lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-11-2020, 20:30   #1741
Commstrike
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 293
Mentioned: 13 Post(s)


Default

De la ce am plecat
Ce vroiam sa fac
Ce mi-a iesit

Era prea scump sa trec pe hard tube acum, deci am mai cumparat cateva adaptoare si extensii pentru soft, am schimbat tuburile si garniturile, am curatat toate fitting-urile si parca a iesit putin mai bine.

Nu arata ca alea de pe utub, dar nici nu-mi e jenacu el



La placa video nu prea-mi place cum se vad cablurile de alimentare. Cine-mi da niste idei ce pot sa fac cu ele ?
Si urmeaza un suport anti-sag, mi se pare ca se lasa destul de mult in jos spre capat.

Last edited by Commstrike; 25-11-2020 at 21:02.
Commstrike is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2020, 21:45   #1742
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Foarte fain, mult mai clean. Cum intra memoria, e chin?

Legat de spacerele de pe cablurile de la GPU PCI-E, parca as merge pe varianta asta(sunt un pic prea vizibile alea transparente). Si atat timp cat ascunzi capetele spre GPU o sa se vada doar zip-tie-ul.

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2020, 21:53   #1743
crristib
Senior Member
 
crristib's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 519
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu inteleg, la tine de ce nu sunt aliniate gaurile de la cpu block cu cele de la distro?
crristib is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 10:04   #1744
meseriasugt
Senior Member
 
meseriasugt's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,369
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Commstrike View Post
De la ce am plecat
Ce vroiam sa fac
Ce mi-a iesit

Era prea scump sa trec pe hard tube acum, deci am mai cumparat cateva adaptoare si extensii pentru soft, am schimbat tuburile si garniturile, am curatat toate fitting-urile si parca a iesit putin mai bine.

Nu arata ca alea de pe utub, dar nici nu-mi e jenacu el



La placa video nu prea-mi place cum se vad cablurile de alimentare. Cine-mi da niste idei ce pot sa fac cu ele ?
Si urmeaza un suport anti-sag, mi se pare ca se lasa destul de mult in jos spre capat.
Rasuceste ventilatoarele de sus astfel incat sa nu se mai vada cablurile de alimentare, lasa firele de la VGA libere fara pieptane, in rest arata mai bine ca inainte.
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 14:55   #1745
Commstrike
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 293
Mentioned: 13 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Foarte fain, mult mai clean. Cum intra memoria, e chin?

Legat de spacerele de pe cablurile de la GPU PCI-E, parca as merge pe varianta asta(sunt un pic prea vizibile alea transparente). Si atat timp cat ascunzi capetele spre GPU o sa se vada doar zip-tie-ul.
Mersi
Memorii normale intra lejer. Niste trident z royal cu radiatoare mai inalte cred ca ating tuburile.
Mi-ai dat o idee cu zip ties Am reusit sa strang cablurile pe langa placa video. Cred ca e mult mai clean acum.

Latest updates:

Am schimbat toate clemele. Cred ca arata mai bine asa.
Clemele actuale, negre sunt cumparate de la chineji cu 6 lei vs ce aveam inainte : 2 seturi de cleme transparente Silverstone la 70 lei impreuna, din Romania...

Am montat si un anti sag rail. Arata mai bine dar tot e lasata, cred ca a facut placa putina "burta". Nu prea vreau sa o imping mai sus, deja opune rezistenta.



Quote:
Originally Posted by crristib View Post
Eu nu inteleg, la tine de ce nu sunt aliniate gaurile de la cpu block cu cele de la distro?
Pentru ca folosesc fuburi flexibile a trebuit sa montez distro in functie de radiatoare, nu de proc/video.
Doar asa am avut unghi decent sa nu se indoaie aiurea tuburile la legaturile "scurte" dintre distro si rads.


Doar cu tuburi rigide se putea ca in poza lor


Quote:
Originally Posted by meseriasugt View Post
Rasuceste ventilatoarele de sus astfel incat sa nu se mai vada cablurile de alimentare, lasa firele de la VGA libere fara pieptane, in rest arata mai bine ca inainte.
Initial le-am avut cum zici tu dar nu aveam cum sa aranjez cablurile "extra" in spate. Asa ca le-am infasurat in jurul venturilor.
Am rotit iar ventilatoarele si le-am ascuns cablurile intre ele si carcasa. Acum se vede bine si pe fata si pe spate
Commstrike is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 22:59   #1746
meseriasugt
Senior Member
 
meseriasugt's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,369
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arata mai bine asa
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 19:31   #1747
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Ce parere aveti de aceasta combinatie?
radiator
cpu block
pompa+rezervor
6 fitinguri
tub flexibil
Ar mai fi ceva de adaugat? Va trebui sa raceasca cpu pentru inceput(3950x sau 5950x), apoi si gpu(cel mai probabil amd 6800).
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 13-12-2020 at 19:45.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 20:32   #1748
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cateva mentiuni, tubul ala transparent se face galben dupa vreo 6 luni, radiator as merge mai degraba pe 120mm pentru ca ai optiuni mai bune/multe/ieftine si pune un splitter cu fitting pt drenaj loop ca merita schimbat lichidul.

Deasemenea, recomand sa clatesti cu apa radiatorul inainte de montare ca poate avea mizerii prin el, si sa umplii loop-ul cu apa distilata si sa o schimbi de 2-3 ori la cateva zile inainte sa bagi lichidul cu aditivi pe termen lung

Asa arata la mine dupa vreo 6 luni, e al doilea rand de tuburi care se face asa, am curatat/clatit/drenat bine loop-u inainte cu apa distilata schimbata la 2-3 zile inainte de lichidul permanent (EK clear premix).


Daca ai spatiu, recomandarea mea e sa mergi pe un 360mm mai gros cu push-pull prin care trece aer cat mai rece, si poti raci lejer cpu+gpu.
Poti sa mai iei si un splitter fain cu alimentare si mufa pwm pentru fan-urile de radiator eventual, sa fie mai usor de aranjat/controlat.
Eventual poti sa iei in considerare si un termometru pt apa din loop si sa poti controla fan-urile in functie de temp apei din loop.
__________________
Old troll...

Last edited by Victor; 13-12-2020 at 20:40.
Victor is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 21:40   #1749
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Inca nu sunt decis la dimensiunea radiatorului, am de ales intre 480 si 420. Am deja ventilatoare arctic p14, pentru cel de 480 ar insemna sa mai cumpar inca 4 ventilatoare.
Nu vreau radiator de 60mm grosime pentru ca e nevoie de presiunea statica mare si deci turatie mai mare. Cred ca unul de 45mm ar fi suficient.
Nu voi pune lichid colorat, apa distilata+ceva biocid, dar o sa-l curat inainte cu apa distilata.
Tubul sincer nu ma deranjeaza ca se ingalbeneste, desi ei spun ca e rezistent uv, dar pot lua tub negru. Nu ma intereseaza cum arata, doar sa raceasca bine si sa nu am scurgeri.
Ventilatoarele au tehnologie pst de la arctic plus ca am fan controller inclus in carcasa(define 7 xl).
Cu termometru nu sunt convins, am vazut ceva pe shop4pc, dar era aproape cat un waterblock, nu imi vine sa dau atat. Poate cand ajung sa bag si gpu in loop.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 21:54   #1750
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asta nu inseama ca racesc mai prost totusi daca-s mai groase. Doar ca pentru a ajunge la "tot ce poate" e nevoie de mai mult aer. Dar in clipa aia deja eclipseaza radiatoare de grosimi mai mici.

https://www.ekwb.com/blog/radiators-part-2-performance/

In testul ala e EK Vardar care are presiune statica similara (2.24 vs 2.20) cu Arctic P12.

Eu am luat 2x 480x60mm de pe aquatuning, folosite, cu vreo 100-120$ parca.

Ideea e ca atat timp cat pui ventilatoare relativ ok o sa ai capacitate buna de racire. Nu ventilatoare facute doar pentru carcasa, pentru ca majoritatea si la asa ceva sunt proaste. Iar sa bagi in "limitare" un 480mm e greu chiar si cu venturi proaste. Eu am doar 3 venturi pe al meu de-acum (45mm), din care doar unul e pus direct pe el, alelalte doua sunt puse pe sub plasa carcasei si au luft de vreo 5mm intre ele si radiator. Adica scapa presiune la greu. Si tot am max 45C pe 1080Ti overclock-ata sa consume 400W.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 13-12-2020 at 22:02.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 22:25   #1751
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Piesele as vrea sa incep sa le iau prin primavara, mai am timp de gandire.
Nu stiu daca sa merg pe un XE480 sau un CE420 si nici nu prea gasesc informatii strict despre cele 2.
Strict din punct de vedere al banilor, as alege CE420 pentru ca ar fi suficient cu 3 ventilatoare p14, in special cand voi avea doar procesorul in loop. Pentru XE480 parca ar merge push-pull, deci 8 ventilatoare...
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 22:43   #1752
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

E mai mult problema de spatiu la radiatoare groase. Eu zic ca 480x60mm doar cu push sau pull e suficient pt CPU + GPU, indiferent de care-s ele.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 22:51   #1753
UEL
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 348
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Daca tot vrei sa dai bani pe radiator de calitate, poti uita de EK, orienteaza-te catre alphacool UT60 - 45 / XSPC sau corsair-uri care sunt black-ice oem.
UEL is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2020, 22:59   #1754
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Nu am preferinte, mai intai vreau sa decid ce dimensiuni iau, apoi vad si ce firma.
In carcasa asta intra si un 60mm cu push&pull, dar nu vreau sa exagerez cu banii. Ma gandeam ca rezolv cu 1500-2000 de lei, fara gpu.

Cand nu voi avea ce sa fac, cu banii, atunci voi face asa ceva
SPOILER:
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 14-12-2020 at 01:02.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 00:47   #1755
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu pentru pompa as merge pe un Syscooling cu rezervor integrat de pe Aliexpress ceva in genul Syscooling high performance P60D computer water cooling pump with water tank sau daca vrei ceva mai fancy Syscooling P69X-D water cooling pump water reservoir quiet combo PWM support for PC water cooling

Eu am in sistem Syscooling SC-P67F la care am adaugat un rezervor si la 1000rpm nici nu o auzi si are destula putere sa miste lichidul in 2 rad-uri de 360, cpu+gpu blocks pentru idle si light load. Cand vrei mai mult ii dai ca poate pana la 2500rpm.

Fitting-uri tot de pe Aliexpress: barrow.

Tub-uri, radiatoare si CPU/GPU blocks as merge pe EKWB, Alphacool, etc.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 01:06   #1756
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Notat. Multumesc.
Inca sunt la inceput cu asa ceva, mai am de citit.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 01:12   #1757
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru CPU+GPU e suficient un rad de 360 de 45mm, orice peste ajuta putin sa fie mai silent in full load, dar conteaza mult si configuratia, ca daca bagi aer cald in radiator nu-si face treaba si is mai mult bani aruncati, nu mi-as face sistemul dupa 3 fan-uri care le am, chiar daca nu-s rele, si nici n-as merge pe rad-uri de 4 fan-uri pentru ca nu-s foarte versatile. 360mm de 60 cu push-pull e super suficient pentru orice cpu+gpu cu OC cu tot...

Vezi ca eu am mai prins si Noctua NF-A12x25 la pret bun pe OLX sau chiar aici pe forum, ultima oara am luat 3 bucati la 200lei noi noute.
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 11:44   #1758
Zekspir
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 130
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
E mai mult problema de spatiu la radiatoare groase. Eu zic ca 480x60mm doar cu push sau pull e suficient pt CPU + GPU, indiferent de care-s ele.
... sau un 420x60 mm, e cam acelasi drac ca performante, insa iti trebuie o carcasa mai scurta (dar mai lata)
__________________
File not found ... Should I fake it ? (Y/N)
Zekspir is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2020, 15:20   #1759
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Victor View Post
Pentru CPU+GPU e suficient un rad de 360 de 45mm, orice peste ajuta putin sa fie mai silent in full load, dar conteaza mult si configuratia, ca daca bagi aer cald in radiator nu-si face treaba si is mai mult bani aruncati, nu mi-as face sistemul dupa 3 fan-uri care le am, chiar daca nu-s rele, si nici n-as merge pe rad-uri de 4 fan-uri pentru ca nu-s foarte versatile. 360mm de 60 cu push-pull e super suficient pentru orice cpu+gpu cu OC cu tot...

Vezi ca eu am mai prins si Noctua NF-A12x25 la pret bun pe OLX sau chiar aici pe forum, ultima oara am luat 3 bucati la 200lei noi noute.
Prefer sa fie mai silentios, daca tot bag banii in radiatoare.
Radiatorul va fi montat in fata carcasei, de unde va trage aer rece. Apoi in spate si sus vor fi 3 ventilatoare care vor scoate aer afara.
Despre versatilitate nu se pune problema, in general schimb carcasa la 10 ani+, iar asta de acum e foarte configurabila si mare, pot pune placi de server, 2 radiatoare mari de 60mm cu push-pull etc.
Imi fac dupa cele 3 fan-uri pentru ca si daca ar fi trebuit sa cumpar altele noi, tot arctic Pxx as lua. Nu vreau sa dau pe 3 ventilatoare cat pe radiator. Dintr-un ventilator noctua cumpar 5-6 arctic si fac push-pull. Nu neg ca sunt superioare cele noctua, in special nf-a12, dar nu sunt pentru mine.
Cred ca pana la urma voi lua 420mm cu grosimea de 60, iar pe viitor mai cumpar 3 ventilatoare P14 pentru push-pull.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 20-12-2020, 16:58   #1760
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,136
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am facut un refresh la sistem:
-inlocuit toate ventilatoarele cu Noctua NF-A12 (vs Corsair SP120 PWM HPE, liniste deplina acum)
-montat RTX 3080 /WB EK (upgrade de la 5700XT /WB EK)
-schimbat sursa (avea deja 4 ani)
-scurtat/curatat putin traseul (mai am de reglat putin tamponul de la pompa ca sa stea mai dreapta pompa)

zamoldac is online now   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3897

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.