lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-03-2010, 00:10   #1
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Ghid pentru imbunatatirea performantei lui Zalman Flex



Astazi, ca sa mai uit de febra facerii lui Fermi am modat Zalman Flex, un cooler cu raport pret performanta bun si care va face parte din roundup-ul de coolere HDT, in scop comparativ. Am avut indoieli ca voi obtine o urma buna de pasta in cazul lui din cauza ca are un sistem de prindere cu presiune slaba, pe care il puteti observa mai jos alaturi de baza lui si urma de pasta obtinuta.







Despre sistemul de prindere am mai vorbit aici, si am spus ca desi este o varianta imbunatatita fata de cel al lui 10X Extreme (care are parti de plastic in componenta), este departe de a fi un sistem de prindere solid si performant. Aripile ce apasa baza pe ihs sunt foarte slabe si nu creeaza presiune destula, lucru la care contribuie si cursa prea mica a suruburilor. Nu cred ca era mare lucru sa fie folosite niste aripi mai solide si o cursa mai mare a suruburilor pentru a mari presiunea, aceste lucruri chiar nu implicau costuri suplimentare, sau daca implicau erau nesemnificative.

Am vazut in Flex un cooler cu potential, mai ales ca arhitectura lui este foarte asemanatoare cu a lui CNPS 10X Extreme, un cooler foarte performant in conditii de high air flow, el invingand chiar si TRUE in testele mele trecute, pe socket 775.

Prin urmare nu am fost defel incantat sa vad aceste deficiente, care dupa cum puteti observa au dus la o urma de pasta defel optima. Baza lui Flex are o planeitate buna si o finisare de exceptie, existand totusi o mica problema. Una din marginile bazei este putin mai ridicata dar din fericire ihs-ul lui i7 nu ajunge in acea zona in pozitia folosita de mine, adica cea default in cazul testari coolerelor non HDT. Oricum baza buna nu l-a ajutat foarte mult pe Flex sa obtina un strat subtire de TIM in dreptul core-ului, pentru ca nehalemul prefera baza bombata iar sistemului de prindere ii lipseste presiunea.

Urmariti finisarea foarte buna a bazei si acea usoara ridicatura (marginea din dreapta, latura cu suruburile) pusa in evidenta dupa putin laping plan, deoarece la analiza planeitatii cu sublerul este foarte greu de observat.



In testele stoc coolerul o obtinut o performanta buna, mai ales la turatii mari (arhitectura lui nu este optimizata pentru low air flow) dar dupa ce am vazut urma de pasta am stiut clar ca se pot face imbunatatiri.

Baza si sistemul de prindere sunt zonele unde trebuie sa actionam, arhitecturii nu putem sa ii aducem nici o imbunatatire.

MODAREA SISTEMULUI DE PRINDERE






Modarea se face foarte simplu punand doua saibe pe fiecare surub ce fixeaza aripile de backplate. Puteti incerca si cu trei saibe dar mai mult nu are rost pentru ca aripile sunt slabe (tabla de 1mm, si nu au nici o indoitura pe margine care le-ar face mult mai rezistente) si vor ceda presiunii.


MODAREA BAZEI - LAPING CONVEX





Lapingul convex este foarte eficient in cazul lui i7, aici am modat si FZ120, unde gasiti detalii despre operatiunea de laping. Am mai atasat si o poza cu baza lui Flex dupa lapingul convex, cu sublerul pozitinat in lateral pentru a vedea mai bine convexitatea.

URMA DE PASTA DUPA LAPING/MODARE





Imbunatatirile sunt evidente, stratul de TIM este mai subtire si mai uniform. Trebuie sa va spun ca am vrut sa fac convexitatea bazei putin mai mare dar am avut dureri cumplite de mana dupa lapingul lui FZ120 si mai ales al lui Copper pe care a trebuit sa smirgluiesc foarte mult si sa aplic o presiune mare pe sticla. Puteti alege o bucata de sticla ceva mai subtire pentru a mari convexitatea si sa nu uitati sa intoarceti coolerul cu 90c la intervale regulate de timp pentru a avea o simetrie buna a convexitatii.

Daca sistemul de prindere ar fi avut o presiune mai mare era posibila obtinerea unei urme si mai bune de pasta pe die, acest lucru afectand cel mai mult perfomanta la extreme TDP/CFM

SISTEM DE TEST

CPU – Intel core i7 920 D0 (lapped)
MB – Asus Rampage II Extreme
RAM – Crucial Ballistix 3×1Gb DDR3 1600
HDD – Western Digital WD6400AAKS
PSU – Corsair HX1000W
VGA – VooDoo Rush
TIM – Prolimatech PK-1

Ambient 22c/17c la testul de extreme TDP/CFM

REZULTATE



Cum era de asteptat cea mai mare diferenta am obtinut-o la extreme TDP, cele 85c plaseaza Flexul aproape de liga baietilor rai, liga care are extrem de putini membrii. Am precizat ca un laping ceva mai convex ar mai putea imbunatati ceva si de aici incolo dar problema presiunii ramane. Bineinteles ca acele aripi pot fi reconstruite din ceva mult mai solid si rezolvata aceasta problema dar performanta este la inaltime oricum.

Nu la fel stau lucurile la 2x500 rpm, unde nu am putut evita intrarea in throttle. Trebuie totusi sa tinem cont ca Flexul nu este optimizat pentru turatii mici avand o distanta foarte mica intre lamelele cu o latime destul de mare. Se observa si o scalare buna cu 2x vent tocmai datorita faptului ca are lamele late, oricum mai late decat FZ120 sau TRUE.

La restul categoriilor avem imbunatatiri care nu pot decat sa multumeasca pentru ca daca stau sa fac o analogie intre modarile mele pe socket 775 si acestea (de pe sockk 1366) vad ca in ultimul caz am obtinut diferente mult mai mari, factorii decisivi fiind TDP-ului net superior si densitatea mult mai mare a caldurii pe unitate de suprafata.

In concluzie sunt multumit de rezultate chiar daca puteau fi mai bune, si intuitia mea ca Flexul este un cooler cu potentila s-a adeverit. Este dens, greu, frumos iar performantele sunt foarte bune in speciala la turatii mari.

Este inadmisibil pentru Zalman sa faca un sistem de prindere prost unui asemenea cooler si sper ca la produsele urmatoare sa nu mai faca astfel de greseli. Pot sa le gasesc o scuza pentru baza in conditiile in care doar foarte putini producatori au inteles cum trebuie sa fie baza coolerului pentru a oferi transfer termic maxim si pot sa inteleg ca procesul de prelucrare pentru o baza convexa ar putea implica costuri suplimentare.



ATENTIE!!!

Lapingul convex are eficienta maxima doar in cazul lui nehalem
, pentru alt procesor trebuie sa vedeti care este suprafata core-ului/core-urilor precum si pozitionarea lor, ajustand lapingul in concordata cu aceste lucruri. Pentru Q6600 de exemplu convexitatea trebuie sa fie foarte mica, dar trebuie sa existe.

Urma de pasta termica din linkul de mai sus spune totul despre cum trebuie sa fie o baza si un sistem de prindere.

Rezultele obtinute pot sa difere foarte mult in functie de factori precum pasta termica, forma/planeitatea ihs-ului, ambient sau calitatea lapingului.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	base_inainte.jpg
Views:	2434
Size:	48.0 KB
ID:	7660   Click image for larger version

Name:	finish.jpg
Views:	2147
Size:	97.9 KB
ID:	7661   Click image for larger version

Name:	flex.png
Views:	2074
Size:	30.0 KB
ID:	7662   Click image for larger version

Name:	front.jpg
Views:	3831
Size:	173.6 KB
ID:	7663   Click image for larger version

Name:	lapp.jpg
Views:	2030
Size:	55.3 KB
ID:	7664   Click image for larger version

Name:	modding.jpg
Views:	2135
Size:	83.5 KB
ID:	7665   Click image for larger version

Name:	P1140106.JPG
Views:	1439
Size:	133.4 KB
ID:	7666   Click image for larger version

Name:	P1140110.JPG
Views:	1023
Size:	131.2 KB
ID:	7667   Click image for larger version

Name:	ret_mod.jpg
Views:	2047
Size:	109.9 KB
ID:	7668   Click image for larger version

Name:	retention.jpg
Views:	2100
Size:	131.0 KB
ID:	7669  

Click image for larger version

Name:	tim_1.jpg
Views:	2105
Size:	103.1 KB
ID:	7670   Click image for larger version

Name:	tim_2.JPG
Views:	2100
Size:	102.0 KB
ID:	7671   Click image for larger version

Name:	P11401110.JPG
Views:	2164
Size:	47.9 KB
ID:	7674  

Last edited by poparamiro; 22-03-2010 at 13:58.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2010, 03:16   #2
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Filetul scurt al suruburilor a fost gandit probabil in ideea unei presiuni "optime" din punctul lor de vedere. Adaugand doua saibe, presiunea pe IHS creste pana in punctul in care, in cazul de fata, cedeaza aripile, moment in care vorbim despre "overpressure" iar eficienta prinderii este la limita. Nu este bine totusi ca s-a optat pentru suruburi scurte cu filet scurt, optim ar fi suruburi lungi cu arc pentru ajustarea presiunii prin comprimarea arcului nu prin indoirea aripilor.
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!

Last edited by Hemisphere; 22-03-2010 at 03:21.
Hemisphere is online now   Reply With Quote
Old 19-05-2010, 18:01   #3
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Astâzi am pus și eu mâna pe unul și (mulțumită?!) celor de la Emag, i-am ars și-o prindere custom.

După cum bine se vede și-n poze, pe partea superioară a bazei coolerului se află un șanț. Ei bine, având la îndemână un kit bolt-thru pentru Thermalright și având în vedere că acel kit TR are un cap de șurubel proeminent (care se potrivește perfect la coolerele TR -.-), am scos bormașina din cămară.

S-a realizat un început de gaură fix la mijlocul șanțului respectiv - după demontarea din șuruburi a bucății penale de aluminiu-ceva-patetic-de-ieftin - astfel încât faceplate-ul de la kit-ul TR a intrat cu capul șurubelului la fix în gaura conică efectuată. Încep să mă exprim ca Tile :\

Oricum, la prindere s-a folosit tot kit-ul bolt-thru de la Thermalright, care, între paranteze fie spus, este muuult mai solid.

Comparativ cu vechiul cooler, un Cooler Master TX-03, răcit de același fan Zalman Real Silent 120mm, la aceleași setări, am ~25-30*C în minus, conform screenshot-ului.

Câteva lămuriri/întrebări:
- în pachetul de la Emag aveam 1-2-3-4 șuruburi, 1-2-3-4-5 "șaibe" și 1-2-3 piulițe Din cauza minunatului miting de azi, n-am mai dat pe la Emag azi, rămânând pe mâine. Până la urmă nu mă mai duc deloc
- conform pozelor, da, nu e o iluzie optică, a trebuit să desfac și placa video pentru că dacă lăsam montat HR-03-ul așa cum era, nu mai încăpea Zalman-ul..
- scuze că nu am apucat să fac poze mai detaliate la procedeul de prindere, promit să revin când schimb platforma sau când reușesc să cumpăr 4 baterii AA, câte înghite S3-ul, pentru că mi-am făcut 10001 de draci cu cearta cu emag-ul și procedeul de montare, într-un final alegându-mă și cu o tăietură în TX03, pe care am insistat să-l montez în computerul prietenei. Gelozie de cooler...
- procul e leneș, RAMul dă în gropi, placa de bază vinde bilete compostate sau ce naiba de nu pot să merg cu 200x19/20 și DDR1600 cam orice aș face? Configurația este Xeon X3440, DFI LP DK P55 T3eH6, 2x2GB Mushkin 12800U ([email protected]), 9800GTX+, Antec Signature 650W. Unul din motivele pentru care am schimbat coolerul a fost posibilitatea de a urca procul mai sus...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.

Last edited by Neo; 20-09-2015 at 21:44.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2010, 19:06   #4
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Frumos, multumesc pentru prezentare.

Coolerul acesta merita un sistem de prindere performant. Din pacate Zalman mai are de invatat la capitolul baza/sistem de prindere.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2010, 22:56   #5
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Decat sa stati sa va chinuiti luati din prima Noctua si ati terminat problemele
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2010, 01:40   #6
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

@poparamiro - mi-am mai revenit cu nervii, o să pun niște poze mai detaliate zilele astea Coolerul este excepțional, s-a stabilizat în prime95 pe la 53-54*C cu setările din screenshot

@Vlăduț - nu dau mai mult de 200 de RON pe un cooler nici mort pentru procul ăsta. Când o să am 980X propriu și personal o să investesc și într-un Noctua Totul trebuie balansat când vine vorba de investiția într-un sistem. Evident, este vorba de 24/7 use și silent computing, nu pentru doborât recorduri.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2010, 10:44   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Neo are dreptate, Noctua este totusi un superlativ, o extrema, nu poti sa iti iei din start cel mai scump cooler cand pot exista si alte solutii.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ghid pentru imbunatatirea performantei lui Zerotherm FZ120 poparamiro Racire 11 10-04-2010 18:49
Cooler pentru DRAM de la ZALMAN Micutzu Stiri 8 25-09-2009 01:07
Doua heatsink-uri noi de la Zalman – CNPS10X Extreme si CNPS10X Quiet Monstru Stiri 0 26-07-2009 17:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4059

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.