lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-01-2018, 16:43   #1
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default The Scavenger

Incep subiectul cu un La multi ani! Suntem de vreo trei zile in 2018 si am zis ca anul asta ma opresc din schimbat calculatoarele. Dupa ce anul trecut am avut doua configuratii, anul asta il incep cu o platforma noua, posibilitate de upgrade si o dorinta de a nu mai arunca cu banii aiurea.

Acestea fiind spuse, va las mai jos specificatiile:

>Procesor: AMD Ryzen 5 1500X @ 3.7Ghz - Procul sta la 1.3v din cauza faptului ca placa de baza stie sa regleze voltajul doar pe modul offset, in care pot adauga valori implicite. Cu +0.075 nu era stabil din naiba stie ce motiv, asa ca am urcat la +0.100 si sta foarte ok.

>Cooler: AMD Wraith - Cel venit cu seria FX-8xxx/9xxx. Mi-a placut la nebunie designul si l-am luat la pret de nimic. Din cate stiu suporta procesoare cu TDP de pana la 100W+ asa ca cei 65W ai Ryzen-ului nu-i simte prea rau.

>Placa de baza: ASUS PRIME B350 PLUS - Am luat-o ieftin de la resigilate, am trimis-o in garantie ca era moarta, mi-au dat alta noua, deci am dat 280 de lei pe chestia asta si am doi ani garantie la PC Garage pe ea. Not bad

>Memorie: HyperX Predator 8GB @ 3000Mhz - Single channel pentru moment, dar chiar acum ma chinui sa vand cate ceva ca sa suplimentez bugetul pentru perechea singuraticului asta.

>Placa video: MSI GTX 970 Gaming OC @ 1585Mhz/3800Mhz - A fost o intreaga nebunie cu placa asta. A murit, a ajuns in service, am asteptat doua saptamani si deja imi luasem gandul de la ea si ma orientam la un 1060, cand mi-au trimis alta baietii de la MSI NL. Nu sunt neaparat suparat pentru ca scoate rezultate destul de bune in OC fara sa umblu la voltaj si pentru gaming 1080p@60FPS cu detalii high e ok inca. Poate prin vara sa prind o oferta, sau astept GTX 2xxx.

>SSD: HyperX Fury 120GB + ADATA Premier Pro SP900 128GB - Unul il tin pentru Windows, pe celalalt incerc sa-l vand pentru ca nu-i gasesc o utilitate. Either way, sunt acolo si astea.

>HDD: WD Caviar Green 640GB - Nici macar nu stiu cate rotatii are, cred ca 7200. E rece, silent si destul de rapid. Nu stie decat jocuri si muzica deci nu e prea solicitat.

>Sursa: Corsair CX 450M - E modelul nou, aia cu sticker alb-negru. Isi face treaba. Mi-ar surade inca un cablu cu conectori SATA si preferam sa am cablurile PCI-E separate, dar la cat valoreaza nu prea incap pretentii de genul. O s-o schimb candva si pe asta ca sa dorm mai sigur.

>Carcasa: Phanteks Eclipse P300 - Am asteptat-o sa fie lansata, mi-a placut cu mult inainte sa o cumpar si inca a ramas sentimentul. O s-o colantez si o sa vad ce ii mai fac ca sa imi las amprenta pe ea. Am patru venturi, 2xNZXT 120mm in fata intake iar ca exhaust am un Corsair SP120 HP si ventilatorul ei stock. As vrea sa le schimb pe toate, dar intai sa scap de astea, sa mai am eu diferenta de bani si asa mai departe.

Cam asta este, altul nu-i. Am lasat mai jos si cateva poze (scuzati calitatea) si pe masura ce mai aduc modificari, o sa mai postez pe aici.

https://imgur.com/a/7Hxnx
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 22:00   #2
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Wow. A trecut ceva timp de cand n-am mai postat pe aici. Ia sa facem un mic refresh pentru ca s-au intamplat multe lately. Configuratia a ajuns sa arate asa in punctul asta:

Procesor: AMD Ryzen 5 1600 @ 3800Mhz, 1.3v - Trebuie sa ma mai joc aici poate obtin ceva mai mult.
Cooler: AMD Wraith Classic
Placa de baza: ASUS Strix ROG B350-F Gaming
Memorie RAM: ADATA XPG Z1 4x4GB @ 2400Mhz - Sunt 2800Mhz normal dar placa de baza nu suporta frecventa aia in configuratie de patru DIMM-uri asa ca le tin pe maximul acceptat.
Placa video: XFX RX580 GTS XXX Edition 8GB @ 1450/2025 - A venit in cutie cu o foaie pe care scria pas cu pas cum sa ii fac OC din Wattman la valorile astea asa ca am luat-o ca atare si nu m-am jucat mai mult cu ea.
Stocare: HyperX Fury 120GB + WD Caviar Green 640GB
Sursa: Corsair CX450M - Stiu ca e cam bomba cu ceas dar pana acum s-a descurcat fara probleme.
Carcasa: Phanteks P300 + trei Deepcool RF120 RGB

Acum ca sa raspund la eventualele intrebari. De ce RX580 daca tocmai am vandut un 1070? Pentru ca asta era target-ul initial, iar 1070-ul s-a intamplat din greseala mai mult. Am vandut-o pe accea cu 1260 de lei si am dat 1275 de lei pe asta din magazin si am primit si trei jocuri forta la pachet (AC Odyssey, Strange Brigade, Star Control Origins). Acum pot dormi linistit cu capul pe perna stiind ca am luat placa noua din magazin cu garantie si acte si tot pe numele meu. Am ales placa asta si pentru ca am doua monitoare, ambele cu suport FreeSync. In timp ce unul dintre ele este un 1080p/60Hz cu FS Range intre 48 si 75Hz, celalalt este un Zowie XL2730 1440p/144Hz cu FS Range 40-144Hz si mai mult pentru el am ales placa asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-09-06 at 19.59.03.jpeg
Views:	252
Size:	78.1 KB
ID:	63813   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-09-06 at 19.59.03 (1).jpeg
Views:	245
Size:	84.9 KB
ID:	63814   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-09-06 at 19.59.03 (2).jpeg
Views:	247
Size:	87.1 KB
ID:	63815   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-09-06 at 19.59.03 (3).jpeg
Views:	247
Size:	78.0 KB
ID:	63816  
Marinake is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4140

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.