lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-11-2020, 20:47   #21
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 170 Post(s)

PC-ul meu

De terminat calea de acces in curte, facut piscina cat si foisor cu loc pentru gratar.
Sa nu crap ).
Sa termin nenorocitul de pc, asa cum il vroiam acum 5 ani cand am luat carcasa.
O vacanta in Spania.
Cam astea...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2020, 22:14   #22
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Sa dai sfaturi legate de alimentatie cand nu esti nici medic nici nu ai fost in situatia respectiva este ca si cum ar explica un detinator de Hyundai unui detinator de Audi ca nu sunt probleme cu consumul de ulei, trebuie doar sa schimbi uleiul la timp.

Am mai mentionat de mai multe ori, nu urmez nici o dieta si nu iau medicamente sau suplimente cu efect de slabire. Eu am schimbat modul in care mananc la recomandarea medicului diabetolog si boli metabolice care, in Romania, este cel in masura de a trata problemele de nutritie (neexinstand alta specializare decat foarte recent, specializata pe nutritie) am schimbat modul in care mananc. Mananc mancare sanatoasa si nu mai mananc zahar sau chestii care contin zahar. Mi-am asumat ca trebuie sa mananc asa pentru tot restul vietii, cu mici exceptii dupa ce ajung la greutatea buna.

Deci, pe scurt, prefer sa urmez instructiunile medicului pentru moment.
Iar eu ti-am sugerat sa faci miscare cu greutati pentru a iti dezvolta masa musculara si a creste metabolismul bazal. Cu cat ai mai multa masa musculara pe tine cu atat arzi mai multe calorii atunci cand nu faci nimic, cand dormi, etc. E un boost foarte mare pe care il poti obtine facand exercitii cu greutati. Nu vad ce te impiedica sa faci asta in momentul de fata. Nu am.zis sa faci flotari cu bataie si tractiuni la bara, impins pe banca, biceps triceps presa de picioare, etc etc.

Unu la mana incepi sa devii barbat si nu omulet michelin, doi la mana arzi calorii in timp ce lucrezi dar arzi si in repaus. Referitor la dieta, mergi pe ce ti-a zis medicul. Dar scuza-ma ca iti spun, pasii aia 10k zilnic sunt un rahat si nu vei slabi in vecii vecilor amin si sa arati decent in felul in care o faci tu. O sa ajungi un schilod cu burta si piei lasate. Imi pare rau ca trebuie sa fiu vehement in exprimare cu tine care esti baiat ok dar vad ca altfel nu pricepi.

A zis medicul mananc aia, fac 10k pasi o iau incet.waka-waka.... Pune ma mana si trage de fiare, fa progrese , remodeleaza-te, exercitiile fizice intense cresc si nivelul de testosteron din corp care iti aduce si alte beneficii.

Ia zi @Monstru cum ai slabit tu cu 10k pasi pe zi =))

On-topic:

- sa renovez o garsoniera si scara blocului

- sa castig Gskill World Cup 2021 daca se tine

- sa imi fac mai mult timp de sala si sa ajung iar la.forma de varf, 88 kg si vene pe abdomen

- sa imi fac timp sa citesc mai mult

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
Old 28-11-2020, 23:52   #23
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 67 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Sa castig la el gordo.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 00:03   #24
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Degeaba castigi la el gordo ca tot risipesti banii.

Ma fascineaza oamenii care isi doresc sa construiasca o casa. Eu am abandonat de mult ideea: ma dezarmeaza faptul ca oricat bani ai avea tot nu o sa iasa cum iti doresti din cauza ... muncitorilor/factorului uman.

Asa ca ma multumesc cu apartamentul pe care-l am.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 00:18   #25
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 685 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Ok, calmati-va.

Urmeaza dieta de la doctor si fa numarul de pasi pe zi - orice chestie de care te tii constant va avea efecte - deja a avut si nu are ce sa strice in continuare.

Dar... ce incearca sa zica Iubitel intr-un mod mai putin elegant, dar crede-ma, am facut-o mai multi dintre noi, este ca pe langa ceea ce faci deja, o forma sau alta de antrenament anaerob accelereaza transformarea ta si conditia ta fizica intr-un mod pe care iti va fi greu sa ti-l imaginezi pana nu il vezi cu ochii tai.

Masa musculara chiar creste metabolismul bazal, mai pe romaneste arde calorii doar ca sa existe. Oricat de bun ar fi medicul nutritionist, este, pana la urma, un medic nutritionist, nu sportiv sau antrenor. Nutritia trebuie ajutata si cu altceva, mai precis antrenament.

Tu faci deja o forma de antrenament aerob (mersul) si este foarte bine ca o faci. Acum, trebuie sa adaugi si o forma de antrenament anaerob in programul tau. Da, chiar trebuie, pun accentul pe asta.

Pentru ca te va face mai sanatos, mai puternic si va complementa enorm dieta + efortul aerob pe care il faci deja.

Ca sa ne intelegem, nu discutam despre mers la sala, tras de fiare si mancat proteina praf direct din cutie.

Dar... pentru inceput... vezi cate genoflexiuni poti face intr-o serie, fa trei serii pe zi, cu pauze de 2-3 minute intre ele. O sa doara ca dracu in prima saptamana, dar trece.

Vezi daca poti face flotari. Daca poti, la fel, fa 3 seturi cu cate repetari poti face per set. Daca nu, fa flotari in genunchi.

Abdomene, sau crunch, sau ridicat genunchii, daca ai de ce sa te tii in aer - 3 serii pe zi.

Gaseste orice forma de greutate - un set de gantere, doua sticle pline cu nisip, ce o fi, ca sa poti face ~4 seturi a cate 15 repetari flexii pentru biceps.

Fa treaba asta o data in prima saptamana, apoi injura-ma 2-3 zile cand o sa te doara picioarele cand te asezi pe buda.

A doua saptamana fa-o de 2 ori (doua zile). A treia saptamana de 3 ori (3 zile). O sa observi cu stupoare ca febra care te-a daramat in primele doua saptamani nu mai exista. Continua cu 3 antrenamente pe saptamana timp de o luna, dar cu 4 seturi la fiecare exercitiu. La sfarsitul celor 7 saptamani in total, incearca sa-ti aduci aminte cat de greu a fost prima oara si cum te simti acum. Pune mana pe biceps si vezi cum se simte. Pune mana pe picior, pe cvadriceps si vezi ce inseamna tonus. Daca vezi si simti progresul, iti explic dupa aia un antrenament simplu cu o haltera, doua gantere si o banca, pe care il poti face, fara exagerari, fara sa dureze mai mult de 45 de minute pe zi, 3 zile pe saptamana, dar care se va simti cu siguranta in fizicul tau pe termen lung, ca sa nu mai vorbesc de sanatate.

Last edited by Monstru; 29-11-2020 at 00:22.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 00:26   #26
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
O sa ajungi un schilod cu burta si piei lasate.
Bai, legat de asta, stii ca eu cand am slabit nu am avut piei, nimic, statea pielea intinsa, plesnea de sanatate, ca am tras de fiare. Dar da, am un amic care a slabit din dieta si aerobic cam la fel ca mine, 40-50 KG in 5-6 luni. E fit, e in forma, fuge, trage si un pic de fiare acum. Si da frate, chiar i-a ramas pielea pe burta si atarna, nu mi-a venit sa cred cand mi-a aratat. Eu dupa 4-5 luni aveam abdomen si vene, la el atarna pieile acolo si culmea e ca in rest e in forma. Asta pentru ca pana nu a slabit nu a tras deloc de fiare. Plm... la fel, mega doctor, mega dieta, l-au masurat si cantarit si i-au facut dieta super inteligent, oamenii chiar super priceputi. Doar ca... nu i-au spus ca i-ar trebui si un antrenor de fitness ca sa isi tonifieze musculatura
Old 29-11-2020, 01:02   #27
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

Nasul meu a avut 170kg.
Medicul i-a spus fara ridicat de greutati, genofleziuni, abdomene pana nu ajunge la 120.
Nu de alta, dar isi poate fute coloana, genunchii, gleznele.
I-a zis mers mult, regim strict si eliptica. Dar la eliptica sa-mu monitorizeze constant pulsul.
Old 29-11-2020, 01:26   #28
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Exercitiile anaerobe nu sunt doar exercitiile cu greutati. Eu i-am recomandat exercitii fara greutati, cu exceptia flexiilor pentru biceps, de la care nu iti futi nici coloana nici genunchii. Ca fapt divers, cand m-am apucat de slabit acum 10 ani aveam 136KG, nu mi-am ***** nimic de la tras de fiare.

Medicii din Romania din pacate au idei preconcepute despre fitness in general si prea putine cunostinte pe marginea subiectului - nu se preda asa ceva la facultate. Uita-te in afara cand sunt cazuri de balene de 300Kg care daca nu slabesc mor si o sa vezi ca din a doua - a treia saptamana ii pun sa faca exercitii. Usor, fara fortari, dar este imperativ, altfel vei priva corpul de una dintre cele mai eficiente metode de a scapa de grasime - masa musculara.

Treaba sta cam asa... de mai bine de 100000 de ani, Homo Sapiens Sapiens a fugit dupa vanat, a fugit de pradatori, a depus efort fizic. Apoi a descoperit agricultura, a domesticit, indeletniciri care se bazau tot pe efort fizic. Viata, pana in urma cu 50-60 de ani se baza pe efort fizic si nu ma refer aici doar la profesie, ci si la carat apa de la rau, batut untul, carat lemne, plm.

De 50-60 de ani, intr-o evolutie de mai bine de 100000, ne-a permis progresul tehnologic sa nu ne mai miscam deloc. Asta este pur si simplu impotriva a ceea ce a ramas in genele noastre de 100000 de ani... de aia ne ingrasam, ne imbolnavim, dezvoltam tot felul de probleme.

Cum eu sau mbc sau Iubitel nu mergem maine sa ne angajam hamali, taietori de lemne sau palmasi, nu trebuie sa caram lemne din padure pentru foc sau apa de la fantana, daca vrem sa nu dam coltul prematur, este necesar un echilibru intre dieta, efort aerob si efort anaerob. Poti sa mai te eschivezi o perioada, poti sa faci doar doua din trei o perioada, dar ideal, mai ales daca ai probleme, este sa incerci, la nivelul tau, sa faci cate putin din fiecare.

Efortul anaerob nu este daunator, nu te faci Arnold peste noapte, nu iti cad ouale. Si nici nu iti rupi coloana si genunchii daca o iei incet, treptat, iar apoi ajungi sa stii ce faci.

Orice "dieticianul a spus", "nasului meu i-a spus doctorul", "nu vreau sa fiu culturist" sunt scuze, de cele mai multe ori inconstiente. Nu tragi de fiare ca sa te faci culturist sau sa ai muschi, tragi de fiare pentru ca pe masura ce stai pe scaun, te atrofiezi si anchilozezi si ajungi o leguma la 45 de ani.

Eu nu i-am explicat lui mbc din carti, i-am explicat din experienta personala. Stiu ce inseamna sa faci 100 de flotari si sa te plictisesti. Stiu ce inseamna sa faci 50 de flotari si sa iti vina sa borasti. Si am trecut si prin momente in viata mea in care am facut 10 flotari si am crezut ca mor. Nu neaparat in ordinea asta. Ce este important, este ca dupa ce faci 10 flotari si simti ca mori, a doua oara nu te vei simti la fel. A treia oara vei face 15 si tot asa.

Ambele forme de miscare sunt esentiale. Nu poti face doar aerobic sau doar culturism. Sau ma rog... poti... dar efectul pe termen lung nu este cel scontat. O combinatie intre cele doua tipuri de efort si dieta, totul dozat cum trebuie, abordat cu precautie, fac minuni. mbc are deja o alimentatie sanatoasa si face deja miscare. O serie de exercitii simple il pot ajuta si mai mult. Asta spun eu.
Old 29-11-2020, 08:04   #29
Flopp
Member

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Eu imi propun pentru 2021 urmatoarele:
- achizitie apartament 2-3 camere + investitii in imobiliare
- automatizare buget si economii
- sa imi fac un obicei din a citi 30min/zi
- sa incep al2-lea job part time ca personal trainer&coach
- curs conducere preventiva/defensiva si sa trec anul fara incidente in trafic
- sa ma pastrez sanatos ca sa pot sa fac toate astea (sport, mancat macar 70% din timp sanatos, vitaminizare, meditatii)
Flopp is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 09:34   #30
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

Genoflexiuni la 170km Tudore? C'mon. Nu sunt medic, dar gleznele area pot ceda oricand asa. Sunt anumite exercitii care se pot face, dar clar nu flotari, geboflexiuni, abdomene la greutatea aia.
Old 29-11-2020, 10:19   #31
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

PC-ul meu

Aia cu homo sapiens e foarte clara. Doar ca generatia cu indicativ n+1 pierde din indeletnicirile celei anterioare nu doar din cauza progresului, ci si din cauza ca nu mai are ocazia sa traiasca pe viu asta prin prisma vietii sociale urbane.
Fiindca prin tara, ca sa bea apa, inca mai sunt locuri in care trebuie sa faci efort fizic pana bei acea apa. Chiar si sa te pishi trebuie sa faci pasi multi, nu mai vorbesc de restul. La bloc faci totul in ~50mp. Devine un efort faptul ca trebuie sa cauti anumite locuri unde poti face miscare dupa un anumit program.
Insa concluzia este ca tendinta creierului e sa caute confort si mai intai trebuie sa invingi acest prag..
kobro is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 10:39   #32
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Genoflexiuni la 170km Tudore? C'mon. Nu sunt medic, dar gleznele area pot ceda oricand asa. Sunt anumite exercitii care se pot face, dar clar nu flotari, geboflexiuni, abdomene la greutatea aia.
Alin face miscarw de ceva timp, are o alimentatie sanatoasa, stiu ca slabise destul de mult. Si nu e american din ala gonflat, este totusi un om destul de mare.

Prin genoflexiuni nu ma refeream la dat cu fundul de glezne, ma refeream la genoflexuni fara greutate, dar executate ca si cum ai greutate in spate, deci pana ai coapsele paralele cu solul. Flotarile se pot face din genunchi, cu perna sub genunchi. In loc de abdomene, cum spuneam, se pot face ridicari de genunchi din atarnat sua ridicari de picioare din intins pe spate in pat.

Stiu ca e greu dar trebuie inceput de undeva. Cu grija, cu toate precautiile. Dar trebuie incorporat si genul asta de efort.
Old 29-11-2020, 10:49   #33
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

Acum are 150kg, nu vad ce impediment are sa nu faca exercitii cu greutati, de genul impins la piept pe bancuta, exercitii cu gantarele pentru partea superioara la fel pe banca/sezut, scripeti,etc,a poi continuat cu ce a zis Monstru.....
Old 29-11-2020, 11:09   #34
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Pandemie ... nu prea ai cum sa mergi la sala. Dar nici nu e nevoie... se mai simplu sa lucrezi acasa, in fata televizorului si mai putin stresant la inceput.
Old 29-11-2020, 12:48   #35
gg0
Senior Member

gg0's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

Parca si anul trecut a fost aceiasi discutie, exact la fel a inceput Hai sa iau planurile scrise in threadul planuri 2020, sa vedem cat am facut din el:

1. am un apartament care deja incepe sa piarda bani asa ca trebuie sa-l vand - apartamentul a fost golit, curatat, data o lavabila si s-a dus

2. vreau sa inchid curtea interioara si sa extind bucataria, aparent livingul e degeaba, lumea sta in bucatarie. Nimic nimic

3. sa slabesc, ultima data cand m-am cantarit aveam 135 si plm. Am inceput bine, slabisem vreo 15 kile, cu dieta, mi-am luat si un crosstrainer, dar ce sa vezi, a venit pandemia si plm. In martie eram increzator, mi-am comandat tot felul de chestii de la decathlon, gantere, elastice and shit, dar nu m-am tinut de treaba.

Planuri 2021:
1. Inca vreau sa inchid curtea interioara si sa extind bucataria, aparent livingul e degeaba, lumea sta in bucatarie.

2. Sa slabesc, deja de 2 saptamani am regim nu foarte strict, adica mananc ce mancare avem p-acasa dar fara paine si cam jumatate din portia obisnuita, si zero dulciuri (asta-i heroina mea...)

3. Poate gasesc un teren mare, frumos si ieftin.

La multi ani tuturor!
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 13:08   #36
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1348 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Am citit tot ce ati scris pana acum.

1. AM 149.9 KG cantarit dimineata. Nu mai am 170.
2. Ma gandesc la ce mi-ati spus. Si da, ce zice Monstru m-a miscat mai mult nu pentru ca Monstru ci pentru ca a trecut prin ceva similar, chiar daca nu la fel de sever.
3. Nu am piele lasata momentan, dar vad ca ar fi potential sa fie, mai ales in zona burtii.
Old 29-11-2020, 13:26   #37
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

profesional
-continuare cariera in IT, obtinere de certificari, continuare proiecte personale
-fie sa lucrez remote pt companii din europa de vest/sua fie sa emigrez in 2021
tech
-sa imi fac un pc pe x570 deci mai am de cumparat vreo 3-4 componente
-sa fie dual boot, pt ca mr. Gates sa inteleaga ca nu e singur pe planeta
-sa construiesc un sistem de rezerva ups apc de apartament
-sa imi iau un alt telefon 4g pe care sa ii pun LineageOs si sa imi iau powerbank cu incarcare rapida si sa ii adaug un incarcator solar, posibil sa imi iau airpods pro 2020
-reducere la zero dependenta de orice inseamna cloud
sport - dupa restrictii
-sa reajung la 4 antrenamente pe saptamana dupa redeschidere sali
-o drumetie montana la 2 saptamani
-pe termen lung pregatire pt certificare half iron man (~2 ani) sau chiar parcurgere distanta fara diploma, ar fi a 2-a oara in viata
-sa trec din nou de bariera psihologica 3-4.000m altitudine, poate o idee mai sus
calatorii
-o saptamana la mediterana pe o insula fara emigranti de culoare si cat mai departe de romani
in rest, cu cat mai departe de Romania, cu atat mai bine
Old 29-11-2020, 13:37   #38
laser
Senior Member

laser's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

Citind topicul asta, imi trece prin cap doar asta:

"You know what kind of plan never fails? No plan at all. No plan. You know why? If you make a plan, life never works out that way. " - Parasite (2019).

Eu de obicei imi fac planuri doar pe termen scurt, nu-s genu' de om sa am 1000 de chestii in cap, sa ma stresez cu intrebari " unde ma vad peste 1-5 ani " ca la interviu.
Dar citind aseara ce ati scris referitor la sanatate, mi-am propus sa ma re-apuc de home-gym.

Eu am fost cam mereu la spectrul celalalt al greutatii, adica slabanog. Si intr-adevar, singura modalitate corecta pe care am gasit-o sa iau in greutate este masa musculara.
Prin martie fix cand a inceput carantina, mi-am luat doua gantere, o haltera si am improvizat o banca din niste scaune. Am bagat 2-3 luni, am luat in greutate vreo 5 kg cred, dar se vedea diferenta instant, tricourile vechi stateau stranse pe mine.
Ma simteam mult mai puternic, mai sanatos. Nu mai zic, inainte mancam de 2 ori pe zi, cand ma antrenam mancam de 5 ori, efectiv imi era foame la 2-3 ore fara sa fac nimic.

Acum am slabit iar, dar stiu ca pot reveni, mai bine ca data trecuta.

Last edited by laser; 29-11-2020 at 13:42.
laser is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2020, 13:44   #39
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Am citit tot ce ati scris pana acum.

1. AM 149.9 KG cantarit dimineata. Nu mai am 170.
2. Ma gandesc la ce mi-ati spus. Si da, ce zice Monstru m-a miscat mai mult nu pentru ca Monstru ci pentru ca a trecut prin ceva similar, chiar daca nu la fel de sever.
3. Nu am piele lasata momentan, dar vad ca ar fi potential sa fie, mai ales in zona burtii.
Felicitari man, ai slabit ceva si sunt sigur ca deja te simti diferit. E destul de greu sa inteleaga cineva situatia, pentru ca exista zeci de nivele de conditie fizica, respectiv lipsa de conditie fizica. Efectiv zeci... iar eu trecut prin destul de multe, de ambele parti... si pe plus si pe minus.

Asta este motivul pentru care eu cred ca miscarea in ambele ei forme este necesara si ajuta enorm, dar ajustata la nivelul fiecaruia si cu precautiile de rigoare.

In ideea asta, presupun ca nu faci parte din generatia careia doar i se arunca o minge la ora de sport si ai prins vremurile in care se facea incalzire inainte si ceva exercitii simple. Rotiri de brate, rotiri de antebrate, rotiri de trunchi, ridicari de genunchi la piept. Chestii obligatorii pentru a evita orice accidentare.

Dupa incalzire, eu cred ca la cat de mare ai fost tu si la cat ai mers pe jos, poti sa faci genoflexiuni pana dai cu fundul de glezne, pentru ca ai avut nevoie de muschi ca sa sustii greutatea aia. Am zis totusi ca este indicata forma de sala, pana ajungi cu coapsele paralele cu pamantul, pentru ca una la mana reduce foarte mult riscul unei accidentari de ligament la genunchi - cea mai vulnerabila pozitie este cand esti jos si incepi sa te ridici, ligamentul este intins la maxim si risti sa il deteriorezi la inceput, cand conditia fizica este mai slaba. Dar pe langa asta, o sa razi, dar facute pana la jumatate pun accentul mai mult pe cvadricepsi si mai putin pe fesieri si tin cvadricepsii in tensiune. Practic e mai greu si mai eficient pentru picioare.

Genoflexiunile intaresc nu doar muschii picioarelor ci si o intreaga sumedenie de muschi mai mici, de sustinere. Si cu asta ajungem la abdomene, sau ridicatul picioarelor din intins, care pun accentul pe abdominali. Muschii de sustinere, abdominalii si lombarii sunt cele mai importante grupe care stabilizeaza coloana si corecteaza chiar si postura, daca nu este ok. Ceea ce este foarte important pentru sanatate.

Flotarile din genunchi sunt o chestie matematica. Sigur, bratul parghiei este mai lung cand ai picioarele intinse. Dar forta / intensitatea la unul care are 90Kg si face cu picioarele intinse e una, iar forta la unul care are 149Kg, chiar daca bratul parghiei este mai scurt cand le faci din genunchi, este cu totul alta. Si nu o sa va vina sa credeti, dar cand nu ai conditie fizica, de la flotari faci febra si la abdomen (daca le faci cu picioarele intinse) si la spate, pentru ca toti muschii aia se incordeaza ca sa nu te duci in cap, la inceput.

Iar flexiile pentru biceps sunt pur si simplu chestia aia pe care o faci ca se te simti bine. Pentru ca suntem oameni mari si avem forta in brate si e misto sa vezi ca si cand nu ai conditie fizica poti face niste exercitii fara sa te afecteze prea mult. Dar pomparea aia din brate dupa 3-4 serii de 15 repetari e magica. Eu unul simt ca daca l-as avea pe Thanos in fata l-as strange de gat ca pe o surcica. Ajuta si la tonus si ajuta mult la psihic.

Normal, nu este obligatoriu sa faci nimic din ceea ce nu vrei. Sau nu e obligatoriu sa faci ce spun eu. Daca vrei, poti apela la un instructor dedicat, dar atentie... trebuie sa inteleaga conditia, dimensiunile, plusurile si minusurile tale in acest moment. Pentru ca daca iti da un antrenament clasic de incepatori o sa il injuri si o sa te lasi.

Alta chestie... don't over reach... 2-4 chestii simple la inceput, efectuate in siguranta. Faci febra, stai pana iti trece si o zi dupa, nu te fortezi. Ti-am zis, ceva de genul 1 antrenament pe saptamana, apoi doua, apoi trei. Nu mai mult, nu mai des, pauza o zi intre ele cand ajungi la 3 pe saptamana. Si inca o chestie... daca cumva, intr-o zi din saptamana, vrei sa iti faci o pofta si vrei sa mananci o tampenie, ai grija sa fie in ziua de antrenament, imediat dupa ce ai terminat antrenamentul.

Anyway, multa sanatate si perserverenta man, oricum o sa abordezi situatia.
Old 29-11-2020, 13:45   #40
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Citind topicul asta, imi trece prin cap doar asta:

"You know what kind of plan never fails? No plan at all. No plan. You know why? If you make a plan, life never works out that way. " - Parasite (2019).

Eu de obicei imi fac planuri doar pe termen scurt, nu-s genu' de om sa am 1000 de chestii in cap, sa ma stresez cu intrebari " unde ma vad peste 1-5 ani " ca la interviu.
Dar citind aseara ce ati scris referitor la sanatate, mi-am propus sa ma re-apuc de home-gym.

Eu am fost cam mereu la spectrul celalalt al greutatii, adica slabanog. Si intr-adevar, singura modalitate corecta pe care am gasit-o sa iau in greutate este masa musculara.
Prin martie fix cand a inceput carantina, mi-am luat doua gantere, o haltera si am improvizat o banca din niste scaune. Am bagat 2-3 luni, am luat in greutate vreo 5 kg cred, dar se vedea diferenta instant, tricourile vechi stateau stranse pe mine.
Ma simteam mult mai puternic, mai sanatos. Nu mai zic, inainte mancam de 2 ori pe zi, cand ma antrenam mancam de 5 ori, efectiv imi era foame la 2-3 ore fara sa fac nimic.

Acum am slabit iar, dar stiu ca pot reveni, mai bine ca data trecuta.
Se numeste memorie musculara. Trage de fiare si baga in tine ca spartul si sigur cresti. Dar ai grija sa ai si proteina in dieta (lapte, carne, branza, oua)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules