lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-04-2019, 01:08   #1
RaverX
Member

Mentioned: 12 Post(s)

Default Cooler procesor cu sistem de prindere bun

Dupa cateva experimente recente cu niste placi sk 2011-3, sk 1366 si cateva 1151 (astea pt colegi, amici) vreau un cooler pentru mine pe care sa-l pot monta/demonta usor si care sa stea stabil, fara sa exista riscul sa nu fie prins prea putin sau prea tare.

M-am saturat de nspe mii de saibe si fileturi care nu-s stabile, suruburi pe care nu le poti strange decat cu placa de baza pe masa si/sau cu surubelnite speciale, etc, etc.

Nu stiu cum naiba putem face tranzistori de cativa nm, pe care apoi sa-i ingramadim cu sutele de milioane intr-o suprafata de cativa cm patrati, dar nu putem gandi un simplu sistem mecanic de prindere. Oamenii faceau chestii mult mai complexe si fine in urma cu sute de ani (ceasuri, etc). Si acum nu putem face un sistem simplu care sa stranga usor si corect o bucata de metal pe o alta bucata de metal.

Poate-s eu prost, dar as vrea ceva super simplu si fiabil. Fara push-pin-uri, please Ceva sa pot sa-l strang *rapid* si usor in 4 suruburi si sa stiu ca sta acolo bine, nu se desface, nu e strans prea tare, etc.

Exista asa ceva? Am incercat deja Thermalright, Zalman, ID Cooling, Arctic Cooling. Toate mi s-au parut extrem de ineficiente, greu de montat. Repet, poate eu prost, dar nu mi se pare normal sa am nevoie de nspe distantiere, saibe, izolatoare si alte cele. Si sa nu pot demonta coolerul fara sa dau jos placa de baza ca n-am loc sa ajung la ceva filet si chiar si cu placa afara sa ma chinui sa bag degetul pe sub cooler, etc, etc.

Deci... exista ce vreau eu sau nu?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 10:51   #2
Gogu
Ancient friend

Mentioned: 21 Post(s)

Noctua. De preferat, single tower, ca la restul e o idee mai complicat.
Ar mai fi Cryorig, care au copiat sistemul de prindere Noctua, dar nu e chiar la acelasi nivel.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 11:04   #3
antiqque
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Cum a zis colegul, noctua.
Se prind backplate-ul si suportii dupa care poti monta si da jos coolerul fara sa dai jos placa de baza sau alte magarii.
Eu am NH-D14 si e simplu de tot, ai in cutie inclusiv o surubelnita lunga ( suruburile se desfac printre cele doua turnuri ).
Am trecut la AMD si a fost tot foarte simplu cu kitul de la ei
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 11:06   #4
Gogu
Ancient friend

Mda, nu mi se pare simplu la alea dual tower, dar oricum e mai simplu decat la alte firme.
Old 05-04-2019, 12:14   #5
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 131 Post(s)

PC-ul meu

Prolimatech, orice cooler AIO.

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 21:26   #6
RaverX
Member

Mentioned: 12 Post(s)

La Noctua m-am gandit si eu, dar din ce-am vazut prin poze la cateva modele... Acum sa nu ma intelegeti gresit, nu cred ca-s retardat, pot strange niste suruburi si pune un backplate, dar cand backplate-ul nu sta bine fara sa-l tii cu o cheie in timp ce insurubezi (patit cu zalman) sau cand trebuie sa montezi 4 distantiere, apoi sa pui cleme, iar sa pui suruburi, sa te trezesti ca nu merge din cauza ventilatorului, da jos clemele, pune-l iar, etc...

Mi-e dor de sk478, desi procesoarele alea n-au fost cele mai reusite, sistemul de prindere a fost genial. Puneai coolerul peste procesor, ridicai doua parghii in lateral si gata.

Acum ai de ales intre pushpini (un sistem super cretin, poate oricand sa sara un piciorus de la presiune, se rup usor, etc) si backplate cu suruburi. In principiu e foarte ok cu suruburi, dar sa fie exact ca la backplate, doar ca in loc de pinii aia ai suruburile, le strangi, au un arc sau ceva mecanism de oprire cand e strans perfect si gata...

Daca imi puteti spune ceva model pe principiul asta ar fi super. Neaparat cu backplate solid, suruburi care sa se stranga la fix.

Ah, da, am uitat, pe aer. Stiu, sunt paranoic, dar nu-mi place ideea de apa in sistem.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 21:42   #7
carnatu
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Mugen 5 rev. b mi s-a parut foarte usor de instalat, ai insurubat, s-au oprit suruburile, gata.
Pentru AM4 folosesti backplate-ul venit cu MB, pentru intel are el, metal gros. Singurul plastic e la distantiere.

ftp://ftp.scythe-eu.com/Manuals/CPU-...en-5-Rev_B.pdf

Last edited by carnatu; 05-04-2019 at 21:47.
carnatu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2019, 22:24   #8
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Am vreo 4 Noctua, mi-au trecut prin mana vreo 8 modele, n-am nicio plangere de facut la sistemul lor de prindere
Old 05-04-2019, 22:30   #9
Gogu
Ancient friend

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
La Noctua m-am gandit si eu, dar din ce-am vazut prin poze la cateva modele... Acum sa nu ma intelegeti gresit, nu cred ca-s retardat, pot strange niste suruburi si pune un backplate, dar cand backplate-ul nu sta bine fara sa-l tii cu o cheie in timp ce insurubezi (patit cu zalman) sau cand trebuie sa montezi 4 distantiere, apoi sa pui cleme, iar sa pui suruburi, sa te trezesti ca nu merge din cauza ventilatorului, da jos clemele, pune-l iar, etc...

Mi-e dor de sk478, desi procesoarele alea n-au fost cele mai reusite, sistemul de prindere a fost genial. Puneai coolerul peste procesor, ridicai doua parghii in lateral si gata.

Acum ai de ales intre pushpini (un sistem super cretin, poate oricand sa sara un piciorus de la presiune, se rup usor, etc) si backplate cu suruburi. In principiu e foarte ok cu suruburi, dar sa fie exact ca la backplate, doar ca in loc de pinii aia ai suruburile, le strangi, au un arc sau ceva mecanism de oprire cand e strans perfect si gata...

Daca imi puteti spune ceva model pe principiul asta ar fi super. Neaparat cu backplate solid, suruburi care sa se stranga la fix.

Ah, da, am uitat, pe aer. Stiu, sunt paranoic, dar nu-mi place ideea de apa in sistem.
Care parte din Noctua nu ai inteles-o ? Ca e un singur cuvant.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules