lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-03-2012, 21:40   #1
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Arrow Casti x2, placa sunet externa, mouse, mini-proiector

Buna seara!

Sunt 4 lucruri pe care le am pe lista de delicii pentru trimestrul in curs. Acestea pot fi achizitionate fie din Romania, peste 2 saptamani, fie din Franta+Germania, de la magazinele online de acolo. Ca idee, magazine gen emag sau amazon sunt preferabile, dar nu ma dau in laturi nici de la altele.

1. As dori sa achizitionez niste casti pentru muzica in urmatoarele 2-4 saptamani. Scopul este auditia cat mai placuta a muzicii, la un laptop Dell 1535. Momentan nu am placa de sunet USB. Nu sunt un mare amator de bas, si ascult 95% din timp cu volum foarte redus, deci am nevoie de ceva cu fidelitate si claritate chiar si in conditiile acelea. Banui ca orice casti in acest buget imi vor satisface si pretentiile de bas sau nevoile de spatialitate atunci cand joc un CS o data la 1-2 saptamani. As fi deosebit de incantat de un cablu lung, de 3-4-5 metri, pentru a putea sta in pat si a ma delecta cu muzica la volum redus. Ascult hip-hop, r&b, jazz, soul, rock din diverse "specii", pop, si uneori clasica. Dar repet, prefer sa inteleg bine cuvintele si sa fie placut instrumentalul decat sa-mi bubuie urechile.

Bugetul meu este in general pana in 200RON, dar pot merge pana inspre 300RON daca este un produs cu adevarat extraordinar prin calitate si raport pret/performanta. Sunt dispus la a cumpara si casti de 100-120-150RON, daca nu are sens sa iau altele mai scumpe, mai ales ca vor fi primele mele casti cu pretentii. Dar ca idee, in general simt diferenta la ureche dintre gamele de preturi atunci cand sunt intr-un showroom, deci ... nu sunt afon. Deloc.

Ceea ce mi-a tinut atentia vreo 2 luni a fost perechea aceasta de casti: Sennheiser HD449 260 RON

Apoi urmeaza un grup din care voi mentiona doar cateva. Va rog chiar daca nu mi le recomandati, in cazul in care le stiti, sa le faceti cu ou si cu otet, ca sa nu mi le cumpar alta data, pentru mine sau pentru altcineva.
Pioneer SE M390 155RON ==> specificatiile suna ireal si fenofantastic, dar poate totusi calitatea sunetului este intr-adevar buna
AKG K44 V2 130RON
AKG K77 170RON
AKG K514 195RON ==> Imi plac si cum arata.

Nu sunt tocmai priceput, si in afara de urechea muzicala, nu mai vin cu mare lucru ca propuneri. Mai stiu de Grado, Pioneer(alte modele), Sony...

O varianta ar fi si sa iau acum niste casti sub 200RON, chiar in jur de 150RON, cum ar fi AKG sau ceva Sennheiser HD203/205 II sau Pioneer, impreuna cu o placa de sunet externa. Iar pe viitor, sa iau niste Grado SR 60i la 350RON.


2 perechi de casti ieftine pentru parintii mei + prietena pentru muzica si conversatii pe net. Preferabil sa aiba potentiometru (sper ca asta este cuvantul corect), microfon, si sa coste sub 50 RON.



2. Placa de sunet pentru laptop. Nu prea cred ca-mi permit ceva peste 200RON. Aici bugetul este discutabil, nu sunt hotarat cu ceea ce voi face. Depinde de casti si ce cheltuieli mai apar. Si ca idee, mi-ar placea o varianta cu 2 iesiri pentru casti.

Ca variante, am gasit: Asus Xonar U3 160RON sau un amplificator de genul asta, dar nu stiu daca am nevoie de asa ceva fara sa am intai o placa de calitate FiiO E11 60euro.

As merge vesel si pe variante de baza sau SH, in genul amplificatoarelor de AICI. Stiu ca una e un amplificator si alta o placa de sunet, deci astept ceva pareri.



3. Mouse: buget 50-80RON. De vreo 3 ani folosesc A4-Tech X7, si-mi place foarte mult schimbare vitezei de scroll rapid si direct de la butonul central. Alte idei?



4. Mini-proiector: din moment ce am 2 iesiri audio din laptop si Xonar U3 are tot 2 iesiri, as dori pe viitor sa fac un mini-cinema cu prietena, cu 2xcasti + proiector de camera. Ca idee, din ce am citit si gasit, cam aceste 2 modele mi se par a avea un raport pret/calitate ce sa-si merite efortul cheltuielii:

Aiptek T15 si 3M MPro110.

Aceasta cheltuiala ramane secundara castilor si placii de sunet/amplificatorului. Dar nu exclud varianta de a pune ideea in practica surprinzator de curand.






Va multumesc anticipat pentru sfaturi si efortul de a participa!


@mbc: stau prost cu timpul si cu stresul, dar asta nu m-a oprit intai sa vad ce spun oamenii pe forum. Iar ideea ta mi s-a parut foarte buna, mai ales prin prisma pretului, pentru ca in rest, n-as sti sa spun. Multumesc pentru link-ul la E10. Il vazusem pe amazon, dar m-am gandit si eu, ca puerul, ca este modelul ce preceda E11, si nu ceva diferit.

Last edited by fedayn; 17-03-2012 at 23:44.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2012, 21:53   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ma simt flatat de faptul ca ai pus amplificatorul meu in exemplu

Daca veni vorba de fiio, cred ca mai bine te uiti la asta: Fiio E10: DAC si amplificator de casti in acelasi pachet: http://soundnews.ro/2012/01/22/fiio-...sticlute-mici/
mbc is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2012, 00:13   #3
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Ok, la punctul

2. Ce sa aleg intre Asus Xonar U3 160RON si FiiO E10 70 Euro?

Si o intrebare foarte importanta: pot folosi 2 casti simultan?

Last edited by fedayn; 18-03-2012 at 00:17.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2012, 02:05   #4
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Fiio. Este o jucarie teribil de buna la banii ei,
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2012, 19:10   #5
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Ok, acum sunt si mai nehotarat: raportul pret/calitate merge liniar, de la Asus Xonar U3, la FiiO E10, la FiiO E17 Alpen. Problema e ca merge pretul de la 35E la 60-70E, si apoi la 115E pentru noul produs, E17. Culmea este ca absolut toti utilizatorii sunt innebuniti dupa E17, si chiar si cei foarte multumiti de E10 recomanda modelul mai scump. Dar acesta are un pret cu 90-100% mai mare. O merita? N-o merita? Ca sa nu mai pomenesc de dificultatea de a-l gasi in Europa.


Bun, si acum casti: Peste 200RON, au sens Sennheiser HD449, sau ar trebui mers direct la Grado SR 60i ? Argumente pro/contra? Mentionez ca modelul Grado este destul de greu accesibil momentan pentru buzunarul meu.

Iar in intervalul 120-200RON, ceva recomandari intre Pioneer SE M390, AKG K44 V2, AKG K77, AKG K514, Sennheiser HD203, Sennheiser HD205 II ?
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2012, 15:37   #6
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut,
eu recent mi-am cumparat niste casti sennheiser HD380 pro si un e10 din ala.

De casti sunt f multumit (dar sunt mai scumpe decat ce vrei tu). In schimb E10 ala nu ma incanta. Ca si amplif isi face treaba (se aude mai tare ca pe onboard) dar ca si calitate... eu nu pre simt nimic in plus. Acum e posibil sa nu am eu cele mai bune urechi ce sa zic.

Eu am luat de pe amazon e10-le si acum o sa il trimit inapoi pentru ca nu merita cei 75 eur dati pe el.
Nu merita in sensul ca mie nu mi se pare ca se aude de 75 de eur mai bine... Recomand sa faci niste teste inainte sa cumperi ca altfel poate dai si tu bani degeaba ca mine (desi daca esti in o tara unde se gaseste poate ai retur gratis si nu pierzi nimic).

Last edited by ursulache; 19-03-2012 at 15:40.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 00:27   #7
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Si cum viata este intotdeauna surprinzatoare, s-ar parea ca as putea ajunge la un buget de 350, 450 sau chiar 500-600-700RON pentru casti. Totul numai sa merite diferenta. Si nu numai asta, dar imi iau si placa audio/DAC. Ceea ce inseamna trecerea direct de la niste solutii audio banale, la casti+sursa de un nivel respectabil. Placa de sunet va fi aproape sigur FiiO E17, am citit zeci de pareri pline de incantare, inclusiv de la oameni care aveau si echipamente mult mai scumpe.

Deci acum bugetul pentru casti este generos, si-mi permite sa ma uit si la Audio Tehnica (spre exemplu ATH AD500), Grado SR 60i sau 80i, BeyerDynamic DTX910, AKG K530 / K601, etc. Pe langa acestea, o parere despre top 3 casti sub 200RON ar fi de aur, pentru ca e foarte posibil sa am nevoie de o a doua pereche, pe care s-o iau cu mine cand merg pe undeva, sau la care sa asculte prietena.

Dar tinand cont de numarul de raspunsuri referitoare la casti (adica zero), nu stiu daca am sa primesc un semn pe forum.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 19:47   #8
brainiac24
Senior Member
 
brainiac24's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Brașov RO / Oxford UK
Posts: 415
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru 2 căști folosite simultan îți recomand un spliter, însă intensitatea curentului se împarte în fucție de rezistențele căștilor deci ai nevoie de un amplificator (s-ar putea ca acel FiiO E17 face față). Pentru căștile prietenei există două posibilități (când vă uitați împreună):
1) Model identic => curentul se împarte în mod egal iar volumul în căști va fi același în amblele (acesta depinde și de construcția lor, la 2 căști diferite cu aceeași impedanță putându-se înregistra volume diferite la aceeași intensitate)
2) Niște căști cu impedanță mai mică și potențiometru => mai mult curent pleacă pe acestea, deci s-ar auzi mai tare. Tu îți poți regla volumul din aparat pentru căștile tale, iar prietena își poate seta între acele valori (în principiu fetele preferă să aibe control asupra multor lucruri)

Dacă folosiți proiector mă gândesc că o să vă uitați la filme în intimitate, deci niște căști deschise cred că sunt mai bune pentru că puteți și discuta în timpul filmului (nu izolează sunetul din exterior). Personal dețin Sennheiser HD558 (aprox. 500 RON) care sunt foarte bune pentru muzică și, din ce m-am documentat, s-ar cupla perfect cu acel FiiO E17. În plus poți face un foam mod care le apropie ca performanță de HD598.
Pentru prietenă, nu știu ce să zic... Trebuie să vezi și ce tip de căști preferă. Cele peste urechi s-ar putea s-o deranjeze.

L.E.: În legătură cu lungimea fiului, multe modele bune de căști vin cu cablu detașabil, deci îți poți cumpăra unul mai lung/scurt.

Last edited by brainiac24; 20-03-2012 at 20:38.
brainiac24 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 20:46   #9
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

La noi e aproape imposibil sa gesesti casti de calitate la preturi ok. Ca sa-ti faci o idee afara se vind HD600 sau HD650 sub 300$ in stare foarte buna.

La capitolul bang for buck gasesti Creative Aurvana Live! care sunt greu de batut sub 300 ron. Peste 300 ron sunt extrem de multe optiuni in functie de stil de muzica ascultat, marime, tip etc.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 22:43   #10
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

@brainiac24 - multumesc mult pentru insight. Chiar e ceva simplu de aplicat in privinta spliterului. Oricum, in privinta impartitului de semnal la 2, mai am la dispozitie vreo cateva luni.

@dev - stilurile muzicale ce ma intereseaza sunt mai sus. Deasemenea, mi-as dori un sunet mai plin si mai cald. Ascult foarte rar piese de o calitate impecabila, si care sa puna la colt chiar si casti de 1000 de euro in privinta dificultatii de redare fidela.

Bugetul meu fata de care nu prea pot trece este in jurul a 200 euro / 250 usd. Deci ma incadrez cu foarte multe modele de casti. Mi-au atras atentia AKG K601, Shure 840, Audio Technica ATH M50, Grado 225i, Sennheiser HD598, etc. Deja am fost magar si m-am intins cu bugetul pe care mi-l acord pentru achizitiile astea 2, dar vreau daca tot dau acum niste bani, sa mi se topeasca inima dupa burn-in, sau chiar de la plug&play.

Deci dev, brainiac, si oricine altcineva: ce recomandati pentru cineva care asculta hip-hop, pop, rock, pune accentul pe claritatea vocilor si instrumentelor, si nu este avid dupa un bass exagerat, ci avid de muzicalitate, caldura, relaxare?

Si ultima idee: Stick-ul USB Creative, Stick-ul Asus Xonar U3, Creative X-FI USB, sau E17(astea se vand in cateva ore de la ajungerea in stoc in orice magazin)? Si ca precizare, pot achizitiona si din Romania pentru ca vin in 10 zile, si stau 10 zile, dar am la dispozitie si magazinele online din vestul Europei pentru restul timpului.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 23:18   #11
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Eu as zice ca un E10 e de ajuns pentru oricare din castile enumerate de tine. Pret bun din Germania:

http://www.ebay.de/itm/FiiO-E10-USB-...ht_2136wt_1163

Oricare dintre castile de mai sus vor face fata cu brio la orice gen muzical mai ales daca bagi in ele mp3-uri din cd rip-uri. Eu iti recomand sa iei head-fi.org la rasfoit fiindca la noi nu cred ca vei gasi vreo persoana care a ascultat mai mult de o pereche.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 00:52   #12
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Pe head-fi deja am citit zeci si zeci de pagini, si abia am zgariat un pic suprafata.

Nu stiu ce va fi pe viitor, dar poate imi voi permite peste un an ceva din gama de pret si calitate a lui HD650, sau las un timp sa-mi fac urechea, si trec direct la produse cu greutate, ca HD800.

Oricum ar fi, absolut toti cei care au avut pe mana E10 si E17 spun ca al doilea este sesizabil superior, si tinand cont ca nu mi-l iau pentru 3-6 luni, prefer sa dau 50-60 de euro in plus fata de cei deja 70, si sa-mi asigur un semnal cat mai bun pentru casti. Din cate stiu, oricum orice casti, chiar si cele de 10-20 de euro, beneficiaza de pe urma unui semnal de calitate. Insa deja cele din gama 100-200 pot fi profund afectate/valorificate de o sursa de semnal mai buna. Iar E17 face diferenta prin mici tweak-uri, dar si prin faptul ca bateria ii asigura o functionare constanta si neafectata de fluctuatiile din USB.

Mai mult voiam sa ma asigur ca E10 (si bineinteles E17) este net superior solutiilor USB de la Asus si Creative.

Multumesc dev pentru raspuns. Voi apela probabil la un thread si pe head-fi. Macar acum stiu mai bine in ce ape ma scald.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 08:50   #13
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

la HD800 dai 1000 de euro pe casti si 1500 de euro pe dac+amplif de casti care sa mearga bine cu ele.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 09:58   #14
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Nici vorba. Asta e folclor internautic. Sunt foarte multi care folosesc casti high-end pe playere portabile si nu tipa ca nu s-ar auzi bine. Normal ca e diferenta cind le pui pe un dac/amp dar in niciun caz nu trebuie sa dai 1500 de euro. Daca crezi tot ce misuna pe net ai sa cumperi cabluri de 500 de euro metrul si ai sa juri apoi ca se simte diferenta fata de alea de 100.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 09:59   #15
brainiac24
Senior Member
 
brainiac24's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Brașov RO / Oxford UK
Posts: 415
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi se pare că HD 558 ți s-ar potrivi. Au un bass plăcut, neagresiv, iar cu foam mod le poți apropia destul de mult de HD 598 având și același difuzor (îi adaugă spațialitate și mărește un pic bassul, făcând sunetul mai plin). Toată treaba durează vreo 10 minute, iar în caz de garanție poți pune bureții la loc. Din păcate acest model este singurul pe care l-am testat din această gamă, dar ți-l pot recomanda cu căldură. Un dezavantaj ar fi perioada necesară pentru burn in: aproximativ 200 de ore față de 100, cât au multe modele.
Bănuiesc că ai citit reviewul pentru FiiO E17, deci cred că te apropii cu el exact de ceea ce îți dorești.

După ce schimbi căștile cred că vei face pasul și spre formate lossless. Diferența este destul de mare față de mp3, mai ales atunci când sunt multe sunete suprapuse în melodie (la rock de exemplu). O să faci niște probe și o să te decizi. Oricum ai spus că faci o investiție de viitor, iar standardul tău în calitate audio poate evolua în timp. Și la mp3-uri de 320kbits se simte diferența față de alte căștile ieftine, spațialitatea fiind una foarte bună. Parcă se pierd o parte din înalte și medii față de flac uri.

Totuși mai sunt niște factori de analizat. Niște căști de tipul acesta nu sunt foarte ușor de cărat după tine, ocupând mult spațiu. Ai putea să le ții după gât, însă pe drum dacă mergi cu avionul/autobuzul nu o să le poți folosi (cele deschise scapă mult sunet în exterior). Eu am 3 perechi de căști, una pentru calculator (HD 558), una pentru călătorii în afara casei (niște căști cu noise cancelling care se pliază și au husă) și o pereche intra-aurale de rezervă în geacă (in caz că am nevoie de muzică și am uitat căștile). De asemenea nu o să prea poți ține prietena cu capul pe umerii tăi pentru că instalația de pe urechi nu este foarte comodă Pentru filme împreună m-aș gândi la niște boxe portabile, mai ales că nu ești fan al bassului puternic. Niște boxe mici și poriectate cum trebuie chiar pot scoate un sunet foarte bun!

Last edited by brainiac24; 21-03-2012 at 10:21.
brainiac24 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 11:37   #16
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

In domeniul asta cel mai bine cumperi pe incercate.

Daca nu ai unde sa incerci mai bine cumperi strictul necesar (casti bune in cazul tau). Faci niste teste cu 320/flac eventual pe la niste prieteni cu alt amplif si vezi ce diferente simti sau nu.

LE: Shameless plug: Fiio e10 de vanzare.

Last edited by ursulache; 21-03-2012 at 12:03.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 16:49   #17
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

In privinta player-ului sper chiar sa merite diferenta fata Asus/Creative pe USB. Ma voi lamuri cu asta pe viitor, cand voi lua o jucarie din aceea mica pentru a o avea de rezerva sau a o face cadou. Oricum, daca atatia audiofili cu echipamente scumpe se declara incantati de E17, n-am sa fiu eu mai breaz sa zic ca-s nebuni.

In privinta castilor, intr-adevar, ar fi sanatos sa am intai niste casti inchise, ca sa nu-i stresez pe cei din jur. Plus, fata de Sennheiser 558/598, exista vreo cateva variante inchise superioare. 2 dintre ele ar fi Shure 840 sau Audio Technica ATH M50S.

Din pacate nu traiesc undeva unde sa am acces la un magazin cu o oferta bogata pentru audiofili. In afara de 2-3 Bang&Olufsen, n-am mai ochit nimic. Doar un Saturn, unde pot proba Sennheiser.

Chiar multumesc mult de tot pentru input-ul referitor la problema sunetului radiat in exterior. Cand imi impart spatiul cu cineva, ar fi recomandabil sa-mi pot degusta versurile din hip-hop si atunci cand cealalta persoana are chef de rock. Probabil ei ii voi face cadou de Craciun niste Grado S-60/80i+Xonar/Creative, cu dedicatie pentru rock.

Despre HD800, care oricum reprezinta un plan mult indepartat, la ce am citit pana acum, iese 100% din discutie. Singurele casti pe care le-as cumpara, peste 500 de euro, sunt in momentul acesta Audez'e LCD-2 (poate 3 daca imi pierd mintile vreodata). Dar cine stie, poate cum am urcat acum de la Xonar U3 + casti in total de 400ROn la buget de un pic peste 300 de euro, voi repeta isprava mai repede decat era prevazut, si cu niste Audez'e.

Edit: Ar mai fi varianta in care sa iau AKG K601 si alte bunataturi pentru muzica fina, si sa cumpar niste Creative Aurvana pe care sa le modez, si sa le folosesc pentru hip-hop.

Last edited by fedayn; 21-03-2012 at 16:51.
fedayn is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 22:55   #18
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu mi-as lua HD800. Nu imi place cum arata LCD-2. Problema este ca, dupa cum am mai zis si am fost contrazis de dev, trebuie sa ai o sursa buna, un transport bun si un amplificat de casti bun ca sa sune calumea. Eu am HD265 (model mai vechi) si se aude naspa pe sunetul onboard. IE4 se aud mult mai bine. Incet incet vine si DAC-ul si o sa fie mai bine.

Evident, HD800 sunt pe plan indepartat
mbc is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 23:10   #19
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Cu cit citesti mai mult si cu cit asculti mai multe voci cu atit iti dai seama ca fiecare are o parere acum iar peste 5 minute poate fi alta. Sunt extrem de multi care apreciaza sunetul corect, analitic, foarte echilibrat si in functie de asta evalueaza ceea ce le trece prin maini.

Ascultam zilele trecute HD428 in paralel cu Soundmagic E10 si ma gindeam de ce drecu am luat 428-urile. Nu ma intelegeti gresit se aud foarte bine mai ales la cit au costat dar e un sunet foarte sec, aproape plictisitor. E10 de exemplu prin faptul ca pun accentul pe bass si inalte e mult mai placut de ascultat mai ales pe unele piese care pun in valoare bass-ul si inaltele.

Nu stiu de ce am crezut ca urmatoarea pereche de iem-uri o vreau cit mai analitica cu putinta dar apoi am realizat ca nu-mi place nici sunetul analitic chiar daca nu ma dau in vint dupa bass. In final daca lipseste elementul fun care sa te faca sa asculti sunt bani aruncati aiurea. De asta te-as sfatui daca deschizi o discutie pe head-fi sa intrebi care casti provoaca emotiile cele mai puternice si nu care sunt cele mai bune.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2012, 02:24   #20
fedayn
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 166
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Da dev, la concluzia asta am ajuns si eu, oricum. Vreau sunet care sa ma unga la inima, care sa-mi rupa sufletul, sa-mi ridice parul pe maini, si nu casti pe care sa le folosesc in paralel cu o foaie de hartie si un pix si un compendiu tehnic. Prefer intotdeauna o haina fara brand notabil dar care are ceva deosebit, decat un costum Boss de 1000 de euro, impecabil ca si calitate, dar fara suflet. Trebuie sa recunosc totusi ca am vazut, intr-adevar o singura, un costum Boss care mi-a taiat rasuflarea, dar asta este deja off-topic.

In alta ordine de idei, cu toate ca asta aduce amanari, am descoperit 3 magazine hi-fi in oras, si vineri sau sambata sau luni voi trece pe la fiecare, sa testez ceva Grado, Ultrasone, AKG ...

@mbc: atentie, pentru viitor, s-ar parea ca nou lansatele HD700 sunt in mare peste HD800 ca placere a sunetului. Si mult mai ieftine.
fedayn is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
placa de sunet externa claus Cutia de sub birou 9 13-02-2012 22:32
Placa de sunet Meerkat Cutia de sub birou 22 10-07-2011 23:06
Probleme placa de sunet.HELP! rigOr mOrtis? Periferice 5 29-11-2010 21:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,113
Total Online: 4093

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.