lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-01-2021, 22:34   #6861
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 685 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Tinand cont de palmaresul Pfizer, ai sanse mai mari sa ramai cu ea sculata decat sa patesti altceva. Astia si cand au dat gherla a fost magistral ))
Old 11-01-2021, 22:40   #6862
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Cnoua tehnologie folosita este total diferita fata de vaccinurile clasice. Asta una la mana. Doi la mana, nici pulea nu stie ce efecte pot fi pe termen lung, ce poate declansa in organismul uman care nu e inteles nici acum.
pai in anul 2021 era si momentul sa bage o tehnologie noua, mai ales ca superputerile europene le-au dat mana libera si fonduri berechet sa caute agresiv solutia unui vaccin eficient. a exista o ampla dezbatere in grupuri socio-economice decizionale ca sa nu care cumva sa plafoneze pretul vaccinului castigator special ca sa fie cautata solutia agresiva.

si solutia a venit sub forma unei programari asa cum o avem la calculatoare, doar ca cu adn caruia ii bagam o comanda anti-virus plus printare la o imprimanta cu adn. pracitc codul invata sistemul imunitar sa lupte cu covid-19. Codul sursa a fost publicat de la inceput de China, nu stim sigur daca pt vaccin sau pt "actualizari de semnaturi" a proteinei Spike. Cand ne uitam la restrictiile din tara noastra luate in martie-mai putem face apel la logica ca informatiile factorilor decidenti au fost mult mai grave decat au lasat sa se inteleaga in spatiul public.

oricum cu ce capacitate de vaccinare avem in Romania ne prinde q3 2021 pana imunizam 60%
Old 11-01-2021, 22:59   #6863
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Nu-s contra vaccinuri, in 2019 mi-am facut vaccin pentru hepatita A,B si antitetanos.

Da eu am avut COVID si mi se rupe de pandemia asta in continuare si de vaccinul pentru ea.
O sa-l fac numa daca o sa-mi trebuiasca stamplia aia in pasaport, desi logic ar fi sa ti-o puna daca ai avut boala...
Old 11-01-2021, 23:05   #6864
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 671 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by puff0086 View Post
Cu siguranta doctorul nu e mai prost fata de cei ceilalti doctori din tara. Acum eu zic sa lasam pe cei cu prioritate sa se vaccineze si sa ne asteptam randul atunci cand va sa fie.( la cum merg lucrurile in tara asta probabil scapam de pandemie pana sa ne vina randul :P )
Corect.
Dar intai sa-mu dovedeasca competenta invatand in plm softul ala care pe care ar trebui sa-l viseze pana acum.
Are cateva clickuri de dat si nici penalea nu le da calumea.
Camd pe ecran spune introd card sanataye su apasa aici, el face inves. Si tot pe soft sa vina ca se blocheaza (cand ala saracul incearca sa citeasca ceva ce nu exista si tot incearca).
Statistic, in Ro, 70% din medicii de familie sunt praf. Si doar 30% dintre virusologi sunt praf.
Eu merg pe statistica si cred in virusologi. Problem?
Old 11-01-2021, 23:08   #6865
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
La cum evolueaza lucrurile inclusiv virusul e foarte posibil ca peste jumate de an vaccinul sa fie inutil. Da, producatorii sustin ca va functiona in cazul noilor tulpini, ce sa zica si ei ...ca nu? Atunci nu le-ar mai comanda toate tarile miliarde de doze in avans...nu?

Solutia.... Pai fie strangi suficiente doze pentru 70% din populime si faci ditamai campania in o saptamana vaccinezi toata tara, cu armata cu politie cu extrateresti...obligat fortat faci vaccinul si apoi lockdown 2 saptamani si apoi gata. Putin plauzibil....

Sau...

Lucrezi la tratamente eficiente pentru a scadea mortalitatea la doze foarte mici si protejezi vulnerabilii.

Celor care de abia asteapta vaccinarea...bravo lor. Tineti minte doar ca noua tehnologie folosita este total diferita fata de vaccinurile clasice. Asta una la mana. Doi la mana, nici pulea nu stie ce efecte pot fi pe termen lung, ce poate declansa in organismul uman care nu e inteles nici acum.

Trei la mana mai tineti minte un singur lucru. Stim doar ce ni se spune. Si inca ceva, Moderna sustine ca anticorpii produsi in urma vaccinului lor pot dura pana la 2 ani, anticorpii produsi in mod natural nu dureaza mai mult de cateva luni. Interesant....

Semnat cetateanul de mana a doua care nu se grabeste sa se vaccineze.

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
Adevarat in mare parte.
Mutatii la rahatul asta tot vor aparea daca tot transmitem denla unul la altul.
Trebuie sa incepem de undeva.
Old 11-01-2021, 23:10   #6866
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Nu-s contra vaccinuri, in 2019 mi-am facut vaccin pentru hepatita A,B si antitetanos.

Da eu am avut COVID si mi se rupe de pandemia asta in continuare si de vaccinul pentru ea.
O sa-l fac numa daca o sa-mi trebuiasca stamplia aia in pasaport, desi logic ar fi sa ti-o puna daca ai avut boala...
Chiar daca ai avut, peste 6 luni poti face din noi covid. Chiar si aceeasi tulpina. Dar ptesupun ca stii asta, nu?
Old 11-01-2021, 23:11   #6867
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Tinand cont de palmaresul Pfizer, ai sanse mai mari sa ramai cu ea sculata decat sa patesti altceva. Astia si cand au dat gherla a fost magistral ))
Si daca la asta e efectul invers, de nu ti se mai scoala? Risti? =)))
Old 11-01-2021, 23:13   #6868
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Slava cerului, inseamna ca as putea sa ma dedic 100% berii, in liniste
Old 11-01-2021, 23:33   #6869
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 170 Post(s)

PC-ul meu

Mai Arise, nu sint Ardelean, sint nascut in Bucuresti, get beget.

Si pina la urma, este dreptul meu sa decid, daca si cind, ma vaccinez.

Asta ma deranjeaza pe mine, ca apare X, Y sau Z si propune el, stie el, comanda el, ca EU sa ma vaccinez ca altfel nu am voie, ici si colo ca asa vrea nu stiu cine.

Dar o face asa cu substrat, cu zaharelul, hai ca se munceste la vaccin, hai ca acus' e gata vaccinul, hai ca il avem si noi dar nu e obligatoriu (ca noi respectam drepturile omului ), dar peste X timp nu o sa mai ai voie aici, acolo, ca deh nu esti vaccinat.

Ca idee, ati citit vreunul ce specializare in domeniul medical are maimutoiul ala de la OMS?

Pai nu m-as increde nici macar 0.00000000000000000001% in asa ceva.

Excludeti faptul ca reportajul asta a fost facut de mizeriile de la haznaua 3, va propun sa vizionati integral de la secunda 37 dar cu atentie maxima de la minutul 9 in sus, in special de la minutul 10 .

Matusa mea a lucrat la (si iesit la pensie din) spitalul Marius Nasta.

www.youtube.com/watch?v=qXx8Kkeujy0
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 12-01-2021 at 00:55.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 23:58   #6870
puff0086
Senior Member

puff0086's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to puff0086

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Corect.
Dar intai sa-mu dovedeasca competenta invatand in plm softul ala care pe care ar trebui sa-l viseze pana acum.
Are cateva clickuri de dat si nici penalea nu le da calumea.
Camd pe ecran spune introd card sanataye su apasa aici, el face inves. Si tot pe soft sa vina ca se blocheaza (cand ala saracul incearca sa citeasca ceva ce nu exista si tot incearca).
Statistic, in Ro, 70% din medicii de familie sunt praf. Si doar 30% dintre virusologi sunt praf.
Eu merg pe statistica si cred in virusologi. Problem?
Tu poti sa faci ce vrei...nu-mi pasa, fiecare e pentru sanatatea lui. Dar care statistica, care virusologi, aia de afara, care-s aia ? Daca tot ai incredere in statistici, poate vezi si statistica pe Franta dar si alte tari din Europa care au cumparat vaccinul cu mult timp inaintea Romaniei si sterg cu el la fund ptr ca jumatate din personalul medical refuza vaccinarea si nu numai. Ma gandesc ca si aia sunt la fel de prosti daca tot ii discreditam pe medicii romani.

Ca om ce-ti vezi de treaba ta si te intereseaza, de cine sa asculti si pe cine sa intrebi daca nu pe doctori pe care-i cunosti? te pui si suni 1,2 medici in care ai incredere nu,..?! sau asculti de aia care apar la TV toata ziua si-ti spun sa te vaccinezi ca e sigur ?
campania cu '' e sigur, si eu ma vaccinez '' = nu merita decat un mars in mm !!! ma face sa vomit efectiv.

BTW- ''virusologii'' de la noi din tara majoritatea lucreaza la clinici private indoielnice si habar n-au sa faca diferenta intr-o viroza si o raceala de sezon la un copil de 2,3 ani .

Ce e totusi enervant e ca sunt oameni care au impresia ca daca ei se vaccineaza ceilalti sunt prosti sau mediocrii. Majoritatea va vaccinati nu pentru sanatate ci pentru ca v-ati simti constransi cumva ( ba nu mergi la Greci sa numai stiu pe unde in concediu, ba vezi domne' ca ramai ultimul fraier la servici, ba va e frica ca va da afara de la servici, ba ca viata voastra era splendida la cafenele, etc etc ) ...

Cei care nu se vaccineaza nu sunt un pericol pentru cei care se vaccineaza iar criza asta va tine mult si bine si nu din cauza celor care refuza vaccinul asta.

Ca sa inchei, cei care faceti vaccinul spuneti-ne si noua cum a fost... da' peste vreo 5,6 ani macar...

Last edited by puff0086; 12-01-2021 at 00:27.
puff0086 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2021, 00:16   #6871
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 85 Post(s)

PC-ul meu

Boala romaneasca : suntem experti in orice. Un medic de familie e un medic mediocru. Nu e expert in virusologie si nu e cineva a carui parere sa conteze pe o chestie asa importanta. In afara de o raceala sau o chestie banala, nu prea are cu ce sa te ajute.

Referitor la vaccin, evident, e la alegerea oricui. Dar libertatea merge in ambele sensuri : si restul sunt liberi sa actioneze cum vor ei atunci cand cineva decide sa fie un posibil pericol epidemiologic.

Nu imi fac iluzii, nu cred ca Romania va ajunge la 60-70% imunizare pentru ca suntem niste oi (persoanele de fata se exclud, evident, nu va ambalati).
ktf is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2021, 00:37   #6872
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

Inca o data, poate nu s-a vazut. Iata MEDIC ROMAN, dintr-un spital MARE in pneumologie, MARIUS NASTA.

Ascultati atent ce zice, unul care n-are interes financiar, nu-l plateste nimeni "suplimentar" dupa cite vaccinuri ar face sau dupa citi ar muri de/cu covid 19:

www.youtube.com/watch?v=qXx8Kkeujy0

Si din nou repet, nu, nu ma uit la haznaua 3 (nu ma uit deloc la TV decit cind se uita fi-miu la desene animate), insa reportajul e de nota 10, am primit si eu la rindu-mi link-ul si cind am vazut in primele secunde mutra aluia pina la inceperea reportajului, am vrut sa inchid, dar am zis hai sa ascult, mai ales ca bunica-mea a fost salvata de la 99% moarte sigura in acel spital, cind avea 88 ani.
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 12-01-2021 at 00:42.
Old 12-01-2021, 00:41   #6873
alinn28
Member

alinn28's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Mi se pare mie sau in toate clipurile care prezinta vaccinul asta e un ditamai acul de te i-a frica si il baga si pe tot in mana?
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2021, 00:47   #6874
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

PC-ul meu

In unele dintre filmari, acul este retractabil in tija pistonului de la seringa, ca in filme.

Circula citeva filmari virale pe net despre situatia in cauza.

Last edited by DjLeco; 12-01-2021 at 00:50.
Old 12-01-2021, 00:49   #6875
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 160 Post(s)

PC-ul meu

Eu il stiu pe Mihaltan, tot de acolo, si ala s-a vaccinat. Live!
Ce relevanta ar avea ca ii punem in antiteza?! Ca alb contra negru ori Yin and Yang?!

Tu cumperi ultimul racnet de placa video pentru puterea de procesare in niste biete jocuri.
Poate nu ai idee ce putere de procesare au universitatile la indemana pentru a face simulari/determinari/incercari. Si nu lucreaza pe secventa noua, nestiuta, baza coronavirusului si tot ce tine de el se cunoaste de mult mai mult timp.

Faptul ca se pune mereu in discutie partea buna si partea mai putin buna a alegerilor voastre ca fiind mereu o conspiratie nu aduce la o rezolvare a problemelor.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2021, 01:12   #6876
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ok, vad ca au aparut "baietii". Ia ziceti mai, dragilor, cu opinii, pareri si rude la spital. Care plm dintre voi nu are vaccinurile din copilarie la zi? Care te-ai dus la cabinetul medical la scoala, pe vremea lui Ceasca si ai zis nu vreau domle?

Asta ma calca pe nervi la antivaxxeri, ca mananca ***** cu vaccinurile la zi. Ca poate o mierleau de polio, variola, rubeola sau mai stiu eu ce plm daca nu le faceau, dar acum comenteaza. Nu zic nu, nici eu nu am facut tot ce fac copiii mici acum, pentru ca nu existau pe vremea mea. Dar nu imi aduc aminte sa fi comentat careva atunci.

Drept urmare, in conditiile in care trecem printr-o situatie unica, unii au ramas someri, altii au dat coltul, o lume intreaga e blocata de un ***** de raceala, voi de ce **** mea comentati?

Da *****, e campanie nationala de vaccinare. Daca nu esti de acord, vreau sa ti se restranga drepturile. Eu te-as baga in lagar si te-as vaccina fortat, dar plm, nu se poate, la fel cum nu s-a putut sa nu primim "diaspora" acasa. Asa ca vreau aa vad cum nu te lasa unii sau altii sa le intrii in tara, pentru ca tu ai drepturi. Ca deh...si ei au.

Ne cacam atata pe noi pentru un ***** de vaccin. Da *****, fix pe tine vor sa te omoare sau cipeze Soros cu Bill Gates.Si femeia aia de munceste de 30 de ani la tehnologia asta. Vor sa iti ia drepturie toti...Pentru ca tu esti urmas de dac liber.

Mi-e scarba in plm...
Old 12-01-2021, 01:21   #6877
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Si ma mai distreaza ceva teribil... Astia vor sa dea / sau au dat deja, lege ca bancile sa trimita la anaf toata situatia financiara. Orice tranzactie pe care o faci. Autostrazi nu avem in continuare... in spitale inca mori de infectii... sau iei foc la ATI. Invatamantul e praf. Avem legi pentru combaterea anti tiganismului (!!!). Dar normal... pulimea nu e interesata. Vaccinul e problema frate... vaccinul, masca si faptul ca nu poti sa mergi sa pupi racla la Sf Parascheva. Pentru ca dacii liberi au drepturi *****. Nu conteaza ca faci parte din colectiv, nu iti spune tie statul ce sa faci. Ma amuza mai ales cand citesc astfel de opinii de la aia care au prins vremea lui Ceasca. Ca de la mucosii de azi nu am pretentii. Dar daca ai tacut si ai inghitit atunci, salam cu soia, orice vaccin au vrut aia sa bage in tine, stat la soare dupa Cernobal, ca nu s-a obosnit nimeni sa iti spuna decat dupa o saptamana... iar acum vrei sa faci parte din problema pentru ca ... ai drepturi. N-ai inteles nimic. Motiv pentru care eu imi doresc sa vad macar o parte din aceste masuri coercitive aplicate. Hei, nu e obligatoriu sa se intample doar pentru ca asta imi doresc eu, evident. Dar macar 1-2 acolo, cat sa simti consecintele alegerii tale... si eu sunt multumit.
Old 12-01-2021, 02:11   #6878
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 805 Post(s)

PC-ul meu

.Name:  Just-4-pictures.jpg
Views: 1552
Size:  78.5 KB

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Old 12-01-2021, 08:37   #6879
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 88 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ok, vad ca au aparut "baietii". Ia ziceti mai, dragilor, cu opinii, pareri si rude la spital. Care plm dintre voi nu are vaccinurile din copilarie la zi? Care te-ai dus la cabinetul medical la scoala, pe vremea lui Ceasca si ai zis nu vreau domle?

Asta ma calca pe nervi la antivaxxeri, ca mananca ***** cu vaccinurile la zi. Ca poate o mierleau de polio, variola, rubeola sau mai stiu eu ce plm daca nu le faceau, dar acum comenteaza. Nu zic nu, nici eu nu am facut tot ce fac copiii mici acum, pentru ca nu existau pe vremea mea. Dar nu imi aduc aminte sa fi comentat careva atunci.

Drept urmare, in conditiile in care trecem printr-o situatie unica, unii au ramas someri, altii au dat coltul, o lume intreaga e blocata de un ***** de raceala, voi de ce **** mea comentati?

Da *****, e campanie nationala de vaccinare. Daca nu esti de acord, vreau sa ti se restranga drepturile. Eu te-as baga in lagar si te-as vaccina fortat, dar plm, nu se poate, la fel cum nu s-a putut sa nu primim "diaspora" acasa. Asa ca vreau aa vad cum nu te lasa unii sau altii sa le intrii in tara, pentru ca tu ai drepturi. Ca deh...si ei au.

Ne cacam atata pe noi pentru un ***** de vaccin. Da *****, fix pe tine vor sa te omoare sau cipeze Soros cu Bill Gates.Si femeia aia de munceste de 30 de ani la tehnologia asta. Vor sa iti ia drepturie toti...Pentru ca tu esti urmas de dac liber.

Mi-e scarba in plm...
Clar si la obiect.
Ma bucur ca macar sotia va fi vaccinata mai fast, profesor fiind.
Old 12-01-2021, 09:00   #6880
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Stiu, stiu, poate suna putin meschin...de ce imi pasa mie de ce face altul. Ma fwte grija unuia si a altuia, cum s-ar spune. Problema este ca eu unul chiar as vrea sa scapam de toata mizeria asta. Voi nu? Nu e o chestie in care sa fie every man for himself. Daca jumate ne vaccinam si jumate nu, nu o sa se schimbe nimic. Nu se ridica restrictii, nu se schimba nimic. Pentru ca nu se pune problema ba...eu m-am vaccinat, gata, e totul ok, duca-se pe pustie restul. Minunat, nu ma mai imbolnavesc, dar stau in continuare in casa, ca plm, unii au avut indoieli.

E firesc sa ai indoieli. Repet...si eu am indoieli. Dar vrrau in plm sa revenim la viata normala. Nu e atat de greu de inteles.

Ca sa nu mai spun ca mi-e groaza pentru ca asta nu se aplica nunai la noi. Pe langa noi, trebuie sa se vaccineze si animalele din alte tari, ca sa ai cat de cat normalitate. Si momentan...noi stam al dracului de bine fata de altii...

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules