lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-09-2018, 01:17   #41
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Unele chestii sunt bune de scris in jurnalul personal, tinut sub cheita.
Why?
Old 12-09-2018, 02:20   #42
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Pentru ca dupa o anumita varsta(peste cea a lui Mihai), un gentleman are de castigat mai mult decat un "babarditor". Acum na, gandiri si gandiri, dar eu imi aduc aminte ce scriam pe diverse forumuri la 15-18 ani si imi vine sa intru in pamant de rusine daca le-as reciti(si n-am zis cum am foot-oot-o pe vreuna sau pe alta). Intre varsta respectiva si 28-30ani e un pas important care duce la maturizarea unui barbat, si sincer, n-as vrea sa regrete dupa.

Anyway, un gentleman tine pentru el si analizeaza fiecare experienta temeinic de unul singur(sau cu 1-2 prieteni foarte apropiati), si nu posteaza un jurnal online(mai ales pe un forum de IT).

Si asta pentru Mihai: probabil +99% dintre forumul asta a phutut si rasphutut diferite femei in diferite ipostaze, care mai decare mai incitante, insa nu cred ca vreunul ar discuta despre asta aici si asa.

Si mai pe intelesul tau, fetelor le place misterul. Sa nu stie daca esti virgin sau daca ai deja 20 in palmares. Conteaza atitudinea, iar la final, 99% din ele o sa te aprecieze chiar daca-s foste daca-ti joci cartile cum trebuie (si nu cum o faci acum).

Si mai e o chestie, la urmatorul workshop imagineaza-ti ca te duci la oricare dintre membrii pe care-i vezi acolo de +25-30 ani si le-ai zice "bai, eram la mare, si mi-a supt una pl". Mie cel putin mi s-ar parea jenant si m-as uita la tine ca la ultimul om.

Ca sa-l parafrazez cu niste modificari pe @kretzu77, "Ba, aici nu e oracol".
Old 12-09-2018, 02:38   #43
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Guys, look. @Ncmihai are coaeee care vouă vă lipsesc, sau s-au micşorat între timp.
Ori e vorba de prăpastia dintre generaţii.
De curiozitate m-am uitat şi eu înapoi la chestii pe care le scriam pe net prin 1998-2002 şi nu mi-e ruşine cu nimic de atunci. Sunt chestii puerile? Desigur, dar nu îmi e ruşine de ele! Ăla eram pe atunci, nu e nicio problemă.

Asta cu "un gentleman face şi drege" e o idioţenie. La 15-18 ani nu eşti gentleman, şi ăia care roşesc la poveşti cum ar fi cea a lui Mihai sunt nişte ipocriţi care au uitat cum erau la vârsta respectivă. Sau, again, e vorba de prăpastia dintre generaţii.

Pe mine m-a fascinat ce-a scris Mihai. Din mai multe motive. Şi mă bucur nespus pentru el, că îşi trăieşte viaţa, că până acum a evitat cu succes falsa pudoare, falsele "bune maniere" (să mă cac pe bunele maniere şi pe ipocrizia unei societăţi putrede în general!) şi că e un om care creşte, şi creşte bine, şi cei care dau sfaturi de 2 lei (că deh, ei "este" experţi!) să se mai abţină, că lumea nu e cum şi-o imaginează ei, ci doar bula personală, în care trăiesc.

Auzi, "fetelor le place misterul", spuse bătrânul maestru... Pfai, mi-am trăit viaţa degeaba, pe-asta n-o ştiam.

Încă ceva: citiţi şi voi despre oracol, că văd că aţi cam uitat ce era.

Rezumat: citesc ce scrie Mihai şi mă bucur, mă interesează, văd cum cineva creşte sub ochii mei şi e foarte tare. După aia citesc ce scrieţi voi şi să mă bată Monstru cu basca udă de nu îmi păreţi nişte moşnegi care boscorodesc generaţia tânără. Trist!

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2018, 09:32   #44
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Eu nu m-am referit la ce a scris.
Poze cu el nu ma deranjeaza, ca-l stim cum arata.
Nu stiu care e faza cu femelilor le place misterul. Stiu ca femeilor le place pla asa cum ne place si noua pzda.
Dar sigur ele nu vor sa le apara poze acolo unde scrie ca au supt-o.
Si da, un domn (gentelman sa fie la ei acolo, in UK) nu pune pe net poza femeii care i-a supt-o, sub randurile in care explica si cum a facut asta.
Right?

War, pe bune, pe vremea noastra nu era netul. Dar te duceai la locul de fumat de la liceu cu tipa de mana si le spuneai baietilor "baieti, sa v-o prezint pe Maricica. Mi-a supt-o demential aseara. O ia si in cur."???
C'mon

Last edited by kretzu77; 12-09-2018 at 09:35.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 12-09-2018, 09:52   #45
war4peace
VIP

PC-ul meu

Wait, wait.
Io n-am văzut poza. Io am citit comentariile, şi sunt bătrânicioase.
Poza, dacă e aşa cum spui (şi te cred!), ai dreptate, poţi să povesteşti despre ea dar n-o adăuga public în poză. Nu mă deranjează un PM, though (glumeam, I really don't care)

Cât despre analogia cu Maricica, ei bine, cred că fiecare liceu avea câte o Maricica de-aia, dacă nu chiar mai multe, şi toată lumea ştia cine este, fără să trebuiască s-o prezinţi. Dacă ai fi făcut asta, probabil ai fi primit un răspuns colectiv "ŞTIIIIM!!!"
DAR! După cum ziceai: pe vremea noastră nu era netul. Lucrurile s-au schimbat, şi eu unul îmi dau seama că nu mai pot să dau sfaturi pertinente.

Anyway, părerea mea e să lăsaţi omul să (se) scrie. Da, există riscul ca peste ani unele chestii pe care le-a scris să fie folosite împotriva lui, dar asta e ceva inevitabil. Societatea se schimbă, trebuie să se schimbe, fiindcă peste maxim 15-20 de ani va sosi vremea în care nicio persoană publică (actor, sportiv, politician, etc) nu va mai fi "curat ca lacrima" online, şi vom trece printr-o perioadă de "uite ce făcea X când era în liceu!", care mai apoi va deveni parte din normal.

Asta îmi aduce aminte de un interviu cu Gene Rodenberry:

Quote:
At a press conference about Star Trek: The Next Generation, a reporter asked Star Trek creator Gene Roddenberry about casting Patrick Stewart, commenting that "Surely by the 24th century, they would have found a cure for male pattern baldness." Gene Roddenberry had the perfect response.

"No, by the 24th century, no one will care."
Cam aşa şi cu noi, ca societate, în viitorul apropiat. Va conta că Preşedintele României se beţivea eroic în discoteca din sat, cu 30 de ani în urmă, cu poze şi alte alea? Deloc. Deocamdată mai contează, dar încă nu s-a făcut saltul.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 12-09-2018, 12:05   #46
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Cand am zis Maricica, nu m-am referit la "prietena liceului". Aia e alta discutie.
Aici Maricica era "iubirea din vara asta, mai vedem daca si la Revelion" gen.

Dar ii dam mai putin credit decat merita cateodata. A inteles remarca mea foarte bine: a sters poza, dar a pastrat restul. Win.
Old 17-09-2018, 18:51   #47
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

well, that escalated quickly...

Am mentionat pe la inceput ca nu le am cu povestitul sau cu scrisul, d'aia am dorit sa fac ceva de genul asta, dar daca imi deschideam un blog nu il citea nici dracu' asa stiu ca poate vrand nevrand il vad 5 persoane.

Nu vreau sa par ca sunt nu stiu cine, dar tata nici 50% nu ma stie, cei mai buni prieteni poate cu 5% mai mult, ce am povestit aici a fost o intamplare, nimic mai mult, sper ca nu am am creat niste pareri proaste despre mine din doar atat.

Iar faptul cu gentleman, etc: pot fi asa, imi place sa fiu asa, dar pot fi cum vreau eu, depinde de circumstante.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2018, 09:54   #48
war4peace
VIP

PC-ul meu

Don't listen to all the haters, când tu o să fii de vârsta mea, noi vom fi nişte băşinoşi cu Parkinson

Quote:
Reply

Tags
ncmihai

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules