lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-02-2021, 01:10   #1
LAB501
News bringer
 
Join Date: May 2012
Posts: 4,485
Mentioned: 4 Post(s)


Default Review ? Asus ROG Strix Scar 17 G733QS ? AMD Ryzen 9 5900HX & Nvidia GeForce RTX 3080

Asus ROG Strix Scar 17 G733QS   In urma cu doua saptamani am discutat despre lansarea noilor procesoare AMD Ryzen 5000 Mobile, despre placile grafice Nvidia RTX 3000 Mobile, precum si despre noile procesoare Intel Tiger Lake H. In acest scop, am testat trei laptop-uri, mai precis ASUS ROG Flow X13 GV301, ASUS TUF Dash […]

More...
LAB501 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2021, 21:52   #2
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pagina 2:

Quote:
Porturi 3 x USB 3.2 Gen 1, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Thunderbolt 3, Display Port, Power Delivery), 1 x HDMI, 1 x Audio In/Out, 1 x RJ45
Nu are...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2021, 23:11   #3
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Asa e. Are USB 3.2 Gen 2, 10Gbps, PD si Display Port, dar nu TB3 per se. Amd....
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 12:32   #4
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aici e direct Asus. Nu AMD.

Ca fapt divers, nici modelul anterior (G732) care era pe Intel nu a avut Thunderbolt.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 12:51   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Wait, what? De ce sa nu aibe pe Intel? S-au zgarcit la cablu / certificare?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 13:15   #6
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru că Asus. Pentru că nu a fost model la care să nu saboteze ei ceva...

La G732 a fost ceva de genul: "Noi am făcut un laptop de gaming, nu de conectat prostii pe Thunderbolt".

La G733 nici nu au mai avut nevoie de scuze, că na, AMD.

În schimb au bulit framerate-ul, tot ce trimite placa video este trimisă și procesat de Optimus basic. Dacă vrei max FPS din placa video trebuie să o conectezi doar pe USB-C la un monitor extern, pe intern și HDMI se leagă prin APU. Aparent s-au zgârcit la implementat Optimus Advanced și nu au pus nici Switchable Mux.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 14:38   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aideplm...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 15:17   #8
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

sa tot iei laptopuri Asus
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 15:24   #9
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

La sfârșitul lui Aprilie am estimarea de livrare.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2021, 19:54   #10
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

OMG .. imi pare rau
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 12:12   #11
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Acum e mai, cică sfârșit de mai.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 12:33   #12
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aideplm
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2021, 13:17   #13
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

În concluzie, după câteva zile laptopul mi se pare o porcărie sinistră.

Încerc să mă acomodez cu el, nu e praf-praf, adică pare mișto dar nu prea, pentru că sunt niște chestii super aiurea enervante și stresante, clar nu este ce aveam eu în cap și ce îmi doream/ce așteptări aveam.

Pentru oricine se uită la RoG Strix Scar (G733) și nu are pretenții de 3080m, adică se mulțumește și cu un 3070m cu 8GB RAM, recomand să vă reorientați exact spre RoG Strix simplu (non Scar - varianta G713) sau MSI, Lenovo, HP sau Acer.

O să explic pe scurt ce e nașpa și ce e mișto.

Una din chestiile nașpa e prețul. Deci mergeți fraților pe G713 că e aproape de 2 ori mai ieftin.

Voiam inițial ceva cu Ryzen 9 (5900HX), din păcate așa ceva nu e pe stoc, data de livrare incertă așa că am ales un Ryzen 7 (5800H) în schimb.

E o diferență de preț între cele două procesoare, dar realitatea e că Ryzen 9 este de fapt un Ryzen 7 binnuit, adică în practică asta înseamnă un procesor mai rece. Atât.
Cei 100Mhz de performanță extra din boost sunt cam insesizabili, se văd doar în bench, R9-5900HX este în teorie unlocked/overclockabil dar în practică nu este posibil (nu sunt tools pentru așa ceva, overclockingul nu este expus către end user).
Ambele procesoare suportă overclocking doar ca max TDP window, asta înseamnă OC în 2021 pe platformele mobile AMD.

Realitatea arată că în orice scenariu 5800H tolerează foarte bine căldura (adică poți sta în idle/daily tasks cu procesorul la 65 de grade și ventilatoare oprite, total silence), problema este că după ce treci peste acest prag ventilatoarele fac ca toți dracii, pe un pitch foarte înalt, nu este zgomotul ăla silențios de ventilator old school, nu... este un zgomot ce te sperie, te face să te zbârlești când îl auzi.

Una dintre principalele diferențe între G733 și G713 este tastatura, care la G733 este opto-mecanică. Sincer aici am luat țeapă, voiam o tastură mecanică, îmi doream așa ceva, dar nu este ceva ce îmi place.
Se tastează okish, dar cursa este extrem de scurtă, nu îmi place feelingul. Fiind mecanică, are acel zgomot clicky, dar din cauza cursei scurte nu simți că ai scrie la o mecanică, simți că dai în tastele de la o tastatura chichlet cu rubber domes obosite, care trebuie schimbate. Parcă e ceva în neregulă cu tastele.
Asta încă e partea bună. Partea nasoală este layoutul tasturii, nu are nici o treabă cu ergonomia, una din combinațiile cele mai folosite, alt+f4 este practic inaccesibilă, trebuie să te întinzi cu mâna să o faci, la fel keys de pe numpad gen End este complicat de nimerit, deci navigația blind este cam imposibil de făcut.
G713 are tastatură exact cum trebuie, full layout, nu mizeria asta de mecanică unde zici că au făcut economie la taste.

Deocamdată mă gândesc la o soluție să schimb tastele între ele (să fac swap) și să le rescriu cumva în BIOS sau Windows. Pe moment ca să nu fiu total rupt de realitate, le-am colorat pe RGB ca să nu mai dau aiurea în ele, să mă ajute să le învăț altfel.

Durează ceva până înțelegi softurile și ce fac fiecare și mai ales modul cum o fac. La început e hate, respingere maximă, dar apoi începi să te obișnuiești cu ele. Adică Armoury Crate, Aura sync, Aura Creator, Game Visual, MyAsus, etc...
Mult bloatware din păcate o bună parte cred că este necesar.

Hardware-ul este un fel de brânză bună în burduf de câine, supportul soft este jale, nu există Optimus Advanced, doar Optimus basic, tot ce este conectat pe ieșirea video adică HDMI și display-ul trec prin iGPU AMD. Nu se poate dezactiva!
Se poate scoate direct Nvidia doar pe monitor extern conectat pe USB Type-C.

Zgomotul în gaming este infernal, gen trebuie căști.
Laptopul are coil noise care îl apucă de regulă când se încălzește, până intră ventilatoarele.

Ledurile alea de activity, battery și HDD access sunt dubioase, un fel de lumini albe ce sunt și ele pe acolo de îți stau în ochi. Nu trece ok lumina prin carcasă în zona aia, la început nici nu știi ce sunt, de ce sunt și de ce stau aprinse. Abia apoi vezi ca parcă în spatele lor, parcă e și o iconiță cu un bec, bateria si HDD-ul.

Cele 5 taste de sus de tot nu sunt mecanice și nu suportă Aura.
Lipsește tasta utilă pentru stins DOAR monitorul.

Laptopul are o porcărie sinistră numită S0 state, un fel de sleep impus de Microsoft și înghițit ca o gălușcă de Asus în loc de good old S3 Sleep state. Nu se poate dezactiva simplu, cred că trebuie ceva UEFI gimmick, sau BIOS mod.

Zgomotul produs de boxele integrate este fabulos, se aude super, cred că e cel mai bun sistem audio de pe un laptop pe care l-am ascultat. Dar tot nu se compară cu o boxă externă.
Cum ziceam zgomotul e fabulos. Asta până decizi că laptopul ăsta are nevoie răcire de un cooling pad, îl pui pe cooling pad și atunci zogomotul se schimbă și sună total aiurea pe înalte ascuțite, nu mai sună așa frumos, boomsy, cum suna așezat pe masă.

Concluzie: între G733 (Strix Scar) și G713 (Strix normal) diferența este dată de tastatura mecanică, posibil video 3080m în loc de 3070m sau 3060m si Keystone (care momentan nu mi se pare util sau nu am găsit eu un scenariu potrivit). Deci nimic care să justifice prețul mare.

Ca o notă de final, displayul full HD are 300 niți, culori calibrate, se vede super mișto.

În caz că mai este cineva care poate nu știe, 3080m nu este un 3080 de desktop, este o struțo cămilă de 3070 cu 16GB RAM. Ăsta a fost și motivul care a stat la baza achiziției, am vrut să am mult vram.

Later edit:
- laptopul nu are Thunderbolt, are maxim USB 3.2x1 (nu are 3.2x2).
- Cumva are freeze-uri, din când în când paralizează mouse-ul pe ecran cam 1 secundă poate 2. (încă nu îmi e clar de ce face asta, dar cred că e de la platformă, AMD cpu)
- scoate aer cald și prin spate, și prin laterale (asta nu mai e o noutate la laptopurile de gaming de câțiva ani), imposibil să ții o doză de red bull rece lângă tine pe masă.
- Are porturi în spate, dacă te plimbi mult cu el trebuie să îi înfigi cablul de rețea, cablul de alimentare în spate, cablul HDMI în spate. Tot acolo e și portul de Type-C. Adică te ridici de pe scaun, te apleci peste laptop cu capacul coborât, te uiți pe unde înfigi cablurile, nu e așa simplu și rapid cum e la porturile laterale.
- Nu are cameră. Sincer nu mă deranjează, prefer să fac conferințe video folosind camera de la telefonul Android + DroidCam, care rupe quality wise. Dar pentru alte persoane poate fi destul de nasol.
- Nu are card reader. Îmi lipsește un slot din ăsta conectat intern pe PCI-Express.
- AMD în anul de grație 2021 nu suportă PCI Express Gen4, doar Gen3. Deci nu visați avioane gen WD SN850 și viteze din alea magice, un maxim de 3500MB/s în ambele sensuri e tot ce puteți spera. Vreți viteze așteptați Intel.

Later edit2:
BIOS-ul este sărăcăcios, până găsesc ceva modalități de modat, ăsta e.
Nu îmi e clar dacă am nevoie de memorie dual rank, ce am acum este single rank, din teste nu pare să dea rău, dar încă nu înțeleg subiectul și diferența între cele 2 tipuri de memorii.
Pe ultimii biosi, gen 315 și 317 nu pot citi SMBios, nu pot citi memoriile/frecvențele în CPU-Z, Aida, etc. Mergea însă pe 309. Zbârceala Asus.
Nvidia Shadowplay (Geforce Experience) nu știe să citească viteza la ventilator în Performance Overlay. Sincer nu cred că am un tool care îmi citește asta, doar Armoury Crate cred că o face.
Mai multe jocuri/aplicații se duc pe grafica integrată AMD, trebuie să le setez eu individual se pare să se ducă pe 3080.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 28-05-2021 at 13:38.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 03:26   #14
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

si bookpro-ul meu cu ultimul intel next gen face asa, agata. Eu cred ca laptopurile pe windows sunt compromise din nastere.
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 17:46   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Vere...daca nu esti virusat...sigur o sa fi banat...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 22:24   #16
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

@Arise - cam tristeanu ce povestesti mai sus ... prefer sa iau un chinezesc de la CLEVO/TongFang
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 23:06   #17
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lucrez la bibileală, multe probleme sunt atenuabile, unele rezolvabile, cu altele trebuie să te acomodezi sau să te împaci, etc.
Problema e că momentan am foarte puțin timp liber.

Acum presiunea maximă pe mine este spațiul, vin de la storage SSD SATA: 2TB+1TB+512GB (care era și hot swapable) și momentan mă simt ca un elefant în magazinul de porțelan când am la dispoziție doar 1TB NVME intern, cel stock. Chiar dacă mai pun un NVME de 2TB, tot nu e cum mi-aș dori, dar cum am zis, totul ține de adaptat la noile reguli.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 23:42   #18
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Avand in vedere ca eu nu mai folosesc hdd-uri in nici un sistem am ori SSDuri SATA ori NVMe intr-un fel inteleg, insa poti oricand sa platesti pentru storage depinde daca e si rentabil

PS: poti arunca un ssd m.2 pe usb-c care va fi super rapid/mic/usor si va avea doar 1 cablu conectat sau un hdd normal de pana la 5 TB tot pe usb c insa e ceva mai mare / mai greu si mai melc
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 08:44   #19
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Exista ssd-uri nvme de 4TB. Cu 2 din astea in laptop problema e rezolvata.

Problema nu este spatiul, ci banii!
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 08:55   #20
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai dreptate, dar nu prea. :P

Evident că pot să pun un HDD sau un SSD de 4-5-6TB conectat extern pe USB, dar ghici ce... exact același lucru puteam să îl fac și înainte. Nimic nu mă oprea să pun ceva pe USB.

Repet, aveam 2TB SSD + 1TB SSD intern + încă un SSD de 512GB în bayul de la DVD iar ăsta ultimul era și hot swapable, îl scoteam, băgam altul în loc, îmi vedeam de treabă, fără reboot, doar îi dădeam Remove Hardware să fiu sigur că nu rămâne ceva agățat.

E vorba și de flexibilitate, pentru că una este să ai 3 disk-uri fizice, alta este să ai doar două.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Review ? ASUS ROG Strix SCAR 17 G732 vs ASUS ROG ZEPHYRUS DUO 15 GX550 LAB501 Articole 0 04-11-2020 12:40
Review ? ASUS GeForce RTX 3080 ROG Strix 10G Gaming OC + EK-Quantum Vector Strix RTX LAB501 Articole 0 12-10-2020 03:01
Nvidia GeForce RTX 3070, RTX 3080 & RTX 3090 – Part VI – RTX 3090 ? AMD Ryzen 9 3900X LAB501 Articole 3 25-09-2020 20:31
Nvidia GeForce RTX 3070, RTX 3080 & RTX 3090 – Part V – Performanta ? ASUS GeForce RT LAB501 Articole 2 25-09-2020 20:21
Nvidia GeForce RTX 3070, RTX 3080 & RTX 3090 – Part IV – Performanta RTX 3080 Founder LAB501 Articole 2 16-09-2020 16:45

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2299

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.