lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-12-2013, 14:25   #1
snz
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default parere sistem wc

link cu piesele :

https://www.aquatuning.de/shopping_c...7daf47f5c110de

vreau sa dau o comanda ce parere aveti ?

-piesele sunt ok ?
-a comandat cineva de pe aquatuning ?
snz is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 15:32   #2
aditdili
Moderator

Mentioned: 10 Post(s)

Vezi daca gasesti un WB de la Swiftech sau Koolance, sunt mai bune, ia-ti fitinguri 3/8 cu filet G1/4.
aditdili is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 15:43   #3
NewBreed
Senior Member

NewBreed's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Iti recomand asa:
-furtun 10mm(ID)/16mm(OD)
-Fittinguri sunt frumoase astea de la Monsoon(dar schimba pt a se potrivi cu furtunul recomandat de mine)
-Lichidul ala doar daca ai tu un fix legat de culoarea aia(Mayhem nu sunt cele mai bune ca si conductibilitate si protectie dar arata ft ft bine)
-CPU block de la EK(seria noua are prindere ok), swiftech, phobya are un block ft bun la bani putini
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 17:54   #4
snz
Member

PC-ul meu

multumesc pt sfaturi

la furtune as dori ceva nici mare nici mic .... ma intereseaza foarte mult si aspectul ,lista va suporta anumite modificari am gasit pe cg un wb ek suprem acetal e negru si cu niste cercuri pe el .. inca ma gandesc ...culoarea pt sistem nu am aleso inca

aditdili ma gandesc serios la pompele tale am vb azi pe cg ..

deci

-ce furtune sa folosesc ? (nu voi face oc extrem ... teste ,etc,nu inteleg ce au astea )
-stiti si alte magazine de unde pot comanda componente pt apa ?
Old 25-12-2013, 18:19   #5
aditdili
Moderator

Mentioned: 10 Post(s)

Vezi la pccoolers. Furtunul de 3/8 e uzual.
aditdili is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 18:24   #6
NewBreed
Senior Member

NewBreed's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

10/13mm se aplatizeaza mai ales daca ai un traseu ceva mai lung.plus ca cel mai gros arata mult mai bine(eu am 10/13 si vreau sa trec pe 10/16 dar acum e si o chestie de gusturi).
-App la pompa iti recomand D5 Vario,
-daca te intereseaza un EK HF Supreme am si eu unul la vanzare(verifica in threadurile mele)
NewBreed is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2013, 21:43   #7
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

De ce nu iei rezervor pt bay 5.25 in care se monteaza pompa? App de pompa, vezi ca avea Gamingrade pompe laing la 175 lei/ pompa.
Old 25-12-2013, 21:53   #8
snz
Member

PC-ul meu

Prefer tub ...pt aspect , am vb cu el dar ne chinuim de o sapt sa ne vedem...si intre timp am descoperit ddc ultra si d5 si nu stiu ce sa fac
Old 25-12-2013, 21:59   #9
muff
Senior Member

muff's Avatar

PC-ul meu

Degustibus... pt. mine, componentele care nu se vad arata cel mai bine
Ca lichid eu as merge pe apa distilata (d-aia buna) si cu ceva Ag bagat in rezervor.
Apropo ce carcasa ai? Nu exista vreo sansa sa incapa ceva radiator 360?
Old 25-12-2013, 23:57   #10
snz
Member

PC-ul meu

Ba da ...dar din modive financiare o sa pun momentan un 240 dupa care o sa adaug si un 360 ... Corsair 540 air e carcasa.... La fitingurile de la mon si la mayhams nu am cum sa renunt... Arata prea bine
Old 26-12-2013, 22:21   #11
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by aditdili View Post
Vezi la pccoolers. Furtunul de 3/8 e uzual.
o recomandare? eu folososec momentan furtun no name (a se citii practiker) si se gatuie cu timpul (banuiesc ca de la temperatura).
13/10
pishky is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2013, 22:24   #12
snz
Member

PC-ul meu

eu tot nu inteleg ce furtun sa cumpar
Old 27-12-2013, 00:28   #13
ibm390s
Janitor Member

ibm390s's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

In acest caz rezultatul e clar FAIL. Daca iei piese dupa aspect mai bine ia o vitrina in loc de carcasa.
Old 27-12-2013, 00:44   #14
snz
Member

PC-ul meu

daca vreau sa arate frumos nu inseamna ca e si fail... daca uni nu isi permit anumite componente nu inseamna ca sunt fail ... eu pur si siplu am pus niste intrebarii ... si le multumesc baietilor pt raspuns
Old 27-12-2013, 14:26   #15
muff
Senior Member

muff's Avatar

PC-ul meu

ibm390s nu a postat cu rautate, dar are dreptate.
Intr-un timp si eu cochetam cu achizitionarea unui sistem WC decent dar am ajuns la concluzia ca, pt mine, nu merita.

Eu de exemplu, planuisem sa folosesc fittinguri simple, fara compresie, ieftine si fara coturi. Surplusul de bani l-as fi investit in restul componentelor cu adevarat importante. Fiind fara compresie poti pune orice natie de furtun pe el. Eu vroiam sa iau furtun pt motorina d8, d10 sau d13 (in fct de restul componentelor alese), care nu se stranguleaza.

Rezervorul - avand posibilitatea sa montezi pompa direct in el inseamna economie la fitting-uri si nu mai pui furtune intre pompa si rezervor. Btw se gaseste si rezervor pt d5 daca nu vrei ddc.

Radiator - recomand minim 360(grosime cat incape in carcasa) intrucat e future proof. Merge sa bagi si o placa video in loop. Daca iei acel 240 si pe viitor te hotarasti sa-l schimbi cu 360 pierzi bani.

Pompa: ddc ultra pt cpu loop fara restrictii, din ce am citit, nu prea e indicata. Apropo nu ne-ai scris cam ce vrei sa racesti. La o pompa, pe langa debit conteaza f mult si presiunea.

Waterblock -imo aici tb. investiti banii si sa iei ceva decent. Nu am mai apucat sa sap dupa review-uri pt ca m-am hotarat sa raman pe aer.

Last edited by muff; 27-12-2013 at 14:28.
muff is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 14:43   #16
ibm390s
Janitor Member

ibm390s's Avatar

Quote:
Originally Posted by snz View Post
.... La fitingurile de la mon si la mayhams nu am cum sa renunt... Arata prea bine

Cu riscul de a ma repeta, daca asa gandesti inseamna ca "documentarea" la tine = privit la poze. Iar rezultatul va fi acelasi, FAIL. Preferi sa faci rabat la radiator optand pentru unul mai mic dar fitting-uri cu bling factor mare. O spun din experienta personala care cred ca e mai mare decat a ta in water cooling.

Mai sunt cateva thread-uri pe aici referitoare la configuratii de water cooling, dar tie iti e greu sa citesti, vii cu o lista prefabricata si astepti sa te ajute altii cand de fapt tu ar trebui sa pui mana sa citesti. Se pare ca nu ai inteles ideea, si mi-ar parea rau sa te vad ca si pe alt forumist care la final a dezlipit cipurile de memorie de pe ram stick doar pentru a raci memoriile cu apa cand juma de forum ii spunea ca e inutila racirea memoriilor cu apa.

Last edited by ibm390s; 27-12-2013 at 14:51.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2013, 15:25   #17
snz
Member

PC-ul meu

ibm nu zic ca nu ai si tu dreptate ...dar gusturile nu se discuta . Eu cred ca un fiting frumos schimba si aspectul carcasei (corsair 540 air are un plexi foarte mare ) .
Nu am zis ca schimb radiatorul de 240 am zis :momentan un 240 dupa care o sa adaug si un 360 adica o sa fie 240 + 360 .Am decis sa nu imi mai schimb pcul la 2 luni sa pierd o galagie de bani...daca nu vrei sa ma ajuti si crezi ca e fail ce vreau eu sa fac ... e parerea ta ...dar eu zic sa zici si tu ceva sa imi fie de ajutor gen ce pompa imi pun ddc /d5 ?

Am asa :

Proc : i7 4470k
Cooler : stok
MB : asus sabertooth z87 ( ma gandesc sa schimb cu maximus formula sa bag si mb in loop)
DDR: no name 4 g (astept 16 gb corsair dominator platinum )
VGA : gtx760 sc evga (astept inca o bucata)
PSU : cougar 1050 w
Carcasa : corsair 540 air
ssd : samsung 120 gb (astept inca o bucata )
Old 27-12-2013, 16:56   #18
ibm390s
Janitor Member

ibm390s's Avatar

Default parere sistem wc

Citeste celelalte thread-uri prima data apoi ai tot sprijinul meu. Analizeaza prima data sporul de performanta oferit de racirea pe apa a fiecarei componente vs. pretul de achizitie al blocului de apa si complexitatea buclei. Din punctul meu de vedere sa racesti mobo e fail, la fel si ram. Raman cpu si video. Video racit cu apa aduce un spor de performanta dar tine cont ca pretul unui bloc proprietar e mare iar revanzarea lui este aproape imposibila la pretul de achizitie sau un pret apropiat. Opinia mea: cpu + video cu bloc universal, pompa cu H cat mai mare, fitting-uri cat mai putine pentru a scadea restrictiile din loop. Fitting-uri bitspower, furtun tygon 3/8 - 5/8, cpu preferabil koolance, heatkiller sau ek, neaparat accelerator.

Last edited by ibm390s; 27-12-2013 at 17:04.
Old 28-12-2013, 01:33   #19
snz
Member

PC-ul meu

ce inseamna H ?
ce inseamna accelerator ?
Old 28-12-2013, 01:47   #20
ibm390s
Janitor Member

ibm390s's Avatar

H inseamna inaltimea coloanei de apa care este ridicata de pompa, impreuna cu debitul acesteia. Alegerea oricarei pompe centrifugale si nu numai se bazeaza pe debit (Q) si inaltime de pompare (H). Spre exemplu cand alegi o pompa in mediu industrial, prima data iti faci un calcul hidraulic al circuitului adica calculezi pierderile de sarcina de pe traseu apoi alegi pompa in functie de determinari. In cazul de fata, nu are rost sa te complici cu asa ceva, dar va trebui sa tii cont de cativa factori:

1.cat mai putine fittinguri, preferabil fara fittinguri la 90 care iti induc caderi de presiune.
2.cat mai putin furtun, chiar si frecarea dintre apa si peretii furtunului inseamna pierderi de sarcina.
3.pozitionare a pompei in punctul cel mai inferior pentru a avea coloana de apa cat mai mare pe aspiratie.
4.pozitionarea blocului cpu imediat dupa pompa pentru eficienta maxima avand in vedere ca vei dori sa folosesti un bloc accelerator.

Blocul accelerator are la baza o constructie bazata pe o placa care obtureaza apa permitand acesteia sa treaca printr-o fanta sau gaura mica astfel incat viteza de curgere sa creasca. Asa cum poate ai observat, daca strangulezi un furtun ca sa uzi gradina de exemplu, jetul devine mai rapid dar scade debitul. De aceea vei vrea ca blocul accelerator sa fie urmatorul dupa pompa in loop.

Sa nu iti inchipui ca pozitionarea radiatorului va avea vreun efect bucla fiind in echilibru mai tot timpul, adica nu vei detecta diferente de temperatura intre intrarea si iesirea radiatorului de mai multe grade. Nu e un chiller e un simplu radiator.

Asa cum iti sugeram in post-ul precedent, citeste ca ai de unde, chiar si aici sunt cateva thread-uri interesante. Apoi daca mai ai intrebari, astept.

Plate-uri acceleratoare:

HK aka Heat Killer http://www.bjorn3d.com/Material/revi...w/small/14.jpg
360-ul de la Koolance http://www.bjorn3d.com/Material/revi...w/small/17.jpg
EK Supreme http://www.bjorn3d.com/Material/revi...ew/small/7.jpg

Last edited by ibm390s; 28-12-2013 at 01:52.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules