lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-11-2016, 13:22   #1161
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e problema ca nu e un brand cunoscut, problema este ca e construita asa cum e construita. Eu personal as cumpara o tastatura cu cherry 2nd hand mai repede decat tastatura din linkul tau.

Vei simti diferenta intre un cu membrana si asta? Probabil ca da. Dar nu va tine o viata ca si o tastatura calumea, va tine 1an probabil dupa care se va decoji vopseaua sau se va decolora ceva sau PCB-ul va face figuri, chestii de genul asta.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2016, 14:22   #1162
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

M-am gandit si la asta...durabilitatea switch-urilor, a ledurilor nu va fi exact ca la Cherry dar la pretul asta nici nu gasesc una 2nd hand cu iluminare si nici nu prea imi place ideea de a lua un mouse/tastatura/casti folosite de altul ( nu e ca la placi video sh unde sta obiectul doar in PC, astea sunt folosite, murdarite, transpirate etc.)

Va fi prima tastatura mecanica, dar am mai butonat cateva pe la Altex si unele switch-uri erau cam meh pentru mine sincer(se apasau foarte greu, nu se auzeau)...Eu vreau un feedback bun, tactil, auditiv si am inteles ca astea blue sunt potrivite pentru cerintele mele.

E posibil sa nu fie cea mai inspirata alegere din punctul de vedere al celor experimentati ca voi( cu tastaturi scumpe si solide) dar chiar nu am gasit alta la pretul asta cu asa dotari.

Last edited by laser; 18-11-2016 at 14:27.
laser is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2016, 14:33   #1163
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pare la fel ca Aukey sau motospeed inflictor.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2016, 14:38   #1164
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, chiar m-am uitat si pe Amazon Italy la Aukey KM-G3 din postarile tale anterioare si pare foarte faina dar nu era la pretul ala bun de 50 euro. Cum se simt switch-urile astea Outemu Blue in utilizarea zilnica?
laser is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2016, 14:43   #1165
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Nu e problema ca nu e un brand cunoscut, problema este ca e construita asa cum e construita. Eu personal as cumpara o tastatura cu cherry 2nd hand mai repede decat tastatura din linkul tau.

Vei simti diferenta intre un cu membrana si asta? Probabil ca da. Dar nu va tine o viata ca si o tastatura calumea, va tine 1an probabil dupa care se va decoji vopseaua sau se va decolora ceva sau PCB-ul va face figuri, chestii de genul asta.
Din proprie experienta iti pot spune ca tastaturile redragon sunt tancuri, daca vorbim despre constructie. Diferentele dintre cherry si altele sunt urmatoarele: cherry au consistenta mult mai buna, in sensul ca forta de activare a tastei este mai consistenta decat a clonelor, dar este o diferenta care nu se poate simti la mana. Singura problema este ca, dupa un timp, nu stiu exact motivul, celelalte switch-uri pot oxida ( nu stiu daca e si cazul cherry mx ), chestie care se poate remedia in cateva minute. Nu stiu exact motivul, poate arcurile la cherry sunt aurite si la celelalte nu.
Cat despre fiabilitatea ledurilor, nu stiu, asta se verifica / dovedeste in timp.
La mine alegerea a fost in felul urmator: Cautam la o tastatura asta: iluminare si constructie aluminiu / abs. E, in acelasi buget aveam practic de ales intre tastaturi cherry construite din plastic ordinar, eventual fara iluminare, cu constructie care aduce a carton, si o tastatura tank, dar fara cherry. Alegerea a fost clara. Evident daca maream bugetul pe la 5-600ron+, atunci alegerea ar fi inclus doar o tastatura cherry.
@laser , switch-urile blue sunt foarte placute pentru utilizare zilnica si mai ales la scris, dar sunt galagioase, asa sunt ele. E posibil sa-i deranjeze pe cei din jur. Eu le prefer chiar si la gaming.

Last edited by adrian3; 18-11-2016 at 14:52.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2016, 14:49   #1166
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

^ Din curiozitate, ce model de Redragon ai?
laser is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2016, 15:05   #1167
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Adrian, cum poti sa-mi spui ca Reddragon sunt tancuri daca ei exista la noi pe piata de cateva luni? Adica eu am un Leopold de vreo 4 sau 5 ani si merge ca-n prima zi, am un cooler master care e construit asa cum e, dar merge bine merci de mai mult de 5 ani, ca nu mai zic de unele tastaturi din anii 80. Reddragon au aparut acum, sunt ieftine, sunt asa cum sunt construite si nu ai de unde sti cat tin.

La ce te ajuta ca e tanc la exterior daca apar niste lipituri reci pe PCB? La nimic, tot o sa ai probleme.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 00:26   #1168
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

La subiectul de tastaturi mecanice ieftine:

Asta e layoutul german, dar e foarte ieftina, doar 29 de euro.
Ceva similar, la 36 euro dar layout ANSI US (standard).
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 01:13   #1169
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cele mai bune si reale reduceri la tastaturi mecanice pentru gaming
1 http://www.emag.ro/tastatura-gaming-...217_1209_11984

2 http://www.emag.ro/tastatura-gaming-...217_1209_11984

Ce rau imi pare ca m-am grabit si n-am asteptat ziua asta, probabil au altfel de stabilizatoare la spacebar, nu cum sunt la K70.
Pe de alta parte daca nu as fi luat tastatura actuala m-as fi gandit cum ar fi fost aceasta si m-as fi intrebat mereu daca nu ar fi fost varianta mai buna, pacat ca nu ai cum sa le probezi inainte de achizitie.
Vad ca promotiile continua inca o ora la emag, azi mai devreme cu cateva ore in urma Fnatic Rush G1 era stoc epuizat, acum vad ca a aparut iar, deci cine doreste ar putea profita acum cat inca mai e la acest pret.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 20:57   #1170
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Ce parere aveti de acest Logitech G610 Orion - Cherry MX Brown la 350ron? Folosita pentru mai toate activitatile fara accent pe un anume domeniu. Isi merita suma?

Fac trecerea de la un .. Logitech K350
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 23:27   #1171
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

La acel pret merita tastatura, dar din acest review am inteles ca G610 vine in Romania doar cu shift scurt, oricum mai bine mai pui 100 de lei si iei de la emag G810 cu iluminare RGB mult mai buna, din cate am mai citit despre G610 cand o aveam si eu in vedere, daca dai iluminarea pe maxim are un usor palpait.
Din review-ul de mai sus se pare ca cele cu mx brown sunt foarte zgomotoase si tasta space face un zgomot deranjant de conserva, cam asa se aude si la mine tasta space pe Corsair K70 lux.
As lua G810 cat inca mai e la promotie.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 23:32   #1172
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

It's here and it's awesome



Si tocmai au lansat baietii si carcasa de Aluminiu pentru ea. Sper sa vina pana la craciun.

gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 23:40   #1173
Sky
Senior Member
 
Sky's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Buzau
Posts: 484
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default Salut!

Ce parere aveti de asta? http://www.emag.ro/tastatura-gaming-.../pd/DTPZQ2BBM/

Acum am un Razer Lycosa Mirror care este ca noua, dar as vrea sa trec la o tastatura mecanica. Tin sa mentionez ca nu folosesc numpad-ul.
__________________
Sky is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 23:44   #1174
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, frumoasa tastatura gogusrl, felicitari pentru achizitie, imi place forma tastelor, dar ce fel de iluminare are ? caracterele de pe taste nu sunt iluminate ? lumina se vede doar sub taste, oricum interesant efectul, oare cu lumina stinsa in camera cum se vede ? ma rog sa fie doar lumina de la monitor
Gogusrl poti sa masori o tasta cati mm are, ma refer doar la partea superioara, mie mi se par tastele la Corsair cam mici, care e standardul de dimensiuni pentru o tasta la o tastatura mecanica clasica ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 19-11-2016, 23:53   #1175
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

da, nu se vede nimic prin tasta, keycaps-urile sunt d-alea groase cum am aratat in poza de acum cateva zile, iluminarea e doar perimetrala.

N-am subler sa le masor dar am gasit asta pe net : http://i.imgur.com/K5kui2s.jpg

Ca idee distanta intre taste e standard si toate tastaturile o respecta (ca-i rubberdome sau mecanica) dar in functie de profilul de la keycaps pot parea mai mici sau mai mari.

Sky, e urata si scumpa. Nu recomand

vezi un Logitech / Coolermaster / etc.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2016, 00:38   #1176
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se pare ca la mine nu sunt standard keycaps-urile, nu sunt perfect patrate, am masurat cu o rigla si sunt cam 12/13mm, sunt putin modificate, in rest la baza sunt standard 18,10mm.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2016, 01:05   #1177
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

@mbc
zomfg, zomfg, zomfg:
1) din Korea de sud pana in londra, 1 saptamana door to door
2) built like a fucking BRICK. tastele 1.5 PBT, carcasa e metalica
3) senzatia de tastare e bestiala. ai zice ca trecerea de la mx red la brown n-ar trebuie sa fie atat de mare. WRONG
4) arata foarte profi
5) scrie clar pe ea "Leopold High-end Mechanical keyboard".
http://i.imgur.com/X6ri7mI.jpg
http://i.imgur.com/C8d3H0A.jpg
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2016, 03:17   #1178
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Felicitari pentru achizitie EXxx, sa o folosesti cu placere, se vede ca e construita cu materiale de calitate, tastele cred ca sunt din material mai gros si nu sunt vopsite ca la Corsair sau altele.
Cred ca ar fi mers mai bine culoarea carcasei mai deschisa, nu neagra, parca nu prea se potriveste negru cu bleu si gri, dar aici depinde de gustul fiecaruia, imi place layout-ul si inscriptionarea tastelor in modul clasic simplu.
Sa inteleg ca au switch-uri mx brown ? cum ti se par , galagioase sau sunt ok ?
ce fel de stabilizatoare au la tastele mari ? Costar sau Cherry ?
Spacebar-ul produce zgomot mai mare si diferit de cel al celorlalte taste cu stabilizatoare ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2016, 08:42   #1179
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

acum la layout si culoare depinde foarte mult. Mie imi place combinatia de culori si oricum sunt o persoana careia ii place mai mult functionalitatea decat look-ul (in general)
MX Brown. Sunt galagioase comparativ cu membrana, dar cam la fel ca CM Trigger-ul pe care il aveam inainte. Am avut vreo 3-4 ani de a ma obisnui, acuma mi se pare normal. Poate am sa pun oring-uri, dar nu cred ca imediat.
La stabilizatoare nu stiu exact ce au, trebuie s ascot una din taste, dar cred ca-mi trebuie ceva mai mult conviction sa trag. revin si spun
Spacebar-ul face un zgomot diferit. e putin mai tare sunetul si parca suna a gol + sunetul normal de tasta
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2016, 11:12   #1180
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-a venit si mie AUKEY-ul de pe Amazon.it. Ce sa zic, e super la tastat, alta viata fata de membrana, fiind prima mea tastatura mecanica de cand s-a impus Windowsul ca sistem de operare lol.

Iluminarea e superba, e foarte compacta... Switchurile Outemu Blue fac cam mult scandal. I-am luat si copilului un Redragon Devarajas fiindca n-a vrut sa ramana mai prejos, iar Outemu Brown de pe a lui sunt mult mai silentioase.

Ulterior am aflat ca Aukey-ul asta e de fapt un MOTOSPEED Inflictor CK104 rebranduit, care e mult mai ieftina lol. Teapa mea. Ma rog, oricum n-as fi suportat trandafiriul ala
tomkaten is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3827 Today 01:36
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3453

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 03:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.