii de pe margine strigă: "Adoptă un bărcoi!"
Mi-a spus de ieri că mai avea patru Elantra, două roșii și două albastre la echiparea Highway, probabil trei s-au cumpărat/arvunit deja... chestia nasoală e că avea stocul pentru toată țara
Nu e cazul ca dealerul să se joace cu mine... nu are motiv, nu vinde mașina, nu ia comision
Old 10-09-2019, 15:42   #37932
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Masinute - Discutii tehnice, sfaturi, pareri

Quote:
Originally Posted by polter View Post
pai si pana acum nu l ati trollat daca e sa ma iau dupa ce ai scris?

Ba da, evident că da. Mai mult sau mai puțin. Dar alții.

Dacă la mine te referi, atunci eu nu am recomandat niciodată o mașină SH, eu de regulă recomand omului să cumpere mașină cu garanție, nouă, de cât are el bani.

De ce nouă? Păi și în scaunul ăla... când îi injectezi tu prima bășină, parcă pute mai frumos.

Old 10-09-2019, 16:05   #37933
AlexD
Senior Member

AlexD's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Stiu ca nu e noua dar cum stai in https://www.autovit.ro/anunt/volkswa...tml#129dcd2aac @mbc?

Parerea mea vis a vis de noua vs sh: Va spun din experienta mea pf si pj si a familiei: In 2017 am luat 30 masini noi de la diferiti producatori, in prezent au intre 30k si 50k km la bord si deja daca vreau sa le vand am pierdut din 150.000 euro cat au fost toate aproximativ 70.000 euro doar din devalorizare, din service-uri minim 20.000 euro pierduti si abia scot profit cu ele fiind toate dar absolut toate cu probleme. E vorba de Skoda Rapid, Fiat Tipo, Dacia Logan si Hyundai i20, top intrari in service si nereparate pe garantie sunt Tipo, i20, Rapid si Logan.

Acuma ca PF si familie: am cumparat 2 Range Rover Evoque(2014) pret catalog / buc a fost de 82500 euro, unul e vandut cu 18.000 euro cu istoric calumea si intretinute ca la carte si celalalt urmeaza probabil la anul sa fie vandut si mai mult de 16k-17k nu o sa ia pe el. Calculati voi cat e pierderea pe fiecare si daca merita sa iti iei noua. Eu sincer m-am lecuit de masini noi si de tigania cu vanzarea unde toti vor daca se poate gratis masina. Poate o singura masina as mai cumpara acuma noua si aia e Arteon dar ma abtin si mai astept un an sau maxim 2 si iau unul SH, deja am vazut Arteon la 28-30k cu putini km si echipat decent.

Edit: Iti trec si fazele cu prima besina si tiplele date jos de pe ea dupa ce o vinzi si vezi ce pret de ***** iei pe ea. )
Battletag: Skinrip#2825
Uplay: ROSkinrip

Last edited by AlexD; 10-09-2019 at 16:31.
AlexD is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 16:27   #37934
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
De ce nouă? Păi și în scaunul ăla... când îi injectezi tu prima bășină, parcă pute mai frumos.
Epic
Old 10-09-2019, 16:38   #37935
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 140 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by AlexD View Post
Stiu ca nu e noua dar cum stai in https://www.autovit.ro/anunt/volkswa...tml#129dcd2aac @mbc?

Parerea mea vis a vis de noua vs sh: Va spun din experienta mea pf si pj si a familiei: In 2017 am luat 30 masini noi de la diferiti producatori, in prezent au intre 30k si 50k km la bord si deja daca vreau sa le vand am pierdut din 150.000 euro cat au fost toate aproximativ 70.000 euro doar din devalorizare, din service-uri minim 20.000 euro pierduti si abia scot profit cu ele fiind toate dar absolut toate cu probleme. E vorba de Skoda Rapid, Fiat Tipo, Dacia Logan si Hyundai i20, top intrari in service si nereparate pe garantie sunt Tipo, i20, Rapid si Logan.

Acuma ca PF si familie: am cumparat 2 Range Rover Evoque(2014) pret catalog / buc a fost de 82500 euro, unul e vandut cu 18.000 euro cu istoric calumea si intretinute ca la carte si celalalt urmeaza probabil la anul sa fie vandut si mai mult de 16k-17k nu o sa ia pe el. Calculati voi cat e pierderea pe fiecare si daca merita sa iti iei noua. Eu sincer m-am lecuit de masini noi si de tigania cu vanzarea unde toti vor daca se poate gratis masina. Poate o singura masina as mai cumpara acuma noua si aia e Arteon dar ma abtin si mai astept un an sau maxim 2 si iau unul SH, deja am vazut Arteon la 28-30k cu putini km si echipat decent.

Edit: Iti trec si fazele cu prima besina si tiplele date jos de pe ea dupa ce o vinzi si vezi ce pret de ***** iei pe ea. )

Acum vor sari pe tine .

Epic shit ==))

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 16:43   #37936
AlexD
Senior Member

AlexD's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

I don't care, cand o sa vina unu si o sa zica ca a dat 80k pe o masina si in 3 ani a vandut cu 18k(si aia cu negocieri, tiganii, timp pierdut, etc) atunci o sa imi pese dar pana atunci eu am o gaura de 62.000 euro fara alte interventii pe un ***** de masina. ) Young and dumb but never again. Mai bine ieseam daca o dadeam intr-un cap de pod si o faceam pe casco. )
Battletag: Skinrip#2825
Uplay: ROSkinrip
AlexD is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 16:46   #37937
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Golf 6 gtd pret de factura 36.700 euro
Pret platit :25.400 euro(avea 11.800 km masina )
Pret actual:8.000 euro
Doar ca la mine au trecut vreo 7 ani asta e diferenta))))
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 17:52   #37938
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Hyundai Elantra chiar se vand, am un prieten si un coleg care si-au achizitionat de curand. Nu la toate masinile scade valoarea, sunt si masini clasice sau rare in anumite zone la care valoarea ramane constanta sau chiar creste.

Trimis de pe al meu SM-G390F folosind Tapatalk
Old 10-09-2019, 18:03   #37939
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Am adunat ceva km cu Little Brute, încă învăț mașina dar în mare mi-am făcut o idee generală.

La început a fost wow, apoi a fost meh, acum e... mișto.

Sunt și multe chestii cam nașpa, dar cam tot ține de adaptarea ta, ca șofer sau mai degrabă ca utilizator.

Motorul de pe A200 este practic același de pe A180 și A160, adică un motor produs de Renault, 1.3L în 4 cilindri, supraalimentat. La varianta mea, asta înseamnă 163CP și 250Nn.

Prima senzație a fost că motorul este leneș rău. Pentru că este imposibil să îi simți cuplul. Dar dacă ești atent nu ai cum să nu observi viteza care crește smooth dar iute. Mașina nu reușește să te bage violent în scaun, modul sport este o glumă pentru puberi.
Dacă la Audi am modul Drive/Sport iar comutarea are loc instant din schimbătorul de viteze, la Mercedes am un buton separat pentru profile (Custom/Sport/Confort/Eco).
Modul Eco este puțin laggy în anumite momente. Adică accelerezi și mașina nu prea face nimic... vrei puțin mai repede uneori, accelerezi ușor și... nimic. Te enervezi, trântești accelerație și abia atunci mașina te smucește. Nașpa.
Modul Confort este modul default, mașina reacționeză ok, dar la schimbarea în treapta 1 și 2 ronțăie/troncăne/huruie ceva, puțin deranjant comparativ cu oricare altă mașină condusă până acum. Chiar nu pricep de ce trebuie să facă zgomotul ăsta.
Modul Sport este cel mai penibil. Mașina se turează aiurea, rămâne turată pentru secunde bune indiferent de comportamentul tău la volan, motorul urlă ca prostu’ deși ai lăsat-o liberă cum s-ar zice. Pare mai mult un mod care să te gâdile la urechi pe ciutani teribiliști, pentru că nu prea are legătură zgomotul motorului/evacuării cu ce se întâmplă pe stradă.
Am o senzație că mașina are și fake motor noise, simulează sunetul motorului pe sistemul audio.
Evacuările cromate sunt false, cred că sunt din plastic.

Comparativ cu Audi care are efect de te bagă în scaun și toarce frumos doar atunci când calci accelerația, pe Mercedes nu ai nici o senzație de zmucitură deși viteza e acolo. Sunetul motorului mai mult te confuzează, nu prea înțelegi ce face mașina.

Conform specs, suta în fix 8 secunde, nu am aflat încă dacă are launch control sau nu (în manual zice că are).

Scaune confort, încălzite, mix piele, ajustabile în toate perversiunile posibile, funcții de masaj, nebunii alea.
Doar că am revenit ieri de la mare și când am coborât eram anchilozat de abia mergeam, urmează să mai studiez să văd totuși ce reglaje mă avantajează.
Farurile sunt belea, LED MultiBeam. Chiar nu știu ce să zic aici, nu am condus nimic până acum cu faruri mai bune ca astea.

Portbagajul e cam micuț, căruțul copilului încape mult mai bine în A3 Sportback.

Alte chestii mai mult sau mai puțin interesante sau enervante:
Lane Assist - te zmucește înapoi pe bandă de zici că te-a lovit unu'. A fost scary rău prima oară când s-a activat pe autostradă la 90km/h. Am lăsat totuși sistemul activ să văd cam de câte ori calc banda fără să semnalizez.

Asistent activ la frânare. Ăsta e util, o dată mă scărpinam la ouă și m-am și uitat pe acolo, iar ăla din fața mea a pus frână. Nu cred că intram în el, dar mi s-a părut utilă funcția.

Cameră spate, cu wide angle. Cea mai tare chestie, camera e high res ceva, nu am mai văzut cameră așa clară, e mișto când dai cu spatele și ieși pe lângă o dubă sau o mașină cu geamuri fumurii de care nu vezi nimic.

Asistent parcare - nu am apucat să testez așa ceva, nici nu știu cum funcționează, urmează să mai citesc prin manual, plm, dacă pot parca LEJER singur de ce să las mașina să o facă?

Geamuri fumurii. Sunt mișto, dar am trecut de vârsta de babardit gagici pe locurile din spate. Sunt utile pentru scoica copilului, dar nevasta tot a pus suplimentar protecții de soare textile.

Trapă electrică. E mișto, dar nu înțeleg la ce îmi trebuie.

Nu are roată de rezervă. Problema e compensată oarecum de senzori de presiune și aplicația de mobil.

Padele pentru schimbat manual viteza. Urmează să mă acomodez cu ele, deocamdată merg cuminte în automată.

Oglinzi electrice, rabatabile. Nais.

Keyless entry. Cea mai cretină invenție. Prefer să fac dublu click pe lock și se dezactivează și wireless-ul, mașina nu poate fi furată, me happy.

Navigație. E ok. Dar nu e gmaps. Se mișcă bine, dar nu e gmaps. Depinde de la caz la caz, dar pentru siguranță prefer un gmaps.

Mai are și alte chestii... (lumini ambientale/led) dar am cam obosit, trec direct la cireșică.

Mașina are MBUX (Mercedes Benz User Experience), soft lucrat fantastic, interfața este mind blowing (ceva custom bazat pe QT, Linux la bază), rulează pe un procesor hexacore, 8 GB RAM. Are un ușor ușor lag uneori dar acceptabil, am înțeles că după updates ar merge mult mai bine. Este mult peste MMI-ul de la Audi, nu știu cu ce softuri și interfețe se laudă BMW, dar pot spune că MBUX-ul este cea mai mișto chestie ever.
Interfața este super customizabilă, îți faci profile și ecrane cum vrei, dashboard-ul arată ca un fel de torque pro cu informațiile cum vrei tu să le afișezi și unde anume le poziționezi.
Mașina are esim cu modem LTE, GPS, pot afla unde este, am servicii de tracking disponibile din aplicația de pe telefon.
4 porturi USB Type-C, pot să pun muzică de pe stick, o să încerc să văd ce mai pot conecta... sunt curios ce face dacă îi pun mouse și tastatură, sau un SSD.
Accesul se poate face de pe un touch de pe volan, touchpad lângă cotieră, comandă vocală (hey mercedes) gen siri dar care merge foarte bine în multe situații, și touch cu dejtu direct pe ecran.
După update urmează să achiziționez Carplay/Android Auto, asta dacă nu apare altă modalitate de activare, eventual alte aplicații de la ei din store posibil interesante (radio digital- dar nu știu încă dacă merge ok în Romania, Tidal rebrănduit, etc).

Aplicația de mobil este fantastică... atunci când merge. Pentru că de multe ori le pică serverul sau funcționalităti prin server și atunci e cam degeaba.
Dar atunci când merge îți arată tot fel de info utile, gen cât mai ai până la revizie, presiune în roți, cum ai ușile și geamurile și trapa (închise/deschise), dacă sunt ușile blocate, unde este mașina pe hartă, poți bloca ușile remote sau activa valet mode, primești notificări dacă ai uitat mașina descuiată sau a ieșit din geofencing, ulei, lichid parbriz, frâne, etc.

Pentru viitor, probabil, un chiptuning ar aduce ceva căluți și încă 50Nm la cuplu.
Deocamdată nu mă grăbesc să fac nimic pentru că mașina poate primi un OTA care să îmi șteargă hărțile de injecție. Cu toată electronica, senzorii și comunicațiile prezente pe mașină riscul de un flag similar TD1 așa cum este la VAG mi se pare probabil, așa că nu mă grăbesc.
Deja m-am plictisit de look-ul exterior, vreau alte jante (am făcut o tâmpenie, mă rog acum e prea târziu) și vreau AMG pack + ceva elemente văzute pe aliexpress gen spoiler că doar nu o să plătesc la Brabus.
Cu AMG pack e discutabil, ce am acum pe mașină (bara față versiunea cuminte) trece la fix peste bordura de la bloc, bordura din față firmei, bordura din fața băncii. Cu bara de la AMG înseamnă cam 1 cm mai jos, acolo deja nu mai încape cred.

Poze...
SPOILER:

Last edited by Arise; 10-09-2019 at 18:44. Reason: Am mai adăugat pe ici pe colo.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 18:44   #37940
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

S-o stapanesti sanatos! Nu am testat modelul asta dar cel precedent era o mizerie un fel de clio mult mai prost insonorizat, motorul pe benzina se auzea in cabina mai rau ca un diesel de la vag, cutia de viteze o gluma, plasticele trosneau la fiecare denivelare si aveam o senzatie de claustofobie.. dupa test cand m-am intors la A3-ul meu 1.6tdi cu s-tronic am crezut ca am un seria 7 sau a8 )

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules