lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-01-2020, 02:49   #61
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

10x @RaverX
Nu sunt impotriva caselor - prieteneste v-am dat un sfat (el nu este bun si valabil pentru toata lumea insa)! Ma gandeam sa aveti intregul tablou, nu doar partea ca "alearga copiii" in curtea plina cu verdeata.

Btw - suntem offtopic )) (eu cu asta ma opresc)
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 03:26   #62
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 80 Post(s)

Am plan sa fac curat in debaraua unde tin tot hardware-ul
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 10:12   #63
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
@doru - Ai putea fi mai explicit - ce inseamna cu 30% mai mult decat o garsoniera de 45mp ?
De ex. Eu platesc gaze 200lei / luna pentru 4 camere - 94utili .
.
În 2013 plăteam căldură de ~250 RON la garsonieră încălzire centralizată a orașului , iar la casă 350 RON. Dar suma exactă nu e relevanta ci costul relativ la cât eram obișnuit să plătesc. Consider că atunci când mă mut, acest lucru e important pentru calcularea bugetului, dacă are rost să fac mutarea.
doru is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 19:15   #64
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 638 Post(s)

PC-ul meu

Default Planuri 20 20

Pe la evaluatori circulă un fel de “memo” intern cum că ar trebui să creștem costurile de construcție pentru proprietățile evaluate cu aproximativ 30% din cauza scumpirii materialelor de construcție. Perioada de bază la care se raportează este cea de acum 4 ani.

https://www.veridio.ro/analiza-verid...rilor-in-2020/

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 09-01-2020, 13:57   #65
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 224 Post(s)

PC-ul meu

Daca se poate la fel si prin 2020
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	travel.JPG
Views:	113
Size:	20.9 KB
ID:	67988  
Old 09-01-2020, 15:09   #66
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Nu stiu cum dar eu iarna nu am platit niciodata mai mult de 300RON cu absolut totul inclusiv caldura cat timp am stat in chirie, adica un 100-120RON apa/120-150RON si restul gaze and shit. Acum de jumatate de an am rezolvat situatia si ne-am luat apartament si pana acum am dat 220-250RON la toata intretinerea cu tot cu caldura la 2 camere de 55MP si da, suntem pe radet si fara repartitioare.

Pana sa luam apartamentul si noi vroiam sa facem casa de la zero etc dar saream de 100.000 lejer iar de zona nici nu mai zic... asa ca ne-am limitat la cat s-a putut, 2 camere langa metrou si la urmatorul uprade o sa fie casa+curte, important e ca nu mai pierdem bani pe chirie aiurea si nici rate nu avem.

Anul asta am in plan sa scap de tot hardware-ul din casa inutil, nimic nu mai tin, sa iau o masina, poate un job mai bun si sa ies mai des din romania cu sotia.

Last edited by agarici cu pedale; 09-01-2020 at 15:13.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2020, 15:18   #67
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 224 Post(s)

PC-ul meu

Cunosc care platesc 1000ron(intretinere cu caldura) pe luna la garsoniera si stau in frig...
Old 10-01-2020, 12:02   #68
curiosul55
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Planuri 20 20:
a) economisit cat de mult se poate pentru un viitor apartament (achizitionat in urmatorii 2-3 ani)
b) 2-3 excursii prin tari straine (plus plimbat prin tara cand se poate)
c) sa incerc sa imi gatesc cat mai mult acasa, si cat se poate de sanatos

Cat despre subiectele aditionale discutate aici:
- stau in chirie cu prietena in mult-prea-laudatul Cluj intr-o garsoniera de putin peste 35mp, 200 euro/luna, bloc vechi insa izolat, incalzire de la retea, ca si cheltuieli am ajuns la maxim 250 de lei in lunile de iarna (apa calda, apa rece, incalzire, gaz plus cheltuieli administrative). Poti sta linistit in chiloti in unele zile, avem cateva babute friguroase pe palier.
- sunt in cautarea unui apartament de ceva timp insa pretul actual in Cluj este mult prea mare pentru cat sunt dispus eu sa dau, imi permit ce-i drept rata insa de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare, intr-o garsoniera pot sta cu prietena inca 2-3 ani, inainte de a ajunge la nunta, copilasi, alea-alea. Pana atunci adun si mai profit de libertate. Un apartament semifinisat cu 3 camere (a se intelege 2 dormitoare si living cu bucatarie) intr-o zona decenta, 75mp plus balcoane sau terasa bate catre 95.000 - 100.000 euro, fara TVA, loc de parcare (5000-6000 euro). Ca si comparatie, la 110km de Cluj, in Targu Mures, gasesc un apartament similar, intr-o zona buna, cu cel putin 25000 mai putin.
Old 10-01-2020, 14:07   #69
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 191 Post(s)

Scuza-ma, 75000 in Targu-Mures e fabulos de scump comparat cu 100K in CLuj, ce poti face in Targu-Murej comparat cu Cluj-Napoca?
Old 10-01-2020, 14:09   #70
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1245 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Si diferenta de salariu Cluj - Mures? Daca iti permiti apartamentul de 75 000 in Mures cu salariul de Mures, apartamentul de 100 000 in Cluj cu salariul de Cluj o sa fie mai ieftin )
Old 10-01-2020, 14:41   #71
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by curiosul55 View Post
Planuri 20 20:
a) economisit cat de mult se poate pentru un viitor apartament (achizitionat in urmatorii 2-3 ani)
b) 2-3 excursii prin tari straine (plus plimbat prin tara cand se poate)
c) sa incerc sa imi gatesc cat mai mult acasa, si cat se poate de sanatos

Cat despre subiectele aditionale discutate aici:
- stau in chirie cu prietena in mult-prea-laudatul Cluj intr-o garsoniera de putin peste 35mp, 200 euro/luna, bloc vechi insa izolat, incalzire de la retea, ca si cheltuieli am ajuns la maxim 250 de lei in lunile de iarna (apa calda, apa rece, incalzire, gaz plus cheltuieli administrative). Poti sta linistit in chiloti in unele zile, avem cateva babute friguroase pe palier.
- sunt in cautarea unui apartament de ceva timp insa pretul actual in Cluj este mult prea mare pentru cat sunt dispus eu sa dau, imi permit ce-i drept rata insa de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare, intr-o garsoniera pot sta cu prietena inca 2-3 ani, inainte de a ajunge la nunta, copilasi, alea-alea. Pana atunci adun si mai profit de libertate. Un apartament semifinisat cu 3 camere (a se intelege 2 dormitoare si living cu bucatarie) intr-o zona decenta, 75mp plus balcoane sau terasa bate catre 95.000 - 100.000 euro, fara TVA, loc de parcare (5000-6000 euro). Ca si comparatie, la 110km de Cluj, in Targu Mures, gasesc un apartament similar, intr-o zona buna, cu cel putin 25000 mai putin.
Unde ai gasit astfel de apartament? Sunt curios de zona, pentru ca si eu planuiesc intr'un viitor nu foarte indepartat sa mai cumpar un ap. de 2-3 camere.

Iar referitor la pret de loc de parcare, cumva subteran? Pentru ca unde stau eu acum, un loc de parcare costa acum 1 an 8500e, subteran. Am zis ca nu's nebun sa dau de 2-3 ori pretul masinii actuale pe un kkt de loc de parcare (si am inchiriat unul cu 200lei/luna - ceea ce tot e mult pentru un loc de 1.5x5 sau cat naiba are). Zona in care stau e pe strada cu iulius mall
Old 10-01-2020, 15:50   #72
curiosul55
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Scuza-ma, 75000 in Targu-Mures e fabulos de scump comparat cu 100K in CLuj, ce poti face in Targu-Murej comparat cu Cluj-Napoca?
Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Si diferenta de salariu Cluj - Mures? Daca iti permiti apartamentul de 75 000 in Mures cu salariul de Mures, apartamentul de 100 000 in Cluj cu salariul de Cluj o sa fie mai ieftin )
Intradevar, in cazul asta poate nu am luat in calcul toate aspectele si am fost cam subiectiv. Facand abstractie de cunostintele din Cluj la care nu as renunta cu una cu doua, nu prea sunt motive care sa ma tina aici. Nu este ca si cum Muresul duce lipsa de ceva esential, ok, poate daca esti petrecaret si vrei evenimente seara de seara atunci clar Clujul este la ani lumina. Daca este ceva de neratat, in 2 ore ajungi in Cluj cu masina (chiar mai repede daca se tin de cuvant cei cu autostrazile si termina anul asta ce au promis...visuri umede totusi).
Cat despre salariu de Cluj, in cazul meu, firma la care lucrez are sediu si acolo, m-as putea oricand muta pe acelasi salariu. Daca trebuie sa schimb insa, problema intradevar, cam limitate locurile in acelasi domeniu si clar, mai prost platite.

Quote:
Originally Posted by faraverete View Post
Unde ai gasit astfel de apartament? Sunt curios de zona, pentru ca si eu planuiesc intr'un viitor nu foarte indepartat sa mai cumpar un ap. de 2-3 camere.

Iar referitor la pret de loc de parcare, cumva subteran? Pentru ca unde stau eu acum, un loc de parcare costa acum 1 an 8500e, subteran. Am zis ca nu's nebun sa dau de 2-3 ori pretul masinii actuale pe un kkt de loc de parcare (si am inchiriat unul cu 200lei/luna - ceea ce tot e mult pentru un loc de 1.5x5 sau cat naiba are). Zona in care stau e pe strada cu iulius mall
Apartamentele sunt in zona Iris, langa Terapia, nu este tocmai in buricul targului dar este o zona care se dezvolta foarte rapid. Recomandarea a venit de la cateva cunostinte care si-au luat in zona si sunt destul de multumite. Depinde foarte mult de preferintele fiecaruia, clar ca ai vrea in Marasti de exemplu, sa ai acces la n autobuze care merg inspre centru sau inspre Iulius, din pacate insa pretul sare foarte mult aici.
Ar mai fi apartamente in zona Europa dar acolo sunt putine legaturi si depinzi de masina (sa nu mai zic ca are o singura legatura majora cu centrul, tendinta de sufocare este destul de mare, vezi Buna Ziua). Aurel Vlaicu este o alta optiune, putin mai scump totusi.
Locurile de parcare sunt la subteran, suprafata nu o stiu exact, stiu doar ca era 7000 euro la -1 respectiv 6000 la -2. Am si eu masina dar sunt norocos ca este o straduta cu sens unic chiar langa garsoniera si locuri gasesti destul de usor, pana la ora 5 cand se intoarce lumea de la munca )
Old 10-01-2020, 17:24   #73
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Hmm, interesante preturi. Bine, eu sunt destul de defazat momentan, e doar un plan ideea cumpararii unui nou apartament, de care inca nu m'am interesat.

Dar chiar si asa, facand abstractie "ca'i Cluj", mi se pare foarte scump un apartament in zilele noastre, cu niste rate destul de costisitoare pe o perioada lunga..
Old 10-01-2020, 19:30   #74
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 133 Post(s)

PC-ul meu

@faraverete În aprilie 2016 când am început să discutăm de apartamentul care l-am luat ăştia cereau 11k euro pe loc de parcare. În iulie când eram la semnat urcase la 15k. După care am auzit că în 2017 când erau pe gata cereau 30k.

PS: Plopilor, semiluna.
Old 10-01-2020, 21:44   #75
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Asa e si pe aici. De ceva vreme te si obliga sa cumperi loc de parcare altfel nu-ti vinde apartamentul
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2020, 22:42   #76
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Firma la care lucrez construieste blocuri de locuinte in Bucuresti. S-au vandut bine doar apartamentele scumpe in zonele bine cotate (parcul Copilului), majoritate care cumpara se gandesc ca daca locatia e in zona buna si ai acces la metrou pretul este irelevant.
Old 10-01-2020, 23:17   #77
faraverete
Senior Member

faraverete's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
@faraverete În aprilie 2016 când am început să discutăm de apartamentul care l-am luat ăştia cereau 11k euro pe loc de parcare. În iulie când eram la semnat urcase la 15k. După care am auzit că în 2017 când erau pe gata cereau 30k.

PS: Plopilor, semiluna.
holy shit.
Old 11-01-2020, 00:49   #78
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 191 Post(s)

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Firma la care lucrez construieste blocuri de locuinte in Bucuresti. S-au vandut bine doar apartamentele scumpe in zonele bine cotate (parcul Copilului), majoritate care cumpara se gandesc ca daca locatia e in zona buna si ai acces la metrou pretul este irelevant.
Aia e o zona bine cotata? Sunt cel putin 7-8 zone peste ce ai mentionat tu mai bune in Bucuresti... De curiozitate, preturi? Oamenii sunt nebuni in ziua de azi cu blocurile noi, eu nu mi-as lua decat daca l-as face eu sau parintii mei, lol. Am auzit atatea povesti despre calitatea blocurilor noi....gen calorifere cazute cu pereti cu tot, pereti cu ziare si cartoane inauntru, etc etc. Cele cu adevarat calitative costa de te rup, la 100m de mine cer niste neispraviti pe apartament cu 3 camere 82 mp....320k euro. Si ghici ce, s-au si vandut o parte
...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 11-01-2020, 08:10   #79
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Acolo esti la 5 minute de metrou si 20 minute de parcul Herstrau mers pe jos, zona este foarte linistita ca tot complexul este inconjurat de case. In comparatie cu ce s-a mai construit si este in zona prelungirea Ghencea unde ajungi greu si undeva in viitor va fi o statie de metrou la 20 minute eu zic ca este o zona bine cotata pentru un bloc NOU. Cand zici calitativ nu trebuie sa te gandesti strict la ce materiale s-au folosit si ce vezi tu pe interior, trebuie sa te gandesti si la structura cladiri in care stai si cat beton cu armatura s-au folosit, cand o sa mergi pe holul blocului si nu o sa mai ai semnal la nici un telefon e un semn bun chiar daca usile au in interior hartie, faianta si gresia au fost luate cu discount de pe Valea Cascadelor .
Old 11-01-2020, 08:12   #80
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Daca se poate la fel si prin 2020
mda, eu abia am trecut de juma' .
Attached Thumbnails
Click image for larger version