lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-06-2017, 18:59   #921
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 235 Post(s)

PC-ul meu

Poze!

Ps: și blood, ceva, nimic? )

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2017, 00:45   #922
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Dupa doua seturi (2x2 perechi) de saboti SHIMANO R55C4, saboti JAGWIRE, saboti FIBRAX, saboti CLARKS, saboti TOKEN (astia au fost cam 50/50) am ajuns inevitabil la cei mai buni saboti si anume KOOL STOP! Am mai folosit KOOL STOP in trecut si sunt ceva de vis. No more glazing si no more RIM GRINDING! Am gasit saboti KOOL STOP la Cluj la bike44 - 42 de lei perechea. Nu aveau black doua perechi asa ca am luat dual negru-caramiziu. Sunt putin mai lati ca sabotii normali dar incap PERFECT pe suprafata de rulare.

Toti sabotii mai sus enumerati dupa 10-15 km + franare normala in oras erau plini de bucatele de aluminiu si glazing la greu chiar si dupa ce rotile Ultegra WH-6800 au trecut de rodaj.

A trebuit sa curat jantele cu burete abraziv WOLFCRAFT de la Hornbach, genul de burete gri cu care se pregatesc suprafete pentru vopsit, apoi alcool izopropilic 99% cu discuri de vata. Pana sa ajung la KOOL STOP (din nou) am fost nevoit sa folosesc si smirghel 1000 ca sa scot "ciupiuturile" pe care mi le-au lasat in calea de franare sabotii SHIMANO R55C4 &^#*(!&#*(!~~~##!!!!.

Acum dupa 1000 KM rotile ULTEGRA WH-6800 + saboti KOOL STOP = TRUE LOVE!

Senzatia pe WH-6800 e ceva fantastic. Au costat ceva insa sunt superbe. GP4000 S II sunt si ele pe masura rotilor. Tractiunea, confortul si viteza pe care o dau gumele astea in oras sunt OUTSTANDING

Just my 2 cents! YMMV!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	KOOL.jpg
Views:	56
Size:	400.6 KB
ID:	59573   Click image for larger version

Name:	KOOL-2.jpg
Views:	36
Size:	308.1 KB
ID:	59574  

Last edited by Robert B; 01-07-2017 at 02:34.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2017, 01:19   #923
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Pai vina e cam a ta nițel, dacă stai bine să ne gândim. Kool Stop și Swissstop sunt cei mai buni. Eu folosesc cei din urmă însă.
Pe biclele de oraș am campagnolo și shimano, dar frânele sunt ca și cum nu le-aș avea 😁

undercover Jedi ^^
Old 01-07-2017, 01:48   #924
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Nu ma asteptam ca Shimano R55C4 sa fie asa de cacao pe WH-6800. Pe WH-R501-30 erau super!

Swissstop nu am gasit local si deja am suflat si in iaurt si am mers pe ce stiam ca sigur este OK! Abia am gasit KOOL STOP la noi. Pana la urma luam din afara ca alta alternativa nu aveam. Eram cu nervii instinsi la maxim!

Live and learn. Money, money and even more money. Not to mention stress.

Acum am totul pe bicicleta asa cum vreau. Totul merge "uns". Took a while to get there but now everything it's flawless

Last edited by Robert B; 01-07-2017 at 07:52.
Old 01-07-2017, 01:49   #925
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

http://www.digi24.ro/stiri/actualita...ciclete-752432
augustus is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2017, 02:41   #926
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Parcă era 1500 lei 😂 au băut restul?

undercover Jedi ^^
Old 02-07-2017, 17:13   #927
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Ușor peste 140km Predeal-Ploiesti. Revin cu un link când am net, probabil mâine (sper).

undercover Jedi ^^
Old 02-07-2017, 18:33   #928
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Ouch...
Old 19-07-2017, 16:56   #929
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Cum stati cu Rapha Rising? In cateva zile pentru a completa challange-ul de 4600m de pe Strava.

Pana una alta, un quiz de la Rapha, tare haios. Voua ce v-a iesit?

undercover Jedi ^^
Old 22-07-2017, 02:04   #930
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Etapa 20 mâine în tdf duminică se termina distracția.

undercover Jedi ^^
Old 23-07-2017, 10:15   #931
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Cu dedicatie pentru mirciusx - mi-ai zis mai demult ca, Continental 4000GP S II black nu prea arata bine pe bicicleta mea si eu am zis ca o sa-ti pun niste poze later Ca o nota: fata de Michelin PRO 3 RACE stau mai aproape si de partea superioara a interiorului de la furca fata/spate. All in all GP4000 S II imi plac mai mult ca Michelin si sunt mai rezistente la micro-taieturi. Tractiunea, confortul, manevrabilitatea sunt super. Asta nu inseamna ca Michelin PRO 3 Race pe care l-am avut erau rele. Conti se simt mai meaty ca Michelin. Intr-un cuvant, imi plac si consider cumpararea lor un upgrade.

Enjoy!

gallery: https://postimg.org/gallery/2m5g2bwgg/

Old 30-07-2017, 13:23   #932
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

In sfarsit am avut si eu un weekend liber si vreme buna.
Am facut ieri dimineata 61 km si azi dimineata inca 61 km, surprinzator is mai fresh acuma ca ieri

Mi-am mai intrat si eu in forma, problema e ca mi-ar mai trebui cateva pinioane.
Mai nou numa pe foaia mare stau pe fata, trec pe aia mica doar pe varful muntelui, iar la coborare pe la 60 km/h pedalez in gol......cred ca se pune de un upgrade pana la urma.

Care vi se pare mai faina? Amandoua au frane Shimano 105, oare merg anvelope de 28 pe ele?

https://www.dirtbike.ro/bazar/trek-madone-3-5-348792

https://www.dirtbike.ro/bazar/specia...ld-2016-353492

Last edited by Otman; 30-07-2017 at 15:19.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2017, 17:43   #933
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@Robert B : Pai in afara de "black" nu am vazut de mult cauciucuri colorate de la ei. Doar ca sunt over rated. Bune, nu e nimic de zis. Cred ca la vitezele noastre nu conteaza nici daca am avea Kenda de 50lei. Poate in anumite conditii, da.

@Otman : Furca sa permita, nu frana. Frana are 3 nivele de inchidere.

"Mi-am mai intrat si eu in forma, problema e ca mi-ar mai trebui cateva pinioane." Poti detalia?
Nu ai cum sa pedalezi in gol pe foaia mare si pinionul mic la 60km/h doar daca fie hamster sau fie pedalezi ca un hamster, cum se mai zice, adica peste 150 rpm. De fapt, ce crank si ce caseta ai?

In primul rand sunt geometrii diferite. Eu sunt fan Specialized, dar as inclina spre Trek. Altfel, ce inaltime ai de ai ales marimea 56?

undercover Jedi ^^
Old 30-07-2017, 17:47   #934
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@Otman vreau si eu sa vad un screen cu aia "pe la 60km/h" Sa inteleg ca tu cobori cu ceva mai mult de 60km/h...

undercover Jedi ^^
Old 30-07-2017, 18:30   #935
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Depinde de vant, ieri sufla tare din fata la coborare, maxim am avut 54km/h.
Azi nu a prea suflat am avut 59km/h. Maxim am mers 62 cu ea.
Dar ideea era ca la ~ 60 pedalez in gol, rapoartele la cyclocross is mai mult de urcat si mai putin de viteza.
O sa-ti pun o poza cand ajung acasa. Nu stiu din cap ce rapoarte are, ma uit mai tarziu.
Am 1.80 si 83 cm lungimea piciorului, deci ideal e cadru de 56.

@mirciusx front: 50/34 rear: 12/28, asa zice pdf-ul asta.

https://www.focus-bikes.com/pub/medi...ISC_TIAGRA.pdf

Last edited by Otman; 30-07-2017 at 19:19.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2017, 20:13   #936
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Era pe Cheia, coborare, unul urca cu 35km/h, repet URCA cu viteza aia, eu la coborare aveam 18-22km/h....la COBORARE.

Cred ca tu coborai cu tancul din avion de aveai vant din fata si 60km/h...Nu stiu ce panta aveai tu, poate de 10% cel putin sa ai vant din fata si coborare la viteza asta sau era coborarea foarte lunga si foarte dreapta, ceea ce nu e ok si logic ingineria drumurilor.

"rapoartele la cyclocross is mai mult de urcat si mai putin de viteza." Cu scuzele de rigoare, cu riscul ca as parea nitel intepat, trebuie putina documentare inainte sa spui ceva ce ar putea fi total gresit.

Hai sa o luam pe rand : cyclocross, endurance, race, etc, sunt niste chestii date de geometria cadrului, marketing, in special. Restul e poveste.
Rapoartele pe orice bicicleta sunt aceleasi, indiferent ce tip de bicla ai, fiind un raport care se aplica la orice.
Ceea ce ai tu, 50/34 e un compact (bun), care da, e dedicat pentru urcare, mai putin caseta pe care o ai. Un semicompact, 52/36, e un allarounder, iar un 53/39 e de viteza fara discutii. Rar o sa vezi raportul asta oricum, la oameni "normali"
O caseta de urcare impune un pinion de 30 sau 32 (de obicei), allarounder 28, viteza 25.
Rapoartele le poti calcula online, asa cum o fac si cei cu ssp/fixie si exista combinatii de foaie angrenaj (crank) + pinion (caseta).

Viteza este data de picioarele tale, nu de casete si cranks, doar daca nu esti vreun Sagan in devenire.

Am 178/84, 75kg. Ma duc ca o ghiulea la vale pe baza greutatii mele, cu frica, dar peste 60km/h mi-e cumva greu sa cred ca mergi. Nu imposibil, totusi. Cu cat esti mai greu, cu cat ai elan mai lung, cu atat vei merge mai repede.

Da, 56 ar fi ok pentru marimea ta. Eu merg pana la 56, e ok si 57, dar am preferat ceva mai mic, 54.

Daca imi permiti, daca ai bicicleta asta, foarte misto de altfel, ti-am zis si cand ai luat-o, de ce vrei alta? Ai tiagra pe ea, saltul la 105 e ... nimic, ca sa zic asa. Daca erai pe Sora, cum i-am schimbat dansei, da, as intelege, dar altfel, nu vad rostul. Plus ca ai bicla cu discuri. Si mai vrei sa ii pui si roti de 28

Poate imi zici si care e logica ta.

undercover Jedi ^^
Old 30-07-2017, 22:32   #937
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

@mirciusx sincer acuma, tu crezi ca postez aici sa fac pe grozavul si sa ma dau mare?

Am pus poze cu distanta si viteza...

Uite asta e traseul: https://www.google.ro/maps/dir/Baia+...3!2d47.6991661

Pe partea cu serpentine, maxim 50km/h am avut, partea de viteza e mai jos, de la bifurcatia spre Mogosa pana aproape inainte de Baia Sprie.
E o panta usoara, curbe largi, drum bun de pedalat in jos. Pe bucata aia eu am mers maxim cu 62 km/h, dar la viteza asta dau din picioare ca disperatu, de asta am zis ca mi-ar placea o foaie mai mare.

M-am uitat la crank, e de 52/36. In oras (pe "drum drept") nu cobor niciodata de pe foaia mare si urc cam pana la jumate pe spate.

Eu is foarte multumit de bicicleta mea, dar daca tot m-a prins sportul asta......cum sa zic, vreau mai mult.
Anul asta ma mai duc cu ea, dar pe sfarsitul anului as vrea ceva mai de drum/viteza. Maxim 8 kg, ultegra, cu o furca mai subtire, nu imensitatea pe care o am pe asta, ca parca e de MTB.....

Nici de la Tiagra la Ulterga nu vad diferenta?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0761.jpeg
Views:	39
Size:	761.9 KB
ID:	59909   Click image for larger version

Name:	IMAG0762.jpeg
Views:	39
Size:	692.2 KB
ID:	59910  
Old 31-07-2017, 01:08   #938
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nu contest ca nu ai ajuns la viteza aceea, e bine sa faci o calibrare. Si eu am mers cu 64km/h fara vant, fara haine de ciclism, pe o bicla de otel, intr-o seara, in oras, care nu era la vale. Sunt sigur peste 70% ca nu ma crede nimeni. Tot cu Sigma, care nu e nimenea in drum.

Ea a urcat de la Sora la 105. Adica in mijloc fiind Tiagra. Am dat 800 pe jucaria ei. Ai niste bicle la pret super decent cu 105 acolo, in linkurile tale.
Poti merge si de la Tiagra de la 105, dar depinde cat de mult vrei sa investesti in bicla. In mod normal, cel mai bun compromis e o combinatie de 105 cu ultegra, dar daca gasesti ultegra in mai putini bani, ceea ce m-as mira, da, de ce nu. Insa 105 e mai mult decat suficient, e un fel de SLX de la mtburi.

Daca iei 105 iti recomand caseta de ultegra cand o sa fie de schimbat (peste 5000km cel putin) si un lant mai bun gen cel de la kmc, in functie de nr de viteze pe care il ai.

Cat despre felul in care mergi, daca duci singur 50km, sa zicem cu media de +25km/h, insa nu parcursi in 10 ore, si vrei si poti mai mult, de ce nu, poti schimba "mtb-ul" tau.

undercover Jedi ^^
Old 31-07-2017, 01:23   #939
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Un pic sub 3 ore imi ia o tura de 60 km, media o scot 20-22 km/h.

Imi place mult Trek madone 3.5, culoarea nu o ador, da bicla e faina.

E ceva la care ar trebui sa fiu atent cand vine vorba de carbon, poate avea fisuri care nu se observa sau zgarieturi care sa o afecteze in timp?
Old 01-08-2017, 01:08   #940
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Doar sa o testezi, eventual daca poti merge dupa ea e si mai bine. Altfel, trebuie sa o auzi ca paraie din cadru. In orice caz, vezi nitel pe youtube cum ai putea sa o testezi, pe mine ma depaseste nitel in a da sfaturi legat de asta.

Eu am invatat o treaba legat de cumpararea online, fiind ca la masini, multi tepari. Eu am si muscat-o, din neatentie, dar la ala ii gasesc eu ac de cojoc intr-o buna zi.

Daca nu iti place, mai asteapta. Nu te arunca pe prima care vine. Daca nu ti neaparat la aspect, go for it. Mie imi place, sincer sa fiu, dar nu ma da nici pe spate. Nici una dintre ele ca si design, dar asta tine de gustul fiecaruia. Rotile le-as schimba insa in prima zi

60km e putin, iar media e mica. Ce greutate are bicla ta acum si de cat timp te dai si cat de des te dai? Stiu ca par ciufut, dar incerc sa te ajut

undercover Jedi ^^
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules