lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-07-2018, 21:59   #61
Bennedict
Senior Member

Bennedict's Avatar

Mentioned: 47 Post(s)

PC-ul meu

Paine mai buna ca la italieni nu am mancat nicaieri. Unii vor spune ca e prea tare, prea nu stiu cum. Neh. A lor nu se lipeste de dinti atat zic si nu are gustul ala oribil de zahar si alti aditivi care sa-i faca gramajul. Vorbesc de painea luata de la brutarie.

Nickname anterior: Kynyo
SPOILER:
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 09:51   #62
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 80 Post(s)

PC-ul meu

Azi am facut dinou un prim pas: 15-20 min de exercitii lejere dimineata.

Imi trosnesc toate incheieturile: cand fac genoflexiuni zici ca trosnesc balamalele de la o usa de lemn de 100 de ani nedeschisa de 50.

Greutatea dubios de mica: 83,4Kg. Mai saptamana trecuta ma masurasem pe la 85-86Kg. Pana la 77-78Kg mai e cale lunga. Sa tot fie vreo 10-14 zile.

Si concomitent cu exercitiile trec si pe regim de slabit: 3 oua fierte cu 2 linguri de salata de boeuf (trebuie terminata), la 11 un iaurt cu o banana, la 2 piept de pui la gratar cu ceva salata. La 5 la fel. La 8 ceva light.

Maine trebuie sa bag in scena si ceva peste la cuptor, cu broccoli sau conopida.

Important pentru mine sunt: exercitiile de dimineata care "trezesc" corpul, ceaiurile verzi si mancatul moderat la 3 ore cu eliminarea dulciurilor.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 10:27   #63
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Pont - e mult mai sanatos, mai eficient, mai corect dpdv genetic sa mananci 3 mese in loc de 6. De asemenea tot mai sanatos, tot mai eficient, tot mai corelat genetic e sa mananci 2 3 mese mari intr un interval de 6 8 ore, iar restul de 16 18 nimic, cunoscut si ca IF, intermitent fasting. Asa e construit corpul uman, intr o evolutie de milioane de ani. In plus, mare parte dintre bolile moderne sunt din vina carbohidratilor. Obezitate, sindrom metabolic, diabet, intestin permeabil, celiaca, profil de lipide anormal (de novo lipogenesis), boli cardiovasculare. Puteti vedea problema carbohidratiilor si in preturi. 1 kg orez e 5 lei, 1 kg ovaz e 3 lei, 1 kg paste e 6 lei. 1 kg nuci e 35 lei, 1 kg migdale 50 pei, 1 kg alune de padure 60 lei. Carbohidratii sunt ieftini si extrem de nesanatosi, grasimile sunt scumpe pentru ca nu avem nevoie sa fim sanatosi, putem pompa medicamente in noi.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro

Last edited by DeDeRa; 17-07-2018 at 10:31.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 10:52   #64
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

slanina taiata subtire si prajita pe gratar e buna ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 11:08   #65
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 501 Post(s)

PC-ul meu

Doar s-o arzi cu palinca si si sa te duci sa tai lemne pentru minim 3 zile (fierastrau+topor), ca se anunta vreme nasoala.
Noi vrem sa mancam ca acum 100 ani, dar de traim ca acum (sedentarism crunt raportat la acea vreme).
Old 17-07-2018, 11:46   #66
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
slanina taiata subtire si prajita pe gratar e buna ?
Da, orice grasime animala! corpul tau trebuie sa fie satul ca sa consume ceea ce ai pe furtun, daca te infometezi si nu-i dai corpului necesarul de grasimi de care are nevoie intra in stare de alerta si stocheaza = te ingrasi. Creierul este dependent de grasime animala/unt ca sa functioneze.
Revenind la posturile de mai sus..
Genele nu sunt proaste, ci parintii.. care au bagat cereale la greu ca alea erau vremurile si asa se stia, iar tu ai gene proaste ca bagi iarasi cereale la greu, iar copii vostri vor avea si ei gene proaste ca asa stiti voi ca e bine.
Conteaza ce pui pe "furtun"! Ce da tata de mancare la porci si la gaini altii cumpara din magazin, frumos impachetat si la un pret pe masura

PS1: cel mai complet si sanatos aliment este ficatul!
PS2: unii dintre voi mi-ati adus aminte de ce n-am mai intrat pe forum de cativa ani.. nu va informati, nu cititi, nu ganditi nici daca primiti mura-n gura pentru ca asa stiti voi ca este fara NICIUN argument, mi se pare corect =)))
icsu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 11:58   #67
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 87 Post(s)

Adu si tu un studiu sau ceva concret sa dovedeasca modificarea metabolismului de la o generatie la alta. Modificarea organismului se intampla bineinteles dar pe parcursul a multor generatii, am foarte mari indoieli ca se poate schimba semnificativ daca parintii au mancat balarii.

In rest, te sustin, nu exista mizerii mai mari ca si cerealele cu lapte sau painea cu unt si gem, mai ales dimineata cand organismul vine dupa somn si are rezervele goale, in loc sa ii dai nutrienti de calitate il indopi cu mizerii si te miri ca ceva nu e in regula.
Old 17-07-2018, 12:04   #68
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Pont - e mult mai sanatos, mai eficient, mai corect dpdv genetic sa mananci 3 mese in loc de 6. De asemenea tot mai sanatos, tot mai eficient, tot mai corelat genetic e sa mananci 2 3 mese mari intr un interval de 6 8 ore, iar restul de 16 18 nimic, cunoscut si ca IF, intermitent fasting.
O fi, doar ca mie nu mi se potriveste.

La mine corpul trebuie pus in "alerta". Restul face singur. Dupa ce il pun in alerta si incepe sa arda grasimea pot face si escapade de 1 farfurie cu prajituri: o arde lejer, fara sa se simta. Dar imi trebuie cateva zile sa ajung acolo.

Si nici nu imi pusca aia cu 3 mese pe zi. Oricum eu nu am decat 5 mese nu 6, ultima fiind la maxim 8 seara. A nu se intelege prin mese 3 feluri la fiecare: unele sunt doar gustari (de ex. banana+iaurt).
Old 17-07-2018, 12:28   #69
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Pont ... n preturi. 1 kg orez e 5 lei, 1 kg ovaz e 3 lei, 1 kg paste e 6 lei. 1 kg nuci e 35 lei, 1 kg migdale 50 pei, 1 kg alune de padure 60 lei. Carbohidratii sunt ieftini si extrem de nesanatosi, grasimile sunt scumpe pentru ca nu avem nevoie sa fim sanatosi, putem pompa medicamente in noi.
Orezul are cantitate mare de kcal per hectar din ce stiu eu, mult peste grau de exemplu. Realizezi ca 99% din oameni zic mersi ca au ce manca, nu fac figuri la carbohidrati si ca nu putem manca nuci de 35 lei kg de 3 ori pe zi inclusiv iarna sau acolo unde nu cresc nuci.
http://gardeningplaces.com/articles/...r-hectare1.htm

Plus ca pe logica asta asiatici ar trebui sa fie morti toti, mancand orez, taietei si soia toata viata lor.
"You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
- Captain Jack Donovan

Last edited by droopy_ro; 17-07-2018 at 12:39.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 15:39   #70
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 26 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to doru

Legat de genetică, recent am aflat că există două tipuri de modificări genetice. Prima e cea īn urma căreia se schimbă gena īnsăși. A doua e mai dificil de explicat. Se modifică gradul de exprimare a genei, cāt de mult sau puțin e activă gena la un moment dat. Aceasta din urmă e puternic influențată de mediu, alimentație și chiar sentimente puternice. Aceste modificări sunt regăsite pānă la a treia generație (bunici ->nepoți).
doru is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 16:49   #71
Celmaicorupt
Senior Member

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Yahoo to Celmaicorupt

Hai frate ca o dați īn Sf-uri.
Aveți grija ce māncați și atāt. 80% māncați corect, și 20% răsfăț. Și la o saptamanadoua eventual o destrăbălare culinara nu strica.
Nu e nici o șmecherie. Dacă mai faceți și putina mișcare sunteți pe drumul cel bun.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 17:31   #72
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Teoria o cam stim toti: practica ne omoara. Aici doar dezbatem cat de mult ne omoara. =))))))))
Old 17-07-2018, 17:41   #73
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Celmaicorupt View Post
Hai frate ca o dați īn Sf-uri.
Aveți grija ce māncați și atāt. 80% māncați corect, și 20% răsfăț. Și la o saptamanadoua eventual o destrăbălare culinara nu strica.
Nu e nici o șmecherie. Dacă mai faceți și putina mișcare sunteți pe drumul cel bun.
Nu e numai asta.
Mananc mai ingrijit decat acum 10 ani, fac miscare mai multa decat acum 10 ani si ma ingras mai mult decat cum 10 ani.
Material prost sau produs defect, cum zice nevasta-mea.
Old 17-07-2018, 17:50   #74
guest13
Ancient friend

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Material prost sau produs defect, cum zice nevasta-mea.
Nu mai esti barbatul cu care s-a casatorit
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 18:04   #75
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Nu mai esti barbatul cu care s-a casatorit
Ba da, dar am iesit din garantie si suporta singura defectele.
Old 17-07-2018, 18:30   #76
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 656 Post(s)

PC-ul meu

Poate-ajungi pe OLX.
Old 17-07-2018, 18:31   #77
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Confirm.
Am ajuns sa facem suc de rosii si ketchup in casa (soacra-mea face de fapt), pentru ca si in alea gasesti zahar.
Nu mai zic de inghetata&Co

O sa fie fi-miu un fitos. \Haleste majoritatea dulciurilor facute in casa (inclusiv ciocolata) si a inceput sa-i puta alea de comert,
La kaufland gasesti suc de rosii K-Classic in cutii tetra pak. E sub 2 lei cutia de 500 ml.
Mi se pare ca nu are zahar, dar nu sunt sigur; poate confirmi.

Old 17-07-2018, 18:38   #78
EXxx
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Doar s-o arzi cu palinca si si sa te duci sa tai lemne pentru minim 3 zile (fierastrau+topor), ca se anunta vreme nasoala.
Noi vrem sa mancam ca acum 100 ani, dar de traim ca acum (sedentarism crunt raportat la acea vreme).
radem glumim, insa cigteam undeva ca munca de taiat copaci si dat cu barda in chestii e una dintre cele mai bune munci pt boos-ul testosteronului

P.S. hint hint @poparamiro
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2018, 19:31   #79
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 656 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
La kaufland gasesti suc de rosii K-Classic in cutii tetra pak. E sub 2 lei cutia de 500 ml.
Mi se pare ca nu are zahar, dar nu sunt sigur; poate confirmi.

De-asta bag si eu, cate-o cutie odata in loc de masa. Are 24kcal/100gr, deci ~125kcal toata cutia. Doar ca eu le iau din LIDL, ~1.6 Ron / cutie.
Old 17-07-2018, 19:36   #80
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 77 Post(s)

PC-ul meu

Nu trebuie sa omorī mușchiul cu efort maximal pe durata scueta. Un efort dozat pe intreg parcursul zilei are efecte senzaționale.
Bine, nu e cazul sa comparam clickul de mouse de dimineața pana seara cu așezatul de cutii de 1kg dintr-o parte intr-alta, ca si efort repetitiv...
Apropo, nici nu vreau sa stiu din ce soi de roșii a fost extras si cum a crescut roșia aia frumoasa de acolo, de pe cutie...
kobro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules