lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-01-2021, 00:41   #2441
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

nu m-as supara deloc sa se duca pretul in jos cu 40%, vad ca incepe sa testeze scaderile.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 17:05   #2442
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.stiripesurse.ro/oc-pe-pi...e_1585505.html


Ce mai face fetele? Cate zeci de milioane de dolari ati facut profit pana acum?

Dupa ce v-ati batut joc cu minatul si de seria 3000 / 6000 ma lasati sa imi cumpar si eu o amarata de placa dedicata pt htpc 4k?

Va place cum isi bat joc investitorii "de garsoniera" de placile grafice?

Va place!
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 17:21   #2443
eidos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 268
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pump and dump la nivel de ultra mega pro! Prietenii stiu de ce!
eidos is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2021, 23:35   #2444
himself
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 254
Mentioned: 5 Post(s)


Default

e plin OLXu de anunturi rig de vanzare

Last edited by himself; 12-01-2021 at 18:43.
himself is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2021, 00:38   #2445
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Va panicati aiurea... acuma vine valul de +50k apoi Ponzi cu scheme
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2021, 10:33   #2446
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu că ne educă buhnici...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2021, 13:10   #2447
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

http://news.bitcoin.com/harvard-econ...oin-big-scale/
__________________
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 01:49   #2448
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Proiecte care conteaza, nu tepe gen elrond click .
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 01:59   #2449
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

O wow se transforma in pipi garage?
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 02:33   #2450
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

ce ziceti de litecoin? ajunge la 1000$?
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 13:00   #2451
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
Proiecte care conteaza, nu tepe gen elrond click .
De ce zici ca "este teapa elrondul" ?Te intreb la modul cel mai serios,nu m-am documentat si chiar eram curios.M-a tot batut la cap un prieten din Sibiu sa investesc cand era 16 $ si m-am bucurat cand am facut profit 1000$ si am "scos".Acum ma oftic putin cand vad cat a ajuns)
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 15:42   #2452
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

pai de ce sa scoti domnule?asteptati inca 2-3 ani
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 15:46   #2453
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Un raspuns sincer ar fi de bou
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 16:04   #2454
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trebuie inteles contextul, e greu de explicat in cateva cuvinte, wall-o-text; la o perioada dupa ce a aparut bitcoin a aparut si litecoin, practic o clona cu cativa parametri schimbati care era "mai bun". Litecoin si celelalte clone nu au inventat nimic, doar au modificat cativa parametri.

Urmatoarea evolutie a fost ethereum care a dus totul la nivelul urmator prin adaugarea posibilitatii de a rula aplicatii intr-un mod descentralizat care nu necesita incredere.

Ca sa poti rula atat tranzactii simple cat si tranzactii complexe ( aplicatii, scripturi etc ) automat ai nevoie de o capacitate de tranzactionare mult mai mare. Cel mai simplu e sa faci ce au facut clonele bitcoin, pur si simplu schimbi cativa parametri dar asta vine cu 2 probleme majore: una, la utilizare ridicata creste foarte mult blockchain-ul in capacitate si risti ca dupa o perioada sa creasca mai rapid decat pot verifica utilizatorii/nodurile tranzactiile ( doar un procentaj mic din utilizatorii de internet au conexiuni ce depasesc constant 100mbps ). Ca sa nu mai zic ca ocazional poate e nevoie si sa o iei cu verificarea blockchain-ului de la capat ca sa fii sigur ca esti pe chain-ul care trebuie, dar daca ajunge la 100TB e cam imposibil.

O alta problema a clonelor "rapide", in general, e ca tranzactiile nu au acelasi nivel de securitate; confirmarile nu sunt echivalente, exemplu scos din burta; o tranzactie cu 2 confirmari ale monedei X nu sunt echivalente cu 2 confirmari ale monedei Y. Ca sa ataci bitcoin si sa anulezi ultima tranzactie e infinit mai greu in bitcoin decat in litecoin, chiar daca pe hartie tranzactia bitcoin are 3 confirmari iar cea cu litecoin are 7, sa zicem.

Ajungand la ethereum, automat la cateva luni de la lansare deja au inceput sa apara clonele cu "smart contracts". Una parca a aparut cam in acelasi timp pentru ca softul e open source. Orice facea ethereum, celelalte clone faceau "mai bine" si erau mai "rapide". Unele au copiat codul, altele si-au incercat norocul cu propria interpretare a unui blockchain pentru aplicatii. Initial, erau mai rapide in 2 feluri; prima metoda fiind cea de mai sus, practic modificand cativa parametri tip litecoin, iar a 2a metoda prin lansarea unui proiect centralizat cu ceva gen 7 noduri in loc de zeci de mii cate are eth, cu promisiunea ca se vor modifica lucrurile in timp.

Intre timp cercetarea si dezvoltarea shardingului a luat avant in eth si multi au inceput sa-i copieze. De notat e ca, cel putin din ce am citit, implementarea sharding-ului la un blockchain cu tranzactii simple e infinit mai usor decat implementarea acestuia la un blockchain impartit ( sharduit ) pentru ca shardurile trebuie sa comunice intre ele.
Sunt cateva proiecte care spun ele ca au implementat variante de sharding la blockchain-ul lor, dar niste variante alpha la un blockchain care-i practic tot un fel de varianta alpha. Astea apar ca ciupercile dupa ploaie si nu inseamna mare lucru intr-un ecosistem open source.

Zeci de proiecte "next gen ethereum killer" au aparut dupa lansarea eth, poate chiar sute si ori bat pasul pe loc ori se sting incet in irelevanta. Absolut TOATE folosesc aceleasi buzzword-uri, toate spun ca sunt peste eth incercand sa atraga pariorii sportivi reformati. Asta e motivul pentru care un proiect ca elrond e teapa pana la dovada contrarie. Cand zic teapa nu ma refer ca o sa fuga cu banii, ci ca se procedeaza cum se procedeaza cu fondurile UE. Majoritatea incep mici afaceri sperand sa profite si ei cat pot pentru ca oricum nu au nici dorinta si eventual nici priceperea sa se transforme intr-o poveste de succes.

Last edited by adrian3; 28-01-2021 at 16:06.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2021, 16:15   #2455
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am cautat rapid despre elrond, am gasit asta "To achieve this goal, the network runs on 2,169 validator nodes split into four shards". Deci practic 4 shard-uri, varianta eth parca are/avea 64. Asta inseamna mult mai mult control fiind mult mai centralizat elrond.

De obicei punctele negative/problemele NU ies in evidenta rapid pentru ca nimanui nu-i pasa sa atace / exploateze elrond. Daca se face multa specula si valoarea creste aberant se vor gasi oameni sa gaseasca tot delul de portite pentru exploatare pentru a face short pe bursa inainte de exploit.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2021, 14:54   #2456
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
Am cautat rapid despre elrond, am gasit asta "To achieve this goal, the network runs on 2,169 validator nodes split into four shards". Deci practic 4 shard-uri, varianta eth parca are/avea 64. Asta inseamna mult mai mult control fiind mult mai centralizat elrond.

De obicei punctele negative/problemele NU ies in evidenta rapid pentru ca nimanui nu-i pasa sa atace / exploateze elrond. Daca se face multa specula si valoarea creste aberant se vor gasi oameni sa gaseasca tot delul de portite pentru exploatare pentru a face short pe bursa inainte de exploit.
Nu e chiar asa.

Ethereum 2.0 va avea 64 de shards, si ala e tot amanat si amanat, probabil mai dureaza macar 2 ani, daca nu si mai mult, pana intra in actiune.

Din ce am citit, Elrond are sharding adaptiv, adica nu static, cum va avea Eth 2.0. Din ce zic ei, cam 300-400 noduri validatoare sunt numarul optim per shard. Deci, in functie de numarul de tranzactii si de cerere/oferta, numarul de shard-uri creste sau scade.

Asa ca nu pot fi comparate. Practic, daca creste numarul de validatori, Elrond poate avea un numar infinit de shard-uri, daca adoptia si numarul de tranzactii o cere. De aici si hype-ul lui, ca vine cu o rezolvare la problema vitezei tranzactiilor, numarului de tranzactii posibil si scalabilitatea in viitor.

Ethereum sigur va avea nevoie si de un Eth 3.0 sa scaleze, sa permita o adoptie foarte puternica cu costuri de tranzactii foarte mici.

Evident, si eu incerc sa ma documentez si sa inteleg, dar momentan asta e intelegerea mea despre Eth 2.0 vs Elrond.
Amok is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2021, 15:49   #2457
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

De la vorbe la fapte e mult, ethereum functioneaza cu multe aplicatii acum. Ai un nivel de intelegere avansat, poti verifica tot ce zic ei ? Toate "ethereum killers" pana acum s-au dovedit ori tepe, mult supraevaluate, sau se aflau intr-un stadiu de dezvoltare mult mai incipient decat se laudau ei; cazul eos, cardano, tron si alte cateva zeci.

Daca nu ai o intelegere vasta e bine sa cauti analiza/review-urile celor care au o oarecare experienta in domeniu ( dar si aici trebuie sa fii sceptic, majoritatea majoretelor care spun lucruri pozitive au interes ).

Aici zice 3 sharduri acum. https://explorer.elrond.com/ . Si chiar daca o sa fie tot ce spun ei ca va fi ( ma indoiesc, 99% exagereaza), cea mai grea parte e sa ruleze scripturi complexe descentralizate iar shardurile sa comunice intre ele. Cu aplicatii mai complexe aplicatiile trebuie sa si comunice intre ele pe sharduri diferite.

Last edited by adrian3; 30-01-2021 at 15:54.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2021, 17:50   #2458
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Las asta aici click
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2021, 18:06   #2459
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Las și eu asta aici: https://www.binance.com/en/trade/EGLD_USDT - 1eGLD = 180$
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2021, 18:17   #2460
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Faptul ca-i creste pretul datorita pumpului si faci profit frumusel nu inseamna nimic pe termen lung, 99% se va stinge ca si celelalte "ethereum killers", e important sa iesi la timp din el. BTC/eth si inca 2-3 sunt de viitor, restul pump&dump.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,099
Total Online: 3468

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.