lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-11-2011, 14:22   #21
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

1. i7 e un procesor fierbinte chiar si in varianta mobila.

2. Racitorul tau e un mare fas. 3 panarame de 80mm nu fac nici cit un vent serios de 120mm. Uite cam cum arata un racitor serios:

http://www.pcgarage.ro/standuri-cool...cool/n8-black/
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2011, 16:19   #22
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
1. i7 e un procesor fierbinte chiar si in varianta mobila.

2. Racitorul tau e un mare fas. 3 panarame de 80mm nu fac nici cit un vent serios de 120mm. Uite cam cum arata un racitor serios:

http://www.pcgarage.ro/standuri-cool...cool/n8-black/
ms pt Oferta dar am deja Stand/Cooler notebook Cooler Master NotePal U3 am luat special pt a muta unde vreau fiecare ventilator ..daca ai obs din Poze ..iti dai seama ca nu ma ajuta prea mult unul de 140 deoarece aerisirile sunt mici .
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 10:39   #23
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@ady86: stand-ul care îl ai este probabil unul dintre cele mai bune standuri care există pe piață. Am avut probleme cu laptopuri, odată puse pe un stand de genul temperaturile și zgomotul au devenit mult mai suportabile.

În mod normal, ventilatorul laptopului trage aer rece de afară, pus pe stand și ajutat de încă un ventilator așezat exact în acea zonă ar trebui să fie perfect.

Pune buzele pe acolo pe unde iese aer cald (radiator) si suflă cu putere. Vezi dacă îți iese ceva praf/ghemotoace de praf pe la ventilator. După ce sufli cu buzele, curăță apoi cu o pensetă și suflă iar cu un tub de aer comprimat.

Altă soluție este să desfaci laptop-ul și să verifici sistemul de răcire. Sunt cazuri în care contactul cu talpa coolerului (poate fi doar o tablă) este deficitar, contactul se realizează doar pe un colț, nu pe toată suprafața. Cu un clește, după ce te gândești suficient, "corectezi" problema termică, astfel încât contactul să fie cât mai ok.

Aplici un Arctic Silver MX-2 sau MX-4 și reasamblezi totul cu grijă.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 10:51   #24
ionutigna
Senior Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 276
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu te apuca sa schimbi nimic la cooling pad pana nu cureti laptopul de praf. Exact asta am patit si eu... laptopul respectiv trebuie sa raceasca bine fara un cooling pad... doar asa este creat, asta chiar daca uneori este subdimensionat, dar nu cred ca i-au dat drumul la vanzare stiind ca va tine un procesor la 100 de grade. Ia un tub de aer comprimat ca doar e 20 de lei si vezi ce se intampla dupa asta.

Bafta!
ionutigna is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 11:46   #25
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@ady86: stand-ul care îl ai este probabil unul dintre cele mai bune standuri care există pe piață. Am avut probleme cu laptopuri, odată puse pe un stand de genul temperaturile și zgomotul au devenit mult mai suportabile.

În mod normal, ventilatorul laptopului trage aer rece de afară, pus pe stand și ajutat de încă un ventilator așezat exact în acea zonă ar trebui să fie perfect.

Pune buzele pe acolo pe unde iese aer cald (radiator) si suflă cu putere. Vezi dacă îți iese ceva praf/ghemotoace de praf pe la ventilator. După ce sufli cu buzele, curăță apoi cu o pensetă și suflă iar cu un tub de aer comprimat.

Altă soluție este să desfaci laptop-ul și să verifici sistemul de răcire. Sunt cazuri în care contactul cu talpa coolerului (poate fi doar o tablă) este deficitar, contactul se realizează doar pe un colț, nu pe toată suprafața. Cu un clește, după ce te gândești suficient, "corectezi" problema termică, astfel încât contactul să fie cât mai ok.

Aplici un Arctic Silver MX-2 sau MX-4 și reasamblezi totul cu grijă.
Salut ...
Dupa cum ai obs in poze cele 3 ventilatoaare sufla la ventilator , la Ram si Cpu , insa cum zici sa suflu da am suflat nu iese nici un pic de praf nu este infundat deloc radiatorul . SI as desface Laptopul dar am ganatie sub un surub ... mie frica sal desfac usor nu vreau sa regret ... nu am experienta in domeniul dezlipiri , oricum din Pozele de pe pagina anterioara se vede destul de clar ce mici sunt aerisirile si mai ales acela care este pt radiatorul unde raceste Gpusi Cpu .
Laptopul il am undeva la sf lui septembrie 2011
http://img197.imageshack.us/img197/5873/1002485g.jpg

Last edited by ady86; 28-11-2011 at 11:49.
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 11:52   #26
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@ady86: stand-ul care îl ai este probabil unul dintre cele mai bune standuri care există pe piață. Am avut probleme cu laptopuri, odată puse pe un stand de genul temperaturile și zgomotul au devenit mult mai suportabile.

În mod normal, ventilatorul laptopului trage aer rece de afară, pus pe stand și ajutat de încă un ventilator așezat exact în acea zonă ar trebui să fie perfect.

Pune buzele pe acolo pe unde iese aer cald (radiator) si suflă cu putere. Vezi dacă îți iese ceva praf/ghemotoace de praf pe la ventilator. După ce sufli cu buzele, curăță apoi cu o pensetă și suflă iar cu un tub de aer comprimat.

Altă soluție este să desfaci laptop-ul și să verifici sistemul de răcire. Sunt cazuri în care contactul cu talpa coolerului (poate fi doar o tablă) este deficitar, contactul se realizează doar pe un colț, nu pe toată suprafața. Cu un clește, după ce te gândești suficient, "corectezi" problema termică, astfel încât contactul să fie cât mai ok.

Aplici un Arctic Silver MX-2 sau MX-4 și reasamblezi totul cu grijă.
Quote:
Originally Posted by ionutigna View Post
Nu te apuca sa schimbi nimic la cooling pad pana nu cureti laptopul de praf. Exact asta am patit si eu... laptopul respectiv trebuie sa raceasca bine fara un cooling pad... doar asa este creat, asta chiar daca uneori este subdimensionat, dar nu cred ca i-au dat drumul la vanzare stiind ca va tine un procesor la 100 de grade. Ia un tub de aer comprimat ca doar e 20 de lei si vezi ce se intampla dupa asta.

Bafta!
Ce sa zic ionut ... macar de era infundat acel radiator ... dar NU este infundat il am de 2 luni si ceva ... , m-am uitat am suflat nu sunt probleme cu praful

Last edited by ady86; 28-11-2011 at 15:31.
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 13:25   #27
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Totusi, fantele alea sunt destul de mari in comparatie cu cele de la un Lenovo Z560A. Deci, se poate si mai rau...
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 13:32   #28
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Random View Post
Totusi, fantele alea sunt destul de mari in comparatie cu cele de la un Lenovo Z560A. Deci, se poate si mai rau...
fantele ... hmmm in fine .
pai nu stiu ce sa zic ce performanta are Lenovo Z560A vs MSI Ge620Dx 296Nl
prefer sa vina cineva cu niste detali avand laptop gaming cu ceva asemanator (performanta Cpu si Gpu ) sa pot compara temperaturile , asta e tot ca ma intereseaza la laptopul asta ... in rest merita fiecare banut
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 15:14   #29
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai i5 460M si GeForce 310M. Stiu ca nu are performantele MSI-ului insa si asta e destul de cald. In idle cred ca pe la 45-55 de grade e procesorul (fara cooling pad). Daca vrei pot ma uit ma atent si mai des la temperaturi zilele astea.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 15:28   #30
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Random View Post
Pai i5 460M si GeForce 310M. Stiu ca nu are performantele MSI-ului insa si asta e destul de cald. In idle cred ca pe la 45-55 de grade e procesorul (fara cooling pad). Daca vrei pot ma uit ma atent si mai des la temperaturi zilele astea.
sal ... ce sa zic este bunicel si al tau si poti sa te uiti nu numa pt mine cat si pt tine
la mine in idle incepe undeva de la 40 maxim 55
daca activez Thx TruStudio Pro si Cinema Pro (o adevarata Placere pt filme concerte , muzica ) ajung pana la 65 Test :Avatar EXTENDED 1080p BluRay x264 si ATB - Club Rain Palms (Las Vegas Residency) 1080
iar la jocuri aici este buba ...<b>asa zic eu</b> 70-80-90 in Full Hd 1080p cu detaliile la maxim pt mine este prea caldddddd cu tot cu Cooler Master U 3 activ
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 15:36   #31
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by ady86 View Post
ms pt Oferta dar am deja Stand/Cooler notebook Cooler Master NotePal U3 am luat special pt a muta unde vreau fiecare ventilator ..daca ai obs din Poze ..iti dai seama ca nu ma ajuta prea mult unul de 140 deoarece aerisirile sunt mici .
Nu ti-am facut nicio oferta. Ti-am aratat doar cum arata un stand-cooler serios.

Un ventilator mai mare produce un flux mai mare pe o suprafata mai mare adica fix ce ai tu nevoie. U3-ul tau e o panarama ineficienta mai ales pe un laptop ca al tau. Poate o fi bun pentru netbook-uri sau ceva dual core.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 15:41   #32
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Nu ti-am facut nicio oferta. Ti-am aratat doar cum arata un stand-cooler serios.

Un ventilator mai mare produce un flux mai mare pe o suprafata mai mare adica fix ce ai tu nevoie. U3-ul tau e o panarama ineficienta mai ales pe un laptop ca al tau. Poate o fi bun pentru netbook-uri sau ceva dual core.
ok dar ai obs ce gaurele mici am la laptop in spate ... la asta m-am referit ca nu are unde sa bage atata flux
sunt constient ce face unul de 140 fata de 80 ....
hmmm si sincer ...pacat ca nu prea am prieteni care sa aiba pad cu vent de 140 sa fac o proba ... ca sa stiu exact daca ar merita sa cumpar ... pt ca imi este teama de posibilitatea sa nu ma ajute nici ala prea mult . tiam zis de ce ... asa cred eu ... nu contrazic pe nimeni ca nu le stiu pe toate si nu am facut nici probe sa fiu 100%
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 15:46   #33
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Aici nu-i vorba numai de gaurele fiindca caldura nu sta intr-un singur loc. Iar la final un fund laptop racit e mai bun decit unul cald.

Nu mai stiu exact cum e legea dar cred ca poti returna orice produs in amabalajul original in termen de 10 zile fara intrebari.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 16:37   #34
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Aici nu-i vorba numai de gaurele fiindca caldura nu sta intr-un singur loc. Iar la final un fund laptop racit e mai bun decit unul cald.

Nu mai stiu exact cum e legea dar cred ca poti returna orice produs in amabalajul original in termen de 10 zile fara intrebari.
am depasit 10 zile la greu mai exact de pe data de 13.10 .2011

Last edited by ady86; 28-11-2011 at 16:44.
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 16:38   #35
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu poți dezlipi sigiliul? Mă rog, este irelevant, pentru că dacă schimbi pasta termică oricum se va vedea la garanție.

Înainte să îl desfaci vezi pe net un manual eventual de service, că îți spune acolo cum să îl dezasamblezi.

Poți încerca să pui un singur ventilator de 12 V de putere să bage aer forțat și să verifici temperaturile.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 17:39   #36
ady86
Member
 
ady86's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 183
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Nu poți dezlipi sigiliul? Mă rog, este irelevant, pentru că dacă schimbi pasta termică oricum se va vedea la garanție.

Înainte să îl desfaci vezi pe net un manual eventual de service, că îți spune acolo cum să îl dezasamblezi.

Poți încerca să pui un singur ventilator de 12 V de putere să bage aer forțat și să verifici temperaturile.
http://img197.imageshack.us/img197/5873/1002485g.jpg aici vezi exact acel diavol mic de sigiliu ... sincer eu as vrea sa dezlipesc fara a da banuieli in caz de vreodata in 2 ani trebe sa il duc la garantie ... nu sunt expert in dezlipiri ...dar as incerca daca recomanzi niste etape ... exemplu trepte ale dezlipiri fara Esec . de Pasta termica as pune ceva bun ,,,dar ai zis si tu riscul sa isi dea seama este 100% .
Hmmm ok si cine imi da si mie un vent puternic direct la 220v banuiesc ca la asta te-ai referit sa vad ca idee temperaturile
ady86 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 20:05   #37
ionutigna
Senior Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 276
Mentioned: 0 Post(s)


Default

au la real la vreo 80 de lei un cooling pad cu vent de 200 la 800 rpm sau ceva de genul. Ieftin as zice eu, poate merita incercat.
ionutigna is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2011, 20:14   #38
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Te antrenezi pe alte abțibilduri înainte. Sunt ceva substanțe prin librării pentru a dezlipi așa ceva. Dar eu mai întâi aș încerca cu alcool izopropilic și un exacto knife.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2011, 01:02   #39
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Eu am un laptop Dell 1525, cpu T7250, am desfacut un capac care era prins in 4 surubele, sub capacul acela este toata racirea. Am curata, aspirat, suflat ... am pus pasta mx4 si acum sta in 35 grade idle. Va recomand sa il suflati mai des ( la o vulcanizare ) pentru ca se pune praful pe palele de la ventilator, se intareste si ii scade performanta. De acolo incepe problema cu caldura... spor
Seatpower is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Problema Racire gtx 285 dantess Placi video 11 19-10-2010 21:39
Racire GTS 250 Razorwire Racire 4 06-10-2010 21:19
Racire i5 750 reventon Racire 8 11-09-2010 20:09
Racire GV-NX96T512HP DanutzuAC Racire 2 28-01-2010 16:49
Racire GTX260 razvy_10 Racire 11 10-08-2009 14:21

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3401

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.