lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-08-2018, 09:46   #3241
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Un an e cam putin. 4 ani IMO e acceptabil - nu excelent, acceptabil. Nasol sa aud asta, avand in vedere ca am G6+
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2018, 19:45   #3242
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

stai sa vezi sony
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2018, 19:51   #3243
valinor
Senior Member
 
valinor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Baia Mare
Posts: 1,157
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
G4 a picat dupa un an, G3-ul care era la maica-mea a murit dupa vreo 4 ani si ceva.. eu cu LG am terminat-o demult, sunt SINGURELE smartphones care mi s-au stricat, singurele. E ditamai producatorul, nu inteleg cum pot da un asemenea chix. Acum o sa-i iau un xiaomi, pun pariu ca ala o sa tina mai mult.
G Flex 2 m-a tinut fix 1an jumate...

Momentan am un P9 Lite 2017 ( o panarama..adevaru e ca la banii aia nu ai a ce sa te astepti..._)
__________________
Recunosc ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
valinor is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2018, 20:15   #3244
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,292
Mentioned: 378 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am avut LG G2 mini pentru soție, a mers foarte bine 2 ani, după care se bloca aiurea, chestia ciudată că se bloca și ceasul, au fost momente când nu a sunat dimineața... tragedie... mbc știe.
De un an are un Galaxy S4, folosit de mine 3 ani, pentru ea.... este excelent, telefonul este pentru voce, SMS și uatsap...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 17-08-2018, 22:17   #3245
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am intrebat cu gandul ca au politica asemanatoare samsung/apple , care nu cer acte sau ambalaj , verifica SN si cam atat .
Am 4 interventii cu samsung la garantie si la toate m-am dus doar cu telefonul , l-am lasat acolo si gata.
Chiar si la Dell ,a venit acasa tehnicianul , a luat serie din bios si asta a fost.
Tot pe baza seriei am primit si un stick cu windows ca am dat delete la partitia de recovery si nu au comentat nimic.
Ideea este ca sunt prea departe de Londra ca sa ma duc cu telefonul acolo si m am gandit ca e mai usor in Bucuresti...daca tot vin acasa.

M am dumirit cum sta treaba asa ca o sa sun aici sa vad cum rezolv.

O mare prostie acasa cu garantia ...
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2018, 17:25   #3246
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am rezolvat in uk cat si in toata europa .... "se repara dar nu se poate , fara factura , carticica din cutie cu garantia ,etc.

Firma de kkat , pana si lg a schimbat pe baza de imei fara cutie si acte , la fel samsung si apple .

Kak pe huawei , nu mai cumpar nimic , jegosi de oameni , nici contra cost nu se obosesc sa repare , e vechi ....morti lor
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2018, 22:47   #3247
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Am avut LG G2 mini pentru soție, a mers foarte bine 2 ani, după care se bloca aiurea, chestia ciudată că se bloca și ceasul, au fost momente când nu a sunat dimineața... tragedie... mbc știe.
De un an are un Galaxy S4, folosit de mine 3 ani, pentru ea.... este excelent, telefonul este pentru voce, SMS și uatsap...
LG G2 mini de job, inca merge acceptabil pentru sunat, sms, whatsapp, telegram. Altceva nimic. Il mai folosesc pe post de router la tableta si inca merge foarte ok. Cred ca tine si de noroc cum prinzi telefoanele, in general.

La S4 ce varianta ai de Android? Este custom? Am un S4 ramas de la tatal meu si as vrea sa il dau cuiva sa il foloseasca. Telefonul e impecabil estetic, chiar mi-ar parea rau sa stea degeaba.

Quote:
Originally Posted by polter View Post
O mare prostie acasa cu garantia ...
Serviciile in general. Zici ca ii deranjezi cand ii contactezi. Oamenii in Romania nu vor sa castige un ban cinstit, daca se poate trage tunul si un BMW in fata scarii, ca sa nu mai poata iesi nimeni din scara, e perfect.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 24-08-2018 at 22:50.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2018, 12:17   #3248
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am luat un V30 insa i-am facut retur a doua zi.

Ecranul avea temperature shift, ca cea din

Este singurul telefon caruia imi pare rau ca i-am facut retur. Cred ca achizitionez altul din alta parte, poate nu mai am ghinion.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 19:29   #3249
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Revin cu impresii despre Xiaomi Redmi 4X.


In primul rand, la cum il folosesc eu, 2-3 ore de browsing si 9gag pe zi, cateva apeluri si mesaje, ma tine 3 zile, 4 zile daca il las pana la 10-15%. Ce e nasol, e ca nu stie incarcare rapida, deci se incarca de la 15% in aproape 3 ore. Il tin doar pe 4g.

Ecranul este foarte tare din perspectiva luminozitatii, foarte luminos la maxim, se vede bine in soare si foarte intunecat la minim, nu vezi nimic nici noaptea. Culorile sunt ok, nu e ceva wow, dar acceptabil.

Pe partea de performante nu am de ce sa ma plang, mult mai rapid decat un p8 energy sau lenovo p70. Nu se blocheaza, nu sta mult pana incarca aplicatii etc.

Camera e decenta. Pentru cineva care vrea o camera mega.extra.super buna, nu e asa. E doar o camera cu care poti face poze in vacante. Pe timp de noapte nu e buna cam deloc.

Primeste update-uri des, pana acum am primit de 3 ori. Este tot la android 7, cica ar urma update la 8.

Senzorul de amprenta e ok. Nu am mai avut pana acum, deci nu stiu daca e bun sau nu. Mai greseste din cand in cand, dar am observat si la altele mult mai scumpe treaba asta.

Parti negative:
pe partea de audio are uneori un stutter, de care pot sa scap doar daca folosesc aplicatia lui audio, care e o mizerie

e cam alunecos, poate scapa foarte usor, din fericire e mic

miui nu ma lasa sa dezactivez total unele programe, de exemplu google duo. Desi e dezactivat, cu datele aplicatiei sterse, inca apare ca vrea sa faca update.


Pentru 600 de lei cat am dat pe el, e perfect telefonul. Mai ales pentru cineva care nu cauta ultima fita si vrea un telefon mai mic.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 19:51   #3250
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

S-ar putea sa suporte Quickcharge dar sa nu aiba incarcator quickcharge in pachet.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 20:12   #3251
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

L-am incercat cu incarcatorul din pachet, cu incarcatorul de la lenovo, incarcatorul de la allview(care are sigur, ca incarca bateria de 6000 in o ora si un pic) si un BlitzWolf BW-S2.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 20:26   #3252
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Revin cu impresii despre Xiaomi Redmi 4X.


In primul rand, la cum il folosesc eu, 2-3 ore de browsing si 9gag pe zi, cateva apeluri si mesaje, ma tine 3 zile, 4 zile daca il las pana la 10-15%. Ce e nasol, e ca nu stie incarcare rapida, deci se incarca de la 15% in aproape 3 ore. Il tin doar pe 4g.

Ecranul este foarte tare din perspectiva luminozitatii, foarte luminos la maxim, se vede bine in soare si foarte intunecat la minim, nu vezi nimic nici noaptea. Culorile sunt ok, nu e ceva wow, dar acceptabil.

Pe partea de performante nu am de ce sa ma plang, mult mai rapid decat un p8 energy sau lenovo p70. Nu se blocheaza, nu sta mult pana incarca aplicatii etc.

Camera e decenta. Pentru cineva care vrea o camera mega.extra.super buna, nu e asa. E doar o camera cu care poti face poze in vacante. Pe timp de noapte nu e buna cam deloc.

Primeste update-uri des, pana acum am primit de 3 ori. Este tot la android 7, cica ar urma update la 8.

Senzorul de amprenta e ok. Nu am mai avut pana acum, deci nu stiu daca e bun sau nu. Mai greseste din cand in cand, dar am observat si la altele mult mai scumpe treaba asta.

Parti negative:
pe partea de audio are uneori un stutter, de care pot sa scap doar daca folosesc aplicatia lui audio, care e o mizerie

e cam alunecos, poate scapa foarte usor, din fericire e mic

miui nu ma lasa sa dezactivez total unele programe, de exemplu google duo. Desi e dezactivat, cu datele aplicatiei sterse, inca apare ca vrea sa faca update.


Pentru 600 de lei cat am dat pe el, e perfect telefonul. Mai ales pentru cineva care nu cauta ultima fita si vrea un telefon mai mic.

Ai putea sa incerci sa scoti optiunile de battery saving de pe aplicatiile audio third party.
E posibil sa incerce sa le omoare cand e telefonul in sleep, si de acolo sa ai stutter.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 21:00   #3253
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
L-am incercat cu incarcatorul din pachet, cu incarcatorul de la lenovo, incarcatorul de la allview(care are sigur, ca incarca bateria de 6000 in o ora si un pic) si un BlitzWolf BW-S2.
Poti sa incerci cu oricate incarcatoare, daca nu incerc cu unul cu Quickcharge nu iti merge. Blitzwolf ala nu e quickcharge, e singurul pe care l-ai numit exact. In rest, Lenovo probabil ca e fara si Allview sigur e fara.

Asta e un incarcator quickcharge: https://www.pcgarage.ro/incarcatoare...ge-30-poweriq/

Quickcharge e un standard (Qualcomm Quickcharge). Motorola TurboPower e acelasi lucru, branduit Motorola si 100% intercompatibil. Incarcarea rapida de la Oppo de exemplu, nu mai e compatibila cu Qualcomm.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 21:52   #3254
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

nu are quickcharge telefonul, nu cheltui banii de pomana
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 21:55   #3255
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Ai putea sa incerci sa scoti optiunile de battery saving de pe aplicatiile audio third party.
E posibil sa incerce sa le omoare cand e telefonul in sleep, si de acolo sa ai stutter.
Am incercat, tot face din cand in cand. Am mai facut un update recent, dar nu am apucat sa ascult muzica.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Poti sa incerci cu oricate incarcatoare, daca nu incerc cu unul cu Quickcharge nu iti merge. Blitzwolf ala nu e quickcharge, e singurul pe care l-ai numit exact. In rest, Lenovo probabil ca e fara si Allview sigur e fara.

Asta e un incarcator quickcharge: https://www.pcgarage.ro/incarcatoare...ge-30-poweriq/

Quickcharge e un standard (Qualcomm Quickcharge). Motorola TurboPower e acelasi lucru, branduit Motorola si 100% intercompatibil. Incarcarea rapida de la Oppo de exemplu, nu mai e compatibila cu Qualcomm.
Telefonul din specificatii nu ar avea, desi am mai citit pe diferite forumuri ca mai apare iconita de quickcharge. Nu mai dau banii pe incarcatoare, am deja tot ce-mi trebuie. Niste cabluri mai degraba, dar momentan nu e graba.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2018, 23:01   #3256
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am un J7 2017
Pentru ce imi trebuie mie este beton.

Cam atat ma intereseaza la un telefon : sa se auda bine in convorbiri, sa tina bateria si ecran mare Super AMOLED pe care sa ma pot uit pe Youtube / Twitch.


Edit : ceva ce mi se pare naspa la noile telefoane cu format 18.5:9 sau 19:9 este ca pierd din inaltime (in "landscape") ... si practic echivalentul ecranul meu de 5.5 16:9 ar fi undeva la 6.3 / 6.4 in 18.5:9

Last edited by dangrig; 28-08-2018 at 23:05.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2018, 07:12   #3257
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Am incercat, tot face din cand in cand. Am mai facut un update recent, dar nu am apucat sa ascult muzica.


Telefonul din specificatii nu ar avea, desi am mai citit pe diferite forumuri ca mai apare iconita de quickcharge. Nu mai dau banii pe incarcatoare, am deja tot ce-mi trebuie. Niste cabluri mai degraba, dar momentan nu e graba.

vezi punctul 5 in linkul de mai jos:

http://en.miui.com/thread-781326-1-1.html

legat de quickcharge, in review-ul de pe gsmarena scrie clar ca nu suporta, si am maxin 5V 2A
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2018, 21:02   #3258
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Am luat un V30 insa i-am facut retur a doua zi.

Ecranul avea temperature shift, ca cea din link

Este singurul telefon caruia imi pare rau ca i-am facut retur. Cred ca achizitionez altul din alta parte, poate nu mai am ghinion.

Am achizitionat altul, fara probleme.

Me happy
walkman is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2018, 21:26   #3259
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
nu are quickcharge telefonul, nu cheltui banii de pomana
Deblochezi BL și pui custom, kernel care are QC 2.0

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2018, 23:06   #3260
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu stiu daca LG s-a pus pe treaba sau ce, la inceputul lunii am primit update-ul pentru security patch Julie, alaltaieri am primit update-ul de securitate pentru August si QLens. Hm... sper sa o tina tot asa.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,710
Total Online: 2354

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.