lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-06-2013, 12:05   #1
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default Ce parere aveti de configuratie?

Salutari, domnilor.
Am 4-4,5 mii lei (4000-4500) si vreau sa imi iau un calculator pe noua platforma Haswell. Am studiat putin si vreau sa va intreb in ce masura este OK ce am ales.

Comentarii:
Am periferice, monitor.
P4 3000 Mhz pe care scriu are 7 ani si a fost o configuratie gandita sa ma tina multa vreme. Si asa a facut cu un upgrade de GPU. Vreau ca si acest PC sa tina cel putin 5-7 ani, daca nu mai mult cu un posibil upgrade la SSD, ram si placa video in minimum 3-4 ani. Nu ma intereseaza overclocking-ul pentru ca vreau sa ma tina mult calcul (sunt un zgarcit sau sa spunem ca am alte prioritati).
Voi folosi PC-ul in gaming sau browsing. Nu joc MMO-uri sau ceva de genul, nici shootere; joc RPG-uri si strategii. Banuiesc ca nu o sa am nici o problema cu Baldur's Gate sau TOEE sau chiar Skyrim. Intrebarea mea este daca 8G ram o sa faca fata in Civilisation 4 si Rome Total War (si cele doua serii in general) modate la greu pentru ca sunt mari consumatori de memorie.
Ramii Cruciabil Tactical par foarte OK, intrebarea este daca sunt suficienti 8G pentru joculetele mele mari consumatoare. Nu as lua 1 singur stick pt. ca un upgrade in 3-4 ani nu ar gasi acelasi produs sa fac un dual decent.
Sursa, procesorul sunt OK, daca aveti ceva de comentat, va ascult.
Placa de baza. Tot sovai intre un B85 si H87. Mai departe sovaie buzunarul. Merita diferenta de pret? Merita sa merg pe Asus (iar cativa leuti)? E cazul sa iau altceva? Am auzit de o tehnoologie Intel care iti permite sa tii cash-ul jocurilor pe SSD si care pare sa le faca mult mai rapide. Iar, merita?
Carcasa - am citit un review foarte bun pentru ea in care se sfatuia montarea unui fan in partea inferioara (de aceea e si in cos). E OK?
HDD - sovai intre Seagate-ul; simplu de 1TB si cel SVF. Primul e mai rapid si celalalt mai fiabil.
SSD - Samsung 840 e o noua tehnologie intr-un domeniu cu probleme. Totusi varianta Pro, sensibil mai buna si mai fiabila, e si sensibil mai scumpa. Idei?


Placa video nu e in lista pentru ca nu am inca banii disponibili pana la sfarsitul saptamanii viitoare. Plus ca nu este in stoc decat la Emag unde are un pret nesimtit.

Placa video Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC 2GB DDR5 256-bit

O sa achizitionez de la MediaDot sau Azerty care au pe acest sistem preturi egale, inclusiv dupa virgula
Si cele mai mici. Nu am rabdare sa imi iau o parte din produse in august de la emag, mai ales ca vor face ei niste smecherii si probabil ca nu vor avea in stoc best buy-urile - nu vreau cioara de pe gard.


Multumesc anticipat pentru ajutor.

Cos cumaparaturi:

Ventilator PC CoolerMaster MegaFlow Silent 200mm Red LED

Sursa Seasonic M12II 620W Bronze

HDD Seagate SV35 1TB 7200rpm SATA3 64MB

Carcasa Cooltek Skiron black/white

SSD SAMSUNG Seria 840 2.5 SATA3 120GB MLC (Basic Kit)

Memorie Crucial DDR3 8GB (2 x 4GB) 1600Mhz CL8 [Ballistix Tactical]

Procesor Intel Core i5-4570, LGA1150, 4 nuclee, Frecventa 3.2 GHz, Turbo 3.6 GHz, Cache L3 6MB, Intel HD 4600, Box [Haswell]

Placa de baza ASUS H87-PRO, Socket 1150, Chipset H87, ATX, Haswell


Total: 3.089,00 RON
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 12:26   #2
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu discut preferintele pentru carcasa, HDD, SSD, etc. Dar placa de baza ar fi foarte clar un Asrock Z87 Extreme 3 sau un GIGABYTE Z87M-D3H. Nu are nici un rost sa iti iei H87 sau placi Asus ieftine.

De asemenea, inteleg ca iti place cum arata DCUII (sunt si placi foarte bune de OC de altfel), dar daca nu faci overclocking si vrei sa tii totul stock, mergi pe Gigabyte-ul Windforce fara sa stai pe ganduri (e si mai ieftina).

Uite in attach un exemplu de sistem cum vrei tu, cu reducerea noastra la evoMAG iese 4385 RON....Da, nu am bagat fan-ul ala inutil de 200 mm. Mai bine bagi banii intr-un cooler after-market decent...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Wishlist.jpg
Views:	496
Size:	159.4 KB
ID:	37376  
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 13:26   #3
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu discut preferintele pentru carcasa, HDD, SSD, etc. Dar placa de baza ar fi foarte clar un Asrock Z87 Extreme 3 sau un GIGABYTE Z87M-D3H. Nu are nici un rost sa iti iei H87 sau placi Asus ieftine.

De asemenea, inteleg ca iti place cum arata DCUII (sunt si placi foarte bune de OC de altfel), dar daca nu faci overclocking si vrei sa tii totul stock, mergi pe Gigabyte-ul Windforce fara sa stai pe ganduri (e si mai ieftina).

Uite in attach un exemplu de sistem cum vrei tu, cu reducerea noastra la evoMAG iese 4385 RON....Da, nu am bagat fan-ul ala inutil de 200 mm. Mai bine bagi banii intr-un cooler after-market decent...
Planul este asa: Dau 3100 lei pe toate mai putin placa video si pe aia o iau intr-o saptamana. Pana atunci pot sa merg pe placa din proc ca nu mor (sau pun 7900GS-ul vechi, desi nu cred ca e mai buna )

Inclin sa fiu pentru placa de baza recomandata de tine, dar nu cred ca imi permit acestl upgrade + SSD 840 PRO.

A doua problema cu Evomag (binenteles ca am cautat) e ca nu primesc asamblare gratuita. Sa zicem ca renunt la asta ca mai are omul niste prieteni, dar 3100 lei este maximum ce am acum pe card si nu vreau sa imi fortez nevasta in momentul asta mai mult. Placa o iau cand imi intra si mie avansul si acolo sunt mai liber.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Gasesti procesoare K sandy sau ivy sh pe forumuri la preturi de appx 1200 lei maxim cu tot cu placa de baza. Ii dai in goarna si te va tine 2 ani fara probleme. Peste 2 ani vinzi kitul pe banii de un pateu, si cumperi haswell sau altceva care te va mai tine 2 ani fara probleme.
Faci upgrade-urile din mers, iesi mai ieftin, cumperi restul componentelor atunci cand ai nevoie de ele.
Eu zic sa nu bagi banii ca ce cumperi azi nu te va tine 5-7 ani fara sa gafaie.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
Coane, nu sunt prea increzator in SH-uri. Tocmai ce mi s-a prajit o placa video Radeon ce o luasem pentru un upgrade. Dupa 7-8 luni. Mai bine nu. Cum a tinut P4, tine si Haswell. Retine ca totusi nu ma joc chiar Crysis sau nu stiu ce alte super jocuri. Civilization sI Total War au cerinte mari in ultimele installments dar nici chiar asa.

Last edited by Gicusan; 29-06-2013 at 13:42.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 12:57   #4
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Gasesti procesoare K sandy sau ivy sh pe forumuri la preturi de appx 1200 lei maxim cu tot cu placa de baza. Ii dai in goarna si te va tine 2 ani fara probleme. Peste 2 ani vinzi kitul pe banii de un pateu, si cumperi haswell sau altceva care te va mai tine 2 ani fara probleme.
Faci upgrade-urile din mers, iesi mai ieftin, cumperi restul componentelor atunci cand ai nevoie de ele.
Eu zic sa nu bagi banii ca ce cumperi azi nu te va tine 5-7 ani fara sa gafaie.


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk 2
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 13:36   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Poti lua de la ce magazin doresti tu, eu am facut lista acolo pentru ca acolo au forumistii nostrii reducere.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 13:38   #6
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Ai stat 7 ani cu ce ai acum, mai poti rabda pana iti intra avansul .
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 13:42   #7
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Ai stat 7 ani cu ce ai acum, mai poti rabda pana iti intra avansul .
nu, pentru ca imi iese altceva din stoc si ma incurc mai tare. Pus ca maine gaseste nevasta vreo rochita, niste pantofiori si imi scade bugetul

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Poti lua de la ce magazin doresti tu, eu am facut lista acolo pentru ca acolo au forumistii nostrii reducere.
Dar eu nu pot sa beneficiez de ea. Sau pot?
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 13:50   #8
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Dar GA-Z87M-D3H e microATX. Ma atragea ideea dar un GA-Z87X-D3H este deja aproape dublu la pret fata de B85. Pe care nu ii am.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 14:01   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Esti forumist? Atunci de ce sa nu poti? De aia am si pus discount-ul ala acolo.

Te deranjeaza cu ceva faptul ca iei o placa mATX? Daca nu ai de gand sa folsoesti cine stie ce placi de estensie chiar nu vad problema.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 14:10   #10
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

am inteles ca piesele stau inghesuite, ceea ce ingreuneaza aerisirea prin carcasa. Banuiesc ca exista un motiv din care sunt cu 25-30% m ai ieftine.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 14:12   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ai inteles gresit =))

Distanta dintre procesor si placa video este deobicei standard, chiar daca placa este ATX sau mATX. Placile mATX sunt mai ieftine pentru ca intra mai putin textolit, mai putine trasee, mai putine porturi. Nu pentru ca ar fi mai inghesuite

Nu este obligatoriu ce iti spun eu, ideal este sa fi tu multumit. Dar nu as da banii pe H87 la fel cum nu as lua un Asus sub Maximus VI Gene, unde chiar discutam de ceva care isi face banii.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 14:16   #12
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu imi pasa de aspect si fite. Ma intereseaza daca imi aduce un plus la utilizare, la fiabilitatea in timp a sistemului. Nu OC sau Raid.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 17:23   #13
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Oricum, raman la Asus B85. Nu are rost sa dau mai multi bani fara oc, din cate inteleg. Renuntand la Samsung-ul 840 dar nepermitandu-mi varianta pro am mers pe un OCZ recent.

http://www.evomag.ro/wishlist/11977

Placa video, intr-o saptamana dacae in stoc.

Apropo, cum pot obtine reducerea de la Evomag?
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 18:09   #14
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu inteleg cum poti sa dai 560 lei pe un ssd de 120 GB din generatia trecuta cand la 700 lei este Samsung 840, 250 GB, generatia actuala. La 250 gb si viteza de scriere e mult imbunatatita.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 18:29   #15
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Imi recomandati altceva in maxim 550-570?
Trebuie sa ma incadrez in 3000 fara GPU. Cateva zeci de lei nu sunt o problema. Asa e-n tenis.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 19:22   #16
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca Tudor ti-a recomandat o lista de componente, la care subscriu si eu si alti colegi cu siguranta, si tu ai niste preferinte si alegeri pe care nu esti capabil sa ti le arumentezi, imi pare rau dar toate sugestiile bune s-au epuizat!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 19:34   #17
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Daca Tudor ti-a recomandat o lista de componente, la care subscriu si eu si alti colegi cu siguranta, si tu ai niste preferinte si alegeri pe care nu esti capabil sa ti le arumentezi, imi pare rau dar toate sugestiile bune s-au epuizat!
Scuze, domnule, dar am un argument foarte bun: Samsung 840 Pro imi depaseste bugetul. Si l-am prezentat deja. Nu inteleg de unde vin nervii dumneavoastra. Deasemeni, nimeni nu a reusit sa imi argumenteze de ce as dori o placa Z87 in locul unui B85. Eu sunt cel care nu se pricepe si am venit cu niste intrebari. Daca nu aveam nevoie de ajutor, nu deschideam postul.

Imi cer scuze pentru deranjul pe care vi l-am creat, domnule fubu. Sper ca nu toti userii acestui forum sunt la fel de amabili cu un necunoscator precum dumneavoastra.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 20:32   #18
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Eu as profita in locul tau de promotia emag (25%) pentru achizitia componentelor scumpe acum si cu voucher'ele rezultate iti completezi lista de achizitii in august..ca tot esti constrans la capitolul finante.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 20:52   #19
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Secttor View Post
Eu as profita in locul tau de promotia emag (25%) pentru achizitia componentelor scumpe acum si cu voucher'ele rezultate iti completezi lista de achizitii in august.ca tot esti constrans la capitolul finante.
Tu ai un psihic mai puternic decat mine.

P4-ul meu a mers OK vreo 3 ani. Dupa care au urmat 4 ani de jocuri la minim. Acum m-am montat ca imi iau calc (mi-a crapat si placa video SH pe care o luasem sa fac un pic fata si m-am intors la 7900) am rupt forumuri si review-uri si nu am taria de a rezista 1.5 luni

Mai ales ca in perioada asta o sa ma uit la piese ca la bibelouri.

Plus ca ies, de facto, cu nici 3-400 de lei mai ieftin decat la un site decent ca adaosuri. Asumandu-mi riscurile de stoc pe care o sa il aiba in august.

Suna mai tentant decat este de fapt.
Gicusan is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2013, 23:18   #20
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu este deloc tentant, nu suna tentant, cei care se lasa pacaliti, inselati si asa mai departe...si-o merita, asta e adevarul.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce parere aveti de Debo ? Otman Magazine IT&C 260 29-04-2014 15:50
Fx 6300 ce parere aveti? Dexter81 Procesoare si chipseturi 12 25-12-2012 23:32
Ce trepiede aveti si ce parere aveti despre ele? tiribomba Foto/Video 15 08-08-2011 21:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,119
Total Online: 4102

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.