lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-09-2018, 10:09   #2321
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai daca nu ai garantie, cum te mai poti plange ca nu ti-au rezolvat garantia ca se restarta pentru ca era un pic ciobit intr-un colt si avea 3 ani telefonul?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 10:26   #2322
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

3 ani un telefon, 1 an juma' altul si 4 ani altul mai vechi - nu am avut probleme. Repet, iei firme serioase, nu ai probleme. Daca cumpara Samsung/LG e problema lor.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 12:12   #2323
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ce smartphone are cea mai buna camera foto in zona de 1200 1400 lei? Bine, sa fie si decent ca si smartphone. Android, cumparabil din Romania, nou.
Cel mai ok raport preț calitate in 1400 lei este Mi Note 3, camera ok, baterie ok, are NFC, IRDA, e un telefon complet !
Următorul este Mi A2, care e super in banii lui 1139 pe la pcgarage! Lipsa NFC, IRDA , însă e in program Android one și până la Q ai update-ul lunare de securitate garantate și apoi inca 6 luni pentru securitate, adică long life!
Cel mai ok preț calitate este Note 5 Pro ce este pe la 970 lei la pcgarage, ai ecran 6", bateriea4100mA, are IRDA, camera decenta , garanția prin importator Blacktech via ESD-ROM super service !
Așa că nu e greu de ales în funcție de ce se dorește!
Am Xiaomi, de 4 ani , fie că erau high (MI6, MI)), fie că erau medium(Mi 4c, Note 4, Note 3 Se, Mi A1), nu m-au dezamăgit încă prea mult, incep mai nou să introducă chestiuni care mă enervează : unlock bootloader cu timp >15 zile, anti Roll backup tehnology pe pretenții de securitate, pai în curând mă scap si de ei , dacă insista cu tâmpenii )
Recent am butonat Mi8, a fost dragoste la prima revedere )
L-am lăsat cu face unlock on, dacă nu găsesc aia pin-ul 8 de 8, trebuie să-l reseteze și să mă caute prin Romania, fiind asociat pe contul meu Mi )
Telefonul face toți banii , are și minusuri fata de ce eram obișnuit (IRDA) , deoarece au integrat camere și sensori IRDA pentru unlock face, nu au putut pune și IRDA pentru IR , dar are NFC, charge wlan, charge rapid 4+ , trebuie charge separat cel din cutie e 3.0, are o camera testată de DxoMark la 99 cu puțin la egalitate cu S9+, deci ok la prețul lui real de ...325 euro (~1550 lei) și eventual TVA daca ai ghinion să nu apară ship DE/Spain
https://m.aliexpress.com/item/328815...d7a368a1IYBvkx
Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

Last edited by reflavius; 03-09-2018 at 22:25.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 20:27   #2324
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi A2 / Pocophone F1 stiu sa traga fotografii in format RAW?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2018, 22:33   #2325
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Suport direct nu are , eu pe Mi A1 nu pot , nu am acces , dar poți încerca să vezi la cineva care-l are ( Mi A2 sau Pocco F1), să instaleze și să folosească aplicația din market :
https://play.google.com/store/apps/d...nm.baconcamera
Sau

https://play.google.com/store/apps/d...oid.camera.pro

Detalii aici:
http://en.miui.com/thread-894417-1-1.html

Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2018, 21:21   #2326
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Trebuie sa gasesc un telefon bun pentru sotia mea, telefonul actual deja e destul de vechi si bateria nu mai tine cat ar trebui sa tina. Acum are Huawei P9 Lite versiunea de 16 GB. Telefonu acesta a fost destul de ok, inafara de faptul ca selfie-urile ies foarte ciudate, desi am dezactivat toate functiile de "beautification" imaginea e foarte procesata si e nasoala.

Mi A2 n-am avut ocazia sa il tin in mana, dar lipsa de NFC e asa un pic dezamagitoare. Adica, totusi, cat de mult costa NFC-ul? Nu il foloseste acum, dar se pare ca toate bancile isi fac aplicatie de platit cu telefonul, e doar o chestiune de timp pana o sa-mi ceara.

A doua chestie, tot foarte dezamagit am fost sa vad ca Mi A2 nu are jack de 3.5. Deja e penibil IMO. Neavand jack de 3.5, nu are nici radio ceea ce este un MUST HAVE. Ea foloseste radio-ul zilnic. Iar castile sunt "burner headphones" pentru ca accidentele se intampla relativ des si cateodata mai taie cate un rand de casti si daca trebuie sa casti cu usb c, e nasol. Asa, cu jack 3.5 gasesc o gramada de casti sony si panasonic la 20-35 lei care se aud acceptabil.

Moto X4 suna bine, ce nu-mi place este ca in acest moment este vechi si Moto a anuntat deja linia noua de telefoane cu Android One, deci asta e cam expirat. Mai sunt si bezelurile imense, dar macar are jack de casti si radio FM. Mai e si chestia ca procesorul e cam vechi, asta pentru ca telefonul in sine e cam vechi in acest moment.

Ar mai fi LG G6 care, desi depaseste bugetul cu 200 lei si e la fel de vechi ca Moto X4, a fost flagship la vremea lui si are camere foto foarte bune, jack audio, radio fm, usb tip c iar mai nou are si update-uri rapide. Plus ca, avand in vedere ca si eu am G6, stiu ce ii poate capul, calitatile si defectele. Daca il iau de pe amazon.de, e 1400 lei, deci ma incadrez si in buget. Cu toate astea, poate e un pic lipsit de inspiratie sa am acelasi telefon cu nevasta.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2018, 21:28   #2327
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Asta-i prea scump?!
Are radio și jack, nfc se pare că nu!
https://www.pcgarage.ro/smartphone/x...raphite-black/

Mai poți căuta un OnePlus 5 second, nu știu dacă are radio insa nfc și jack sigur!
https://www.olx.ro/oferta/oneplus-5-...n-IDbjshx.html
Sau 5t
Preț dubios, mic
https://www.olx.ro/oferta/oneplus-5t...m-IDbsLmL.html

Eventual mergi sa le vezi, ambele din Cluj! Dai AnTuTu, dacă trece ar trebui să fie ok!

Last edited by bmf; 05-09-2018 at 21:33.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2018, 21:33   #2328
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pocophone e prea mare. Incerc sa raman in zona de 5 - 5,5. 6,2 este deja mult mai mare. Da, mare prostie ca nu are NFC, era un telefon super pentru multi, inclusiv pentru mine.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2018, 22:54   #2329
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

De Mi A2 Lite si Huawei P20 Lite ce parere aveti?

Se pare ca Xiaomi Mi A2 Lite are si mufa de casti, si radio FM si baterie mai mare, respectiv de 4000 mAh.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2018, 22:55   #2330
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
Mai poți căuta un OnePlus 5 second, nu știu dacă are radio insa nfc și jack sigur!
Nu pot sa iau pentru nevasta 2nd hand. Pentru mine, probabil ca mi-as lua, dar pentru ea nu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2018, 23:39   #2331
tomkaten
Senior Member
 
tomkaten's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucharest
Posts: 802
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nokia 6 intruneste cam toate conditiile cerute de tine pentru sotie, si e la un pret f bun acum (750 lei la Garaj). Singurul dezavantaj e procesorul mai slab un pic, dar, in functie de modul de utilizare, i-ar putea fi suficient.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/n...sim-4g-silver/
tomkaten is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 00:07   #2332
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Motorola one power cica se lanseaza numai in India. Celalalt apare prin octombrie.
A2 lite mi se pare foarte ok si la un pret mult mai mic decat p20 lite plus ca are 4000 mah.Nu am mai apucat sa-l testez intrucat am cumparat p20 lite de la un amic la super pret.
P20 lite: la 6 dimineata l-am scos de la incarcat iar acum am 57 % baterie; utilizare medie (fara jocuri). Display decent, se misca fluent in toate aplicatiile, senzorul de amprenta si deblocarea prin recunoasterea fetei merg surprinzator de bine.
Are si mufa jack, usb c. Am dat 49 lei pe folie 5D si 49 lei pe un bumper misto. Castile din pachet sunt jenibile
Daca alegi xiaomi sa te uiti intai daca gasesti accesorii decente pt el. Daca ar fi sa le iau la pretul din magazin as alege xiaomi datorita pretului si a bateriei mai mare.
__________________
Get inline™
muff is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 00:22   #2333
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by tomkaten View Post
Nokia 6 intruneste cam toate conditiile cerute de tine pentru sotie, si e la un pret f bun acum (750 lei la Garaj). Singurul dezavantaj e procesorul mai slab un pic, dar, in functie de modul de utilizare, i-ar putea fi suficient.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/n...sim-4g-silver/
Mi se pare ca Mi A2 lite la 50 lei mai mult ofera mult mai multe, plus ca e cu un an si jumatate mai nou, plus ca e Android One si va avea update-uri multe.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/x...oid-one-black/
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 06:32   #2334
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lumea trebuie sa inteleaga ca exista doar OnePlus si Xiaomi, restul sunt glume proaste si mai ales, scumpe, rau.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 07:27   #2335
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lmao.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 07:31   #2336
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Si eu as merge tot pe Mi A2 Lite
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2018, 08:50   #2337
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Lumea trebuie sa inteleaga ca exista doar OnePlus si Xiaomi, restul sunt glume proaste si mai ales, scumpe, rau.
Lumea trebuie sa inteleaga ca esti dus rau cateodata.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2018, 04:11   #2338
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Mi se pare ca Mi A2 lite la 50 lei mai mult ofera mult mai multe, plus ca e cu un an si jumatate mai nou, plus ca e Android One si va avea update-uri multe.

https://www.pcgarage.ro/smartphone/x...oid-one-black/
Cu riscul de a ma repeta....Ai tinut in mana un Redmi Note 5 ? Dar un Mi Note 3? Acei 5.9" sunt fix cat trebuie, merita sa tii in mana ta un unul dintre ele , încearcă si te vei convinge, știu 2 femei care folosesc Note 5 Pro (una zice că-i place mai mult că S8-ul ciobit de asfalt), iar celălalta super incantata și ea de el, eu doar le-am făcut upgrade la Miui 10, care e ce trebuie Deci 2 tipe, sunt foarte mulțumite de cele 2 telefoane!!! (ambele Note 5 Pro, unul black de 64gb, altul hauriu de 32gb) .Găsești accesorii ok pentru ele pe mobiledirect.o sau gsmnet.ro

Ce mai au ok cele 2 telefoane, suport dual 4G boot on sim, adica volte pe sim1/2 si date 4G pe sim 1/2 simultan, asta datorita chipset 636, 660, mai stie asta si 845

Iar Mi Note 3 este fratele mai mic al lui MI6 ce l-am avut până acum 8 luni, foarte ok dpdv al dotărilor : baterie, sensor optic, opțiuni: nfc , IRDA,* BT 5 cu LE, dă-l in plm de jack de 3.5, e depășit la fel și FM radio! Ai net gârla via cartela, servicii streaming.media net superioare radio FM, ai și din alea pe aplicație gen TuneinRadio din market, Zonga, Spotify, important e BT 5 și LE , cu căști din astea ai aptxHd net superior rahatului de jack audio !*

https://www.maxmania.ro/produse/cast...sport-red.html

Bafta!


Produse:
Redmi Note 5 (872.02 lei):
https://www.pcgarage.ro/smartphone/x...-charge-black/

Mi Note 3 (1338.59 lei)
https://www.pcgarage.ro/smartphone/x...-camera-black/

Last edited by reflavius; 07-09-2018 at 04:34.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2018, 07:48   #2339
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mi Note 3 nici nu-l pot lua in serios pentru ca Xiaomi a avut grija sa-i scoata chestiile foarte utile gen jack de casti si radio FM.

Redmi Note 5, comparat cu Mi A2 Lite iese un pic mai prost, printre dezavantajele lui Note 5:
-software MIUI
-Nu este Android One
-este mai mare, fizic
-este usor mai scump

https://www.gsmarena.com/compare.php...te-5,a2-lite,*
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2018, 09:18   #2340
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

[QUOTE=reflavius;594381], cu căști din astea ai aptxHd net superior rahatului de jack audio !*

Lmao, exceptand partea in care alea sunt compatibile aptX si nu aptX HD, jack-ul este irreplaceable, mai ales cand vorbesti cu o persoana ce detine un produs cu, quad dac integrat (@mbc).





Sent from my LG-H930 using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Probleme android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 23 19-05-2012 00:05
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 3321

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.