lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-06-2017, 18:50   #1
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default Problema Android

Detin un Asus Zenfone 2 (ZE551ML).Este normal sa fie la utilizarea androidului(baterie) la 112%?De 2 zile este asa iar bateria se descarca foarte repede.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20170611-184344.jpg
Views:	332
Size:	293.1 KB
ID:	59250  
trancem is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2017, 19:30   #2
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Incearca o resetare din fabrica, eventual un firmware reflash daca pagina producatorului are asa ceva. Curata dalvik cache.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2017, 23:54   #3
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am avut si i-am dat retur dupa 2 saptamani, e o mizerie de telefon, am incercat orice este posibil pe el sa-l fac sa mearga, orice problema am avut s-a reparat dar intotdeauna exista una si era nasoala, adica ca atomul ala de ***** suge bateria mai rau decat i o .....

Ca idee, baga ultimul update de soft obligatoriu, apoi hard reset din recovery, wipe tot, descarci telefonul la zero, il incarci inchis, nu umblii la el deloc la ecran (ai led de notificare si-ti dai seama cand e incarcat), descarci bateriea la zero si repeti ciclul de 4-5 ori in uz normal si atunci incepe sa se calibreze bateria, mie mi se stingea cand ajungea la 20% sau 10% pana s-a calibrat mizeria.

Chiar si dupa ce reusesti sa calibrezi bateria o sa observi ca peste noapte zboara bateria aproape cam 15-20% indiferent de cum il setezi (exceptie oprit) pt ca intel, iar la o scurta butonare de o ora pe net esti la jumatate de baterie, se incinge aiurea si tot asa.

Are un specs de invidiat pe foaie insa un moto G4 se pisa pe el la ani lumina ca idee, daca ii pot da retur indreaptate spre altceva, if not my so sorry.

Asus nu o sa mai iau niciodata ca telefon la fel cum nici philips nu mai iau in materie de ecrane si tv.

Last edited by agarici cu pedale; 12-06-2017 at 00:02.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 00:18   #4
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Am avut si i-am dat retur dupa 2 saptamani, e o mizerie de telefon, am incercat orice este posibil pe el sa-l fac sa mearga, orice problema am avut s-a reparat dar intotdeauna exista una si era nasoala, adica ca atomul ala de ***** suge bateria mai rau decat i o .....

Ca idee, baga ultimul update de soft obligatoriu, apoi hard reset din recovery, wipe tot, descarci telefonul la zero, il incarci inchis, nu umblii la el deloc la ecran (ai led de notificare si-ti dai seama cand e incarcat), descarci bateriea la zero si repeti ciclul de 4-5 ori in uz normal si atunci incepe sa se calibreze bateria, mie mi se stingea cand ajungea la 20% sau 10% pana s-a calibrat mizeria.

Chiar si dupa ce reusesti sa calibrezi bateria o sa observi ca peste noapte zboara bateria aproape cam 15-20% indiferent de cum il setezi (exceptie oprit) pt ca intel, iar la o scurta butonare de o ora pe net esti la jumatate de baterie, se incinge aiurea si tot asa.

Are un specs de invidiat pe foaie insa un moto G4 se pisa pe el la ani lumina ca idee, daca ii pot da retur indreaptate spre altceva, if not my so sorry.

Asus nu o sa mai iau niciodata ca telefon la fel cum nici philips nu mai iau in materie de ecrane si tv.
Multumesc frumos pentru sfaturi.retur nu mai am cum sa il dau.L-am cumparat acum 3 luni.Per total sunt foarte multumit de el.Singura problema este autonomia(de la inceput sugea curent iar dupa mai multe cautari am aflat ca de vina este procesorul) dar acum e prea de tot.Il incarc de 2x pe zi 😡😡.

Voi incerca sfaturile de mai sus sa vad daca este vreo schimbare(daca nu il marit).
trancem is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 00:33   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Imi pare rau sa aud asta.

Nu uita sa faci bkp la date inainte.

Sincer nu reuseam sa ma duc la munca si sa ajung acasa cu el decat la limita, vorbeam cam 3 ore lejer la el si n-am mai rezistat si l-am dat + ca agata aiurea la ce monstru de hw are because asus UI de 2 lei.

Fa-l sa fie okeish si scapa de el, just my 2 cents
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 06:55   #6
Ghidusu
Member
 
Ghidusu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: langa Constanta
Posts: 169
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Ghidusu
Default

Daca te pricepi sa pui un custom rom ai sa vezi ca telefonul nu este asa rau eu am pus unui prieten Resurrection Remix-N 5.8.3 https://forum.xda-developers.com/zen...5-8-0-t3507247 si Holo Kernel https://forum.xda-developers.com/zen...ernel-t3443689 pe acelasi telefon si este multumit, daca nu asculta sfatul lui agarici cu pedale si scapa de el ca altfel o sa iti scoata peri albi.
__________________
My Precious:CPU Intel 13th Gen i5-13400F, MB Gigabyte B660M DS3H DDR4, Kingston Fury 32 GB DDR4-3200, AMD Radeon RX 7800 XT, Disk Drive KINGSTON SKC3000SK 1024GB, Disk Drive WDBLACK SN770 2TB, Sursa Corsair RM1000e, Keyboard RedDragon K590-RE, Mouse Razer Basilisk X, Monitor LG UltraGear 32" 32GN650

Last edited by Ghidusu; 12-06-2017 at 06:58.
Ghidusu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 08:04   #7
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cel mai probabil ai un wakelock care nu-l lasa sa intre in deep sleep, caz in care comportamentul e "normal". Schimba-i ROM-ul cum zice Ghidusu mai sus, si apoi o sa ai mai multe optiuni de customizare (inclusiv sa folosesti Wakeblocker-e).
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 21:48   #8
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nah, e problema de procesor inside, intel atom / intel fail, e prost pe power consumption orice i-ai face, oricate custom romuri ai pune tot meh e produsul, timp pierdut o tona si nervi pentru ce ? Ca sa-l faci sa mearga decent cand la aproape aceasi bani ai alt produs mai bun out of the box.

Omul are garantie la el, cel mai probabil il va lasa asa si-l va vinde cu garantie, cel mai deranjant la asus zenshit e ca au o bulina pe spate alba care in cel mai mic contact cu umezeala se inroseste si pierzi garantia, cel mai retard mod posibil .
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 10:19   #9
trancem
Member
 
Join Date: Feb 2017
Location: Brasov
Posts: 61
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Revin cu rezultatele.Multumesc in primul rand celor care mi-au raspuns la problema.

Am incercat sfatul lui agarici cu pedale.Am dat resetare,wipe cache si l-am incarcat de 3x inchis.Per total am castigat in jur de 15% baterie.Tot nu este satisfacator.Am instalat si ultimul firmware de pe siteul Asus si la fel.Custom firmware nu vreau sa ii pun pentru ca voi pierde garantia.Singura solutie este sa il vand.
trancem is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 12:38   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dap, marja de castig e undeva la 15-20% maxim de baterie la calibrare care oricum nu e cine stie ce fiindca atata pierde pe noapte, nu ai cum sa faci o zi cu telefonul in conditii normale de functionare, intotdeauna ajung cu bateria in curul gol acasa.
That's sad.
Custom sau scap de el, eu am scapat imediat ca era prea mare stresul.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare tel Android mbc Telefoane mobile si alte gadgeturi 3539 07-11-2023 10:45
Intrebari OS Android [Wanted] Telefoane mobile si alte gadgeturi 124 06-04-2015 18:50
Problema External Storagespace Left (Android) morpheu Telefoane mobile si alte gadgeturi 3 18-10-2013 15:12
Aplicatii Android Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 76 16-10-2013 21:09
Android Benching ala rheu Overclocking & benchmarking 3 04-10-2010 21:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,119
Total Online: 3978

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.