lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-03-2019, 22:21   #2881
GRABBER
Senior Member
 
GRABBER's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 303
Mentioned: 4 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Ares View Post
Eu am Gigabyte Aorus Master, e ok dar nu sunt incantat. Voltajele se citesc aiurea, nu vei stii niciodata ce Vcore ai in mod real sau aproape de real fara sa masori direct... setarile in bios mai ales sub Power settings sunt funny, combinatia de Vcore, auto, normal, adaptive ,manual si LLC cu Internal LLC e extrem de intortocheat. La final poti sa ai multe combinatii cu efecte usor sau total diferite care iti vor da dureri de cap.
Exista un thread pe overclockers.uk.... te ia cu ameteli.

Personal voi schimba curand placa de baza, probabil cu un Apex, Code poate EVGA Dark, anyway, no more Gigabyte for me.
Sunt ciudate gigibite-urile. Si eu am doua pe z370 si ambele la partea de vcore raporteaza gresit(sau poate nu ma pricep eu destul).
GRABBER is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 22:22   #2882
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Termina cu prostiile astea, pe bune. Mai ziceai si de Taichi ca e praf la VRM, serios ?
Code la partea de VRM e OKish, e meh ca nu e supradimensionat acel VRM cum e la mai toti restul producatorilor, dar e OK pentru 9900K chiar si peste 5GHz, sunt destule exemple in acest sens.
Nu sunt eu un mare priceput in electronica, dar stiu suficient cat sa imi dau seama ca spui prostii.
Code e un rahat pentru ca e scumpa si e fix un Hero la un pret mai mare, iar Apex e mai ieftina, insa nici Apex nu e o bucurie, ca daca nu dai doar bench cu ea si vrei sa traiesti zi de zi, trebuie sa traiesti fie fara un SSD NVMe, fie cu placa video in mod 8x. Pentru ca ASUS. Don't get me started on Gene, alta idiotenie sinistra ca si placa de daily use.
Iar overall, TOT ce am avut de la Gigabyte si ASUS cu Z390 aveau in load un coil noise de la VRM de te lua durerea de cap, la propriu.
Code are VRM okish.. de aia am spus ca trebuie ventilatie pe radiator. Ca e mai bun decat al lui taichi... da este... Ca nu face banii sunt de acord.
Apex 11 e super placa si de daily, nu stai cu nicio placa video in x8 (nu ca ar fi vreo diverenta noatabila x8 vs x16) pt ca dimm.2-ul e legat la PCH nu la CPU.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 22:31   #2883
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Gogu si @Gaminggrade aveti PM.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 22:38   #2884
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@miker2ka te inseli, Code are FIX acelasi VRM ca si Hero si Formula, 4 phase cu 2 SiC639 pe fiecare faza. E decent, insa nici pe departe in ton cu ... competitia.
Mai bun decat VRM de Taichi ? Perfect, QED ce spuneam mai sus, mai bine las-o cum a cazut ca mai rau faci.
Ai dreptate cu DIMM.2 pe APEX, macar la asta au reusit si ei sa faca treaba bine, ca pe Gene si Extreme le-au faultat grav cu acel DIMM.2, in special pe Gene unde nici ca ai alta optiune de M.2.

@Gaminggrade, sa imi fie cu pardon, dar ori nu stii tu ce faci, ori nu faci bine daca nici temperaturile nu au scazut ba chiar ai reusit sa strici un procesor.
Scade drastic temperatura la 9900K cand faci lapping CORECT la die, temperaturi apropiate (2-5 grade diferenta) de 8700K cu delid, aceleasi conditii, voltaje similare.
Si nu fac eu nicio magie, au reusit si altii cam la fel.

Last edited by Gogu; 19-03-2019 at 22:41.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 22:53   #2885
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Nu o iau personal ca nu am de ce,ti-o spun cu toata modestia ca am delid/relid facut la peste 50 procesoare de cand a aparut 6700k si pana in prezent,dintre care maxim 5 au fost ale altora,toate celelalte au fost ale mele.Poti sa ma crezi poti sa nu,e alegerea ta stai linistit ca din tutorialul lui der8auer m-am inspirat si eu,e corect iti garantez,e adevarat procesoarele astea 9900k de le-am avut au fost ghene,foarte fierbinti,pe mine nu ma intereseaza ca imi scade temperatura dupa delid si cu 80 grade daca eu cand caut daily un 5ghz ating niste temperaturi foarte mari.
Uite saptamana asta imi vine un alt procesor,o sa fac un before and after.Repet,din punctul meu de vedere este inutil ca am scazut de la 100 si cv grade la 85 de exemplu,pentru ca e mult oricum,daca vorbim de tinut procul stoc atunci sa vorbim de delid e degeaba.
Iar legat de stricat un procesor,serios,ma intreb oare asa cand smirgheluiesti din pastila,tu cum masori mm aia de esti atat de sigur ca nu e nimic riscant,e suficient sa pui presiune mai mare pe un colt ...e pastila CPU nu o bucata de metal,crede-ma e foarte riscant...

Last edited by Gaminggrade; 19-03-2019 at 22:56.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 22:58   #2886
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Înțeleg de la voi așa:
i9 9900k e super hot la 5GHz? Pentru daily trebuie neapărat răcire cu apă? Pe aer ce coolere sunt recomandate?
Din review-urile citite par mult mai ok plăcile Gigabyte cu z390, VRM-ul e mult mai bine făcut față de cele Asus.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:03   #2887
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://imgur.com/OTWnoCU

Un test scurt, e bine la temperaturi ? Sa il frec de plita electrica...

Last edited by Ares; 20-03-2019 at 09:12.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:05   #2888
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@Gaminggrade, mda, eu ma apropii de 300, daca tot e sa ne "spargem" in cifre.
Pentru slefuit pastila nu aveam nevoie de tutorialul lui der8auer, ca faceam asta inainte de a face el filme pe aceasta tema, chiar si la generatiile vechi e diferenta intre slafuit pastila si ne-slefuit pastila, doar ca, logic, e mai mica diferenta.
Nu am ce sa te cred, ca am facut asta, nitritul de siliciu e mai dur decat majoritatea metalelor, imi ia o gramada de timp sa slefuiesc pastila aia, cam 6 ore cu tot restul.
Iar de masurat, daca asta e intrebarea ta, e clara treaba. Google micrometru
E ca si cum ai fi tamplar ca pasiune si intrebi cum se masoara grosimea lemnului sau chestii de genul.

Oricum, 100+ grade load probabil sunt in Prime95 cu AVX sau ceva de genul, e un scenariu total irelevant pentru daily use, pentru 95% din oameni, care nu randeaza sau ce naiba altceva ar mai incarca in genul ala procesorul.
In aceleasi conditii, 85C e decent, pe o racire decenta cu aer, ma refer. In alte conditii, e mult, da.

Last edited by Gogu; 19-03-2019 at 23:07.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:05   #2889
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,307
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Înțeleg că ai răcire pe apă, custom. Pe aer poate susține 5GHz daily?
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:11   #2890
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
te inseli, Code are FIX acelasi VRM ca si Hero si Formula
de aia am si mentionat ca la toate cele 3 modele iti trebuie ventilatie.
iar da.. asrock au reusit sa faca un vrm de 10 faze mai ineficient decat un vrm de 4 faze a lui asus. Si pe hartie este mai ineficient si IRL. In afara de ce scrie pe componente mai conteza si cum sunt implementate/calibrate... lui asrock pe z390 nu i-a iesit de data asta.
Am intalnit 2 cazuri... 1 Leco... si alt prieten ce si-a luat tot taichi. Ambele au avut comportament similar pe acelasi cpu. Necesita vreo 70mv in plus pt 5ghz fata de asus si vreo 50 fata de gigabyte. Niciunaa din placile asrock nu a putut sa treca cu cpu de 5100, in timp ce apex 11, code 11, aorus master au mers 5300, si asta cu un exeplar de 9900k bun.. cpu care a ajuns la @Victor care a avut rezultate mai bune pe o placa de 700 lei decat taichi.

Last edited by miker2ka; 19-03-2019 at 23:14.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:16   #2891
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
@Gaminggrade, mda, eu ma apropii de 300, daca tot e sa ne "spargem" in cifre.
Pentru slefuit pastila nu aveam nevoie de tutorialul lui der8auer, ca faceam asta inainte de a face el filme pe aceasta tema, chiar si la generatiile vechi e diferenta intre slafuit pastila si ne-slefuit pastila, doar ca, logic, e mai mica diferenta.
Nu am ce sa te cred, ca am facut asta, nitritul de siliciu e mai dur decat majoritatea metalelor, imi ia o gramada de timp sa slefuiesc pastila aia, cam 6 ore cu tot restul.
Iar de masurat, daca asta e intrebarea ta, e clara treaba. Google micrometru
E ca si cum ai fi tamplar ca pasiune si intrebi cum se masoara grosimea lemnului sau chestii de genul.

Oricum, 100+ grade load probabil sunt in Prime95 cu AVX sau ceva de genul, e un scenariu total irelevant pentru daily use, pentru 95% din oameni, care nu randeaza sau ce naiba altceva ar mai incarca in genul ala procesorul.
In aceleasi conditii, 85C e decent, pe o racire decenta cu aer, ma refer. In alte conditii, e mult, da.
Man eu ma refer la un home user normal,tu crezi ca cine isi cumpara delid tool sta sa isi ia micrometru si smirghel pentru pastila ?Pentru un home user care vrea sa faca delid este foarte riscant si chiar si pentru cineva care a mai facut.Uite vezi exemplu de mai sus el are in jur de 80 grade intr-un cinebench,testul ala este egal cu 0 in real life,ii crapa in browser cu 10 taburi deschise,daca ii da un aida sau un prime non avx se duc temperaturile mult mai sus,si nu se testeaza 5 minute,lasa-l 1 ora sa vezi temperaturi.Asta e adevarul sunt foarte calde,da ok delidul ajuta,dar cum era la generatiile trecute,nu mai scazi 15-20 grade doar schimband un macaz de la intel si atat.
PS:Hai sa o luam altfel,ca sa nu zici ca generalizez,cand dau un rinichi jumate pe racire custom,nu mi se pare normal sa vad temperaturi mai mari de 75 grade in daily use,chiar nu mi se pare,iar in conditiile actuale eu cu procesorul stoc,asta de il am in sistem ,nu m-am atins de pastila am doar delid ,curatat ,pus metal liquid si ihs custom si am 71 grade pe cel mai fierbinte core in cinebench...un test care nu are o treaba cu real life,deci da mi se pare mult.

Last edited by Gaminggrade; 19-03-2019 at 23:20.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:17   #2892
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Înțeleg că ai răcire pe apă, custom. Pe aer poate susține 5GHz daily?
Da dar conteaza mult exemplarul. Daca ai nevoie de 1.3v pt 5ghz nu prea oti mai ajunge aerul...
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 23:48   #2893
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://imgur.com/ZHYqqqO

Vrout - 1.260V, testul a rulat 15min, HWinfo resetat la ultimele 5min.

Va rog sa va uitati si sa imi spuneti ce nu este in regula. Consum 150W.. adica fix pix.

Last edited by Ares; 20-03-2019 at 09:12.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 00:00   #2894
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@miker2ka, nu are legatura eficienta cu ce spui tu, si nu vad cum un IR35201 cuplat cu orice, ruland in 5(x2)+2 sau cum e la Taichi, ar putea fi mai ineficient decat ce o fi acel ASP1400BCT, care ruleaza 4+2, din care alea 4 sunt chiar 4 si au doar 2 SiC639 per faza.
E fubar la partea de BIOS probabil, alta explicatie nu vad.
Oricum, deja vorbim de chestii aproape extreme, peste 5.1 GHz.
@Gaminggrade, am inteles, viziunea ta de user normal e ala care isi face singur delid, dar cam atit, mai departe se blocheaza.
Mkay...asa or fi astia normali, ce sa zic.
Altfel, experienta mea e ca la 8xxx si 7xxx scad si 30C in full load, la fel ca la 9xxx, doar ca la 9xxx e mai mult de munca. Doar delid/relid, 25C pe acolo la toate pina la 9xxx, unde vorbim de 7-10C.
Sa nu te superi pe mine, dar faptul ca ai dat un rinichi sau cum ai spus tu pe watercooling custom loop e o combinatie de fitza, bad planning, lipsa de informare.
Da, normal ca sunt fierbinti, altfel nu stateam 6 ore sa muncesc la un 9900K pentru temperaturi mai bune, ca nu sunt ATIT de defect mental )
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 00:52   #2895
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Io nu inteleg ce va omoriti atit cu temperatura CPU...

E stabil la 5000MHz cu voltaj X si temperatura Y?
Bun, asta e!

Sa stea in temperatura Y pina ii vine rau, e in garantie, da-l in SLO sa-l bata!

Sa se arda in mhohoortii lui, sa le vina sute, mii zeci de mii, sute de mii de bucati inapoi retur, bulite/arse, topite, mortii lor, ca data viitoare INTEL sa tina minte si sa faca treaba calumea.
Pe mine nici nu ma mai intereseaza in ce temperatura sta.
Am cumparat cel mai bun waterblock de la EK (din pct meu de vedere)

http://www.shop4pc.ro/waterblock-cpu...l-p-43020.html

Cu senzor termic in apa si pe el apa are 29 grade, waterblock 31-32 grade si CPU 86 grade la circa 175W aratati de coretemp.

Deci transferul termic la acest 9900K este de 2,50 lei, daca pun acelasi waterblock pe un 7700K delid/relid de mine, procul nu trece de 55-60 grade la 5000MHz si 1,33 vcore aprox.

Asa ca dale-n gurea ma-sii de procesoare, sa fiarba, sa se topeasca siliciul in ele, NU merita atitia bani bagati in racire pentru un jeg de procesor.

Placa video, GTX1080Ti, Aorus Extreme, deblocat power limit la +50% consum maxim inregistrat 366W conform GPUZ, temperatura nu este mai mare de 48 grade.



Deci ce vorbim?

A, la cpu e pastila mica si nu are suprafata de contact termic?

Pai ce, e treaba mea?

In 1080Ti sint 12 miliarde de tranzistori si pastila e mare si pe 16nm si are si TDP oficial de 250W.

Sa faca in mortii lor pastila mai mare, sa traga cu clestele de ea sa o lateasca, sa il mai bata cu ciocanul un pic sa se lateasca ca sa avem contact termic, ca si asa pastila e sub 25% din suprafata procesorului.

Ei dracia dracului...

S-pulpa-n ele de procesoare de 2 lei.

Intel a primit din partea mea un 9900K mort, l-am ucis pentru ca, comparativ cu 9900K trimis de miker la mine (primul al lui pe care vroiam sa-l cumpar) la aceeasi tensiune Vcore de 1,30V si 5000MHz all cores, in cinebench consuma cu circa 36W mai putin decit cazanul meu.
Am zis OK, this cazan must DIE, ceea ce s-a si intimplat.

Acum, noul proc primit (am printscreen facut cu old one, inainte sa-si dea duhul), consuma cu 41W mai putin decit cazanul mort, la exact aceleasi setari de frecv si voltaj si cam 7-9 grade celsius mai putin.
This one WILL LIVE, am decis si il tin in 5100MHz cu 1,33Vcore, stabil in tot ce am eu nevoie 24/7.

In cite grade sta?
Ma c@c pe el, nu ma intereseaza, l-innn mortii lui!

La fel si la placa de baza cu VRM phizdii, frige?

Foarte bine inseamna ca lucreaza.

Crapa, bohohortii ei, la garantie cu ea!

Facem treaba buna, placi bune si procesoare bune, nu avem retururi, defecte, etc!

Facem treaba de c@cat, suportam consecintele, defectaciunile!

Atit de simplu...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 20-03-2019 at 01:16.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 01:00   #2896
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Logica...nu.
Nu se arde, nu se topeste, doar ca face throttle. Bonus, mai ai si zgomot extra pentru ca vari-ventilatoare ruleaza in functie de temperatura procesorului.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 01:00   #2897
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stai man, ca aici gresesti si tu. E ca si cand ti-ai lua masina care in mod normal consum 15l/100km cand competitia consuma 10l/100km, si apoi ai zice ca e vina producatorului ca nu consuma cat ailalti.

Plus ca vai ce plange Intel ca esti tu suparat pe ei, dar le cumperi procesoarele si chipseturile. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 01:10   #2898
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am dat disable la throttle din bios, se pune?
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 01:13   #2899
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

In testul de mai sus cu Aida64 este cu AVX, eu cred ca este curios ca la 150W ajunge la 94grade dupa 15min, carcasa inchisa, fanurile nu sunt la maxim, sunt pe profilul daily use.

Ceva nu se pupa, 150W cu AVX si 5Ghz apoi 94 grade, credeti ca e normal ?
Ares is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2019, 01:16   #2900
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Am dat disable la throttle din bios, se pune?
Da, se pune ca nu stii ce face acea optiune
@Ares, nu e normal, citeste ceva gresit, probabil puterea.
Bine ca ai pus poza aia enorma si ai belit layout-ul paginii de forum, pffff....
Gogu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru AMD Monstru Placi de baza 1204 10-07-2023 09:21

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,129
Total Online: 4343

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.