lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-01-2018, 16:10   #33501
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

Threadul asta incepe sa revina la normal.

Nu mi se pare ca ai mers ca nebunul. Dar eu unul nu as indrazni sa dezactivez niciun ASC sau ESP pe drum public. Mai ales pe carosabil umed. Prea multe se pot intampla pentru nimic.
Stii ca si mie imi plac bembeurile. Dar numarul absolut colosal de ciobani cocalari cu mațele chiorăind de foame care le conduc in ultima vreme m-o facut sa ma satur de ele. Valabil si la vw, in special passaturi din 2000.

In alta ordine de idei am pus azi crossclimate plus pe masina. Pareri peste macar o luna.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_00222.jpg
Views:	90
Size:	221.2 KB
ID:	61510  

Last edited by Kimi; 20-01-2018 at 16:52.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 16:16   #33502
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Quote:
Originally Posted by Kimi View Post
Threadul asta incepe sa revina la normal.

Nu mi se pare ca ai mers ca nebunul. Dar eu unul nu as indrazni sa dezactivez niciun ASC sau ESP pe drum public. Mai ales pe carosabil umed. Prea multe se pot intampla pentru nimic.
Stii ca si mie imi plac bembeurile. Dar numarul absolut colosal de ciobani cocalari cu mațele chiorăind de foame care le conduc in ultima vreme m-o facut sa ma satur de ele. Valabil si la vw, in special passaturi din 2000.

In alta ordine de idei am pus azi crossclimate plus pe masina. Pareri peste macar o luna.
Heh, oamenii aveau big cojones când conduceau Sierra și Skorpio ori Opel Rekord, Ascona cu rwd, Ford Taurus, sau Omega. Nu aveau ESP sau TC și mergeau și iarna, aveau tracțiune spate.
Crezi ca erau nebuni? Era ceva normal. We are taking all for granted...

Eu zic că in ultimii ani prea ne victimizăm și ne ofuscam din orice ca niste pisde de millennials.
Am condus Sierra iarna, in Romania. Distracție maximă, acolo se vede cine e șofer si cine e conducător auto...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Last edited by Enz0; 20-01-2018 at 16:27.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 16:47   #33503
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

Boss era alt trafic. Pe vremea aia daca te invarteai si ajungeai pe contrasens erau sanse mici sa vina cineva. Astazi nu mai incap masinile pe drum, multi se grabesc ca prostii din cauza asta sau nu pastreaza distanta in coloana.

Iti spun sincer, pe zi ce trece e tot mai aglomerat si sunt tot mai multi tampiti in trafic. Nu mai zic ca unii inca circula cu cauciucuri de vara. Da, aia cu masini nemtesti. Am doua intamplari proaspete de ieri si de azi. Dar povestim noi altundeva ca nu am rabdare sa scriu atat.

Nu e vorba de victimizare. Degeaba stim noi sa conducem bine si preventiv si sa nu facem pe nebunii, ca nu mi-e frica de un sofer bun care merge mai tare, mi-e de tampitii cu cazane cazute fara treaba cu soferia si care se cred șumahări pe mazga asta imputita.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 16:56   #33504
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Dude, era alt trafic in Romania. In alte țări in Vest traficul de acum din Romania era prin anii 70, doar ca idee, iar iernile erau mai grele si mai friguroase.
Se mergea fără probleme cu tracțiune spate, fără abs, ESP samd. Problema e că ne tâmpim pe zi ce trece, dacă dai cuiva un Ford Capri sau Kadett 2.4L sa il conducă pe ploaie, va avea chiloți maro in 30m daca ii spui ca nu are ABS, TC, ESP si totul depinde de el/ea ca șofer.
Cumnatul meu nu vrea nicidecum să conducă balena pentru că ii e frică de tracțiune spate. Are permis de 12 ani si conduce de atunci, G3, Clio, Mazda 6, astea au fost mașinile lui. Am fost vara trecută in Ro din nou și l-am rugat să fugă până in Timișoara (8km de la socrii) să îmi ia o garnitura capac culbutori că băusem o bere și lucram la mașina socrului.
Nu a vrut, a zis ca ii e frică, sa caut pe altcineva.

In toate cele 3 cadre din video a fost folosită treapta 2 si 3 cu rpm max 4800, deci vmax a fost de 100kmh la urcare pe pod, pentru ca vmax in a 3-a la 6400rpm e 150kmh (love the induction noise, dar e iarnă si risc sa rupă aderenta mai sus dacă îi dau brusc).
Sound can be a bitch sometimes.

Last edited by Enz0; 20-01-2018 at 16:59.
Old 20-01-2018, 18:34   #33505
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Văd ca a rămas același "hate" nefondat aruncat asupra oricărui posesor de bimmer. Good to be back...
Nu-i panică, m-am alăturat şi eu grupului legându-mă la cap cu un N47, dar e mişto pe zăpadă când ies din parcare sidewayz
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 18:36   #33506
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Nu-i panică, m-am alăturat şi eu grupului legându-mă la cap cu un N47, dar e mişto pe zăpadă când ies din parcare sidewayz
Mișto, ce an? Ai verificat lanțul de distribuție dacă e pre 2008?

Old 20-01-2018, 18:38   #33507
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Kimi View Post
Boss era alt trafic. Pe vremea aia daca te invarteai si ajungeai pe contrasens erau sanse mici sa vina cineva. Astazi nu mai incap masinile pe drum, multi se grabesc ca prostii din cauza asta sau nu pastreaza distanta in coloana.

Iti spun sincer, pe zi ce trece e tot mai aglomerat si sunt tot mai multi tampiti in trafic. Nu mai zic ca unii inca circula cu cauciucuri de vara. Da, aia cu masini nemtesti. Am doua intamplari proaspete de ieri si de azi. Dar povestim noi altundeva ca nu am rabdare sa scriu atat.

Nu e vorba de victimizare. Degeaba stim noi sa conducem bine si preventiv si sa nu facem pe nebunii, ca nu mi-e frica de un sofer bun care merge mai tare, mi-e de tampitii cu cazane cazute fara treaba cu soferia si care se cred șumahări pe mazga asta imputita.

Eu mereu pe mâzgă / zăpadă ies cu morcovul pentru că mereu dau de viteji care merg prea tare, nu păstrează distanţă şi nu se adaptează la condiţiile meteo.
Old 20-01-2018, 18:39   #33508
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Mișto, ce an? Ai verificat lanțul de distribuție dacă e pre 2008?

320D / 2008 / 177hp, am schimbat deja distribuţia că făcea ceva zgomot.

De acum înainte va vedea doar ulei Fuchs / Valvoline / Yacco schimbat la maxim 10.000km.
Old 20-01-2018, 18:48   #33509
ryo
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

Unii se grabesc si duminica, nu stiu unde dar ei se grabesc. Mai sunt asa zisii soferi care atunci cand vad masina politiei merg cu 30-40 kmh si pana atunci mergeau cu 70 in localitati.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 18:50   #33510
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Foarte adevărat şi foarte mulţi fac depăşiri riscante doar de dragul de a le face; de abia termină depăşirea, la mare risc, după care fac stanga / dreapta ca să intre în comună.

Din păcate asta e România anului 2018.
Old 20-01-2018, 18:56   #33511
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 532 Post(s)

PC-ul meu

@Enz0

Ai inteles de-ampulea.
Ce trebuia sa intelegi de acolo este ca, oricat de bine ai stii tu sa pilotezi, nu faci ce ai facut tu pe drum public. Chiar daca in Germania toti au 3 oua si sunt zei in condus.
Pur si simplu asa nu se face.
Iar da o faci, nu te apuci sa spui asta pe forum public, unde mai intra si copii care au carnet de cativa ani.

Dar tu intelegi ce vrei.

Iar comparatiile cu ce faceam noi acum zeci de ani nu isi au rostul. Nu mai poti comlara nici cu acum 5 ani, daramite cand era lupul catel.
Old 20-01-2018, 19:00   #33512
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by ryo View Post
Unii se grabesc si duminica, nu stiu unde dar ei se grabesc. Mai sunt asa zisii soferi care atunci cand vad masina politiei merg cu 30-40 kmh si pana atunci mergeau cu 70 in localitati.
Simt o repulsie spre scarba fata de acesti soferi, care se cred tare in p..edala pana cand vad un echipaj de politie, nici nu trebuie sa fie radar. Merg in curul lui pana face ala stanga sau dreapta, penibil.
Nu stiu voi, dar eu cand trebuie sa ajung undeva incerc sa ajung repede, nu pot sa conduc ,,la consum". Ah, ca am de mers 3 km, atunci merg linistit, nu trec de 3000rpm. Dar cand stiu ca am de mers mult, e alta poveste. Singura data cand am mers incet fata de stilul meu normal a fost cand ma plictiseam si am dat o fuga pe transalpina. Atunci, intr-adevar, am condus incet, la consum, oricum au fost numai sate pana sus, iar sus nu aveam cum sa merg ,,tare" cu tractorul, ca ma faceam de ras, vorba aia.
In rest, merg peste limita legala in afara, mai putin pe autostrada ca sare consumul de-l ia dracii, in localitati, in functie de localitate, intre 60 si 80.

L.E. Trimisai un mail la service Dacia Filiasi sa vad cat costa astea:
- kit distributie + pompa de apa
- filtru ulei
- filtru aer
- 4 litri ulei 5w-40
- termostat, eventual si corp termostat
- lichid de racire 3litri + apa distilata 2litri(sau 3-1 sau 4-2, nu mai stiu totalul sau proportia)
- lichid de frana DOT4
Dupa calculele mele ar trebui sa fie undeva la 700 de lei. Sa vedem ce zic.

Last edited by augustus; 20-01-2018 at 19:13.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 19:13   #33513
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Ce nu înțelegeți voi e faptul că nemții au fost educați cu parul.
Statul român recuperează doar 50% din contravaloarea amenzilor rutiere, statul german recuperează 100% din amenzile date cetățenilor germani.
Ți se fac rate sau plătești pe loc, nu sunt reduceri la 48h, dacă nu poți nici rate faci munca in folosul comunității pe salar minim (9.3 euro/h) după orele tale de serviciu, până îți vei plăti amenda.
Dacă s-ar face asta si in Ro, nu ar mai fi atât de mulți idioți pe șosele.

Ps: Ii voi spune amicului meu Paul să nu mai conducă Ford Sierra pentru că e un pericol public...
Nu tu ABS, nu tu TC, nu tu esp, toate sunt incorporate la el in piciorul drept.

Ar trebui să ieși mai mult prin Europa domnule, sa vezi că se conduce altfel decât in România.

Old 20-01-2018, 19:19   #33514
ryo
Senior Member

Mentioned: 20 Post(s)

Nu am nici o repulsie si nici o scarba fata de acei soferi, doar spun ca pana vad masina de politie sunt zmei dupa sunt mielusei. Sau ma mai bucur cand vin cei cu proiectoare vara la 12 la amiaza.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2018, 20:36   #33515
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

Enz0 bine ai revenit inapoi !
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 00:21   #33516
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by nitzadrian View Post
Enz0 bine ai revenit inapoi !
Salut @nitzadrian . Merci, e bine și nu prea din câte văd...
Old 21-01-2018, 01:22   #33517
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

n-ai pierdut nimica, aceeasi caterinca pe aicea.Din cate vezi
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 13:24   #33518
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Văd ca a rămas același "hate" nefondat aruncat asupra oricărui posesor de bimmer. Good to be back...
Brand-ul atrage moime, n-ai csf. Pașionații adevărați de BMW oricum își iau inline 4 și diesel, pentru că e sportivă și economică în același timp.
Old 21-01-2018, 13:53   #33519
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Brand-ul atrage moime, n-ai csf. Pașionații adevărați de BMW oricum își iau inline 4 și diesel, pentru că e sportivă și economică în același timp.
Atunci când îți iei iubită nouă că te fu7e putin mai repede și mai ieftin, dar nu scoate nici un sunet si dacă nu ești atent la găuri s-ar putea să îți "afume" lenjeria și să te țină în frig in plină iarnă.
Avantaje și dezavantaje... [emoji16]
Bucurați-vă de impozitare comună, când va intra și ro in randul Europei de Vest si dieselul va fi impozitat dublu față de benzina, ne auzim.

Old 21-01-2018, 13:55   #33520
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 252 Post(s)

Quote:
Originally Posted by ryo View Post
Poate unii muncesc în weekend și ți se pare ție că se grăbesc. De exemplu, eu când lucrez în weekends merg la fel ca în restul săptămânii, dar majoritatea oamenilor de pe șosele prin contrast parcă merg după mort. Pentru că în weekend ies toți retarzii care au mașină să o scoată doar în weekend, se duc la cumpărături și merg încet să nu le vomite soața și plozii (sau să nu îi ia cu amețeală dacă iau curba cu 10km/h în loc de 5km/h).

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules