lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-05-2011, 17:12   #1
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default Raster => Vectorial

Treaba sta asa. Am facut o sigla in Photoshop, pentru ca am folosit imagini(cerute de client). Asadar o marime suficienta in Photoshop e de-ajuns, tinand cont de faptul ca imaginile alea au marime predefinita, si scaleaza ca dracii daca-s marite.

In fine, clientul cere acum sigla in format vectorial. Nu e foarte complicata, cateva forme de baza(cerc, cu shadow din blending, text cu emboss, etc)

Cum transfer totul spre Illustrator, fara s-o iau de la capat? Si daca o iau de la capat, am in illustrator posibilitatile din photoshop in legatura cu emboss, shadows, etc?
Nu l-am folosit niciodata, dar in general ma prind repede.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2011, 20:03   #2
Secttor
Senior Member
 
Secttor's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Brasov
Posts: 927
Mentioned: 25 Post(s)


Send a message via Skype™ to Secttor
Default

Poti transfera printr-un simplu copy > paste (cel putin cu variantele CS5) dar rezultatele te vor dezamagi in materie de calitate. Se poate rezolva mai lejer si cu rezultate medii apeland la export path to illustrator.

Siglele in general se pastreaza ca si vectori ca sa poata fi scalate cu rezultate multumitoare. Tocmai asta e diferenta intre raster & vector (tu probabil ai dat rasterize/ai aplicat blur in photoshop si .. sanatate)
- Illustrator este relativ usor de folosit, are shadows,emboss si multe altele + capitolul extrudare care e foarte interesant.

-------------------
Ai optiuni avansate la More options in ideea ca ti-a scapat din priviri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.JPG
Views:	305
Size:	81.1 KB
ID:	19165  

Last edited by Secttor; 01-06-2011 at 23:03.
Secttor is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2011, 03:16   #3
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu era de aplicat blur, era vorba de faptul ca, clientul dorea imagine "sculptata in piatra" a unor imagini. Asadar, a fost nevoie sa folosesc imagini raster.(si de rezolutie slabuta, ce-am gasit pe net, cu toate procedeele mele de resize cat mai destept). Rezolutia finala a fost de 2500x2500, buna pentru printuri, bannere, sau mai stiu eu ce. Peste asta, se observa limitarea imaginilor alora.


Am construit-o de la capat, mi-a placut foarte mult asemanarea cu Photoshop. Asta a facut tranzitia mult mai usoara.

Singura parte nasoala pe care n-am putut-o "indulci" a fost capitolul Extrude&Bevel, care e foarte, foarte ciudat. N-am avut optiune de blending mode pentru lumini/umbre, si nici nu poti seta opacitatea umbrelor(nu cea a ambientului). Si modul de extrudare e ciudat, trebuie sa adaugi "muchia" ca sa aiba unde cobori panta. Banuiesc ca e legat de lucrul cu formatul vectorial, insa parca trebuia sa semene mai mult cu Photoshopul aici.

Oricum, imaginile raster au ramas raster in imagine, cu toate ca le-am explicat care e treaba. Daca ei vor asta... asta dau.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 1943

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.