lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-02-2016, 08:52   #1
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default Formatul build-log-urilor

Nu stiu daca s-a sugerat in alta parte dar:

Avand in vedere cei 4 modderi arassel, papa jock, marius_mym, belamafia, care au luat cu asalt lab501 si care fac parte dintr-o categorie mai aparte adica they got real skillz to show! , nu ar fi bine daca ar debuta si aici un concurs in genul guru3d RIG OF THE MONTH? sau macar RIG of the trimester, semester, etc... dupa posibilitati?

Sa nu-l uitam si pe narayan.

Ar fi super treaba, sa aiba si un review/detailed specs si pe www.lab501.ro? aici e mai cu schepsis insa ...

Last edited by Robert B; 12-02-2016 at 08:58.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 09:58   #2
Roby
Ancient friend
 
Roby's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,867
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu propun să li se dea o decoraţie din aia, "modder iscusit", sau cum era...
__________________
Something happened
Something happened
Roby is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 10:04   #3
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dupa ce isi termina proiectele si eu sunt de acord sa primeasca medalie.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 10:10   #4
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trebuie sa mai demonstreze una alta pana le da tata Monstru decoratia

As vrea sa vad o structura in thread-urile lor:

1. scurta prezentare: cine sunt, varsta, cu ce se ocupa - scurt si la obiect. Cum au inceput, hobby-uri, etc. Pana nu i-am vazut pe lab501 nici nu stiam ca sunt tipi in Romania care fac asa ceva in mod activ. Jos palaria! to you guys
2. prezentarea arsenalului de scule, unelte de care dispun. Se vede ca nu fac asta de ieri de azi.
3. o mai mare "dedicare" fata de prezentarea modului de lucru:
a) locatie de lucru
b) orar de lucru
c) detalii pentru fiecare etapa de lucru - nu e greu, insa de multe ori se sare peste acest aspect. Mie acest aspect mi se pare cel mai delicios la un build....problemele de care te lovesti si modul in care le-ai rezolvat. CU TEXT si explicatii nu doar poze
d) materiale folosite - unde este cazul. Aici este nevoie de POZE clare cu fiecare material/accesoriu/etc folosit(e). Sunt sigur ca multi ar vrea sa faca si ei ceva, chiar daca la un nivel mai mic.
e) lista completa cu componentele folosite - hai ca nu este greu! - cand am postat in thread-ul Good old days , se stie cum "lucrez" eu. Nu conteaza ca este vorba de un surub, sarma, tabla, carcasa, masa sau mai stiu eu ce. Totul trebuie mentionat
http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=5630&page=20
http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=5630&page=19
http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=5630&page=17
We need FULL SPECS gallore
4. POZE POZE POZE - domnii ar trebui sa faca un crop mai agresiv la multe poze. Nu cred ca este nevoie sa se vada alteceva in afara de "obiectul" muncii. Eu unul nu as vrea sa vada tot poporul ce mai am prin apartament/casa etc....
Cand postam mai des poze, foloseam banalul Irfanview cu doua ferestre, una pt crop si a doua pentru resize, editing...se pot folosi si alte programe, bineinteles, insa asa formatam 40-60 de poze in 15-20 de minute....

Just my 2 cents...si daca cuiva i se pare greu sa structureze informatia, atunci sa imi trimita mie poze si info, ca le structurez eu de nu se vad

Last edited by Robert B; 12-02-2016 at 11:25.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 10:12   #5
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu vrei sa-si scrie si memoriile?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 10:20   #6
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default



Nu este cazul, insa am mai vazut pe alte site-uri cum sunt prezentate proiectele si deh am zis ca se poate si la noi mai este loc de imbunatatiri, berechet.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 18:08   #7
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Sunt de acord cu Robert. Prezentările de până acum sunt interesante, dar sunt scrise la nivel de "tehnician", nu de "popularizare". Habar n-am ce e un Abkant de-ăla sau cum s-o numi.
Ideea e că vreau să învăţ, fiindcă am un proiect destul de complex pe care vreau să-l pun în practică la un moment dat, dar momentan sunt ca un copil de clasa a IV-a care asistă la o discuţie între studenţii din anul final. Înţeleg cuvintele, dar nu şi ce înseamnă ele de fapt.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 18:39   #8
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

abkant-ul este o sculă de îndoit tabla (de regulă din aluminiu) la diferite unghiuri (de regulă la 90 grade).
https://ro.wikipedia.org/wiki/Abkant

După ce înțelegi principiul de funcționare, vei putea înțelege și modul de funcționare/implementare pentru un abkant în regim diy.

Majoritatea abkant-urilor sunt pentru a îndoi tabla fără un radius mare, adică cât mai direct, dar dacă vrei să dai un radius generos la colțuri so poate include un cilindru (poate fi coadă de mătură, un suport împrumutat de la un umeraș, etc).
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 19:54   #9
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Poate nu m-am exprimat bine...
Acum ştiu ce este şi ce face. Ideea e că citesc un topic în care sunt menţionaţi termenii, dar trebuie să mă uit în mai multe locuri third-party şi să mă întorc la topicuri, apoi iar să merg să mă informez, apoi să mă întorc din nou, etc.
Asta se numeşte informaţie nestructurată.
Poate e vorba de o deformaţie profesională, dar prefer informaţia structurată cât se poate de bine. Ştiu că o să zică lumea "da' ce, ţi-e lene să te informezi, puturosule", dar îl citez iar pe Robert:

"am mai vazut pe alte site-uri cum sunt prezentate proiectele si deh am zis ca se poate si la noi mai este loc de imbunatatiri, berechet."
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 20:32   #10
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Îți dau oarecum dreptate, dar ca fost "modder wannabe" pensionat pe caz de plictiseală cronică îți pot spune că după ce întinzi sculele prin toată casă de te cerți cu toată familia din cauza respectivă și te apuci de lucru, la final ori îți dai seama că ai uitat de făcut poze ori ești prea obosit să le mai postezi sau să mai scrii pagini de explicații.

Așa că se așteaptă un curios (ca tine să zicem) să pună o întrebare, iar la astea de regulă modderii răspund cu mult entuziasm. Dar pologhii din startul locului nu prea se scriu.

Iar a doua problemă, referitor la ce a observat Robert, probabil că a observat și că multe din build log-urile de pe site-urile de afară sunt sponsorizate cu bani grei/componente hardware, prin urmare asta duce la o atenție deosebită prezentării produselor și expunerii lor.
Deci atenția pentru detalii se datorează în mare parte și prezenței respectivului sponsor în schema. Cum la noi nu prea sunt sponsori și entuziasmul e mai rezervat...

A treia problemă are legătură cu partea financiară. Modding-ul în sine este complicat, vrei nu vrei îți trebuie scule (power tools, mecanice, etc), ai nevoie de spațiu pentru stocarea acestora, iar spațiul nu prea poate fi în bucătărie sau dormitor. Ai nevoie de un șopron ceva, de preferat spații largi, bine aerisite și de asemenea ai nevoie și de ceva izolare fonică. Nu poți să dai cu ciocanu în tablă după ora 10 la bloc de exemplu. Sau cu copii în camera alăturată.
Știu că am divagat puțin, dar revin... ai nevoie de scule, spațiu etc. Ai nevoie de bani pentru astea și pentru materiale de calitate să poți lucra cu ele. În condițiile în care bani nu ai, atunci nici scule nu ai, nici materiale nu ai, adică te descurci cu ce poți iar asta duce instinctiv la o atitudine mai rezervată, adică nu faci așa mult show off.

Când ai bani și scule îi dai bice, treaba merge, work log-ul merge, postezi frecvent, totul e perfect.

Dar nu prea îți vine să anunți un proiect cu mare tam tam, să postezi detalii, schițe de furat ochiul în Sketchup, ultimele produse cumpărate gen placa de bază și cpu apoi să te faci că uiți de topicul cu work log-ul. Și când te întreabă cineva cum merge treaba spui că ai luat o pauză ca nu ai o "Cheie de 13".

Sper că înțelegi unde bat.

Ai nelămuriri, întrebi și îți garantez că autorul te va lămuri...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 12-02-2016, 22:35   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eu zic sa lasam oamenii sa isi duca proiectele la final. Apoi vedem.

Mie mi se pare interesant, deci este clar ca urmaresc subiectul si am ceva planuri pe tema asta.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 00:16   #12
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Şi mie mi se pare foarte interesant, chestia e că uneori nu înţeleg paşii de la A la B; mi-e greu să urmez "traseul"
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 01:27   #13
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bai sunt complet de acord, dar cred ca nici ei nu sunt obisnuiti cu un tipar anume si posteaza pe masura ce lucreaza. Pe de o parte te inteleg perfect, pe de alta parte ... si asta se invata in timp zic eu
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 10:16   #14
Roby
Ancient friend
 
Roby's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,867
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lasă că și pe alte subiecte nu se explica mură în gură toți termenii și trebuie să cauți pe google despre ce e vorba. Îmi amintesc că citeam pe un topic cu ceva compresoare de răcire și parcă citeam în chineză, nu mai zic de topicurile pentru overclock unde, la fel, sunt o grămadă de termeni care pentru un începător sunt necunoscuți. Se contraziceau doi colegi acum ceva timp pe ceva placă video, iar eu nu întelegeam jumătate din lucrurile pe care le ziceau acolo.

Nu zic că e ceva greșit, fiecare meserie cu chichițele ei, iar cei care postează presupun că discută cu oameni din domeniu. Nu sunt tutoriale, unde să fie explicat pas cu pas fiecare detaliu, ci simple prezentări pentru entuziaști, eu așa le văd.
__________________
Something happened
Something happened
Roby is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 11:07   #15
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu sunt de acord cu amândoi, fiecare are dreptate în felul lui, dar cred că fiecare build trebuie să fie învăluit și de o ușoară aură de mister, să nu fie totul explicit, adică să existe și momente din alea de gen puzzle când trebuie să te uiți când la o poză când la alta, să o rotești în mintea ta, să ți-o imaginezi montată altfel, să încerci să îți dai seama cum a făcut modderul ce a făcut, etc.

Atunci e momentul ăla fain când îți dai seama ce a făcut și îți vine să îți dai palma în cap și să țiui a admirație și să îți zici: "Dat dracu' modderul ăsta, ia uite ce l-a dus capul...".
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 14:59   #16
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Buna,am citit cu mare interes acest post,sincer eu sant de acord ca sa va povestesc pas cu pas cum am "reusit"sa construiesc proiectul meu ,care este finalizat,am sa fac tot posibilul de a face acest lucru astazi,inca un amanunt sant sigur ca ,daca intrebati oricare modder despre un anumit lucru mai interesant el va va ajuta si va va explica cum a realizat acel lucru ..(cel putin eu asa sper)
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 15:44   #17
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pe de o parte unii chiar vor sa invete si chiar au ce invata din ce faceti voi. Pe de alta parte, e pacat de munca voastra sa nu o structurati cum trebuie intr-o poveste
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 18:42   #18
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am incercat ...sper sa fi acoperit majoritatea partilor importante dar sincer ,o poveste poate fi cateodata plictisitoare ...am incercat cu cuvinte cat de putine sa fac acest lucru pe postul meu,sper sa aveti rabdarea sa l cititi...
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 20:03   #19
marius_mym
Ancient friend
 
marius_mym's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 178
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am văzut pe nimeni sa se plângă de structura sau informații pe aici:
http://www.overclock.net/t/1540408/b...-780t-hardline
sau
http://forums.bit-tech.net/showthrea...highlight=Noir

În plus, nu cred ca a întrebat cineva ceva din ceea ce a fost prezentat in imagini și a rămas nelămurit.
Aaa ... dacă eu tai tablă și mă întrebi cum o sa fac iluminarea inauntru probabil o sa fie nevoie sa aștepți pana ajung la acolo.

Și eu când m-am uitat pe threadurile de overcloking m-am simțit pe lângă, dar am rezolvat problema cu un simplu search .

Work log-ul nu e același lucru cu tutorialul... just saying...
__________________
Nu poți face modding fără să te lovești !
marius_mym is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 20:14   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nici eu nu am vazut pe nimeni sa se planga de tom's sau anand acum 10 ani, dar asta nu m-a impiedicat sa fac un site mai bun pentru entuziasti

Ai dreptate, worklog e una, tutorial e alta. Asta nu inseamna ca putina structura in worklog-uri strica. Din contra...

Nu toata lumea are talent de povestitor, asta asa e. Insa anumite aspecte cum ar fi configuratie, piese folosite (cam ce a facut arassel in threadul de pe ocn), pret estimat al acestora s.a.m.d ajuta. Destul de mult. Fiecare este liber sa posteze cum vrea, insa in final, detalii de genul asta fac diferenta intre un articol pe site si un worklog pe forum.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Microsoft Build 2015 s3r0t0n1n Software 2 29-04-2015 23:50
Sugestii Custom Build de 1000 euro. Storm Cutia de sub birou 62 26-05-2013 17:19
Prima aparitie a noilor Zenbook-urilor ASUS Micutzu Stiri 0 25-04-2012 14:30
mITX build ithanium2 Cutia de sub birou 107 09-09-2011 16:29
este posibila monitorizarea hdd-urilor in raid 0? hepper Memorii & stocare 2 26-06-2011 19:07

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 2010

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.