lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-01-2021, 18:36   #6841
puff0086
Senior Member

puff0086's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to puff0086

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Lasa-i sa spere. Avem nevoie si de cetatenti de mana a doua, pana la urma. Calatoritul intre tari si iesitul in oras nu trebuie neaparat sa fie pentru toata lumea
Salut, in forma actuala de vaccin fie ca te vaccinezi fie ca nu...virusul tot il transmiti, deci boala ramane la fel de contagioasa momentan. Noile tulpini pot fi chiar mai contagioase si chiar mai rezistente la anticorpi chiar si dupa vaccin. Datoria companiilor componente e sa perfectioneze acest vaccin bazat pe statisticile ce le ofera piata si sa-l faca mai putin contagios pana va aparea un tratament. Asa mi-a fost transmis mie de medicul meu de familie, care mi-a zis sa nu ma grabesc cu vaccinarea doar pentru ''binele comun'' atata timp cat nu sunt date despre efectele ce pot aparea.
(Btw...nici medicul de familie nu are prea multe date si nu poate raspunde intrebatrilor tuturor pacientilor )

Asa ca ingradirea vreunui drept persoanelor care nu se vaccineaza este egal cu zero si fara nicio eficienta reala.

Root cause-ul pandemiei nu este virusul in sine cu efectele lui asupra gazdei, ci faptul ca este foarte contagios ! Sa nu ne abatem la adevarata problema a pandemiei... !

Last edited by puff0086; 11-01-2021 at 18:39.
puff0086 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 18:47   #6842
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 685 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Permite-mi sa ignor parerea medicului tau de familie.
Old 11-01-2021, 19:00   #6843
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Lasa-i sa spere. Avem nevoie si de cetatenti de mana a doua, pana la urma. Calatoritul intre tari si iesitul in oras nu trebuie neaparat sa fie pentru toata lumea

Du-te baaaaa =)))
Old 11-01-2021, 19:06   #6844
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Quote:
Originally Posted by puff0086 View Post
Salut, in forma actuala de vaccin fie ca te vaccinezi fie ca nu...virusul tot il transmiti, deci boala ramane la fel de contagioasa momentan. Noile tulpini pot fi chiar mai contagioase si chiar mai rezistente la anticorpi chiar si dupa vaccin. Datoria companiilor componente e sa perfectioneze acest vaccin bazat pe statisticile ce le ofera piata si sa-l faca mai putin contagios pana va aparea un tratament. Asa mi-a fost transmis mie de medicul meu de familie, care mi-a zis sa nu ma grabesc cu vaccinarea doar pentru ''binele comun'' atata timp cat nu sunt date despre efectele ce pot aparea.
(Btw...nici medicul de familie nu are prea multe date si nu poate raspunde intrebatrilor tuturor pacientilor )

Asa ca ingradirea vreunui drept persoanelor care nu se vaccineaza este egal cu zero si fara nicio eficienta reala.

Root cause-ul pandemiei nu este virusul in sine cu efectele lui asupra gazdei, ci faptul ca este foarte contagios ! Sa nu ne abatem la adevarata problema a pandemiei... !
Uite un exemplu de lucruri adevarate dar care sunt puse gresit in problema.
Nu faptul ca e contagios virusul este problema care a facut sa fie declarata pandemia ci faptul ca pune probleme mari de sanatate.
Si racelile sunt extrem de contagioase.

La fel de prost a pus si doctorul tau de familie problema.
Da, daca eu sunt vaccinat si am covid, iti pot da tie care esti vaccinat covid, dar incarcatura virala este mult mai mica si sansele ca tu sa percepi ca ti-am dat, sunt minime. Adica desi il luam si il dam, nu mai pune probleme celor vaccinati.

Cat despre aia care nu se vaccineaza, le urez ca tratamentul pentru ei sa nu fie asigurat de CAS si sa plateasca la el ca la dentist in USA.
Asa se educa oamenii.
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 19:17   #6845
puff0086
Senior Member

puff0086's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by bakhus View Post
Uite un exemplu de lucruri adevarate dar care sunt puse gresit in problema.
Nu faptul ca e contagios virusul este problema care a facut sa fie declarata pandemia ci faptul ca pune probleme mari de sanatate.
Si racelile sunt extrem de contagioase.

La fel de prost a pus si doctorul tau de familie problema.
Da, daca eu sunt vaccinat si am covid, iti pot da tie care esti vaccinat covid, dar incarcatura virala este mult mai mica si sansele ca tu sa percepi ca ti-am dat, sunt minime. Adica desi il luam si il dam, nu mai pune probleme celor vaccinati.

Cat despre aia care nu se vaccineaza, le urez ca tratamentul pentru ei sa nu fie asigurat de CAS si sa plateasca la el ca la dentist in USA.
Asa se educa oamenii.

Cu siguranta doctorul nu e mai prost fata de cei ceilalti doctori din tara. Acum eu zic sa lasam pe cei cu prioritate sa se vaccineze si sa ne asteptam randul atunci cand va sa fie.( la cum merg lucrurile in tara asta probabil scapam de pandemie pana sa ne vina randul :P )
Old 11-01-2021, 19:18   #6846
zapp
Member

Mentioned: 3 Post(s)

E trist ca un om care se pretinde a fi educat poate avea asemenea idei.
zapp is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 19:27   #6847
puff0086
Senior Member

puff0086's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by zapp View Post
E trist ca un om care se pretinde a fi educat poate avea asemenea idei.
Asa e cand numai poti sa raul altuia in general. A fii educat nu inseamna sa impartasim si sa fim deacord in vreun fel, dinpotriva... bine ar fii e sa ai ideea ta si sa o susti intr-un mod elevat ca si cum ar fi buna.

Eu sustin vaccinarea persoanelor care chiar au nevoie de ea in aceste vremuri !!!

Last edited by puff0086; 11-01-2021 at 19:40.
Old 11-01-2021, 19:44   #6848
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Cu siguranta doctorul nu e mai prost fata de cei ceilalti doctori din tara. Acum eu zic sa lasam pe cei cu prioritate sa se vaccineze si sa ne asteptam randul atunci cand va sa fie.( la cum merg lucrurile in tara asta probabil scapam de pandemie pana sa ne vina randul :P )
Cu siguranta nu. Si nici virusolog sau epidemiolog nu este. Problema este ca nu scapam asa usor.... adica a disparut virusul (ceea ce oricum, este cam imposibil) si apoi pac, totul revine la normal. Daca ar fi asa, as mai sta un an in casa de drag.

Dar cumva, majoritatea aspectelor vor reveni mai devreme sau mai tarziu la normal. Pentru asta ai nevoie de doua lucruri.. fie sa dispara virusul complet, deodata. Fie de un procent cat mai mare din populatie vaccinat si masuri pentru a-i izola pe cei nevaccinati. Cam ca la orice boala cu potential de epidemie / pandemie din ultimii n ani. Cu exceptia ca in cazul ultimelor boli de genul (variola, polio, etc) nu a stat nimeni sa intrebe bizoni daca vor sau nu.
Old 11-01-2021, 19:56   #6849
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 170 Post(s)

PC-ul meu

Quote:

Da-mi voie sa aplaud ce ai scris. Imi pare extrem de "what actual is happening".
Nu, nu sint unul care gindeste ca ma vaccinez si sint "cipat", nu, nu sint impotriva vaccinarii, ba chiar sint pentru ea.
Dar, exista un DAR!

Fiecare face ce vrea cu corpul lui si ii trebuie respectata decizia, atit de catre guWernanti, medici, prieteni, duJmanii, mUE, oculta mondiala, etc.
Cit timp astia anunta "mutatii" ale virusului, alte tulpine/tulpini, consider ca eficienta unui vaccin scos "pe picioare" in nici un an de la aparitia in masa a acestei pandemii, este mica. Deci miine ma vaccinez de versiunea intii a virusului si peste 1 luna este "libera" alta versiune/tulpina a virusului cu xx% mai contagioasa...

Pai atunci dati-mi voie sa aplic la mine (strict personal) ca si la o placa de baza.

Imi fac "bios update", cind apare un "bios matur", nu un bios beta tester.
Pentru ca, corpul uman e ceva viu, unde riscurile sint mult mai mari in caz de "bios update fail", fata de o placa de baza careia ii deslipesti biosul fwotoot de pe ea, sau il schimbi in soclul DIP 8.

Dati-mi voie sa aleg sa NU fiu "beta tester".
My body, my opinion, my choice.
Respect me and my decision, don't hate me/my opinion.
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 11-01-2021 at 20:22.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 20:03   #6850
Iubitel
VIP

Iubitel's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

La cum evolueaza lucrurile inclusiv virusul e foarte posibil ca peste jumate de an vaccinul sa fie inutil. Da, producatorii sustin ca va functiona in cazul noilor tulpini, ce sa zica si ei ...ca nu? Atunci nu le-ar mai comanda toate tarile miliarde de doze in avans...nu?

Solutia.... Pai fie strangi suficiente doze pentru 70% din populime si faci ditamai campania in o saptamana vaccinezi toata tara, cu armata cu politie cu extrateresti...obligat fortat faci vaccinul si apoi lockdown 2 saptamani si apoi gata. Putin plauzibil....

Sau...

Lucrezi la tratamente eficiente pentru a scadea mortalitatea la doze foarte mici si protejezi vulnerabilii.

Celor care de abia asteapta vaccinarea...bravo lor. Tineti minte doar ca noua tehnologie folosita este total diferita fata de vaccinurile clasice. Asta una la mana. Doi la mana, nici pulea nu stie ce efecte pot fi pe termen lung, ce poate declansa in organismul uman care nu e inteles nici acum.

Trei la mana mai tineti minte un singur lucru. Stim doar ce ni se spune. Si inca ceva, Moderna sustine ca anticorpii produsi in urma vaccinului lor pot dura pana la 2 ani, anticorpii produsi in mod natural nu dureaza mai mult de cateva luni. Interesant....

Semnat cetateanul de mana a doua care nu se grabeste sa se vaccineze.

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
Old 11-01-2021, 20:08   #6851
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Big like, bro!
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
Old 11-01-2021, 20:29   #6852
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Celor care de abia asteapta vaccinarea...bravo lor. Tineti minte doar ca noua tehnologie folosita este total diferita fata de vaccinurile clasice. Asta una la mana. Doi la mana, nici pulea nu stie ce efecte pot fi pe termen lung, ce poate declansa in organismul uman care nu e inteles nici acum.
Adevarul este ca si 5G-ul este foarte diferit de 4G. De fapt... e nasol sa stai pe smartphone, tehnologie noua. Nokia 5110 probabil era mai safe
Old 11-01-2021, 20:37   #6853
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

PC-ul meu

Sa nu uitam ca la 24 de ore dupa ce ai iesi din pyzdietz esti deja chipat...
Dar vaccinurilea astea noi ie proaste si noi stim mai bine ca ne-am docomentat dupa facebuci.

Vaccinul hepatitic B (Hep B) - se administrează nou-născuților, în primele 24 de ore de viață, și are rolul de a proteja contra hepatitei de tip B
Vaccin de tip Calmette Guerrin (BCG) - se administrează nou-născuților, în primele 2-7 zile de viață, și este vaccinul contra tuberculozei.
Vaccinul hexavalent (DTPa-VPI-Hib-Hep. B) - reprezintă vaccinul contra difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei, hemophilus influenzae tip B şi contra hepatitei virale tip B și se administrează în etape astfel:
- prima doză - se administrează bebelușilor la vârsta de 2 luni

- a doua doză - se administrează bebelușilor la vârsta de 4 luni

- a treia doză - se administrează bebelușilor la vârsta de 11 luni

Vaccinul pneumococic - este recomandat împotriva pneumoniilor, otitelor, septicemiilor și meningitei pneumococice și se administrează în etape, astfel:
- prima doză - se administrează bebelușilor la vârsta de 2 luni

- a doua doză se administrează bebelușilor la vârsta de 4 luni

- a treia doză - se administrează bebelușilor la vârsta de 11 luni

Vaccin rujeolic-rubeolic-urlian, viu atenuat (ROR) – este recomandat împotriva pojarului, rubeolei şi parotiditei și se administrează în etape, astfel:
- prima doză - se administrează bebelușilor la vârsta de 12 luni

- a doua doză - se administrează copiilor între 5 ani și 7 ani
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 20:38   #6854
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Doi la mana, nici pulea nu stie ce efecte pot fi pe termen lung, ce poate declansa in organismul uman care nu e inteles nici acum.
Ar fi o treaba sa imi treaca si sinuzita de la el, sau sa-mi creasca branhii <3
i9 9900k @5Ghz, Arctic Liquid Freezer II 280, Z390 Aorus Master, [email protected] TridentZ RGB, SF Leadex Gold 750w,GTX1080ti Gigabyte Aorus Extreme, Phanteks Eclipse P600S, Dell P3418HW, Dell Alienware AW3418DW
Samsung 55Q6FN, Yamaha Aventage RX-A880, 2xNS-555, 4x NS-333, 2x SW030, 1x NS-C444
bakhus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 20:56   #6855
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Legat de neoliberalii care au impresia ca au drepturi inalienabile, partea amuzanta este ca infrastructura de restrictie de calatorie in lipsa vaccinului exista de zeci de ani.

Sunt zeci de tari in Africa, Asia si America de Sud unde exista vaccinuri obligatorii pentru a intra in tara si vaccinuri optionale, recomandate. Exista mai multe tari unde fara dovada vaccinului de febra galbena in carnetul international de vaccinare nu intri in tara, sau ti-l fac pe loc daca vrei sa intri. Exista si carnet / pasaport international de vaccinare, noi ni le-am facut cand am calatorit in Africa, de exemplu. Dar probabil ca exista si oameni carea aveau impresia ca pot calatori oriunde fara vaccin, doar pentru ca nu au calatorit niciodata in locuri din astea.

Last edited by Monstru; 11-01-2021 at 20:59.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 21:21   #6856
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

L-ai vazut pe pulica ala care voia/vrea sa propuna nus ce lege sau chestie pUlitica, ca in restaurante sa intre numai cei vaccinati?

Eeeee, de asta am scris mai sus anumite chestii, unii inteleg, altii poate nu.
Old 11-01-2021, 21:22   #6857
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Nu l-am vazut. Dar sunt complet de acord Nu numai restaurante, oriunde. Mall, piata, super market, scoala, loc de munca, aeroport, gara, metrou, etc. Evident, nu va fi chiar asa, iti dai seama.

Last edited by Monstru; 11-01-2021 at 21:24.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 21:50   #6858
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 726 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Cit timp astia anunta "mutatii" ale virusului, alte tulpine/tulpini, consider ca eficienta unui vaccin scos "pe picioare" in nici un an de la aparitia in masa a acestei pandemii, este mica.
Pentru știința ta, în luna ianuarie a anului 2020, imediat după ce virusologii chinezi au publicat pe internet secvența genetică a virusului, în fix două zile Moderna a făcut vaccinul. Fără să aibă virusul în față.

Pentru că ăsta e internetul, asta e tehnologia băi tataie. Dacă nu ții pasul și crezi că un vaccin trebuie neapărat făcut în 50 de ani atunci poate că ești puțin depășit de situație, mă scuzi, dar cineva trebuia să îți spună.

Mie nu mi se pare că vaccinul a fost făcut "pe picioare" sau "pe genunchi" sau cum vrei tu să îi zici, pentru că mi se pare că este ceva luat în derâdere și care nu prezintă încredere, mi se pare mult mai corect și cinstit să spui că acest vaccin a fost făcut foarte rapid chiar.

Dar tehnologia din spatele vaccinului, adică mesager RNA este o tehnologie ce ține de oncologie mai degrabă, inițial era dezvoltată pentru tratamentul cancerului (diverse tipuri de cancer). Unguruoaica aia de are patentul (Katalin Karikó), că este o femeie care singură a descoperit totul și tot lucrează la tehnolgie de vreo 30 de ani a descoperit și cum să o facă foarte eficientă: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16111635/ (am lăsat linkul aici să vezi data la care a publicat articolul respectiv).

Ți-am scris astea, pentru că din ce înțeleg, tu care ești mai ardelean, ai o problemă cu chestiile făcute în grabă...

Later edit: am scris o prostie fără să îmi dau seama mai sus. Turcii de la Biontech au licențiat tehnologia de la Katalin Karikó pentru a o folosi pentru tratamente oncologice, ei sunt și cei care au angajat-o pe unguroaică, altfel poate că nu o băgă nimeni în seamă nici astăzi.

Last edited by Arise; 11-01-2021 at 21:58.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 22:23   #6859
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

PC-ul meu

Haideti sa va zic cum a decurs cu vaccinul.
Dupa ce l-am facut azi am 2 probleme mari, mi-a disparut cheful de munca si nu mai am semnal bun pe 5G la telefon dar nu stiu de ce.

Multi nu stiu despre vaccin dar imi place ca aveti asteptati de la un amarat de medic de familie sa va zica ce si cum, pe bune???

Last edited by agarici cu pedale; 11-01-2021 at 22:27.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 22:24   #6860
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 805 Post(s)

PC-ul meu

Eu zic sa ne bucuram ca tehnologia vaccinurilor e unde e acum ca la cat de idioti s-a dovedit ca suntem ca si colectiv o beleam chiar si cu "raceala asta" de COVID.

Iar logica conform careia nu fac vaccin ca poate face mutație dupa si oricum nu ma mai apara e complet eronata. Ori facem cat mai multi acum si-i retezam raspandirea/efectele cat e la inceput, ori o lălăim si-i dam timp sa faca mutatie nasoala si dupa chiar am pus-o?

P.S. vaccinul ataca o anumita proteina esentiala/comuna/de baza din structura virusului, e foarte greu sa muteze ceva care sa schimbe fix proteina aia.

E ca si cand tu ca alien ai face un vaccin anti oameni targetând pielea ca țintă. E destul de greu sa se nasca niste oameni fara piele care sa-ti dea peste cap planurile.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules