lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-04-2013, 11:36   #21
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Si eu deschis la noi experiente si la o adica pot pleca. Insa am cam toata familia si cunoscutii in oras; in bucuresti cunosc doar cativa studenti. La inceput ar fi foarte greu iar salariul ar trebui sa fie mult mai mare decat aici, ca sa-mi acopere si chiria. Dar nu toti se pot reloca...
Old 04-04-2013, 11:48   #22
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Ce inseamna pentru tine salariu mic si salariul mare?
Salar mic este remuneratia care nu-ti acopera strictul necesar de trai (sau ti-l acopera la limita) iar salar mare e de asa natura ca-ti acopera necesarul pt. un trai decent plus ca-ti mai ramīne sa pui deoparte.

Toate astea indiferent de pregatirea pe care o ai. Exista destui idioti taietori de frunze la cīini ce primesc un salar nejustificat de mare si exista destui care primesc un salar mizerabil chit ca au capacitati profesionale bune sau foarte bune si muncesc de le sar dracii, si asta nu numai īn Romānia.

De ce accepta personalul calificat salarii de mizerie?

- Pt. ca se exploateaza īmprejurarile de moment si fiecare trebuie sa-si cīstige existenta īn vreun fel.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:04   #23
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Salar mic este remuneratia care nu-ti acopera strictul necesar de trai (sau ti-l acopera la limita) iar salar mare e de asa natura ca-ti acopera necesarul pt. un trai decent plus ca-ti mai ramīne sa pui deoparte.
Pentru aia de cauta in gunoaie trai decent ar fi sa ai de o paine, de un parizer si un pachet de tigari pe zi.
Pentru printul de monaco trai decent ar fi sa aiba somon si vita la discretie, uneori chiar si vita kobe, si trabucuri sau tigari scumpe.
deci ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:19   #24
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Gresit. Daca nu iti gasesti job acceptabil, inseamna ca nu esti suficient de bine pregatit. Daca nu esti suficient de bine pregatit, cel mai bine este sa accepti cel mai bun job care ti se ofera (chiar daca e prost platit) si sa te pregatesti mai bine in domeniul tau. Cel putin asa se vad lucrurile din perspectiva mea.
Păi tu tocmai ai descris un studiu de caz perfect.

Dar īn practică, nu ai cum să găsești un job acceptabil dacă nimeni nu oferă un asemenea job pe piața muncii. Dacă nimeni nu e interesat de serviciile tale, nu ai ce să faci.

Cum poți să te duci la "cel mai bun job care ți se oferă", dacă tu te duci la negociere si spui să zicem 5000 lei și alt contracandidat spune 1400 lei, iar angajatorul are un buget fix de 2000 lei să zicem? Dacă tu ai spus 5000 lei, cum mai poți negocia? Și de cāte ori poți repeta figura asta, că nici la interviuri nu te cheamă nimeni de 4 ori pe zi? Dacă ai noroc poate te duci de 4 ori īntr-o singură lună la angajatori diferiți!

Cum naigba te pregătești mai bine īntr-un domeniu? Dacă tu ești ești specializat medic chirurg și mori de foame, te duci măcelar la Avicola Bacău pe un salariu mizerabil, și apoi te pregătești intens pe dezosat puii?
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:20   #25
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

@ Drazzy

Ce face fiecare cu banii cīstigati si nivelul de pretentii e alta mīncare de peste.
Fi tu sigur ca "plaga" din Monaco n-a muncit īn viata lui. Ala nici nu stie ce-i aia. Daca pomenesti cuvīntul "Munca" te īntreaba ce-i aia crezīnd ca e vorba de niste scoici din aia vii īn muci ce-i consuma cu un strop de lamīie sau vreo pisoarca din aia de sampanie pe care o bea īn loc de apa asa ca hai s-o lasam.

Prin strictul necesar se īntelege pīinea de toate zilele inclusiv costuri fixe (chirie, īncalzire, apa, curent), asistenta medicala, īmbracaminte. Vicii precum tigari, droguri, alcool nu sīnt un stric necesar vital pt. familia unui angajat iar masina e un lux si nu un strict necesar indiferent de marca.
La munca si cumparaturi se poate merge si cu transportul īn comun.

PS

Hai sa luam ca exemplu INDIA o tara dezastru comparativ cu RO.
Au informaticieni de nota 10 care merg la lucru cocotati sus pe tren si nu se mai vaita iar restul lumii face slalom cu biciclete printre vaci ce dormiteaza pe mijlocul drumului.

Last edited by CyberCSX; 04-04-2013 at 12:25.
Old 04-04-2013, 12:25   #26
VladM
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Vorbim de oameni normali aici, care isi permit sa manance muschiulet de vita la restaurant maxim o data pe luna si fumeaza Kent. Problema e alta. Un procent destul de mare de absolventi de BAC merg la facultate atat cei care au aptitudini de a face o facultate cat si cei care au bani pentru a face o facultate. Majoritatea celor care termina o facultate sunt profesionisti de nivel mediu(de nota 7-8), o parte destul de mica is aia foarte buni iar o alta parte destul de consistenta is aia care nu-s buni de nimic dar bineinteles au avut bani. Piata muncii e suprasaturata de licentiati in diverse domenii. Asadar oferta de material uman e mai mare decat oferta de joburi iar rezultatul e simplu...nivelul salarial destul de scazut pentru inceput. Bineinteles daca demonstrezi ca esti bun o sa ajungi sa castigi mai bine sau ai putea avea posibilitatea de a pleca in strainatate daca lucrezi in ceva multinationala.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:27   #27
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1155 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Păi tu tocmai ai descris un studiu de caz perfect.

Dar īn practică, nu ai cum să găsești un job acceptabil dacă nimeni nu oferă un asemenea job pe piața muncii. Dacă nimeni nu e interesat de serviciile tale, nu ai ce să faci.

Cum poți să te duci la "cel mai bun job care ți se oferă", dacă tu te duci la negociere si spui să zicem 5000 lei și alt contracandidat spune 1400 lei, iar angajatorul are un buget fix de 2000 lei să zicem? Dacă tu ai spus 5000 lei, cum mai poți negocia? Și de cāte ori poți repeta figura asta, că nici la interviuri nu te cheamă nimeni de 4 ori pe zi? Dacă ai noroc poate te duci de 4 ori īntr-o singură lună la angajatori diferiți!

Cum naigba te pregătești mai bine īntr-un domeniu? Dacă tu ești ești specializat medic chirurg și mori de foame, te duci măcelar la Avicola Bacău pe un salariu mizerabil, și apoi te pregătești intens pe dezosat puii?
Daca esti medic chirurg, pleci dracu' din tara si iti traiesti viata la nemti sau altundeva.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:30   #28
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

@VladM

Piata muncii e cam saturata peste tot exceptīnd Germania unde leprele stau la TV pe 400 EURO somaj avīnd o gura cīt o sura plina de pretentii iar tara geme ca n-are personal calificat īn sectorul medical si IT.

Fiecare cu durerile lui.
Old 04-04-2013, 12:33   #29
VladM
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

La noi e supra-saturata pentru ca admiterea la 90% din facultati se face pe baza unui simplu dosar, pentru ca taxele is foarte mici la majoritatea facultatilor si pentru ca locurile la taxa is practic nelimitate. Nu mai spun de facultatile private unde cu bani faci ce vrei tu.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:36   #30
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Prin strictul necesar se īntelege pīinea de toate zilele inclusiv costuri fixe (chirie, īncalzire, apa, curent), asistenta medicala, īmbracaminte. Vicii precum tigari, droguri, alcool nu sīnt un stric necesar vital pt. familia unui angajat iar masina e un lux si nu un strict necesar indiferent de marca.
La munca si cumparaturi se poate merge si cu transportul īn comun.
Pai iar e subiectiva treaba:
- unii stau cu termostatul la 23 grade in casa, altii cu 18 grade
- pe unii nu-i deranjeaza ca-i doare din cand in cand caria sau ca au una, altii fac detartraj odata la 6 luni si isi albesc dintii
- unii cumpara haine de la sh sau din piata, altii doar din magazinele mari din mall
- unii mananca doar parizer ca sa aiba bani de tigari sunt multumiti asa

Ca fapt divers, painea are un pret infim, 1kg de paine alba(simpla) e undeva intre 2.5-3 lei, e drept ca atunci cand n-ai altceva de mancare, se duce mult mai repede .
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 04-04-2013 at 12:38.
Old 04-04-2013, 12:39   #31
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

@ VladM

Asta nu conteaza.

Important este rezultatul, produsul finit al facultatii. Daca iese o capacitate e OK daca iese mai bou decīt o intrat dar a facut-o ca are bani numai asa ca sa fie facuta pe hīrtie, e rau.

@ Drazzy

Astea sīnt chiestii personale ce difera de la individ la individ.
Strictul necesar este generalizat la nivelul unei tari
Old 04-04-2013, 12:41   #32
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

@VladM: există facultăți și facultăți. La unele intri și ieși calm și liniștit ca lebăda prin apă, la altele dacă nu te ții de carte și nu te ajută capul atunci nu ai cum să treci de anul 1.
Piața nu e suprasaturată pentru că admiterea la facultăți se face pe bază de dosar. Faptul că toți care se angajează au o diplomă īn buzunar iar nu e o problemă. Problema ține strict de conjunctura economică și nimeni nu are nevoie și nu poate absorbi atāta forță de muncă.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 12:46   #33
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Astea sīnt chiestii personale ce difera de la individ la individ.
Strictul necesar este generalizat la nivelul unei tari
45% din populatia Romaniei traieste in mediul rural, vrei sa mai generalizam ? cati "traiesc in orase" in conditii mizere ?
vrei sa stii ce inseamna pentru ei strictul necesar ?
Quote:
Old 04-04-2013, 12:49   #34
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Problema ține strict de conjunctura economică și nimeni nu are nevoie și nu poate absorbi atāta forță de muncă.
Atunci sa exporteze ca au altii nervoie.
Ar fi mult mai placut decīt de ex. sa vezi cum statul german plateste 390 - 400 EURO somaj + chirie unui RROM CERSETOR MIZERABIL ce taie frunze la cīini pe banii statului strain unde n-a muncit si nu va munci niciodata, profitīnd astfel de legile sociale.
Old 04-04-2013, 12:56   #35
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

@ Drazzy

Problema e ca politicienii romāni nu tin cont de toate astea. Ei COPIAZA ca niste maimute ce vad la altii (alte state) ce au o cu totul alta structura sociala la care se adauga "dictarile" celor de la Bruxell ce habar-nau de infrastructura din RO.

RO are cea mai mare densitate de sate din toata europa. Nici unde nu ai sa mai vezi asa ceva. Pīna dupa 1989, astia se gospodareau singuri. Īntr-e timp au cam īmbatrīnit si nu mai sīnt capabili traind de la mīna pīna la gura si situatia se īnrautateste pe zce trece.

Si daca vrei sa-ti mai spun una, (ce am mai spus defapt) Romānia decīt sa construiasca īn mod cretinesc si necontrolat īn 20 de ani peste 4000 de biserici, aruncīnd astfel pe fereastra miliarde de EURO, mai bine investea īn infrastructura sociala a tarii.
Rugaciunile si lingerea de moaste nu ridica standardul de viata.
Old 04-04-2013, 13:00   #36
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

Va rog banati-l pe cybercsx,daca nu pe tot forumul macar pe threadu asta care parea foarte interesant....
Old 04-04-2013, 13:12   #37
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Aia din Nepal cum traiesc cu 1$ pe saptamana?
Nu cumva strictul tau necesar este "mai strict" strictul altora?

Daca iti permiti sa pui deoparte nu inseamna ca ai salariu mare. Inseamna ca ai o remuneratie peste ceea ce consumi. Sunt persoane cu 5000EUR pe luna care nu pun deoparte. Asta inseamna ca nu au salariu mare?

Eu zic sa nu intram in putere de cumparare, standard de viata, zona pe harta si alte chestii, ca iar ne certam ca chiorii.
Old 04-04-2013, 13:12   #38
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Va rog banati-l pe cybercsx,daca nu pe tot forumul macar pe threadu asta care parea foarte interesant....
Ce ar fi sa te banezi tu singur daca n-ai alt ceva de spus decīt atacuri la persoana?

@ kretzu77

Scuze dar asta este polemica.
Ce preturi au aia la 1 $ pe saptamīna?
Ce pretentii are ala cu 5000 EURO lunar?
Cīte rate la banca are de platit pt. cai veri pe pereti, la ce interval īsi schimba masina, unde face concediu etc., etc, etc......

Toate difera de la tara la tara.

PS

De la Bruxell se dicteaza o limita legala ce e vazuta ca standard MINIM DE SUPRAVIETUIRE care ar trebui respectat de toate tarile membre UE.

Last edited by CyberCSX; 04-04-2013 at 13:17.
Old 04-04-2013, 13:17   #39
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Si daca vrei sa-ti mai spun una, (ce am mai spus defapt) Romānia decīt sa construiasca īn mod cretinesc si necontrolat īn 20 de ani peste 4000 de biserici, aruncīnd astfel pe fereastra miliarde de EURO, mai bine investea īn infrastructura sociala a tarii.
Rugaciunile si lingerea de moaste nu ridica standardul de viata.
+1
Dar realitatea este ca peste tot exista religie si o sa fie pentru inca 1000 de ani.So,get used to it.
coiotHK is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 13:20   #40
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

pai eu te atac pe tine,dar tu ataci tot forumul cu aberatiile tale....ai dreptate la faza cu bisericile,"intamplarea" face ca tarile unde credinta este litera de lege sa fie si cele mai putin dezvoltate,hmmm....

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules