lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-08-2020, 17:28   #3361
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am avut o experienta relativ buna cu ei cand am cumparat ultima chestie, dar acum ma tot tin cu banii de retur. Ei au preluat telefonul sambata, astazi e joi si inca nu mi-au dat banii inapoi. La emag a fost a doua zi lucratoare.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 27-08-2020, 17:39   #3362
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
Îmi spui adresa și îți fac eu comanda pe contul meu, cu datele tale. Plata ramburs. Detalii pe PM și te ajut cu drag.
Săptămâna aceasta nu am folosit încă codul genius, așa că te pot ajuta cu 10% reducere.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Eu am avut o experienta relativ buna cu ei cand am cumparat ultima chestie, dar acum ma tot tin cu banii de retur. Ei au preluat telefonul sambata, astazi e joi si inca nu mi-au dat banii inapoi. La emag a fost a doua zi lucratoare.
Am avut și eu un retur predat în easybox sâmbătă și astăzi am primit email că au fost virați banii. Posibil să fie angajații în concediu și să fie puțini la serviciu.
Pe 22 am pus la easybox, pe 24 a ajuns la ei, pe 26 au spus că e ok, iar pe 27 mi-au virat banii în cont.... probabil mâine vor fi disponibili în contul meu.
Poți trimite o sesizare către ei, dar mai mult ca sigur vor realiza returul.

LE:
Monitorul este 1728 lei cu reducerea genius. wow, 60 luni garanție...

Last edited by Bugsy004; 27-08-2020 at 17:55.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2020, 22:12   #3363
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

am facut si eu genius rahat si l-am comandat de la emag. garantia de 60 luni e chiar nice.

p.s. poti sa folosesti marele discount doar o data / saptamana ?
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2020, 22:21   #3364
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, într-o singură comandă, practic ai un singur voucher de reducere pe săptămână.
Mai mult îmi place că poți cumpăra orice ac cu ridicare gratuită din easybox.

E foarte bun genius, îți scoți investiția destul de repede. Sper ca la anul să fie același preț.

Last edited by Bugsy004; 27-08-2020 at 22:23.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2020, 22:28   #3365
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Scoti investitia daca comanzi non stop, mai era un CEO care zicea ca cu cat cumperi placi video mai scumpe cu atat iesi mai ieftin... bani sa avem ca E-wasteul o sa ne ingroape pana la gat.

Sent from my moto e6 play using Tapatalk
__________________
Ryzen 7 1700, 3.8Ghz, R9 Fury, 4x4Gb DDR4 3000 Mhz, LG 34UC79G,
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2020, 22:57   #3366
JaSQNd3qs
Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 36
Mentioned: 2 Post(s)


Default

poti scoate investitia la orice produs mai serios - un tv, un monitor, un oled, un telefon, etc.. Pe mine m-au prins, am facut pentru monitorul de mai sus, o reducere de aproape 200 lei.
E clar tactica de marketing, sa te faca sa dai refresh in fiecare saptamana, totusi m-as mira daca la anu' vor tine acelasi pret.

Una peste alta, revin maine cu pareri, cand imi va ajunge.
JaSQNd3qs is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2020, 23:10   #3367
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Crap, nu gasesc un cablu DP 1.4 local.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 06:28   #3368
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
Crap, nu gasesc un cablu DP 1.4 local.
Acesta este bun?
https://m.emag.ro/cablu-displayport-...ch-Action=view

+ 15 lei transportul

Sau acesta, tot de la Conectica:
https://m.emag.ro/cablu-displayport-...ch-Action=view
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 13:57   #3369
JaSQNd3qs
Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 36
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Mi a ajuns și mie azi. Mega incantat pana acum.
Nu e încă noapte, însă nu pare sa aibă deloc bleeding.
Verificat de pixeli morți și alte probleme aici, nu vad nimic nelalocul lui.

https://www.eizo.be/monitor-test/

Activat freesync pus pe super fast, mi a recunoscut gsync în Nvidia panel, și nu am probleme cu gsync flicker in low fps cum citisem. Nu vad rostul unui cablu dp 1.4.
Detectat la 164 Hz pe ufotest, totul ok pana acum.
Imaginea superba, super upgrade de la un TN de 27 cu gsync certified și 1ms la 144 hz, încă nu mi dau seama de vreo diferența în jocuri. Sigur exista, însă ochii mei bătrânei nu observa ghosting sau vreun delay.
Una peste alta, ma declar incantat.
Deci mai bine nu da comanda de cablu 1.4, așteaptă și testează. Eu am un rtx 2070 simplu, dacă ai amd poate e nevoie de cablu, însă mai bine aștepți și faci ceva teste. Numai bine .
JaSQNd3qs is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 14:52   #3370
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Acesta este bun?
https://m.emag.ro/cablu-displayport-...ch-Action=view

+ 15 lei transportul

Sau acesta, tot de la Conectica:
https://m.emag.ro/cablu-displayport-...ch-Action=view
De ce nu direct de la Conectica?
dread is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 15:05   #3371
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Al meu inca e in drum spre showroom. Sper sa-l pot ridica azi.
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 15:37   #3372
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dread View Post
De ce nu direct de la Conectica?
Are cont genius, comanda se livrează a doua zi...
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 16:24   #3373
Desmond
Senior Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 467
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Are cont genius, comanda se livrează a doua zi...


Gresit.

Contul Genius se refera la anumite produse vandute de emag, nu de terti
Desmond is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 17:22   #3374
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Desmond View Post
Gresit.

Contul Genius se refera la anumite produse vandute de emag, nu de terti
„Comandă produse Genius de duminică până vineri, chiar și seara târziu, și primești comanda a doua zi.

În București, livrarea produselor Genius se face a doua zi 7 zile din 7, chiar și comenzile plasate sambata până la miezul nopții se livreaza duminica.”

https://www.emag.ro/genius?ref=vouchers_info_genius

Cele două cabluri recomandate de mine mai sus nu sunt produse genius, deci nu se încadrează în livrare a doua zi. Sorry, my mistake! Oricum te tratează altfel ca client genius, așa am sesizat până acum.

Last edited by Bugsy004; 28-08-2020 at 17:25.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 17:24   #3375
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aveti ceva news despre monitoare profi pentru editare foto/video care vor aparea curand? Ma gandesc ca o sa mai iasa cateva in H1 2021.

Ca upgrade voiam initial 32" 4K dar acum mi-e sa nu fie mult prea mare, mai ales pentru cei 80cm pe care-i am de la ochi pana la el. Mi-e sa nu caut ceva care sa-mi usureze munca, pentru ca-n final sa ma oboseasca si mai tare. Asa ca ma uit si la 27" 1440p. Nu am atat "real-estate" ca la 4K, dar tot o sa fie upgrade de la 24" 1080p.

Ca variante imediate ar fi urmatoarele:

Eizo CS2731. Dpdv al culorilor e perfect, 99% AdobeRGB, problema e ca are un contrast de "doar" 950:1, cu nivel de negru la 0.136cd/mp. Eizo FS2333 al meu are 667:1 cu nivel de negru de 0.2cd/mp. Ar fi un upgrade vizibil oricum. Pe partea de foto-editing simt lipsa de contrast.

Eizo CG2730. In principal aceleasi specs dpdv al culorilor si uniformitatii perfecte de lumina si culoare, daar are nivel de negru de 0.07cd/mp si ajunge la contrast static de 1:1500. Din "pacate" vine cu colorimetru si hood, care sincer nu-mi trebuie (am Spyder 5 si n-am lumina aiurea din laterale), dar care evident sunt bagate in pret.

Benq SW321C. E inca prea nou si astept sa iasa review pe prad.de, dar banuiesc ca, cu toata corectia lui de uniformitate e posibil sa nu se compare cu CS2730. Daca cumva are nivel de negru sub CS2731 si contrast +1000:1, si uniformitatea e ok, devine favorit. Problema mare la SW320 anterior era tocmai uniformitatea. E greu sa faci un panou 4K asa de mare care sa fie uniform. Pe de alta parte cica are un coating absolut superb care il face foarte linistitor la ochi(Like looking at paper, zicea cineva intr-un review). Ma gandesc ca asa ar compensa mult faptul ca e urias si ca trebuie sa plimb ochii mult pe el.
S-ar putea insa sa fie bun, a castigat TIPA Award.

Toate sunt FlickerFree btw, e important sa fie cat mai lejere pentru ochi. Toate suporta si DCI-P3 destul de bine, 90-98%, which is fine.

Unde simt lipsa crunta de spatiu pe 1080p e DaVinci Resolve, care are o interfata "default" in anumite locuri pe care n-o poti redimensiona. Asa ca de multe ori, viewport-ul cu video e terifiant de mic pe ecran. De-aia, 4K ar fi ideal.

Problema e ca le voi lua pe PFA, asa ca mi-e tare frica cu returul pe PJ, mai ales ca nu se gasesc la eMag (si daca se gasesc anumite modele, sunt cu ~20% mai scumpe). Ca altfel luam si-acum CS2731 sa vad daca e ok. E posibil ca odata ce ma hotarasc, sa-l iau si de pe Amazon.de, dar trebuie sa ma mai interesez la contabila cum e cu luat pe PFA de-acolo. De retur nu mai zic.

Asa ca ceea ce ma intereseaza in clipa asta cel mai mult, e un feedback de la cei care au monitoare 32" 4K si le utilizeaza de la distante similare cu a mea (~80cm). E obositor sa ai ditamai TV-ul in fata? Sau mai bine, unde as putea vedea cu ochii mei niste monitoare expuse? Altex, MediaGalaxy, etc?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 28-08-2020 at 17:29.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 18:32   #3376
Desmond
Senior Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 467
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

As cam schimba si eu monitorul cu un model de gaming.

In 1700 de lei cat e Dell-ul ala, gasesc altceva de 27"-32" sau e cam best buy in banii astia ?
Desmond is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 18:53   #3377
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

Daca esti deschis si la 27" am tot citit de un LG dar nu mai stiu modelul exact. Eu am vrut mai mare ca am deja 27" 2560x1440.

Black frame insertion mi se pare cea mai tare chestie de la aparatia LCD-urilor si o sa vad cum fac sa iau unu d-ala curand (care bifeaza si toate celalalte chestii).

Sunt extrem de incantat ca dupa ani de zile de stagnare monitoarele din ultimii ani evolueaza in continuu in variate directii.

edit : https://www.rtings.com/monitor/tests...rame-insertion

fucking TUF (care-i 1800 lei la altex) e second best la BFI si exista si in varianta de 27".
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 18:54   #3378
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Boggy Din punct de vedere al dpi-ului si luand ca etalon scalingul la 24" @ 1080p, pentru un monitor de 31-32" rezolutia ar fi 1440p nu 4k.

Eu folosesc un monitor de 34" 21:9 @ 1440p (dpi la fel cu un 27" @ 1440p) situat la o distanta de 80-90cm de mine si, in anumite programe (la care nu poti face scaling), este o rezolutie prea mare pentru acea diagonala - textul este prea mic si trebuie sa ma apropii de monitor. Acest lucru depinde insa si de ochii fiecarui om in parte.

Am luat pe firma o placa de sunet si un televizor de Altex (=Media Galaxy) si nu am avut probleme cu returul, cei drept cand am facut retur la televizor am luat altul tot atunci cand l-am returnat, a fost o mica problema la emiterea facturii de retur.

Legat de showroom-uri, cred ca cele mai multe monitoare expuse le vei gasi la magazine gen Altex, Flanco dar din pacate exista riscul sa fie expuse mai multe monitoare ieftine si cu diagonale si rezolutii mici decat monitoare cu diagonala mare si rezolutie pe masura. O alternativa ar fi showroom-urile producatorilor, daca s-au obosit sa deschida, si acolo ar trebui sa ai mai multe sanse sa gasesti si monitoare de care cauti tu.
dread is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 19:22   #3379
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Aveti ceva news despre monitoare profi pentru editare foto/video care vor aparea curand? Ma gandesc ca o sa mai iasa cateva in H1 2021.

Ca upgrade voiam initial 32" 4K dar acum mi-e sa nu fie mult prea mare, mai ales pentru cei 80cm pe care-i am de la ochi pana la el. Mi-e sa nu caut ceva care sa-mi usureze munca, pentru ca-n final sa ma oboseasca si mai tare. Asa ca ma uit si la 27" 1440p. Nu am atat "real-estate" ca la 4K, dar tot o sa fie upgrade de la 24" 1080p.

Ca variante imediate ar fi urmatoarele:

Eizo CS2731. Dpdv al culorilor e perfect, 99% AdobeRGB, problema e ca are un contrast de "doar" 950:1, cu nivel de negru la 0.136cd/mp. Eizo FS2333 al meu are 667:1 cu nivel de negru de 0.2cd/mp. Ar fi un upgrade vizibil oricum. Pe partea de foto-editing simt lipsa de contrast.

Eizo CG2730. In principal aceleasi specs dpdv al culorilor si uniformitatii perfecte de lumina si culoare, daar are nivel de negru de 0.07cd/mp si ajunge la contrast static de 1:1500. Din "pacate" vine cu colorimetru si hood, care sincer nu-mi trebuie (am Spyder 5 si n-am lumina aiurea din laterale), dar care evident sunt bagate in pret.

Benq SW321C. E inca prea nou si astept sa iasa review pe prad.de, dar banuiesc ca, cu toata corectia lui de uniformitate e posibil sa nu se compare cu CS2730. Daca cumva are nivel de negru sub CS2731 si contrast +1000:1, si uniformitatea e ok, devine favorit. Problema mare la SW320 anterior era tocmai uniformitatea. E greu sa faci un panou 4K asa de mare care sa fie uniform. Pe de alta parte cica are un coating absolut superb care il face foarte linistitor la ochi(Like looking at paper, zicea cineva intr-un review). Ma gandesc ca asa ar compensa mult faptul ca e urias si ca trebuie sa plimb ochii mult pe el.
S-ar putea insa sa fie bun, a castigat TIPA Award.

Toate sunt FlickerFree btw, e important sa fie cat mai lejere pentru ochi. Toate suporta si DCI-P3 destul de bine, 90-98%, which is fine.

Unde simt lipsa crunta de spatiu pe 1080p e DaVinci Resolve, care are o interfata "default" in anumite locuri pe care n-o poti redimensiona. Asa ca de multe ori, viewport-ul cu video e terifiant de mic pe ecran. De-aia, 4K ar fi ideal.

Problema e ca le voi lua pe PFA, asa ca mi-e tare frica cu returul pe PJ, mai ales ca nu se gasesc la eMag (si daca se gasesc anumite modele, sunt cu ~20% mai scumpe). Ca altfel luam si-acum CS2731 sa vad daca e ok. E posibil ca odata ce ma hotarasc, sa-l iau si de pe Amazon.de, dar trebuie sa ma mai interesez la contabila cum e cu luat pe PFA de-acolo. De retur nu mai zic.

Asa ca ceea ce ma intereseaza in clipa asta cel mai mult, e un feedback de la cei care au monitoare 32" 4K si le utilizeaza de la distante similare cu a mea (~80cm). E obositor sa ai ditamai TV-ul in fata? Sau mai bine, unde as putea vedea cu ochii mei niste monitoare expuse? Altex, MediaGalaxy, etc?
Mai ai dell up3216q, citisem ca e un monitor bun pentru grafica. De asemenea, la aprox. 10000 de lei, ai asus pa32uc. Ai un review cu el comparat cu eizo cg318, care e cel mai bun monitor de grafica pentru un utilizator normal, alaturi de cg319.
La 27" 1440p mai ai benq sw2700pt

Eu am trecut de la 23" 1080p la 27" 1440p si la inceput mi se parea foarte mare, dar cu timpul m-am obisnuit. As alege oricand un 32" 4k pentru grafica. Cred ca sunt vreo 60-70cm intre ochi si monitor, cand lucrez.


Ia'l p'asta https://www.f64.ro/monitor-eizo-cg319x---31--negru/p
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 28-08-2020 at 19:26.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2020, 19:32   #3380
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Eu am trecut de la 23" 1080p la 27" 1440p si la inceput mi se parea foarte mare, dar cu timpul m-am obisnuit.
Exact
La mine a fost trecerea de la 23" la 27" si ziceam ca e mare. Dupa care am trecut de la 27" la 32" si mi se par mici cele de 27".
Acasa nu m-as intoarce la ceva mai mic de 32"(ma rog 31.5").
Eu zic ca sunt subiective monitoarele, dimensiunea vizibila, refresh si rezolutia sunt interpretate diferit de fiecare din noi.

Cea mai buna solutie e sa le vezi pe viu sau daca sunt bani sa cumperi doua sau trei si le compari acasa pe biroul tau dupa care sa faci retur.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,110
Total Online: 4133

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.