lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-04-2018, 22:06   #34301
Danos
Senior Member

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Drazzy View Post
anvelope din hypermarket
anyway puteai cauta pe google sa vezi cat de bune sunt anvelopele alea si cat de bun e pretul din hypermarket
Ce contează de unde le iau ? Din contră eu vad avantaj sa le iau din hipermarket sau orice magazin fizic care vinde anvelope, debia pot verifica sigur dot-ul.
Debica parca nu sunt chiar no name-uri.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 22:12   #34302
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 258 Post(s)

e ca si cum ti-ai cumpara sursa din hypermarket.... sau cooler sau ce chinezarii mai aduc

da mno, daca pe tine nu intereseaza sa faci o analiza calitate/pret, nu vad de ce m-ar interesa pe mine
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 17-04-2018 at 22:14.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-2018, 22:34   #34303
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Comparația e deplasată, oricum n-as avea nici o problema să cumpăr o sursa buna daca aceasta s-ar vinde in supermarket.
Ideea era ca intr-un magazin fizic as putea verifica data de fabricație a anvelopei.
Oricum nu eram axat sa cumpar de acolo, trebuie sa mai studiez ce voi cumpăra, cele vechi sunt Uniroyal Rainexpert, daca au rezistat atāt, probabil mă voi orienta la ceva in aceeași categorie de preț.
Old 17-04-2018, 22:41   #34304
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Recent am luat 2 bfgoodrich 205/55/r16 allseason oarecum cu ceva dubii intrucat erau la oferta. Au venit cu dot 2018
Old 18-04-2018, 09:46   #34305
nooxy
Senior Member

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Ce contează de unde le iau ? Din contră eu vad avantaj sa le iau din hipermarket sau orice magazin fizic care vinde anvelope, debia pot verifica sigur dot-ul.
Debica parca nu sunt chiar no name-uri.
O sa razi dar conteaza enorm de unde cumperi.
Am un amic la Continental, si mi-a spus sa nu cumpar anvelope din supermarket.
Dupa productie , in fabrica se verifica absolut toate pneurile. Cele mai bune , calitativ( nu sunt ovalizate, nu necesita plumbi , la echilibrat, etc), sunt trimise la fabrici auto, si vin ca prima echipare. Calitatea 2, pleaca la dealeri de pneuri, iar cela mai nasoaleajung la supermarket, evident si la cel mai mic pret.

Fiecare face ce vrea cu banii lui .
Si cu dotul, nu e chiar asa nasol. Cu 2 ani vechime sunt ca noi, mai ales ca au fost tinute in conditii bune. Nici la motocicleta, nu fac nazuri la daca dotul e mai vechi cu pana in 2 ani. Mai ales ca acolo le schimb la maxim 2 ani. La masini cam la 3-4 ani.

Last edited by nooxy; 18-04-2018 at 09:48.
nooxy is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 11:33   #34306
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Pai e mult, stiu, dar am citit undeva pe internet ca anvelopele se schimbă neapărat dupa 10 ani, ideea e ca nu sunt uzate tare, mai au carne pe ele cam 4-5 mm si am vazut ca se recomandă schimbarea la sub 3mm la cele de vara.
Asta era acum 20 ani poate, cand anvelopele aveau o groaza de cauciuc in ele si erau build to last.
Old 18-04-2018, 11:45   #34307
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Fix dezintegrare pe laterale este.
Cum iti dai seama din timp? Ai ceva poze sau iti dai seama numai la impinsul cu degetul?
Old 18-04-2018, 12:46   #34308
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Habar nu am cum iti dai seama din timp, doar ca acolo e defect de fabricatie cu care le dai in cap indiferent daca esti sau nu in perioada de garantie. Reclami defect de fabricatie direct. Le duci la un dealer si faci hartie si le trimiti prin el catre Nokian Romania sau cum se numeste.

Atata timp cat ai factura pentru ele, produsele cu defectele de fabricatie trebuie schimbate/reparate indiferent de perioada garantie. Vezi rechemarile la masini si de 10 ani.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 16:20   #34309
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by nooxy View Post
O sa razi dar conteaza enorm de unde cumperi.
Am un amic la Continental, si mi-a spus sa nu cumpar anvelope din supermarket.
Dupa productie , in fabrica se verifica absolut toate pneurile. Cele mai bune , calitativ( nu sunt ovalizate, nu necesita plumbi , la echilibrat, etc), sunt trimise la fabrici auto, si vin ca prima echipare. Calitatea 2, pleaca la dealeri de pneuri, iar cela mai nasoaleajung la supermarket, evident si la cel mai mic pret.

Fiecare face ce vrea cu banii lui .
Si cu dotul, nu e chiar asa nasol. Cu 2 ani vechime sunt ca noi, mai ales ca au fost tinute in conditii bune. Nici la motocicleta, nu fac nazuri la daca dotul e mai vechi cu pana in 2 ani. Mai ales ca acolo le schimb la maxim 2 ani. La masini cam la 3-4 ani.
+1

am cumparat recent si eu 2 talpi pe fata, uniroyal rainexpert 3.
Am dat mail la 2 shopuri online pentru DOT, unul mi-a raspuns si mi-a zis ca n-are cum sa imi dea DOT "pentru ca multe" storage facilities, dar nu au nimic mai vechi de 2 ani. Primisi ceva cu DOT 2018 anyway.
Also am citit si eu pe la 2-3 site-uri de producatori de cauciuce acelasi lucru, 2 ani pot sta in storage, si dupa cam 5-7 ani e durata lor de viata(brandurile mari au cauciucul mai bun si dureaza mai mult).
In UK legea zice ca n-ai ce cauta cu sub 2mm de profil, si se sugereaza ca dupa ce ai atins pragul de 3mm(unde ai un notch) sa il schimbi.
Eu n-am trecut "rar"-ul pentru ca un cauciuc avea o mica deformare(si era mica).
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 16:24   #34310
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Unde ai semn de 3mm pe anvelope?

Eu stiu doar de 2 semne: unul legal de 1,6mm si unul informativ de ploaie/zapada de 4mm.

Primul e obligatoriu, al doilea e optional.
Old 18-04-2018, 18:38   #34311
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Unde ai semn de 3mm pe anvelope?

Eu stiu doar de 2 semne: unul legal de 1,6mm si unul informativ de ploaie/zapada de 4mm.

Primul e obligatoriu, al doilea e optional.
link conti
tin minte notchurile pe pirelli-urile pe care le am pe spate. La astea noi nu m-am uitat inca
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 19:11   #34312
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Revin dupa ce am schimbat termostatul la tractor. Cred ca de aici a fost problema cu faptul ca mai scadea in bord temperatura de la 4 la 2 linii, chiar daca era mai cald afara. De cand l-am schimbat nu a mai scazut deloc, chiar daca am mers in frana de motor minim 1km. Cu o saptamana inainte de schimb a scazut la aceeasi coborare, cam aceeasi temperatura exterioara. Pe langa asta, inainte parca mai nu incalzea la fel de bine, acum am dat drumul de curiozitate la caldura la maxim pe treapta 3 la ventilator si in 5 secunde sufla foarte fierbinte(cu ocazia asta am eliminat si radiatorul). Sa spun ca si consumul e mai mic, dar inca nu sunt sigur, trebuie sa fac un drum mai lung sa vad. Mai ramane de vazut la iarna daca mai scade martorul de temperatura in bord.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 19:13   #34313
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Oameni buni, voi ma băgați la cheltuieli, mi-a zis cineva ca pot folosi cauciucurile de iarnă si acum vara daca nu mai tin masina mai mult de 3 ani că oricum rezista 3 ani la cati km fac eu pe an, dar mă īntreb nu cumva astea de vara au performanță mai scazuta pe carosabil uscat pe căldură mare ?
Adica in caz de o frānare mai brusca ar creste distanța de frānare fata de cele specifice pentru vară.
Old 18-04-2018, 19:17   #34314
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

Nu face asta, te rog. Daca nu pentru tine, pentru ceilalti din trafic.

Cauciucul de iarna la temperaturi de peste 5-10C se inmoaie si isi pierde proprietatile. Se deformeaza profilele, acvaplaneaza mult mai usor, iar la franare brusca o sa ai randament scazut. De uzura si consum crescut din cauza frictiunii nu mai zic.

Ca idee, doar din cauciucuri se poate scoate economie de combustibil de ~500 Ron / an, trecand de la un cauciuc cu fuel efficiency G la unul B, si asta la ~15.000km/an.

Daca vrei ceva pe principiul "sa fie acolo", macar ia ceva all-season. Dar nu merge cu alea de iarna vara, si cu alea de vara iarna.
Old 18-04-2018, 19:18   #34315
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

@Danos Eu am tinut cauciucurile de iarna(zeetex) pe masina pentru ca am mers foarte putin si in oras si pot spune ca sunt foarte proaste in comparatie cu cele de vara(continental). Nu pot pleca mai tare de pe loc pentru ca derapeaza. In curbe se simte ca fuge mai usor botul. Cand le montez pe cele de vara zici ca schimb masina. Se simte mult mai bine pe curbe si nu mai aluneca chiar daca plec mai tare de pe loc. Daca sti ca mergi linistit, le poti folosi si pe cele de iarna, dar daca ajungi in situatia ca 1-2metri sa faca diferenta, cele de vara sunt mai bune. Cele de iarna, vara, la peste 30-35 de grade in aer sunt gelatina pe asfalt de 45-50-55 de grade.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2018, 19:19   #34316
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 98 Post(s)

Daca poti sa mergi cu ele.... da. Dar le toci rapid, sunt mai rigide si pierzi si la distanta de franare plus zgomot de mers.... Depinde cat circuli....
Old 18-04-2018, 19:28   #34317
Danos
Senior Member

PC-ul meu

Cum sa fie rigide cele de iarna ? Din contră, sunt foarte moi, nu - mi iau all season pentru ca am deja cauciucuri de iarna noi de 2 ani deabia, asa stiam si eu ca cele de iarna nu sunt bune vara. Asta e, n-am ce face va trebui sa iau cauciucuri noi de vară.
@Iubitel, ok, am īnțeles acum la ce te-ai referit

Last edited by Danos; 18-04-2018 at 19:31.
Old 18-04-2018, 19:29   #34318
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 98 Post(s)

Vroiam sa zic ca sunt rigide pe sosea, nu ai stabilitate in curbe, etc...
Old 18-04-2018, 20:06   #34319
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

@Danos: la o frana la 30 de grade C afara te duci sanie. Efectiv cresti distanta de franare cu 50% daca ai viteza mai mare de 60Km/h. Dar poti incerca. Ajungi si prin Bucuresti vara?
Old 18-04-2018, 22:05   #34320
Danos
Senior Member

PC-ul meu

E clar, gata, imi trebuiesc anvelope noi de vară, in București ajung să zicem o data sau de două ori pe vară, dar ce relevanță are ?
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules