lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-11-2012, 23:54   #1
johny2222
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Default Parola in Bios la Laptop Acer

Salutare tuturor varul meu si-a achizitionat recent un laptop Acer care a venit insotit fara sistem de operare,el nestiutor fiind in ale instalarii sistemului de operare a intrat in bios si din greseala fara sa vrea a parolat Hard Disk-ul.Am rugamintea userilor care au avut probleme asemanatoare si au reusit sa rezolve problema fara un service autorizat sa ma ajute si pe mine pentru a remedia problema.
johny2222 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2012, 00:07   #2
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

Nu vreu sa fiu rau, insa suna a laptop ciordit.
Old 15-11-2012, 08:44   #3
BlackLoTuS
Senior Member

BlackLoTuS's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

Send a message via Skype™ to BlackLoTuS

Quote:
Originally Posted by i860 View Post
Nu vreu sa fiu rau, insa suna a laptop ciordit.

+1

PS.Da de unde..A picat din camion pe autostrada dinspre Franta spre Romania, la kilometrul 846.
Old 15-11-2012, 11:42   #4
johny2222
Member

Nu este deloc furat,a fost cumparat din magazin doar ca varul meu nu se pricepe la calculatoare sau laptopuri si a intrat in Bios punand parola pe hard disk.Apasand acolo pe butoane nu stie ce parola a pus,la trimis la garantie dar acolo sa trezit cu anularea garantiei.
Old 15-11-2012, 11:59   #5
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Prostii frate, nu se anuleaza garantia pt. asa ceva.. =)) Tu te auzi ce vorbesti?
madalin is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2012, 12:09   #6
johny2222
Member

madalin chiar i-au anulat garantia pe motive nereale adica au spus cei de la service ca a fost scapat laptopul si chestii de genu.Dar laptopul nu a fost scapat deloc doar ca varul meu la parolat in rest nimic
Old 15-11-2012, 15:36   #7
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Pai si cum au demonstrat ei ca a fost scapat? Du-te la OPC, sari pe ei, nu-i lasa asa.

Pentru scoaterea parolei, incearca sa scoti bateria de la laptop si sa tii apasat butonul power vreun minut. Multe laptopuri nu au baterii secundare si se elimina astfel parole sau setari.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2012, 16:00   #8
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Daca nu reusesti nicicum cu parola, exista serviciu Acer de resetare a parolei. Trebuie sa ai documentele de cumparare.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2012, 16:25   #9
johny2222
Member

Cand va ajunge la mine laptopul voi vedea de pot face cu el,am auzit ca cu Hiren’s BootCD s-ar putea rezolva problema.
Old 15-11-2012, 16:30   #10
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Pare scăpat că probabil s-a zgâriat puțin căzând din camion

Hiren's BootCD nu are cum să te ajute pentru că are 99% utilitare care funcționează după boot. Cele 1% utilitare care se referă la BIOS sunt mult prea complicate pentru majoritatea oamenilor, chiar și de pe aici.
Old 15-11-2012, 16:59   #11
ferdasyn
Member

ferdasyn's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

a parolat hdd ul sau bios ul? Pina la urma ce sa paroleze pe hdd daca nici macar nu a ajuns sa-i instaleze sistem de operare probabil ca hdd ul e inca raw, nu are nici partitii nici mbr, nimic. Daca ar fi precum spui adica parolare de (date) de pe hdd si nu te intereseaza datele de pe el si nici partitiile atunci scoti hdd din laptop si il legi la un comp normal (si conectorul pt sata si cel pt alimentare sint la fel cu cele de la sistemele desktop) si stergi tot ce e pe hdd,partitii si mbr eventual ii dai un LLF si ai rezolvat-o cu hdd -ul. Insa cel mai probabil nu e vorba despre asa ceva, cel mai probabil fie s-a parolat accesul spre hdd fie s-a pus parola pe accesul la bios, iar asta e deja altceva si hdd ul nu are nici o treaba pentru ca nu pe el se stocheaza nici parola de bios nici cea de acces spre hdd/ssd, ele fiind stocate cel mai probabil pe un chip dedicat (altul decit cel de bios) aflat pe placa de baza. Mai nasol ar fi sa fie nevoie de inlocuirea acelui chip in care se pastreaza aceste parole. Daca e precum zice mbc si exista service Acer pt resetare a parolei atunci ar trebui luata legatura cu ei si vezi ce rezolvi. Eu insa as cauta intre timp si un manual de service pentru modelul respectiv, poate exista vreo modalitate de a se reseta parola de pe placa de baza a laptopului, din vreun jumper, din niscavai pini, scurt intre 2 paduri etc, asta daca tot i-a anulat garantia si deja poti umbla in laptop.
Oricum e destul de ciudat sa iti faca anulare de garantie pe motiv ca a fost scapat pe jos cind el a fost pur si simplu parolat din greseala de un nestiutor. I s-a facut anulare de garantie cu clientul de fata sau laptopul a fost preluat in service de un reprezentant de vinzari iar decizia de refuz s-a luat in alt loc? In cazul asta e un abuz, lcientul nefiind instiintat la predare despre ce se va intimpla, aviz de transfer s-a facut la preluare?
In certificatul de garantie se specifica cumva in mod expres ca orice problema de acest tip duce la pierderea garantiei iar cumparatorului i se va face automat refuz/anulare de garantie in cazul in care se va prezenta la service cu o astfel de problema? Ar trebui sa faci totusi o vizita la OPC ca sa intrebi daca se intrunesc conditile unei reclamatii pentru ca s-a facut anulare de garantie pentru o problema inventata (scaparea pe jos) si nu refuz pentru o problema reala constatat a fi fost cauzata din vina clientului. Pina la urma clientul are dreptul la garantie chiar si cu el parolat daca asta a vrut el de la acel laptop. E "placerea" lui sa si-l tina parolat, si sa il foloseasca astfel pe toata periooada garantiei si asta nu il indreptateste pe acel tehnician de service sa ii faca anulare de garantie poate cel mult sa-i faca refuz de garantie daca nu se intrunesc conditiile stipulate in certificatul de garantie pentru preluare si rezolvare, iar defectul reclamat e din vina clientului. Abia in momentul in care s-ar proceda la ruperea sigiliului fabricantului garantia ar fi fost nula din vina clientului chiar daca desigilarea s-a facut la cererea clientului pentru un defect cauzat de nestiinta lui, rezolvarea problemei facindu-se sub auspiciile service-ului post garantie (daca el este asigurat) contra cost.

De la ce magazin a fost cumparat laptopul ? Cumva de la vreun Altex/Flanco/Domo? Nu m-ar mira pentru ca imi suna a laptop vindut de o firma care nu face decit o preluare preliminara in service, certifiicarea ca acel produs se califica pentru procedura de service fiind luata de altcineva in alta locatie (poate chiar alta firma agreata pentru service).
Succes, sper sa o rezolvi cumva,
cordial, ferdasyn.

Last edited by ferdasyn; 15-11-2012 at 17:47. Reason: completari
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2012, 17:45   #12
gabrielpost
Senior Member

gabrielpost's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost

am si eu un prieten care a cumparat un laptop furat....tot acer...tot parolat din bios...ca sa reinstalez windows am scos hdd-ul din el,l-am bagat in alt laptop si am instalat win...dupa,am pus hdd pe el si am instalat driveri si toate alea....am incercat sa scot bateria de pe placa de baza dar e lipita si nu m-am mai complicat sa dezlipesc firele...
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2012, 20:27   #13
MoRRiS
Member

MoRRiS's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by johny2222 View Post
Cand va ajunge la mine laptopul voi vedea de pot face cu el,am auzit ca cu Hiren’s BootCD s-ar putea rezolva problema.

Scoate hard-ul din el si conecteaza-l pe un alt pc. Pune-i un Windows 7 pe el, fara drivere. Reconecteaza hard-ul inapoi pe laptop, apoi cauta un bios pentru versiunea de Acer pe care o ai si rescrie-i bios-ul.
Old 21-11-2012, 12:52   #14
kppus
Senior Member

kppus's Avatar

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Cauta pe gogu mai bine ca sunt niste programe care te pot ajuta
kppus is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2012, 13:25   #15
iulli
Ancient friend

iulli's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

Imposibil sa nu fie pe Hiren's ceva utilitar pentru asta.

LE: Numa' cate-s: http://www.hirensbootcd.org/hbcd-v152/
BIOS 3.20: A powerfull utility for bios and cmos (Dos Freeware).
BIOS Cracker 5.0: BIOS password remover (cmospwd) (Dos Freeware).
BIOS Utility 1.35.0: BIOS Informations, password, beep codes and more (Dos Freeware).
ATAPWD 1.2: Hard Disk Password Utility (Dos Freeware).
BIOS Master Password Generator: Collection of password generator tools to reset BIOS Power on Password / Administrator password on Acer, Compaq, Dell, Fujitsu Siemens, Sony, Hewlett Packard, Phoenix, Samsung and other generic brand Laptops (Windows Freeware).

Last edited by iulli; 21-11-2012 at 13:27.
iulli is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2012, 17:42   #16
kppus
Senior Member

kppus's Avatar

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Sunt si pe youtube cateva exemple care te pot ajuta.
kppus is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2012, 18:04   #17
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Lol, voi tot scrieti dar johny2222 e la politie acu' =)))) Le arata alora cum a resetat biosu'
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-2012, 19:18   #18
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 520 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Cele 1% utilitare care se referă la BIOS sunt mult prea complicate pentru majoritatea oamenilor, chiar și de pe aici.
Amin to that.
Mi-am zis ca "doar nu sunt atat de prost incat sa nu dau de cap macar unuia".

Concluzia: sunt, deci exist
Old 15-12-2012, 15:33   #19
johny2222
Member

salut baietii am revenit sa va spun ce sa intamplat in legatura cu laptopul parolat din bios,varului meu i sau dat banii inapoi pentru laptop,dupa ce a facut o sesezare la protectia consumatorului.
Old 18-12-2012, 21:18   #20
ferdasyn
Member

ferdasyn's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Ma bucur ca s-a rezolvat cu ajutorul OPC-ului, pina la urma acea anulare de garantie pe un motiv fabricat de ei era un abuz si o incalcare grosolana a drepturilor de cumparator, oricit de habarnist fusese acel om. Ma bucur sa mai vad asa din cind in cind si cite un lup mincat de oaie
Cordial,
ferdasyn
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules