lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-12-2018, 02:45   #7421
John7up
Senior Member
 
John7up's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Location: Brasov
Posts: 796
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca totusi as dori sa le conectez pana incerc sa le vand o pereche, nu exista amp pentru ele? si am inteles treaba cu 8 ohmi, dar de ce 4 ohmi?
Imi poti spune mai explicit de ce nu se potrivesc nici doua spatiului respectiv darmite 4?
Si pozitia ideala de amplasat doua, respectiv 4 standfloors? aka la doua banuiesc ca ar merge una pe fiecare parte a biroului, sau poate in lateralele canapelei?
Si daca as dori sa conectez 4 macar de test, cum ar trebui pozitionate?
Si amp pentru 4 nu exista? I mean stiu ca exista cele surround sau 4 intrari
Ca si suma, pe la 1000 si ceva, dar deja am bagat mult in setupul pentru casti si basca, am ramas si fara dac ( PS: https://www.avstore.ro/dac-uri/ifi-a...d-black-label/ e fara dubiu cu mult mai bun ca Mojo Chord? si merge folosit si la standfloors si nu numa la casti?)
De asta ce ziceti? https://www.avstore.ro/amplificatoar...io-topaz-sr20/
si respectiv pentru 2 boxe, as putea sa fac schimb cu un AIO pentru asta, e bun de ceva?
https://www.price.ro/preturi_yamaha_...gru_634721.htm
__________________
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2870991
Nitecore EC4 1k lm, Nitecore EC4S 2150lm, Nitecore HC30 1k lm, Fenix E35 XM-L2 U2 1k lm, Convoy C8 1067lm,Olight S1R 900lm, Olight S2R 1020lm, Olight X7R 12000 lm, Fenix HL30 200lm, Petzl Tikka Hybrid Red 200lm
John7up is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2018, 21:04   #7422
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Quote:
Daca totusi as dori sa le conectez pana incerc sa le vand o pereche, nu exista amp pentru ele? si am inteles treaba cu 8 ohmi, dar de ce 4 ohmi?
le ai deja.. zii asa

boxele respective au impedanta de 8 ohmi, iar daca le pui in paralel amplificatorul le va "vedea" ca 4 ohmi.
Pentru cei 4 ohmi trebuie sa dubleze amperajul pentru a le conduce. NU toate amplificatoarele pot face asta in conditii hi-fi. Un amp slab, va intra in clipping si risti sa trimita alte cele catre boxe, numai sinusoida nu. Risti sa strici tweeterele.
Sa nu mai zic de sunet..

Quote:
Imi poti spune mai explicit de ce nu se potrivesc nici doua spatiului respectiv darmite 4?
la stereo ai nevoie de o pozitionare ca triunghi echilateral, cu distanta egala intre boxe si ascultator. altfel nu ai imagine stereo ok, sau deloc. MARE PACAT
acolo le-as pune pe lungul camerei

Click image for larger version

Name:	stereo-speaker-placement-cropped.jpg
Views:	246
Size:	38.5 KB
ID:	64774

Quote:
Si pozitia ideala de amplasat doua, respectiv 4 standfloors? aka la doua banuiesc ca ar merge una pe fiecare parte a biroului, sau poate in lateralele canapelei?
Si daca as dori sa conectez 4 macar de test, cum ar trebui pozitionate?
daca nu iti pasa de imaginea stereo sau nu ai aflat de asa ceva, poti incerca sa le pui in colturile camerei, altfel vezi mai sus

Quote:
Si amp pentru 4 nu exista? I mean stiu ca exista cele surround sau 4 intrari
exista, vezi receivere cu 2 zone, folosesti A+B.
le poti lega si la un amp cu un set de conexiuni, DAR sa fie certificat 4 ohmi.
Quote:
Ca si suma, pe la 1000 si ceva
nu stiu nou ce poti cumpara de banii aia
sh poate
Quote:
De asta ce ziceti? https://www.avstore.ro/amplificatoar...io-topaz-sr20/
si respectiv pentru 2 boxe, as putea sa fac schimb cu un AIO pentru asta, e bun de ceva?
https://www.price.ro/preturi_yamaha_...gru_634721.htm
unul ii slab, iar celalalt nu are putere specificata la 4 ohmi, ma gandesc ca nu-i plac astfel de boxe, trebuie intrebat la dealer sau producator.
Quote:
PS: https://www.avstore.ro/dac-uri/ifi-a...d-black-label/ e fara dubiu cu mult mai bun ca Mojo Chord?
in niciun caz nu-i peste mojo.

Last edited by bmf; 14-12-2018 at 21:06.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 12:45   #7423
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,156
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
in niciun caz nu-i peste mojo.
Based on .. ? Nu am ascultat Mojo, am versiunea normala de Ifi Micro DSD dar din ce reviewuri am vazut pe net, versiunea Black suna mai bine decat Mojo.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 15-12-2018, 15:35   #7424
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Da, nici eu nu am ifi
Nu l-am auzit
Dar la nivelul aceasta de preț dac-urile chip based ai tendința de a fi pregătite pentru un sunet "plăcut". Sigur are rolloff pe înalte, pe la 16 sau 17k. Ii greu sa primești înalte neutre/calde, răspuns la tranzienți cat mai aproape de adevăr la banii ăștia. Mai bine le scoți de tot ( dar nu-i ok, corect)

Din ce am ascultat in zona asta de preț, orice implementare "clasică" de chip, ii sub FPGA de la Chord. Atât ca filtre cat și ca măsurători. Mojo ii senzațional pe tranzienți, ceea ce contează enorm la încercarea de a reproduce o muzică live.
Acum, eu îl folosesc strict ca DAC .. izolat de PC, folosit pe coax, cu semnal din Hydra Z, conectat la un streamer sotm 200

Ma îndoiesc însă că ifi are implementare usb mai ok. Diferență enormă la dac-urile mai scumpe vine din design ( alimentare,, transport, etc). Iar după un nivel toate au FPGA la baza. Delta sigma își arată limitele după ce ai toate celelalte la un nivel înalt. Mă refer la streamer, transport, alimentarea dacului, apoi stric decodare.

Consider că îi păcat să nu beneficiezi de un FPGA la banii ăștia, cat vor pe Mojo. Dar repet eu îl folosesc cu îmbunătățiri (streamer, transport). Direct pe usb sau optic din PC cu Windows, nu sună la fel de natural, viu

Un dac clasic r2r as asculta, ii corect dpdv al modului de conversie vs Sigma Delta, posibil și FPGA, cel puțin cele mai ieftine. Dar un r2r ok, nu-i ieftin

Last edited by bmf; 15-12-2018 at 15:41.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2018, 10:26   #7425
Ace99
Member
 
Join Date: Jul 2013
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Vreau sa comand o pereche de casti de pe massdrop si nu stiu exact care este procedura de la comanda pana la livrare ... cat dureaza si ce alte costuri mai apar ? Ms !

( This item is in stock and will ship within 1 business day )

https://www.massdrop.com/buy/massdro...any-headphones
Ace99 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2018, 10:36   #7426
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Comanzi, daca numarul minim de comenzi este trecut ti se iau banii, incepe productia, astepti pana in data in care e specificat in anunt ca se livreaza, inainte cu o saptamana zic astia ca a interveni ceva si ca, pentru a se asigura ca calitatea produsului este top notch va mai dura o luna, trece luna aia nimic, dupa o saptamana iti vine ca ti-o pus coletul, vine coletul la posta vama, ai o sansa sa platesti vama, te duci acasa incantat ca ti-o venit jucaria, pe cand o desfaci si verifici constati ca e destul de naspa si e facuta doar pentru a fi facuta.

Asta e experienta mea cu massdrop.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2018, 13:31   #7427
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,156
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Alea sunt in stoc, deci nu ar fi problema asta. Trebuie sa mai pui taxele, care probabil o sa te mai duca vreo 100 USD, daca nu mai mult.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2019, 23:38   #7428
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Am conectat Xbox One Slim si Popcorn Hour C200 (cu dvd montat in loc de hdd) folosind cablul optic original la un set de boxe Edifier S1000DB, insa calitatea sunetului a fost jalnica in comparatie cu semnalul furnizat de un Rockna Wavequest (transport cd dedicat), folosind cd audio "original".
Boxele nu impresioneaza prin bas "jaw breaking", insa sunt foarte echilibrate pentru pretul platit, furnizand 70% din calitatea sunetului furnizat de fostul sistem stereo, de peste 4000E SH.
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2019, 23:50   #7429
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Da, cu ce ai găsit sa compari Rockna.
Din curiozitate, ce sistem aveai de 4000E ?
bmf is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2019, 00:21   #7430
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Gizăs, cu 4000 euro alții mai saraki își luau 3 mașini SH.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2019, 00:33   #7431
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Sa nu exageram ... Rockna a costat 1500ron SH si pe xbox am dat 1000ron, asa ca e comparatie destul de fair raportat la banii cheltuiti. Popcorn a costat cam cat Xbox la vremea cand l-am cumparat.
Sistemul de 4000E e cu indulgenta evaluat la banii respectivi ... Chord SPM 800 + T+A PreDA 3000 + Infinity Kappa 8.2 + cabluri SH de peste 500E (interconect + boxe) ... way over 10000E pret catalog ...
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2019, 09:28   #7432
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Eu mă refer la Rockna ca produs nisat, nu doar ca preț sh! Xbox nu are scop audiofil..
Am auzit CD-player și transport Rockna, am un hydra z acasă, iar pt mine nu au rival la prețul lor ca produs unitar nu calculat la pachet.
In transport + dac am investit 1000+euro, Sh, dar nu sună de 10 ori peste placa din PC alc1220 și Windows

Da, sistemul atractiv mai ales pt boxe și power, dar acel preamplificator nu mă atrage.
Ciudat că așa aproape îți par boxele de la edifier, mai ales că au rap sn/ zgomot ~85 db.
Posibil sa fie ok, dar posibil sa nu se lipească ceva dincolo.
Pe de altă parte nici mie nu mi-a plăcut un sistem de peste 20k, într-un showroom..
Din ce vad ca all in one foarte lăudate sunt kef ls50 wireless. Ii greu sa faci un sistem din bucăți sa aibă sinergia aia și să te incadrezi in preț. Mă gândesc că doar un sub le mai trebuie sa fie full range.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2019, 23:58   #7433
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
.
Din ce vad ca all in one foarte lăudate sunt kef ls50 wireless. Ii greu sa faci un sistem din bucăți sa aibă sinergia aia și să te incadrezi in preț. Mă gândesc că doar un sub le mai trebuie sa fie full range.
Într-adevăr, toți criticii de-afara sunt înmărmuriți de cum suna astea, cică, sensibil peste kef ls50 anterioare (pasive) + amplificator. Am incercat să îl fac pe un prieten cu dare de mână să-și ia, fără succes [emoji16] 2000 euro aproape...

All the rage acum par a fi boxele pasive oferite de o companie daneză Buchardt, mai ales modelul S300. Le-a auzit cineva? Se pare că le oferă la un preț rezonabil, pentru că le vând fara intermediar.

Trimis de pe al meu moto e5 plus folosind Tapatalk
__________________
sound matters: Monitor Audio Gold 100 (5G) / Roksan K3 / Loxjie D30 / iFi Micro iDSD / Emotiva BasX CD-100 / Hifiman Sundara / Lenco L-3808 & AT95E / Yamaha KX-260
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2019, 00:26   #7434
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Kef au amp f bun inclus, dac, streamer, room correction ( util, desi controversat).
S300, arată ok, am văzut review-urile, DAR sunt grele de condus, au nevoie de amp puternic, apoi dac, streamer. Nu găsești în banii (7300 Ron.. cat erau la ofertă ls50w), toate acestea, la nivelul respectiv.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2019, 17:30   #7435
Gotul
Senior Member
 
Gotul's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Iași
Posts: 344
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

așa e.... totuși sa notam ca S300 (cu un bass incredibil pentru o boxa de raft, apropiat de al boxelor de podea) sunt lăudate extraordinar de mult pentru raportul calitate/preț (1000 euro).

pentru cineva care are deja măcar o piesa buna (dac, amp), dar și pentru pasionatul audiofil care nu dorește sa se limiteze cumpărând o soluție all-in-one, cred ca poate fi o varianta mai buna decât KEF LS50 wireless.

cine e obișnuit deja cu boxe de podea va fi nerăbdător ca Buchardt sa scoată și din acelea... sperând ca prețul rămâne digerabil și raportul de valoare rămâne la același nivel înalt.



Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
sound matters: Monitor Audio Gold 100 (5G) / Roksan K3 / Loxjie D30 / iFi Micro iDSD / Emotiva BasX CD-100 / Hifiman Sundara / Lenco L-3808 & AT95E / Yamaha KX-260
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2019, 18:08   #7436
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

da, impresionante specificatiile pe bass la S300 mk2, dar cu tva iese 1300 euro.. (6150 ron)
Kef LS50, pasive sunt 3000 ron in tara, (ce-i drept pe hartie par si mai greu de condus de catre amp) iar cu inca 3000+ ron cumpar un sub rel t7i
Combo super si tin sa cred ca acel tweeter metalic cuplat cu dac si amp ok, + sub vor bate orice alta varianta la banii aia.
Oricum as asculta ambele inainte, salivez la ele de o vreme.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 16:29   #7437
Kebab
Senior Member
 
Kebab's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharesti
Posts: 980
Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salutari.

Imi cer scuze pentru ca nu cer un sfat legat de sisteme audio "pc".

Cunoaste cineva o pereche de casti "in ear" similare cx300ii? Am avut aceasta pereche de cateva ori iar acum cand ultima a cedat, nu le mai gasesc deloc pe stoc sau SH.

Prin "similar" ma refer la calitatea sunetului ci nu la forma/estetic.

Multumesc.
__________________
Contact: (atentie, prin click parasiti forum-ul) https://pastebin.com/yqFtSvq7 Trade CG: https://imgur.com/a/AqSLGdg
Cine iti mentine forma? Doar Kebabul si Shaorma!

Last edited by Kebab; 12-01-2019 at 16:32.
Kebab is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 17:23   #7438
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Xiaomi Pro HD. Sunt mai bune, dar tot sunet in directia respectiva au. Si pret mai bun. Pur si simplu foarte tare Dureaza pana vin, dar merita.

https://www.gearbest.com/earbud-head...IaAnHPEALw_wcB
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 18:55   #7439
Kebab
Senior Member
 
Kebab's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharesti
Posts: 980
Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Default

Le-am gasit pe la pt. Muncii (Bucuresti) cu 129lei.

https://ishoot.ro/casti-xiaomi-mi-in...hd-silver.html

Mersi frumos. Dau o fuga luni si le iau.

Spor!
__________________
Contact: (atentie, prin click parasiti forum-ul) https://pastebin.com/yqFtSvq7 Trade CG: https://imgur.com/a/AqSLGdg
Cine iti mentine forma? Doar Kebabul si Shaorma!
Kebab is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2019, 23:03   #7440
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

salut!
Are cineva de aici xeo4 dynaudio?
Ce parere aveti despre aceste boxe?
O noapte placuta!
Otorongo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4078

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.