lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-07-2014, 18:35   #1
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default Digi Mobil - calitate | plusuri | minusuri

Avand in vedere oferta Digi Mobil recenta, dar si unele rezerve pe care unii dintre noi (inclusiv eu) le avem in legatura cu calitatea serviciului, am deschis acest thread pentru a aduna toate impresiile intr-un singur loc.

Avand in vedere ca la sfarsitul anului imi expira obligativitatea de contract cu Orange, sunt foarte interesat de a trece la Digi Mobil. Cu toate acestea, as vrea sa stiu urmatoarele:

-Ce semnal este in zonele urbane? Ma intereseaza atat cate linii de semnal aveti, cat si valoarea exacta (in About Phone > Status la Android, in dbm).
-Cat de des trece pe Vodafone (Digi Mobil R)?
-Se intrerupe convorbirea la trecerea pe Vodafone?
-Ce viteza masurata are netul pe telefon?
-Vi se intampla sa va sune lumea si sa nu aveti semnal deloc?

Merci. Orice completari la obiect sunt binevenite.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 18:45   #2
Snowbawls
Ancient friend
 
Snowbawls's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucuresti
Posts: 943
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tocmai l-am trecut pe frati-miu saptamana aceasta pe abonamentul meu de RDS, Digi Mobil Optim Nelimitat, cel de 5 euro.
A venit cu portare de la Orange.

(E si un fel de test ptr. mine, dar pe pielea lui, ca sa stiu ce fac eu pe viitor. hihi)

Ei bine, zona Tineretului, Calea Vacaresti (Timpuri Noi) - relativ aproape de centrul Bucurestiului si pot sa-ti spun doar atat pana acum:

- in primele 2 zile i s-au consumat cei 100mb de internet in regim de roaming ptr. ca 95% din timp, in Bucuresti!!!!!, a prins doar DigiMobilR. Are un Iphone5. Daca dezactiva roamingul din telefon, prindea in continuare semnal de telefonie, dar cucu internet. Ciudat. Foarte rar a prins DigiMobil si atunci, intr-adevar, ii mergea internetul. In rest, in casa pe WiFi.
- cu semnalul zice ca n-a avut probleme, nici la metrou, nici la Buftea, nici la Bragadiru, nici la P-ta Romana. Acum eu nu l-am urmarit sa stiu exact cat de des a facut schimbarea intre DigiMobilR si DigiMobil, dar din spusele lui n-a avut dead-zones sau signal drops in convorbiri, nici cand era in miscare.

Overall eu sunt dezamagit, dar, repet, nu am experimentat pe pielea mea. Sunt doar parerile fratelui. Concluzia initiala este ca "internetul nelimitat" este FIX 0 avand in vedere ca marea majoritate din timp esti in regim de roaming si atunci ai "limita" de fapt.

Mai astept 1-2 saptamani sa vad daca-i convine sau nu, daca se impaca cu ideea sau poate se mai schimba ceva, daca nu, probabil ca ma duc si ii anunt cu zambetul pe buze "Reziliem de buna-voie sau facem o vizita la ANPC?"

Revin cu alte informatii daca mai primesc.
__________________
- Not to brag, but I've got the latest quad core HHD, my megabytes are 60 Ghz, my wireless RAM is Pentium, I can run websites on my BIOS and blog on my desktop, my GUI is like faster than yours, and I've got the best chipset - over 1 terabyte! Eat it, noob.
Snowbawls is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 18:57   #3
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bun thread, sticky de la mine.

As vrea sa aprofundeze posesorii cum stau cu:

-semnalul
-cantitatea de date consumata in roaming
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 19:22   #4
fanE3d
Senior Member
 
fanE3d's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Bucuresti
Posts: 439
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to fanE3d
Default

Eu mi-am portat numarul de Orange pe Digi in aprilie si nu regret. Au fost si inconveninete temporare LA INCEPUT pe care le-am expus pe forum (imposibilitatea O SINGURA DATA de a realiza apeluri in zone cu acoperire buna cateva zeci de minute, viteza anemica pe net, iesirea intarziata din roamingul cu Vodafone), dar si probleme mai recente, cum ar fi faptul ca in decursul unei zile intregi nu am putut contacta nici un operator pentru a-mi anula o comanda la un telefon despre care urma sa mai primesc vesti in alte 5 zile (livrare poimarti). Apoi, a trebuit sa caut pe net cum se configureaza Moto G pentru traficul de date pe Digi, dar asta e o exceptie datorata telefonului, nu retelei in sine.
Avand in vedere ca preturile abonamentelor DigiMobil sunt rizibile, pretentiile nu ar trebui sa fie mari. Ceilalti operatori au inca servicii mai bune, acoperire mai buna, dar eu am preferat sa fac economie.
__________________
-----------------------------------------------
"Nimic nu e firesc, firesc ar fi sã nu fie nimic"
fanE3d is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 19:35   #5
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Merci Snow pentru informatii. Merci Monstru pentru sticky.

FanE3d, nu e vorba de a avea pretentii prea mari sau ceva, ci e vorba de a face o alegere informata. De exemplu, pentru mine, pretentia suprema este sa nu se intample sa nu pot receptiona/initializa apeluri dintr-un motiv sau altul. Daca pierd sau enervez un client pentru ca nu ii pot raspunde la telefon sau se aude prost la telefon, prefer sa platesc in continuare 100 lei pe luna la Orange. Dar, daca, pe de alta parte, absolut totul e ok cu convorbirile (reteaua Vodafone e buna) iar problema e doar cu traficul de date, ar fi probabil ok din punctul meu de vedere, presupunand ca problema nu e extraordinar de mare, gen 2-3 ore din zi sta in retea si restul in roaming. Acesta ar fi un produs beta
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 19:52   #6
fanE3d
Senior Member
 
fanE3d's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Bucuresti
Posts: 439
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to fanE3d
Default

Eu ies des din Bucuresti si strabat toata tara. Semnalul pe Digi e bun in toate orasele si chiar prin comune, dar lipseste pe multe drumuri nationale si autostrazi. Traficul de date e jalnic, dar stabil pentru cineva care doreste doar sa vada mail-urile de firma in timp real cand e pe drum. Calitatea auditiei in conversatie este buna, chiar si cand acoperirea e slaba. Nu mi s-a intamplat sa nu fiu auzit sau sa se intrerupa apelul niciodata, chiar si la comutarea in sau din roaming. Cei care au probleme de acest gen ar trebui sa ia in calcul si limitele anumitor telefoane.
__________________
-----------------------------------------------
"Nimic nu e firesc, firesc ar fi sã nu fie nimic"
fanE3d is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 20:56   #7
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu pot să îți confirm că tot traseul Nadlac, Arad, Deva, Sibiu, Pitesti, București, Constanța am internet Digi fără întreruperi.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 21:16   #8
rigOr mOrtis?
Member
 
rigOr mOrtis?'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 206
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca folosesti mult datele mai bine ramai pe orange.
Mai multe detalii gasesti pe softpedia.
rigOr mOrtis? is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 21:44   #9
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu acum fix un an m-am ratoit la orange si mi-am incheiat un contract de 8 ani la ei pt un contract de 10 lei la digi Dupa 5 luni de folosire am trecut iar pe Orange. Singurul lucru negativ pe care il pot spune e ca in unele locuri nu aparea nici o linie de semnal, si asta in locuri comune, gen de ex policlinica de ginecologie din Oradea, sau prin unele magazine la mine in oras... adica exact cand voiam sa fac ceva cu telefonul, nu aveam net pe el.
Pe atunci nu era cu roaming, asa ca nu stiu cum e acum. Cert e ca am renuntat la ei din cauza semnalului si eventual din cauza ca toti din familion erau inca pe orange si atunci nu era chestia aia cu nelimitat in orice retea. Cert e ca nah, cum e acum la 5 EUR...
Acum sunt pe orange, 1GB de net si ceva minute la 15 EUR. Sa vedem cum evolueaza threadul, ca o sa imi expire contractul peste cateva luni si poate mai incerc o data.

Cert e ca daca esti fortat sa fii pe 3G mereu si nu ai semnal bun, bateria nu o sa fie prea incantata. Pe orange imi place ca atunci cand sunt pe langa wifi, fac switch pe 2G si stau mai relax cu bateria.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 22:12   #10
rigOr mOrtis?
Member
 
rigOr mOrtis?'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 206
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

alinescoo, cand intri in ultimile 3 luni de contract poti obtine de la orange nelimitat national la 10 euro si 2gb.
rigOr mOrtis? is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 22:15   #11
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

What year is this? Cine mai face switch intre 2g si 3g? Plus ca pe 2g nu ai hd voice

Nexus 5 il incarc o data la 2 zile, tot activat, inclusiv 4g (dar merge pe 3g) si e totul ok. Da, ar fi nasol daca din cauza semnalului slab ar trebui sa incarc telefonul zilnic.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 22:33   #12
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Am digimobil de mai bine de 1 an pe un galaxy nexus. Semnalul este relativ ok in orase si zonele limitrofe acestora ... dar nu peste tot. Am fost pe la niste rude la s l o b o z i a ( la vreo 5 km de oras) si semnal _|_ ! Deci zona baraganului, camp cat vezi cu ochii fara nici un fel de obstacol de relief sau alte chestii care sa altereze semnalul.

Internetul mi se pare ca este de 2 lei chiar si in oras. In paralel am si abonamentul orange .. lumia 625 (tigru 16, putin modificat la fidelizare pentru ca sunt de vreo 10-12 ani la ei si am nelimitat tot..). Le-am tinut pe ambele pentru teste mai mult. Nu exista termen de comparatie intre orange/vodafone si digi. Digi sunt inca la inceput de drum si mai au de lucru la infrastructura. Personal bag in aceeasi oala digi si cu cosmote-ul (aia alte bombe ..) pentru ca si aia au lacune cat casa poporului atat pe semnal cat si pe internet.

Last edited by Seatpower; 26-07-2014 at 23:40.
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2014, 23:36   #13
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Foarte bun threadul asta maine ales ca ma gândeam serios sa ma portez pe digi. Trebuie sa intreb cativa prieteni din zona sa aflu mai multe.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2014, 00:26   #14
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
In paralel am si abonamentul orange .. lumia 625 (tigru 16, putin modificat la fidelizare pentru ca sunt de vreo 10-12 ani la ei si am nelimitat tot..)
Putin offtopic, desi sunt antena la ce discutati pentru ca vreau sa schimb providerul sau sa raman la acelasi (orange si voda).
Ai si internet si international, ambele nelimitate, fix/mobil intamplator?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2014, 08:57   #15
fanE3d
Senior Member
 
fanE3d's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: Bucuresti
Posts: 439
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to fanE3d
Default

Apelurile internationale pot fi limitate la cateva sute de minute sau pot fi nelimitate daca ai abonamentul de 5 euro, pe fix si pe mobil. Nu se face diferenta intre apeluri interne si externe. TOTUSI, nu e gratuit in orice retea din orice tara! Am avut gratuitate in retele din Germania, Italia si Grecia. Sigur nu am si pe Republica Moldova ori alte tari din categoria asta. Exista pe pagina DigiMobile niste informatii, dar si un test de tarifare in functie de numarul apelat.
Nelimitat si nu prea...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_2014-07-27-08-36-17.jpeg
Views:	1081
Size:	231.8 KB
ID:	44713  
__________________
-----------------------------------------------
"Nimic nu e firesc, firesc ar fi sã nu fie nimic"
fanE3d is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2014, 11:36   #16
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Putin offtopic, desi sunt antena la ce discutati pentru ca vreau sa schimb providerul sau sa raman la acelasi (orange si voda).
Ai si internet si international, ambele nelimitate, fix/mobil intamplator?
Cred ca discutia este in mare parte despre calitatea serviciilor oferite de RDS nu care provider are outele mai mari .... nu? In primul rand nu merg afara decat de 2 ori pe an vreo 3 saptamani adunate in ambele calatorii.

Si da, am internet nelimitat pe abonamentul ala free de la digi iar convorbiri nu stiu si nici nu ma intereseaza cate am in cond in care pe orange am nelimitat. Ma repet le-am folosit in paralel aproape 1 an

Planul lor de marketing este indraznet cu acele tel de ultima generatie in rate nush ce sa zic. Citeam pe hd satelit (facebook) ca a intrat de curand in vigoare acel acord intre ei si vodafone pt folosirea retelei alora in locurile unde rds nu are acoperire.

Din punctul meu de vedere in momentul de fata nu as renunta la orange sau vodafone daca as avea pentru digimobil. Sunt inca la inceput de drum asa cum am mai spus ... mai este mult de lucru de la infrastructura pana la calitatea serviciilor bla bla.
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2014, 08:17   #17
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

Un ss fresh direct de pe tron , stiu nu e za best dar e suficient pt mine la banii pe care ii dau .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_2014-07-28-08-05-40.png
Views:	1105
Size:	496.4 KB
ID:	44730  
parpales is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2014, 22:43   #18
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e vorba de Digi Mobil, dar e legata de acelasi furnizor de servicii: astazi renunt in mod oficial la serviciul de stocare Digi Storage. Prea multe erori, prea multe aiureli. E ieftin, dar mi se pare inacceptabil sa ai erori fara nici un fel de explicatie si nici un fel de solutie pentru rezolvare. Am descoperit ca de vreo o luna nu mai facea backup deloc.

Pentru moment trec la Google Drive, nu-mi convine faptul ca am o gramada de chestii google, dar dropbox este prea scump pentru moment si daca tot am zis ca imi fac backup online, sa fie backup online.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2014, 23:32   #19
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mai cumpărai azi câteva HDD-uri din alea la 50 lei și făceai un mini NAS și îl țineai într-o locație convenabilă eventual.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2014, 23:34   #20
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am luat 4 HDD-uri, dar nu despre e vorba, pot sa iau HDD-uri cate trebuie. Problema este ca, daca imi ia foc casa si se duce pe apa sambetei tot, asigurarea va plati (sper) pentru casa si eu imi pot recupera shit-urile din cloud. La faza cu mutarea HDD-ului intre locatii, mai bine nu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Service reballing de calitate in Iasi fubu Notebooks & netbooks 9 31-01-2013 12:17
sunet onboard de calitate mbc Placi de baza 2 26-04-2011 11:39
Problema calitate imagine in 3d la nvidia 560 arisrss Placi video 17 18-02-2011 00:25

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3499

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.