lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-04-2017, 07:18   #5541
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
7600 bate in gaming orice Ryzen 5.
Hexus,Tom's Harware,TechPowerUp sau ComputerBase nu par de acord intrutotul pe suita lor de jocuri!

Nemtii au facut chiar un test in B1 Multiplayer,stiu ca se cerea pe aici asta(nu stiu cum o fi reusit sa reproduca aceeasi scena),iar 1600X pare o idee in fata!
https://www.computerbase.de/2017-04/...11-multiplayer
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 07:32   #5542
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu in Battlefield 1 (rezultate care vad ca-s pe dos in DX12), dar ca rating general concluzia e destul de clara.
Din sursa ta:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	544
Size:	47.4 KB
ID:	58379  
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 09:19   #5543
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
Nu stim ce va fi peste un cincinal, dar acum asa cum reiese din orice test, 7600 bate in gaming orice Ryzen 5. Cu ce te incalzeste ca cel din urma nu sta in 100% daca livreaza mai putine fps!?
@Artanis, Ryzen 5 e o solutie mai buna in momentul asta decat un i5, nu-ti mai justifica atata achizitia fiindca insistenta ta pe thread-ul asta deja nu mai e chiar OK... Sigur, in Ianuarie atunci cand ti-ai cumparat tu procesorul asta era oferta -i3, i5, i7 si cam atat (AMD era pe nicaieri), dar in momentul asta peisajul s-a schimbat. A afirma in mod repetat ca un procesor cu 4 threaduri e mai bun decat unul cu 12 threaduri (numai pentru ca acum are 2-3 frame-uri in plus in jocuri) aduce a...

...Choice-supportive bias
https://en.wikipedia.org/wiki/Choice-supportive_bias

Chill down man... Cele 2-3 frame-uri diferenta nu le sesizeaza nimeni daca nu-si pune un fps-counter, in schimb cand fps-ul scade in scenele mai solicitante pentru procesor i5-ul se va duce mai mult la vale decat Ryzen 5, iar lucru asta se va simti... Ca sa nu mai vorbim de restul aplicatiilor unde i5-ul si-o ia pe coaja rau de tot.
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 12-04-2017 at 09:47.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 10:01   #5544
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Dreamcatcher View Post
Hexus,Tom's Harware,TechPowerUp sau ComputerBase nu par de acord intrutotul pe suita lor de jocuri!

Nemtii au facut chiar un test in B1 Multiplayer,stiu ca se cerea pe aici asta(nu stiu cum o fi reusit sa reproduca aceeasi scena),iar 1600X pare o idee in fata!
https://www.computerbase.de/2017-04/...11-multiplayer
Da, doar ca pe mine ma intereseaza cum stau treburile la FPS mai mare. Era interesant de vazut cum sta FPS-ul la setari medii, de exemplu, pentru a atinge FPS-uri mari. Probabil ca pana la urma o sa-mi iau eu un AMD sa vad cum merge.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 10:13   #5545
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
@Artanis, Ryzen 5 e o solutie mai buna in momentul asta decat un i5, nu-ti mai justifica atata achizitia fiindca insistenta ta pe thread-ul asta deja nu mai e chiar OK...
Esti caraghios daca asta crezi ca fac eu...in ultimele luni am avut vreo 5 CPU-uri Kaby in system de la i3 la i7, si in cele din urma am ramas la asta pentru ca e arhisuficient pentru ce fac eu si poate fi oc-at bine cu temperaturi decente. Discutam doar cu Danos daca cumva s-ar fi justificat sau nu asteptarea lui Ryzen 5, si asa cum se vede treaba, nu prea s-ar fi justificat.
Ce nu e ok, ca am dat graficul cum sta treaba in gaming chiar din link-ul tau ??
LE:
Quote:
Probabil ca pana la urma o sa-mi iau eu un AMD sa vad cum merge.
Cu grija insa sa nu-l rulezi in DX12
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	511
Size:	14.0 KB
ID:	58380  

Last edited by Artanis; 12-04-2017 at 10:39.
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 11:43   #5546
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
Esti caraghios daca asta crezi ca fac eu...in ultimele luni am avut vreo 5 CPU-uri Kaby in system de la i3 la i7, si in cele din urma am ramas la asta pentru ca e arhisuficient pentru ce fac eu si poate fi oc-at bine cu temperaturi decente. Discutam doar cu Danos daca cumva s-ar fi justificat sau nu asteptarea lui Ryzen 5, si asa cum se vede treaba, nu prea s-ar fi justificat.
Ce nu e ok, ca am dat graficul cum sta treaba in gaming chiar din link-ul tau ??
Eu n-am dat nici un verdict, insa din postarile tale pe acest thread (pe care esti mult mai prezent decat pe cel dedicat kaby-lake), aparent asta rezulta, si anume ca iti auto-justifici achizitia... Si nu e necesar sa faci asta, deciziile trebuie judecate in momentul in care le faci, nu post-factum.
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 12-04-2017 at 11:49.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 12:03   #5547
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stai chill, ca am scris si pe topicul de Kaby inca de la inceput. Mult mai mult decat remarcile legate de Ryzen de pe-aici. Nu e vorba despre nicio autojustificare, insa daca tu asa crezi, eu nu ma supar.
Sincer, chiar speram pentru Ryzen 5 sa fie un best buy, insa se pare ca trebuie sa mai asteptam o revizie ca asta sa se intample cu adevarat...Evident, asta e parerea mea si nu impiedica ca cei care au achizitionat deja Ryzen sa nu se bucure de el asa cum cei cu Kaby sa fie si ei multumiti.
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 14:12   #5548
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
Stai chill, ca am scris si pe topicul de Kaby inca de la inceput. Mult mai mult decat remarcile legate de Ryzen de pe-aici. Nu e vorba despre nicio autojustificare, insa daca tu asa crezi, eu nu ma supar.
Sincer, chiar speram pentru Ryzen 5 sa fie un best buy, insa se pare ca trebuie sa mai asteptam o revizie ca asta sa se intample cu adevarat...Evident, asta e parerea mea si nu impiedica ca cei care au achizitionat deja Ryzen sa nu se bucure de el asa cum cei cu Kaby sa fie si ei multumiti.
Nici eu nu ma supar stai linistit... Probabil ca mi s-a parut.
Cu toti suntem insa expusi la asa ceva, fiindca e o reactie psihologica normala- de aceea am incercat sa-ti atrag atentia.
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 15:27   #5549
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Problema reala cu ryzen potentialul de oc inexistent si frecventele mici. Ce au castigat prin IPC au pierdut prin frecventa. Daca ajungea pe la 4.5~, demola intel-ul.
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77
Keyon is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 15:29   #5550
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa vedem Ryzen 2
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 15:37   #5551
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Quote:
Originally Posted by Keyon View Post
Problema reala cu ryzen potentialul de oc inexistent si frecventele mici. Ce au castigat prin IPC au pierdut prin frecventa. Daca ajungea pe la 4.5~, demola intel-ul.
Daca "demola" Intelul ... nici nu mai costa 160-400$ (ci probabil 200 - 900)
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 15:52   #5552
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cu procesoarele FX pana acum vedeam diferente de FPS-uri de genul 60 vs. 80 daca ne raportam la Intelul echivalent, si asta cu placa video modesta, cu Ryzen diferenta s-a micsorat la 2-5 FPS-uri, dar cu o placa video high end si voi tot carcotasi sunteti, AMD nu prea are cum sa bata efectiv Intel la capitolul asta, i-ar trebui niste genii la proiectare care sa lucreze pe bani putini si nu-i are.
Important este ca a ajuns in coasta Intelului la propriu din prima miscare si acum poate juca pe piata, chiar daca nu bate efectiv Intelul (in special in jocuri) are un pret mai bun pe platforma, iar la overclock nici Intelul nu sta stralucit, abia poti un 10-12% pe aer, dar tot cam atat merge si Ryzen, este adevarat ca difera frecventa efectiva.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 16:18   #5553
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

AMD-ul n-are putere financiara si nici materia cenusie sa "demoleze" Intel-ul.

Insa are destul de multa putere cat sa ofere produse la un pret/performanta bun fata de concurenta.
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 18:22   #5554
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
iar la overclock nici Intelul nu sta stralucit, abia poti un 10-12% pe aer, dar tot cam atat merge si Ryzen, este adevarat ca difera frecventa efectiva.
Desi tine si de noroc, un 7600k 3.8 base-clock @ 4.6 all cores trebuie sa fie ceva uzual, iar cu raciri mai serioase nici 4.8GHz daily nu e ceva rar. Vezi pe topicul de Kaby Lake exemple suficiente de [email protected]. Iar 3200 DDR4 sunt iar ceva de rutina pe Intel.
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 18:57   #5555
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Kaby Lake este la o doua generatie, vom vedea si Ryzen daca poate 20% la a doua generatie.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 19:15   #5556
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa vedem. Totusi un 15-20% cred ca a fost mereu comun la CPU-urile k de la Sandy Bridge incoace.
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 20:40   #5557
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by carcozep View Post
Pe de o parte ma bucur ca ai confirmat faptul ca schimbarea a fost introdusa de M$ de la acest patch incoace.
Pe de alta parte imi pare rau pentru orice neplacere cauzata de aceasta cerere

Practic, orice monthly rollup ulterior va contine mizeria asta. Welcome to my world now, where security updates are triple checked before manual download and install from Update Catalog Sper sa nu fie atat de nesimtiti incat sa introduca treaba asta intr-un security only update ca atunci chiar imi scot furca la inaintare.
Mda, s-a confirmat chiar mai repede.
Pentru cei care inca mai vreti Win 7 updates pe Kaby/Ryzen, evitati April 11, 2017—KB4015549 (Monthly Rollup)!
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 21:23   #5558
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca va urma o rubrica dedicata OC-ului se vor testa si coolerele Wraith si Spire?Ar fi interesant sa vedem daca astia mai mici pot sta in 3.8-3.9 macar fara aftermarket,ca si acolo mai scutesti 70-100$.Noaptea trecuta urmaream un review in care temperaturile pe 1600X cu Wraith erau cu max 10 grade mai sus decat cu Noctua U12S,Spire e ceva mai anemic(din pacate nu-mi mai amintesc linkul),dar nu e rau deloc.

Last edited by Dreamcatcher; 12-04-2017 at 21:31.
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 22:55   #5559
carcozep
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,415
Mentioned: 33 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
Mda, s-a confirmat chiar mai repede.
Pentru cei care inca mai vreti Win 7 updates pe Kaby/Ryzen, evitati April 11, 2017—KB4015549 (Monthly Rollup)!
Well, dupa Martie urmeaza Aprilie asa ca "orice rollup ulterior" celui din Martie era inevitabil sa fie cel din Aprilie

Din nefericire, Microsoft au sfeclit-o atat de rau incat si in updateul Security Only s-a strecurat mecanismul de restrictie:

Microsoft screws up Windows patching even more

Quote:
If the PC uses an AMD Carrizo DDR4 processor, installing this update (KB 4015549 (the Win7 Monthly Rollup), KB 4015546 (the Win7 Security-Only patch), KB 4015550 (the Win8.1 Monthly Rollup), KB 4015547 (the Win8.1 Security-Only patch) will block downloading and installing future Windows updates.
According to Microsoft, cica e un bug si ca o sa-l rezolve in timp util.
Doar ca si instalrea automata a Windows 10 a fost un "bug" repetat in mai multe weekenduri si care n-a avut nicio solutie.

Ma astept sa-i aud in Mai ca zic: "There was no bug discovered but you are still prevented from updating your Ryzen/Kaby Lake on W7/8.1"
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 23:44   #5560
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,679
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

AMD Ryzen 1600X pushed to 5.9GHz with all cores and threads enabled
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6290 Today 08:48
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2284

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.