lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-01-2016, 09:21   #1
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1356 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc
Default Arme de foc

Dragi tovarasi si pretini,

Am inceput in acest fel pentru ca mi se pare in tema cu situatia din Romania. Pe scurt, nu poti avea arma. Nu te poti apara cu o arma. Nu poti sa ai o arma de agrement. Nu poti sa fii vanator decat in conditii foarte clare si, chiar si asa, nu poti folosi arma de vanatoare pentru agrement.

Alaturi de interzicerea consumului de iarba, asta mi se pare cea mai restrictiva lege din Romania. In ordinea importantei, mi s-ar parea normal sa pot sa imi cumpar si sa am acasa o arma de foc care nu este arma militara (deci nu mitraliera, nu Calibrul 50, nu alte rahaturi extreme) doar cu un curs de siguranta si folosire a armei (5-10 ore sunt suficiente), un examen psihologic si unul scris, de cunostinte similar cu cel de conducere.

Mi se pare normal sa imi pot cumpara unu 9mm, un 45, 22LR sau orice arma, lunga sau scurta, cu calibru de pistol fara alte restrictii fata de cele spuse mai sus. Mi se pare normal sa pot folosi orice optica sau ajutor de ochire (pointer laser sau similar) fara complicatii suplimentare. E oarecum discutabil daca ar fi inteligent sa permiti accesul la amortizoare, dar nu asta e foarte important in acest moment.

2. Mi se pare normal sa imi pot cumpara cata munitie doresc. Mi se pare normal sa imi pot stoca munitie daca asta doresc, nu maxim 100 cartuse din fiecare calibru cum e acum legislatia daca imi aduc aminte corect si mi sar parea normal sa pot sa imi iau arma si sa o duc intr-un poligon si sa trag cu ea cat doresc eu, cand doresc eu, atata timp cat respect regulile de siguranta ale poligonului fara autorizatii stupide care pot fi luate o data pe luna si dupa care trebuie sa stai doua saptamani.

3. Mi se pare normal sa pot sa imi folosesc arma cumparata cand imi intra cineva in casa sa-mi fure sau sa-mi faca ceva. Cred ca hotul / vandalul s-ar gandi de 2 ori inainte de treaca gardul daca ar sti ca exista sansa sa am o arma.

Voi ce credeti? Ar fi bine sau rau sa avem o legislatie mai deschisa in acest sens?
Old 04-01-2016, 09:29   #2
alinn28
Member

alinn28's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

e cu dus si intors, daca iti da tie voie sa detii arma daca te trezesti ca si hotii vin cu arme peste tine? Ar fi bine sa poti avea dreptul sa detii o arma dar ar trebui ca sa indeplinesti niste conditii care sa nu te faca un potential atacator, de exemplu sa se verifice daca le ai cu bautura, etc; la noi se omoara astia cand sunt ametiti si asa dar daca le-ai mai da si arme...
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 09:33   #3
Rob’
Ancient friend

Rob’'s Avatar

Mentioned: 121 Post(s)

PC-ul meu

La cāți idioți sunt īn țara asta, mi se pare chiar o idee bună interdicția posesiei de arme de foc.
Old 04-01-2016, 10:17   #4
ducool2001
Ancient friend

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ducool2001 Send a message via Skype™ to ducool2001

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Dragi tovarasi si pretini,

Am inceput in acest fel pentru ca mi se pare in tema cu situatia din Romania. Pe scurt, nu poti avea arma. Nu te poti apara cu o arma. Nu poti sa ai o arma de agrement. Nu poti sa fii vanator decat in conditii foarte clare si, chiar si asa, nu poti folosi arma de vanatoare pentru agrement.

Alaturi de interzicerea consumului de iarba, asta mi se pare cea mai restrictiva lege din Romania. In ordinea importantei, mi s-ar parea normal sa pot sa imi cumpar si sa am acasa o arma de foc care nu este arma militara (deci nu mitraliera, nu Calibrul 50, nu alte rahaturi extreme) doar cu un curs de siguranta si folosire a armei (5-10 ore sunt suficiente), un examen psihologic si unul scris, de cunostinte similar cu cel de conducere.

Mi se pare normal sa imi pot cumpara unu 9mm, un 45, 22LR sau orice arma, lunga sau scurta, cu calibru de pistol fara alte restrictii fata de cele spuse mai sus. Mi se pare normal sa pot folosi orice optica sau ajutor de ochire (pointer laser sau similar) fara complicatii suplimentare. E oarecum discutabil daca ar fi inteligent sa permiti accesul la amortizoare, dar nu asta e foarte important in acest moment.

2. Mi se pare normal sa imi pot cumpara cata munitie doresc. Mi se pare normal sa imi pot stoca munitie daca asta doresc, nu maxim 100 cartuse din fiecare calibru cum e acum legislatia daca imi aduc aminte corect si mi sar parea normal sa pot sa imi iau arma si sa o duc intr-un poligon si sa trag cu ea cat doresc eu, cand doresc eu, atata timp cat respect regulile de siguranta ale poligonului fara autorizatii stupide care pot fi luate o data pe luna si dupa care trebuie sa stai doua saptamani.

3. Mi se pare normal sa pot sa imi folosesc arma cumparata cand imi intra cineva in casa sa-mi fure sau sa-mi faca ceva. Cred ca hotul / vandalul s-ar gandi de 2 ori inainte de treaca gardul daca ar sti ca exista sansa sa am o arma.

Voi ce credeti? Ar fi bine sau rau sa avem o legislatie mai deschisa in acest sens?
Cateva comentarii din prisma unui detinator de arme de vanatoare:
1. Poti folosi arma de vanatoare in polygon, de unde ai scos ca nu se poate?
2. Arma letala in Romania doar pe baza unui curs si a unui aviz psihologic care stim ca nu se face, nu se poate da. Pana nu se rezolva problema cu psihologicele contrafacute, armele nu se pot vinde pe taraba.
3. Nu stiu la ce ai avea nevoie sa stochezi mai mult de 100 de cartuse din fiecare calibru, atata timp cat in momentul in care consumat din ele, poti complete linistit stocul. La ce ai avea nevoie de 500 de cartuse in orice moment?
4. Asta cu folositul armei cand intra cineva in casa, nici prin alta parte nu e in vigoare, decat daca hotul te ataca. Altfel, daca el a intrat sa fure si tu il mierlesti, s-ar putea sa ai o problema. Aici avem si aberatia aia cu legitima aparare, unde se spune sa ripostezi cu o arma proportional cu a atacatorului.

Stima
Old 04-01-2016, 10:49   #5
parpales
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

De acord cu propunerile de mai sus , insa problema de fond este ca la noi proprietatea inca este tratata ca un moft din partea statului si nu ca pe ceva sfant , de aici si refuzul aceluiasi stat de a permite accesul cetatenilor la arme. Cam pe acelasi calapod legile sunt facute ori din prostie ori voit cat mai putin clare pentru a descuraja inclusiv politia sa foloseasca armele din dotare .
Old 04-01-2016, 10:54   #6
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 730 Post(s)

PC-ul meu

Dacă s-ar da liber, probabil că vecinul cu care mă cert pe locul de parcare īn fiecare seară va veni să īmi fluture arma pe sub nas īn scop de intimidare.

Este īn jur de 100-200 lei pe lună un abonament la o firmă de pază și protecție.
Old 04-01-2016, 11:08   #7
adrian3
Senior Member

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Nu m-am documentat in privinta legislatiei,dar cred ca la % mare de urangutani care se regaseste pe la noi armele letale nu pot fi legale,cele neletale sunt de ajuns zic eu.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 17:46   #8
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

Ideea este foarte ok, intr-o lume perfecta si civilizata. Dar cum noi traim in .Ro.......

Iti poti procura arma de foc, in conditiile legii, dar este foarte restrictiva. Coroborat cu uzul de arma si legea autoapararii, in afara poligonului nu este prea indicat sa faci uz de arma, nici macar la tine in casa, ca e buba. Cum procurorii la noi cauta sa faca si ei o cariera, sigur te infunda cu dreptatea in mana... Daca esti pasionat de arme de foc si chiar iti doresti sa ai arma ta, sa mergi in poligon sa iti faci damblaua go for it, altfel....

Acum sa o gandim la rece. Daca legea noastra ar fi ca la verii din USA, am avea o big buba. De ce? Pai cred ca este suficient sa ne gadim, cum bine s-a mai spus, la toti bizonii mioritici. BMW de bulgaria si arma la purtator. Mixul.....
Vreau sa fac o mica paranteza, legat de numarul de ore pe care il crezi suficient pentru disciplina in manuirea armelor de foc. In 5-10 ore nu inveti nimic, nu iti creezi niste reflexe si automatisme necesare manuirii in relativa siguranta o arma. Eu unul as merge pe cel putin 50-60 de ore, din care 40-50 sa fie antrenament la rece(arma nealimentata). Restul de ore inveti basicul ochirii si tragi cateva cartuse(oricum nu se compara cu ce vedeti in filme). O arma impune si cere respect, daca nu esti sigur pe ceea ce faci si o tratezi cu superficialitate, eventual o patesti. Sau altii de pe langa tine. Nu putine cazuri au fost in care oameni cu pregatire destul de ok au gherlit-o cu armele, consecintele fiind destul de nasoale. In cazul vanatorilor, de multe ori s-a executat foc involuntar, dar din fericire nu s-au nimerit nici pe ei nici pe altii.

Acestea fiind spuse, revenim la omul care doreste o arma. Sunt convins ca multi din voi s-au confruntat cu soferi idioti care au comis fel si fel de tampenii, fie din nestiinta, fie din nesimtire. Scoala de soferi, la noi, se face si se trateaza superficial. Cum traim in .RO crezi tu ca aceste cursuri de manuire a unei arme de foc s-ar trata altfel? Ma indoiesc... Realizezi cate accidente s-ar intampla cu armele? Sau cati ghertoi ar incepe sa fluture arma in intersectie si cate ar comite din prostie? Oricum, interlopii, o buna majoritate a lor, detin arme de foc(fara sa isi bata capul cu permisul de port/detinere), dar au retineri in a le folosi tocmai din cauza legii, dar asta este alta poveste.

Deci inca sunt pentru mentinerea unui regim strict in ceea ce priveste portul si detinerea armelor de foc pe domeniul public, dar pe de alta parte sunt de acord cu lege care sa permita detinerea pe proprietate privata ca arma pentru autoaparare. A intrat hotul peste tine, fie el inarmat doar cu o unghiera, sa ai dreptul sa ii zbori creierii fara drept de apel. Dar inca odata ma repet doar pe proprietatea privata si atat. Nu pe strada sau in alte locuri.

My 2 cents....
Old 04-01-2016, 17:52   #9
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 696 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Exista o singura mare problema - nu stiu noi cum am fi - ca in elvetia unde multi au arma dar nu prea exista incidente, sau ca in SUA, unde multi au arma iar numarul incidentelor cu arme de foc este urias...
Old 04-01-2016, 17:52   #10
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 275 Post(s)

Primul pas important ar fi sa fie politistii lasati sa foloseasca arma.... peste vreo 10 ani.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 18:04   #11
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ah...si inca o chestie... cred ca oricine ar trebui sa intre in poligon macar odata ca sa vada cum e... cum e cand simti in mana o arma incarcata...cum e cand tragi cu ea.

In poza - Colt 1911 .45 ACP & Alfa Steel 38 Special
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Colt45.jpg
Views:	649
Size:	120.6 KB
ID:	51828  
Old 04-01-2016, 18:04   #12
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Exista o singura mare problema - nu stiu noi cum am fi - ca in elvetia unde multi au arma dar nu prea exista incidente, sau ca in SUA, unde multi au arma iar numarul incidentelor cu arme de foc este urias...
Pai in Elvetia, cam 45% din populatie detine o arma, si cei ce au facut armata, au arma acasa, fara munitie ce-i drept. Dar nu putem sa comparam US rednecks cu ai din Elvetia. Never ever...... La noi nivelul de frustrare/stres in randul populatiei este foarte mare si asta este o buba. Daca Ion o prinde pe Marie infipta in Vasile, Ion scoate Glock-ul si descarca 2-3 incarcatoare in Maria si un incarcator in cwoaiele lui Vasile.... Cred ca in peste 70% din cazuri.
Old 04-01-2016, 18:04   #13
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 91 Post(s)

Marea problema aici este ca nu armele ucid oameni, ci oamenii ucid oameni, iar in Romania in ultimii 25 ani avem o gramada de cazuri in care oameni au ucis alti oameni si fara arme, indiferent ca ne place noua sau nu, suntem o tara bananiera, un pic mai dezvoltati decat in tarile de lume a 3-a, introducerea unui element "perturbator" precum armele de foc va creea enorm de multe probleme pentru ca armele vor fi accesibile oricui si turbatul cocalar din trafic va scoate repede trancanu la bataie, mie unul imi creeaza repulsie doar gandul sa detin o arma de foc, am chef sa ma joc cu arme ma duc la un poligon si ma joc pana mi se face rau (desi si acolo e periculos, vezi ce s-a intamplat acum 1 an la poligonu de la UTI)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 18:12   #14
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Marea problema aici este ca nu armele ucid oameni, ci oamenii ucid oameni.
E corect si logic ceea ce zici tu, dar e mult mai simplu si mai impersonal sa omori cu o arma de foc. E mai eficienta si mai rapida.
Old 04-01-2016, 18:37   #15
war4peace
Senior Member

Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Refuz cu tărie să accept liberalizarea portului de arme de foc īn Romānia.
1. Cetăţenii sunt majoritar needucaţi şi impulsivi;
2. Reglementările se fentează eroic şi peste tot;
3. Vezi 1. şi 2.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 18:45   #16
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 130 Post(s)

Daca poti zbura creierii la orice hot care iti incalca proprietatea no questions asked țāganii nu ar mai fi o problema in Romania.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 18:48   #17
adrian3
Senior Member

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Plus,cred eu,ar deveni o moda printre tigani si romanii tiganizati,un fel de beats in sua.Partea proasta e ca le-ar folosi doar pentru intimidare,nu ai putea fi "smecher" fara un deagle ca in CS.Plus selfie-urile de rigoare cu armele la vedere.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 18:50   #18
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 91 Post(s)

Kimi - si hotu vine inarmat cu o lanterna si un sac gol ca il filme nu ? gizz n-am mai ras asa de ce nu mai stiu cand, daca tu vei avea posibilitatea sa iti cumperi o arma, atunci el va avea sigur o arma luata de pe piata neagra si in afacerea asta el e "profesionistul" tu esti doar un amator care vei fi obligat sa iti tii arma incuiata intr-ul loc si munitia incuiata in alt loc, pana te dumiresti tu ce si cum ... canta clopotele.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2016, 18:55   #19
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Din pacate ce spune rodarkone reprezinta o mare parte a problemei,...
Old 04-01-2016, 18:57   #20
parpales
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca ar fi foarte ok sa poti detine arma, bineinteles legal etc, pe termen lung o masura care ar civiliza populatia si ar intari definitia proprietatii.
Bineinteles ca ar fi n incidente, dar incet incet ar constientiza toti ca oricine poate avea o arma la purtator sau acasa si s-ar gandi de cel putin 2 ori inainte de a face vreo tampenie.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules